up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله انواع DVD PDF
QR code - انواع DVD

انواع DVD

تاريخچه پيدايش CD & DVD

ساليان طولاني صنعت سينما به دنبال راه حلي بود تا با استفاده از CD بتواند نوار ويدئو را کنار گذاشته و به آرشيو جامع تري دست يابد. پس از سال ها تلاش DVD ها وارد بازار شدند. نکته حائز اهميت در DVD وجود ظرفيت بالا مي باشد . در حالي که CD مي تواند تنها ۷۰۰ مگا بايت اطلاعات را ذخيره کند ، کمترين ظرفيت DVD معادل ۴‎ ۳ گيگابايت است و ظرفيت هاي بالاتر آن هم موجود است.
براي ذخيره اطلاعات در رايانه از دوگونه ديسک استفاده مي شود. اين ديسک ها را مي توان به مغناطيسي و نوري تقسيم بندي کرد. فلاپي ديسک ها و هاردديسک ها دو نمونه متداول از ديسک هاي مغناطيسي هستند که از آنان در بيشتر رايانه هاي شخصي که در منازل و ادارات مشغول سرويس دهي هستند استفاده مي شود.
اطلاعات به صورت مغناطيسي روي ديسک هاي اشاره شده ذخيره مي شود. اما در ديسک هاي نوري به جاي استفاده از تکنولوژي مغناطيسي از فناوري نور به منظور ذخيره و بازيابي اطلاعات استفاده مي شود به علاوه روي ديسک هاي مغناطيسي مي توان اطلاعات را براي چندين بار ذخيره و بازيابي کرد اما در ديسک هاي نوري اين امکان وجود نداشته و تنها مي توان براي يک بار نوشتن اطلاعات را انجام داد. استانداردهاي ديسک هاي نوري به کار گرفته شده براي رايانه را مي توان به دو گروه تقسيم بندي کرد:
۱) CD
اولين نمونه از ديسک هاي نوري به منظور ذخيره اطلاعات را مي توان CDها دانست. اين قبيل از حافظه ها ذخيره سازي مطلوبي را به منظور ذخيره داده هاي صوتي در اختيار کاربران قرار مي دهد. درايوهاي CD به عنوان يکي از اساسي ترين قطعات رايانه هاي امروزي مورد استفاده واقع مي شود. قطر اين دسته از حافظه ها در حدود ۱۲۰ ميلي متر و ضخامت آن يک دوم ميلي متر است و در حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ مگا بايت اطلاعات را مي توان روي آن قرار داد که اين حجم از اطلاعات در حدود ۷۴ دقيقه موزيک با کيفيت بسيار عالي خواهد بود.
جنس CD ها معمولاً از پلاستيک بوده که بيشتر آن از نوعي پلاستيک مخصوص با نام پلي کربنات تزريقي استفاده مي شود که در زمان توليد ، پلاستيک مذکور توسط ضربه هاي ميکروسکوپي نشانه گذاري شده و يک شيار حلزوني از داده روي آن ايجاد مي شود.
در زماني که قسمت شفاف پلي کربنات در حال شکل پذيري است يک لايه آکريليک براي حفاظت روي سطح آلومينيوم پخش مي شود. هر CD داراي يک شيار حلزوني از سمت داخل به سمت خارج است که اطلاعات بر روي اين شيارها قرار مي گيرد.
۲) DVD
شعاع و ضخامت DVD مانند CD است و به روش مشابهي نيز توليد مي شود اما قضيه اي که سبب مي شود حجم ذخيره سازي بالا را در يک DVD داشته باشيم فشرده بودن طراحي DVD نسبت به CD است.
روش ذخيره اطلاعات در DVD به صورت برآمدگي هايي در سطح ديسک مي باشد . يک ديسک DVD از چندين لايه پلاستيک پلي کربنيت تشکيل مي يابد که با روش تزريق روي هم قرار مي گيرد. پس از مرحله تزريق لايه شفافي روي برآمدگي هاي ديسک قرار مي گيرد و روي آن نيز يک لايه طلايي قرار داده مي شود . در پشت برآمدگي ها نيز يک لايه آلومينيوم قرار داده مي شود و سرانجام روي لايه بيروني يک لايه لاکي شکل قرار مي گيرد.
زماني که درايو را در درايو خواننده قرار مي دهيم اشعه ليزر به درايو تابانده شده و از لايه پلي کربنات گذر کرده و به آلومينيوم برخورد مي کند و سپس بازگردانده مي شود و خواننده درايو براساس تغييرات ايجاد شده در مدت زمان انعکاس پرتو عبور کرده از حفره هاي کوچک، حفره هاي ديسک ها را مشخص کرده و اطلاعات را مي خواند.
● تاريخچه پيدايش DVD
▪ اولين حرکت را در زمينه توليد DVD دو شرکت سوني و فيليپس با توليد MMCD آغاز کردند که اين اتفاق در سال ۱۹۹۵ به وقوع پيوست.
▪ در سال ۱۹۹۵ شرکت توشيبا همراه با کمپاني تايم، وارنر محصولي با نام SD عرضه کردند.
▪ در اوايل سال ۱۹۹۶ به دليل عدم سازگاري MMCD و SD شرکت هاي سوني، فيليپس، توشيبا، تايم وارنر محصول جديدي با نام DVD را توليد و روانه بازار کردند.
● تفاوت CD و DVD
يکي از مهمترين تفاوت هاي CD و DVD افزايش فضاي DVD جهت نگهداري اطلاعات است که اين قضيه به دلايل زير است:
۱) نزديکي بيشتر فاصله تراک ها در DVD : اين فاصله در DVD ۰‎ ۷۴ ميکرون و درCD ۱‎ ۶ ميکرون است که اين امر سبب خواهدشد که چگالي تراک ها در DVD بيشتر از CD باشد.
۲) کوچکتر بودن حفره ها: اين حفره ها در
DVD ۰‎ ۴ ميکرون و درCD ۰‎ ۸ ميکرون است که اين امر سبب خواهد شد حجم بيشتري از اطلاعات را روي DVD ذخيره کرد.
۳) کوتاه تر بودن طول موج ليزر در DVD : طول موج ليزر در DVD ۶۳۵ تا ۶۵۰ نانومتر است اما طول موج ليزر در CD در حدود ۷۸۰ نانومتر است.
۴) قابليت ۲ لايه بودن در DVD : با توجه به دولايه اي بودن بعضي از DVD ها مي توان از يک سطح ديسک، ظرفيتي دو برابري را به دست آورد.
● مزاياي DVD نسبت به CD
۱) عدم افت کيفيت در اثر مرور زمان
۲) عدم آسيب رساني ميدان هاي مغناطيسي و الکترو مغناطيسي
۳) مقاومت بالا در برابر سرما و گرما
انواع DVD
از سال ۱۹۹۶ که اولين ديسک هاي ذخيره اطلاعات با فرمت DVD وارد بازار شد، پسوندهاي متعددي نيز ظهور کرد که دليل اصلي آن قابليت رايت کردن DVD ها پس از چندسال بود . برخلاف CD ها استانداردهاي متفاوتي براي ساخت DVD وجود دارد که عمدتاً از تصميمات دو اتحاديه بزرگ يعني DVD FoRum و DVD + Rw Alliance نشأت مي گيرد.
DVD FoRum نام اتحاديه اي مشتمل بر ۲۰۰ شرکت بزرگ است که در زمينه تکنولوژي هاي نوين همکاري مي کنند از جمله اين شرکت ها مي توان به هيتاچي، ميتسوبيشي، سوني و پايونير اشاره کرد.
استانداردهايي که اين اتحاديه اعلام و تصويب مي کند همگي با علامت منفي (-) مشخص مي شود، در مقابل DVD+Rw Alliance اتحاديه اي است که در رقابت شديد با DVD FoRum به سر مي برد، اعضاي اين اتحاديه نيز نزديک به ۲۰۰ شرکت بزرگ از جمله ياماها، دل و اچ پي هستند استانداردهاي ارائه شده اين اتحاديه با يک علامت مثبت (+) ارائه مي شود.
● فرمت هاي DVD FoRum
DVD-R : فناوري به کار رفته در اين استاندارد شبيه استاندارد CD-R است که در آن ديسک يک بار رايت شده و بارها خوانده مي شود. دستگاه هايي که از اين استاندارد تبعيت مي کنند تنها مي توانند روي DVD هاي R- عمليات رايت را انجام دهند، علامت R در اين استاندارد مخفف Recordable است و به اين معناست که شما مي توانيد توسط دي وي دي رايتر اطلاعات را روي ديسک ذخيره کنيد.
DVD-RW : دستگاه هايي که از اين استاندارد پشتيباني مي کنند قابليت پخش و رايت روي ديسک هاي DVD-RW و DVD-R رادارند.
● فرمت هاي DVD+ RW Alliance
DVD+R : ديسک هاي اين استاندارد قابل رايت هستند. دستگاه هايي که از اين استاندارد تبعيت مي کنند تنها مي توانند اطلاعات را روي ديسک هاي بافرمت DVD+R رايت کنند.
DVD+RW ديسک هاي اين استاندارد همانند DVD+R هستند.
DVD+RDL : اين ديسک ها همگي دولايه بوده و ظرفيت آنها نسبت به مدل هاي قبلي دو برابر شده است. اين دسته از ديسک ها جزو رده هاي DVD۹ تا DVD۸ هستند که ظرفيت هايي بين ۸‎ ۵ گيگابايت تا ۱۵‎ ۹ گيگابايت را دارا مي باشند.
● ظرفيت DVDها
۱) sided , single-Loyerd - singl) : اين دسته از DVDها که در گروه ۵ - DVD قرار مي گيرند امکان ذخيره سازي ۴‎ ۷ گيگابايت از اطلاعات را دارند. اين DVDها از دو زير لايه به هم چسبيده تشکيل شده است که يکي از زير لايه ها به عنوان لايه اي که اطلاعات روي آن ذخيره مي شود در نظر گرفته شده و زير لايه دوم خالي است، ظرفيت اين DVDها تقريباً معادل هفت برابر يک CD معمولي است.
۲) sided , Dual-Loyerd - single : اين گروه از DVDها در دسته ۹ - DVD جاي دارند که امکان ذخيره سازي ۸‎ ۵ گيگابايت از اطلاعات رادارد. DVD۹ از دو زير لايه متصل شده به هم تشکيل مي شود تا دو لايه به منظور ذخيره اطلاعات در يک طرف ديسک ايجاد شود. در طرف ديگر ديسک يک زير لايه ايجاد مي شود که همواره خالي مي ماند و لايه اي که اطلاعات روي آن ذخيره مي شود با استفاده از روکش طلايي نيمه شفاف پوشش داده خواهد شد. در صورتي که ليزر بر روي لايه اول تابانده شود نور منعکس شده و در صورت تابش ليزر بر روي لايه دوم ، نور از آن عبور خواهد کرد.
روي ديسک هاي ۹ - DVD مي توان اطلاعات بيشتري نسبت به ديسک هاي ۵ - DVD ذخيره کرد.
۳) sided , single-layered - Double : اين دسته از DVDها قابليت ضبط اطلاعات تا ۹‎ ۴ گيگابايت را دارا مي باشند. اين گروه از DVDها در دسته DVD۱۰ قرار مي گيرند، DVDهاي گروه DVD۱۰ همگي در حدود ۱۰ گيگابايت از اطلاعات را حمل مي کنند. زير لايه هاي اين گروه برخلاف زيرلايه هاي گروه هاي قبلي پشت به پشت به يکديگر متصل شده اند. اين قبيل از ديسک ها توسط درايوهايي که يک ليزر دارند خوانده مي شود و لذا براي خواندن دو طرف ديسک بايد آن را به صورت دستي پشت و رو کرد.
۴) sided , dual-latered - Double : اين دسته از DVDها قابليت ضبط ۱۷‎ ۱ گيگابايت از اطلاعات را دارد، اين گروه از DVDها مانند گروه قبلي داراي دو لايه مي باشد. با اين تفاوت که در هر طرف دو لايه دارد و لايه هاي مربوطه پشت به پشت هم قرار گرفته و به هم وصل مي شوند. روي اين ديسک ها مي توان نزديک به ۱۸ گيگابايت اطلاعات قرار داد، به علاوه اين DVDها نيز دورو بوده و قابليت ضبط اطلاعات در هر دو روي DVDها در نظر گرفته شده است.
● فرمت هاي مختلف DVD
۱) DVD - RAM: روش دستيابي به اين اطلاعات به صورت تصادفي است که امکان خواندن و نوشتن روي آنها وجود دارد، عمر مفيد اين دسته از DVDها را نزديک به صد سال تخمين زده اند و به علاوه بارهاو بارها قابليت خواندن و نوشتن اطلاعات روي آنها وجود دارد.
۲) DVD- R ( DVD+ R) : اين گروه از DVDها تنها قابليت يک بار نوشته شدن را دارند و بيشتر داده هايي که مورد استفاده قرار مي گيرند از جنس فيلم، صوت و موسيقي است. براي نوشتن اطلاعات روي اين گروه از DVDها بايد از DVDهاي R - استفاده کرد.
۳) DVD- RW ( DVD+ RW) : روي اين گروه از DVDها مي توان بارها و بارها اطلاعات رانوشت و به عنوان آرشيوي براي فيلم و عکس از آن استفاده کرد.
۴) ROM -DVD : اين دسته از DVDها صرفاً براي خواندن اطلاعات مورد استفاده واقع مي شوند، بيشتر فيلم هايي که در ويدئوکلوپ ها موجود است، از همين جنس است.
DVD از خود برنده
با توجه به پيشرفت هايي که در صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات در سال هاي اخير پديد آمده است و نوآوري هايي که در اين زمينه از سوي شرکت هاي مختلف ارائه مي شود، روز به روز بايد شاهد توليد محصولي جديد و يا توسعه و تکميل مدل هاي قبلي بود. در اين راستا شرکت NOVEL اقدام به توليد DVDاي نموده است که در آنها نوعي پمپ زماني شيميايي وجود دارد که پس از باز شدن بسته بعد از زمان معيني سطح قرمز رنگ DVD از بين رفته و پس از ، از بين رفتن اين سطح قرمز رنگ ديگر اطلاعات داخل آن قابل بازيابي نيست.
البته مدل هاي جديد ديگري با طول عمر بالاتر نيز وجود ندارد.

تعداد بسيار زيادي از کاربران اينترنت را افرادي تشکيل مي دهند که فاقد مهارت هاي خاصي در زمينه فن آوري اطلاعات بوده و از امکانات حمايتي مناسبي نيز برخور ...

فردي نابينا وارد سوپرمارکت مي شود، اجناس انتخابي خود را برداشته و با پرداخت اتوماتيک خارج مي شود. خانم خانه به هر قفسه فروشگاه که نزديک مي شود صداي کا ...

● نگهداري نوت بوک بهترين روش براي نگهداري نوت بوک مراجعه به سايت شرکت سازنده و يا دفترچه هاي راهنماي همراه دستگاه است ليکن به صورت کلي مي توان با رعاي ...

▪ Active Desktop: قابليتي از صفحات وب که مي تواند در Desktop شما Upload شود. ▪ Alfa: نسخه اي که بعد از نسخه ي Beta مي آيد و برنامه ي کامل و بدون اشکال ...

دانلود نسخه PDF - انواع DVD