up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله انگور PDF
QR code - انگور

انگور

اسکلت بخشي از گلخانه است که پوشش پلاستيکي يا شيشه اي را نگه ميدارد. اسکلت گلخانه بايد محکم و سبک بود و در عين حال ارزان و با دوام باشد و تا حد امکان سايه کمتري داشته باشد. در حال حاضر اسکلت گلاخنه را بيشتر با آهن گالوانيزه و يا آلومينيم مي سازند و در بعضي موارد از چوب هم استفاده ميشود که هم ارزانتر است و هم ساخت آن آسانتر است، ولي اين اسکلتها زود مي پوسند و در ضمن براي استحکام بيشتر بايد از قطعات چوبي ضخيمتري استفاده کرد که اين امر سبب کاهش نفوذ نور آفتاب بداخل گلخانه مي گردد.
در حال حاضر دو نوع گلخانه رواج دارد:
1- گلخانه دو طرفه 2- گلخانه کوآنست
در گلخانه هاي دو طرفه ديوارهاي جانبي عمودي هستند و سقف آنها حالت مثلثي دارد. در گلخانه کوآنست از کمانهاي لوله اي يا چوبي (بيشتر لوله هاي فولادي) استفاده مي شود در اين روش کمانها را که داراي قوسي حدود 180° هستند بموازات هم و بفواصل مشخص (1.5-3.5 m) در زمين فرو مي کنند و کمانها بوسيله تيرهاي افقي که در امتداد طولي گلخانه قرار دارند بهم اتصال مي يابند و مستحکم مي شوند. فاصله تيرهاي افقي که بطور موازي در روي کمانها قرار گرفته و اولين کمان را به آخرين کمان وصل مي کنند، 100-150 cm است. به اين ترتيب يک فضاي دروني بزرگ و واحد بوجود مي آيد. براي پوشاندن گلخانه کوآنست معمولاً از پلاستيک استفاده مي کنند. بدين منظور در فواصل بين لوله هاي افقي و بفاصله 25-30cm سيمهاي گالوانيزه به موازات لوله هاي افقي نصب مي کنند که براي پوشش پلاستيکي سطح مناسبي بوجود مي آورند و پس از پوشاندن گلخانه با پلاستيک تعدادي از همين سيمها روي پوشش پلاستيکي نصب مي شوند تا پوشش گلخانه مستحکم تر شود.
در هنگام ساخت گلخانه بايد نکات زير را در نظر گرفت:
1. اگر سطح گلخانه خيلي وسيع باشد کنترل درجه حرارت و تهويه آن مشکل مي باشد. لذا بهتر است سطح کشت در واحدهاي کوچک و جداگانه 300-500 m2 تفسيم شود.
2. ارتفاع داربستي که بوته هاي خيار به آن بسته مي شود حدودm 2 است. بنابراين ارتفاع ديواره هاي جانبي گلخانه بايد حداقل 2 m باشد
3. شيب سقف بايد به اندازه اي باشد که استحکام کافي داشته باشد و آب باران و برف را روي خود نگه ندارد. از طرفي اگر ارتفاع خيلي باشد فضاي اضافه گلخانه بيشتر شده و هزينه گرم کردن آن افزايش مي يابد. لذا شيب را بايد حدود 25-30% گرفت. البته در گلخانه کوآنست بدليل انحناي سقف اين مشکل تا حدود زيادي رفع مي شود.
4. در بعضي مواقع لازم است که هواي گلخانه را خارج کنيم و چون هواي گرم سبک است و معمولاً زير سقف مي ايستد بهتر است در سقف گلخانه دريچه هايي تعبيه شود که در مواقع لازم اين دريچه ها باز شده و هواي گرم خارج شود. در گلخانه هاي کوآنست باز و بسته کردن اين دريچه ها مشکل است. لذا در ديواره هاي جانبي گلخانه و به فاصله 1-1.5 m از سطح زمين دريچه هايي را جاسازي مي کنند و در مواقع لزوم آنها را باز مي کنند. در ضمن در دو انتهاي گلخانه و در نزديکي سقف دو پنکه (فن) قرار مي دهند که هواي گرم زير سقف را خارج کنند.
5. براي اينکه در هنگام ورود به گلخانه با باز کردن در ورودي هواي گلخانه بطور ناگهاني عوض نشود بعد از در ورودي يک اتاقک کوچک تعبيه مي شود که ابتدا وارد اين اتاقک مي شويم و سپس به در اصلي گلخانه مي رسيم و با باز کردن آن وارد فضاي گلخانه مي شويم.
6. در محاسبات گلخانه ها معمولاً وزن برف را در نظر نمي گيرند. چون برف در اثر گرماي گلخانه آب مي شود. ولي در مناطقي که خطر ريزش برف سنگين وجود دارد بايد پس از بارش گلخانه را گرم کنيم اين برف سريعاً آب شود. در غير اينصورت و بخصوص در گلخانه هاي دوطرفه خطر خوابيدن سقف وجود دارد.
۷. معمولاً گلخانه هاي دو طرفه که داراي ديواره هاي جانبي عمودي هستند در برابر باد به شکل مانع عمل مي کنند و لذا بادهاي شديد به آن خسارت ميزنند. ولي گلخانه هاي کوآنست به دليل قوسي شکل بودن جريان باد را ملايم مي کنند. به علاوه گلخانه هاي کوآنست به دليل انحنايي که دارند برف و باران را روي خود نگه نمي دارند و آب را به راحتي جاري مي کنند. لذا در بيشتر نقاط جهان استفاده از گلخانه هاي کوآنست عموميت بيشتري يافته است.
خاک مناسب براي خيار درختي:
خاک مورد استفاده در گلخانه هاي کشت خيار بايستي داراي بافت سبک (Sandy loam) بوده و از نفوذپذيري خوبي برخوردار باشد. اين نوع خاک هر چه از نظر داشتن هوموس تقويت گردد کاشت خيار در آن داراي عملکرد بهتري خواهد بود. تقويت خاکهاي سبک را مي توان با کودهاي حيواني تامين نمود.
اگر خاک قابل استفاده کمي سنگين باشد مي توان با اضافه کردن مقداري شن شسته عاري از آهک و گچ به همراه کمپوست بطوريکه از نظر مصرف ميزان مورد نياز جنبه اقتصادي جنبه اقتصادي داشته باشد آنرا اصلاح نمود. همچنين در صورت نفوذپذيري کم آب يا زه دار بودن خاک مي توان از لوله هاي مشبک پلي اتيلن و نصب در زير پشته هاي خاک نيز استفاده نمود. اين روش ميتواند زهکشي لازم را براي خاک تامين نمايد. خاکهاي نسبتاً سنگين و يا خاکهايي که داراي نمک زياد باشند اصلاً مناسب نمي باشند زيرا تهويه، آبشويي و ضدعفوني اينگونه خاکها بسيار مشکل مي باشد و مطمئناً به رشد ريشه نيز صدمه مي زند.تجربه خيارکاري در خاکهاي سبک بياباني (سرخه) که املاح آهکي و گچي در حداقل باشد و درصد شن آن بيش از 50% باشد نشان داده است که اينگونه خاکها بهترين بسترها بوده و در آن محصول خوبي توليد شده است. در انتخاب بسترهاي خاکي چنانچه بستر زيرين (بيش از عمق 25 cm) آنها سخت و غيرقابل نفوذ باشد بايشتي با استفاده از زيرشکنهاي مناسب اين لايه شکسته شود و يا از کاشت خيار صرفنظر نمود.
PH مناسب بستر خاکي6.5-7.5 و EC کمتر از 3000µmos cm (3 دسي زيمنز بر متر) مي باشد. قابليت جذب عناصر به وسيله PH بستر محيط ريشه تعيين و مشخص مي شود. در PH پائين نسبت عناصر قابل جذب و محلول آهن، منگنز و آلومنيوم بيشتر بوده و در نتيجه همه آنها باعث تثبيت و غير قابل استفاده شدن فسفر مي شود.همچنين ميزان کلسيم، منيزيم، گوگرد و مليبدن قابل استفاده نيز در PH پائين کاهش مي يابد. از طرفي مقدار فسفر، آهن، منگنز، روي، مس و بر در PH بالا محدود مي شود.
ساير بسترها:
بسترهاي خاکي همراه با مواد ديگر: اينگونه بسترها توده هايي از کاه و کلش و پيت، کمپوست و از اين قبيل مي باشند که روي پشته ها قرار مي گيرند و يا با خاک پشته ها مخلوط مي گردند. در اين بسترها ريشه ها به خوبي توسعه پيدا مي کنند و گرماي محيط ريشه و Co2 لازم نيز به ميزان کافي توليد ميگردد. ازجمله اين بسترها کاه پوسيده روي پشته ها است.
در اينگونه بسترها هر رديف آن بوسيله بسته هاي کاه پرس شده پوشيده ميشود. بدين طريق که پهناي بسته ها روي زمين و عرض آنها در امتداد يکديگر قرار گرفته باشند. در هر 1000 m2 حدود 10 Ton کاه و به تعداد 560 بسته کاه 18 Kg مصرف مي گردد. براي آماده سازي اينگونه بسترها براي هر بسته حدود 30 Lit آب مورد نياز است. کودهاي شيميايي مورد نياز براي هر کيلو کاه مجموعه اي از کودهاي زير است که بطور يکنواخت روي توده کاهها پخش ميشوند.
7gr نيترات آمونيوم 26% 7gr آهک
7gr سوپر فسفات تريبل
7gr نيترات پتاسيم
4.5gr سولفات منيزيم
آنگاه در چند نوبت و به ميزان 2-3 Lit براي هر بسته روي آنها به آهستگي آبياري شود. در اين زمان دماي گلخانه نبايستي از 15° c پائينتر رود. با اين وصف بعد از مدتي دماي توده کاه به 38° c مي رسد. در اين روش استفاده از کاه گندم براي واريته هاي خيار طولاني رشد و کاه جو باي خيارهاي با طول رشد کوتاه استفاده مي شود. بسترهاي آبکشت: بسترهايي که صرفاً از محلول مواد غذايي کامل استفاده ميشود و نيازي به خاک نميباشد و فقط از نگهدارندهاي واسطه اي مثل بسته هاي حاوي پشم سنگ و يا پيت خالص و يا ماسه و شن شسته که روي بتن تعبيه شده اند مي توان استفاده نمود. در اين سيستم ها هزينه هاي ضدعفوني قابل توجه نمي باشد ولي تأمين انواع مواد غذايي مورد نياز بطور مداوم نياز به اصلاح و کنترل دارد، ضمن اينکه نگهداري بوته در اين گونه بسترهاي سست باعث افزايش هزينه ها مي گردد. در اين روش ريشه ها به خوبي توسعه پيدا نمي کنند و گرماي لازم و Co2 مورد نياز در محيط ريشه نيز بوجود نمي آيد.
مشخصات بوتانيکي خيار:
خيار گياهي است از گياهان گلدار، از رده دولپه اي ها، از گياهان يکساله جاليزي، از خانواده کدوئيان(Cucurbithacae) و از جنس Cucurbita با نام علمي(Cucumis sativus). ريشه ان نسبتاً سطحي است و براي کاشت آن بايد خاک سطح الارض کاملاً آماده و غني از مواد غذايي باشد. ريشه آن يکساله و گاهي هم دائمي است. ساقه آن علفي و به رنگ سبز روشن، آبدار و داراي پوست نازک و کرکهاي ريزي است که از ساقه منشعب مي شوند. طول بوته خيار با توجه به هرسي که انجام مي شود مکن است به بيش از 6 m برسد که نگهداري بوته ها در گلخانه بوسيله پيچاندن آن به دور نخهاي ضخيم و همچنين پيچيده شدن پيچکها به دور نخها که نگهداري بوته ها را محکم مي نمايد امکانپذير است. در واريته هاي معمولي برگها نسبتاً کوچک در واريته هاي بکرزا يا پارتنوکارپيک برگها بزرگتر، پنجه اي شکل و به رنگ سبز روشن بوده و بريدگي هاي کم عمق، برگ را به پنج قسمت يا Lobe که غالباً به شکل مثلث هستند، تقسيم مي کند. دمبرگ آن بلند، آبدار، قطور، و رگبرگها مشخص و روشنتر از خود برگ هستند. ميوه خيار از لحاظ گياهشناسي شفت بشمار ميرود يعني ميوه اي است گوشتي که برون بر آن نازک، ميانبر آن گوشتي و خوراکي و درون بر آن غشائي و سخت است.رشد رويشي ريشه اين گياه در مقايسه با اندامهاي هوايي آن بسيار ضعيفتر ميباشد ولي در محل يقه و حتي قسمتهايي از ساقه که با خاک تماس حاصل مينمايند ريشه هاي نابجا توليد مي کند، همچنين ريشه ها بيشتر در قسمتهاي قابل تهويه سطح خاک رشد کرده و انتشار مي يابند که در اين رابطه ضرورت تهيه يک بستر تقريباً سبک از نظر بافت خاک و قابل تهويه معلوم مي گردد.
محل پيدايش ميوه روي ساقه دو حالت دارد:
1.خيارهايي که روي ساقه اصلي و در زاويه برگها توليد مي شوند.
خيارهايي که روي ساقه فرعي توليد مي شوند که دراينصورت ساقه هاي جانبي به هرس منظم احتياج دارند.
مشخصات بذر خيار گلخانه اي[1]:
براي پرورش خيار در گلخانه صرفاً بايد از بذور پارتنوکارپيک استفاده کرد و از کاشت بذور معمولي در گلخانه اجتناب کرد. لازم به ذکر مي باشد که پارتنوکارپيکي عبارت است از تشکيل و رشد ميوه بدون تلقيح تخمکها. اين پديده به نحوي گسترده در سبزيجات خانواده کدوئيان بخصوص خيار بروز ميکند. در واريته هاي معمولي گلهاي نر و ماده جدا از هم بوده و گلهاي نر زودتر از گلهاي ماده ظاهر مي گردند. ولي در عوض واريته هاي پارتنوکارپيک گل نر وجود نداشته و گلهاي ماده بدون عمل گرده افشاني و لقاح توليد ميوه ميکند.در اين نوع خيار نيازي به گرده افشاني نيست و ميوه بصورت پارتنوکارپيک تشکيل مي شود، لذا چنانچه حشراتي از بيرون گلخانه گرده گل بوته ديگر خيارهاي هوايي را به روي گل ماده بوته خيار داخل گلخانه بنشانند خيار توليدي از کيفيت ظاهري پائين تر برخوردار خواهد بود.
در بعضي از واريته هاي خيار داربستي طول ميوه ممکن تا 50 cm برسد که با توجه به ذائقه و بازارپسندي مصرف کنندگان ايراني هم اکنون واريته هايي کشت مي گردد که طول ميوه آنها حداکثر به 30 cm برسد. ميوه اين نوع خيار داراي پوستي خوراکي، بدون تخم و بدون ايجاد نفخ ميباشد. بذر خيار گلخانه اي معمولاً با روشهاي علمي و بسيار پرهزينه ژنتيکي توليد مي شود و به همين دليل قيمت آن بسيار گران بوده و بصورت عددي بفروش مي رسد. اين بذرها در هواي آزاد بخوبي نمي تواند بخوبي گلخانه ميوه توليد کند زيرا در اثر تلقيح با گرده ساير ارقام، توليدي يکنواخت نداشته و ميوه آن از شکل اصلي خود خارج شده و بدفرم و بدشکل مي شود.خيار پارتنوکارپيک داراي ارقام متعددي است که بسياري از آنها فاقد شکل و رنگ و اندازه مورد پسند بازار ايران است. بنابراين از بين واريته هاي متعددي که به بازار عرضه مي شوند بايد انواعي را که براي کاشت در ايران مناسبند انتخاب نمود. واريته هايي از قبيل دومينوس جي.آر.اس[2]، دومينوس جي.آر.اچ[3]، هيلارس [4]9811، سينا، بيلانکو، خيار دولاب و خيار اصفهان در ايران نتايج چشمگير و مرغوبيت بي سابقه اي نشان داده اند. چند واريته از خيارهاي بلند اروپايي مانند سندرا[5] نيز در ايران آزمايش شده که طول آنها به 35-40 cm ميرسد. اگرچه بذر پارتنوکارپيک بسيار گران بوده و هزينه کاشت و نگهداري نسبتاً بالايي دارد ولي با توجه به عملکرد بالا و قيمت گران خيار گلخانه اي، نه تنها اين هزينه ها جبران مي شوند بلکه سود سرشاري هم نصيب توليد کنندگان مي گردد.
براي انتخاب بذر خيار درختي بهتر است از بذرهايي استفاده گردد که بيش از 6 ماه از توليد آنها گذشته باشد زيرا بذر خيار دوره خواب کوتاهي دارد که در آن ايام ممکن است جوانه نزند، ضمن اينکه گذشت بيش از دو سال نيز از نظر قوه ناميه مناسب نمي باشد. تلخي موجود در ميوه هاي خيار در اثر ماده اي بنام کوکوربيتاسين که در ته آنها وجود دارد و در ريشه ساخته مي شود اما در خيارهاي هيبريد گلخانه اي ديده نشده و يا خيلي به ندرت اتفاق افتاده است.
[1]- Seed Specification
[2]_ Dominus J.R.S
[3] _ Dominus J.R.H
[4] _ Hillares 9811
[5] _ Sandra
دانيتو بذري تک گل و رويال بذري چند گل است که قابل کاشت در اکثر فصول سال است.
نسيم فقط براي کاشت در تابستان و مناطق گرم کشور مثل يزد قابل استفاده است اين بذر بذري پر گل و کم برگ است.
مراحل مختلف کشت خيار درختي:
تهيه زمين:
تهيه زمين به نجو مطلوب براي کشت بذر اهميت دارد. زمين خيار بايد با شخم عميق برگردانده شود و همانطوريکه در مبحث کوددهي قبل از کاشت توضيح داده شد با کودهاي لازم تقويت شود.
بوته هاي خيار را مي توان يک رديفه و يا دو رديفه کاشت ولي کشت دو رديفه متداول تر است. فواصل بين رديفها و بوته ها به عوامل زيادي از قبيل عرض گلخانه، محل تيرکها و ستونها و... بستگي دارد. ولي در نهايت بايد فواصل را طوري تنظيم کرد که تراکم در واحد سطح از حد معيني تجاوز نکند در غيراينصورت بروز انواع بيماريها و کمبودها در اثر انبوه بودن شاخ و برگ اجتناب ناپذير است. چراکه با افزايش شاخ و برگ، دريافت نور براي تمام بوته ها يکسان نخواهد بود. معمولاً فواصل را طوري تعيين مي کنند که تراکم متوسط بوته ها 2.5-3 بوته در متر مربع باشد. البته خيارهاي بلند اروپايي حدود 1.5-2 بوته در متر مربع هم کافي است.
فواصل کاشت:
فواصل کاشت در سيستم آبياري جوي و پشته: عرض جوي 40-50cm و عرض پشته حدود 100cm است. بوته ها در دو طرف جوي و 5cm دورتر از لبه جوي کشت مي شوند.
با توجه به فواصل گفته شده، فاصله رديفها در دو طرف جوي 50-60cm و در دو طرف پشته 90cm خواهد بود. فاصله بوته ها در روي هر رديف 40cm ميباشد.
بايد دقت کرد که فاصله رديفها در دو طرف پشته ها از 90 cm کمتر نشود. زيرا در غير اينصورت نور کافي به بوته ها نمي رسد و رفت و آمد مشکل ميشود.
فواصل کاشت در سيستم آبياري قطره اي: در آبياري قطره اي جوي وجود ندارد و بجاي آن يک لوله پلاستيکي که در فواصل معيني داراي سوراخ مي باشد براي آبياري استفاده مي شود. رديفهاي خيار در دو طرف لوله آبياري قطره اي بفاصله 50-60 cm کاشته ميشوند و از اين دو رديف تا دو رديف بعدي90cm فاصله منظور مي شود. در آبياري قطره اي بجاي جوي از يک نوار برجسته خاک که سطح آن حدود 6-10 cm از سطح پشته بالاتر است ايجد مي شود و لوله آبياري در وسط اين نوار خاک قرار مي گيرد. عرض نوار خاک برجسته حدود 70 cm است و بوته ها از هر طرف 10 cm داخل نوار گذاشته ميشوند.
البته فواصل گفته شده هميشه ثابت نيستند و در نقاط مختلف بنابر نظر کارشناسان و توليد کنندگان ممکن است تغييراتي داشته باشند. اکثراً تصور ميشود که هر چه تعداد بوته خيار در واحد سطح بيشتر باشد ميزان محصول نيز به همان نسبت افزايش مي يابد. البته اين رابطه تا حد معيني درست است ولي همانطوريکه قبلاً هم گفته شد چنانچه تعداد بوته ها از حد مطلوب بيشتر شود انبوهي شاخ و برگ مانع رسيدن نور شده و موجب کاهش کيفيت ميوه و توسعه بيماريها مي گردد و در ضمن در مقدار برداشت نيز تأثير مي گذارد.
در کشت پائيزه که به علت در پيش بودن سرما رشد بوته نسبتاً محدود است توصيه مي شود که تراکم بوته را 10% بيشتر مي گيرند و در کشت بهاره که هوا رو به گرمي مي رود و بوته ها رشد بهتري دارند تراکم مناسب 10% کمتر از حد متوسط مي باشد.
پوشش خاک:
در آبياري قطره اي روي خاک را با يک لايه پلاستيک (پلي اتيلن) مي پوشانند و دو طرف نوار پلاستيک را حدود 10 cm زير خاک مي کنند. سپس در محل کاشت بذر روي پلاستيک يک بريدگي مثلثي شکل ايجاد کرده بذر را زير بريدگي مي کارند. بوته خيار بعد از سبز شدن از محل بريدگي پلاستيک خارج مي شود و بقيه قسمتهاي خاک زير پوشش پلاستيک محفوظ مي ماند. پوشش پلاستيک شفاف معمولي باعث حفظ رطوبت و حرارت خاک مي شود. در شرايط عادي درجه حرارت خاک زير پوشش بطور متوسط 4-5° c از خاک بدون پوشش بيشتر است. در نتيجه ريشه ها بهتر رشد کرده و نمو خيار تسريع مي کنند.درصورتيکه از نوار پلاستيک مشکي يا قهوه اي رنگ براي پوشش پشته ها استفاده شود از رشد علفهاي هرز نيز جلوگيري شده و هزينه وجين بطور قابل ملاحظه اي کاهش مي يابد

● تاريخچه: انسان در طول هزاران سال از انگور استفاده کرده است. قدمت مصرف انگور به عصر برنز بر مي گردد. شاعر يوناني به نام هومر که حدود ۷۰۰ سال قبل از م ...

انگور: Grape Seed Extract انسان در طول هزاران سال از انگور استفاده كرده است. قدمت مصرف انگور به عصر برنز بر مي گردد. شاعر يوناني به نام هومر كه حدود 7 ...

انگور ميوه‌اي است بهشتي که شامل ويتامين‌هاي آ، ب، و ث مي‌باشد هم چنين داراي مقداري منيزيم، کلسيم، آهن،‌ فسفر، پتاسيم و آلبومين است‌. امروزه در طب درما ...

● انگور مواد غذائي به قسمتهائي از بدنه ي گياهان و نسوج حيوانات اطلاق مي شود که براي انسان قابل خوردن بوده و معده و روده ي بشر توانا به هضم و جذب آن با ...

سالم ترين داروهاي شفابخش اغلب در طبيعت پيدا مي شوند و انگور جزو ميوه هاي عالي و مفيد براي سلامتي، تقويت سيستم دفاعي بدن و پيشگيري و درمان بسياري از بي ...

1)خاصيت گرم دارد ، چاق کننده ، صاف کننده خون و مولد خون ، پوست انگور دير هضم و دانه آن سرد و خشک است 2)انگور براي درمان بيماري فشار خون ، روماتيسم ، ن ...

کربوهيدراتها ، منبع مهم غذايي اند. کربوهيدراتها همچنين به عنوان واحدهاي سازنده چربيها و نوکلئيک اسيدها عمل مي کنند. سلولز ، نشاسته و قند معمولي ، کربو ...

در جريان تبديل تخمک به دانه ، جدار تخمدان نيز بر اثر رشد و تغييرات تبديل به ميوه شده، دانه را دربرمي گيرد. دانه هاي درون ميوه بر اثر باز شدن يا شکستگي ...

دانلود نسخه PDF - انگور