up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله انواع مختلف هيپرهيدروزيس PDF
QR code - انواع مختلف هيپرهيدروزيس

انواع مختلف هيپرهيدروزيس

تعريق بيش از حد (هيپرهيدروزيس)

مقدمه
تعريق بيش از حد که در اصطلاح علمي هيپرهيدروزيس ناميده مي‌شود حالتي است که در آن ميزان ترشح عرق که درحالت معمول براي دفع دماي بالاي بدن به کار مي‌رود، به حدي بالاتر از ميزان قابل قبول مي‌رسد. اين افراد حتي در هواي سرد و بدون انجام فعاليتهاي زياد نيز عرق مي‌کنند و هميشه از آن رنج مي‌کشند. طبق برخي آمارها يک نفر از هر هزار نفر افراد جامعه دچار اين مشکل هستند.
تعريق‌ يكي‌ از كارهاي‌ طبيعي‌ بدن‌ است‌ كه‌ به‌ تنظيم‌ درجه‌ حرارت‌ بدن‌ كمك‌ مي‌كند. اما تعريق‌ بيش‌ از اندازه‌ فايده‌ خاصي‌ ندارد و غالباً باعث‌ شرمساري‌ و مشكل‌ در ارتباطات‌ اجتماعي‌ مي‌شود، زيرا عرق‌ زياد باعث‌ بوي‌ بد يا خيس‌ شدن‌ و شوره ي‌ روي‌ لباس‌ مي‌گردد. در موارد شديد، عرق‌ بسيار زياد، كفش‌ و لباس‌ها را خراب‌ مي‌كند.
انواع مختلف هيپرهيدروزيس
همه ما از مشکلات تعريق زياد زير بغل اطلاع داريم! و بسياري از دوستان ما به دليل تعريق بيش از حد کف دستها در کارهاي روزمره و حتي معموليشان مثل حرکت دادن دستها، نوشتن، جابجا کردن کاغذ و ...دچار مشکلند، تعريق بيش از حد کف پا موجب بوي بد آن و ماندگار شدن بوي کفش و جوراب و ... خلاصه گريزان شدن ديگران خواهد شد. وقتي اين تعريق در صورت نمايان مي‌شود همه را متعجب و باخبر مي‌کند و موجب مشکلاتي حتي در اعتماد به نفس ما خواهد شد! تعريق بيش از حد بدن مي‌تواند باعث خيس شدن لباس شده و مشکلات و معضلات خاص خود را پديد آورد.
علت تعريق بيش از حد
در حقيقت بسياري از موارد علت شناخته شده‌اي ندارند، و اصطلاحا اينها را موارد اوليه يا ايديوپاتيک مي‌نامند، به عبارت ديگر در اين افراد بيماري شناخته شده‌اي باعث ايجاد تعريق فراوان نشده است. گرچه علل واقعي ناشناخته‌اند، اما مکانيسمهاي اين حالت بخوبي مشخص گشته‌اند. سيگنالهاي اعصاب نباتي و خود کار بدن (که ما تقريبا هيچ کنترل ارادي بر آن نداريم) به غدد عرق پيام مي‌دهند که عرق توليدي خود را به بيرون بريزند، در شرايط طبيعي وقتي حرارت داخل بدن به حدي بالاتر از مقدار قابل قبول رسيد سيگنالهاي بيشتري براي تعريق بيشتر و در حقيقت دفع حرارت زيادي بدن ارسال مي‌شود. حال وقتي اين سيگنالها به حدي بيشتر از ميزان مورد نياز ارسال شوند، همين مشکل يعني هيپرهيدروزيس ايجاد مي‌شود و نه تنها براي بيمار مفيد نخواهد بود بلکه او را با مشکلات متعددي روبرو خواهد ساخت!
گاهي مواقع مي‌توانيم علت ايجاد اين مشکل را درک کنيم و در حقيقت مسائل و بيماريهاي خاصي موجب پيدايش اين حالت شده‌اند، اينگونه موارد را ثانويه مي‌ناميم. برخي از علل مولد تعريق بيش از حد عبارتند از:
پرکاري تيروئيد، چاقي، يائسگي، استفاده از داروهاي ضد افسردگي، درمانهاي هورموني براي بدخيميها يا ساير مشکلات پروستات، اختلالات سيستم اعصاب مرکزي، اختلالات شديد روحي - رواني و ... . به نظر مي‌رسد که استرسها باعث تشديد هيپرهيدروزيس مي‌شوند، اما برخي از پزشکان اين ارتباط را قبول ندارند. به نظر مي‌رسد که در اين شرايط سيستم عصبي دستورات بيشتري براي ترشح عرق به غدد مولد آن ارسال مي‌کند يا بعبارت ديگر حساسيت غدد عرق به استرس در اين افراد بيش از حد معمول است.
چاره چيست؟ آيا مي‌توان در اين زمينه کاري کرد؟
پاسخ اين سؤال مثبت است‌، گر چه ممکن است فقط بتوانيم ميزان ترشح را کاهش دهيم نه آن را درمان کنيم، اما همين هم مي‌تواند ارزشمند باشد. برخي از آرام‌بخشها و داروهاي ضد کولينرژيک مي‌توانند ميزان ترشح عرق را کاهش دهند، اما بخاطر عوارض جانبيشان (مثل خشکي دهان ، تاري ديد و ...) چندان مورد استفاده قرار نمي‌گيرند، چرا که اين عوارض دست کمي از تعريق بيش از حد ندارند!!!
کافئين از جمله موادي است که مصرف آن باعث افزايش ترشح غدد برون ريز مي‌شود و به همين دليل استفاده از آن به مبتلايان توصيه نمي‌شود، در همين راستا بايد به ادويه‌جات نيز اشاره کرد و همزمان کاهش مصرف آنها را نيز به شما پيشنهاد مي‌کنيم
رژيم‌ غذايي
رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود. روزانه‌ حداقل‌ 8 ليوان‌ آب‌ بنوشيد. در صورتي‌ كه‌ هوا گرم‌ باشد، حتي‌ بيشتر از اين‌ هم‌ مايعات‌ بنوشيد.
در چه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟
اگر تعريق‌ بيش‌ از حد باعث‌ بروز مشكلاتي‌ براي‌ شما در محل‌ كار يا در روابط‌ اجتماعي‌ شود.
چگونه بوي بد بدن را از بين ببريم ؟
بدن بيشتر افراد با حمام نكردن به قدر كافي ، بو مي گيرد. وقتي قطره عرق به سطح پوست تميز مي رسد، در ابتدا بو نمي دهد ولي بعد از اينكه باكتري ها يا قارچ هاي موجود در سطح پوست، چربي هاي عرق را تجزيه كردند، عرق بو مي گيرد. بيشتر غدد عرق، چربي ندارند ولي غدد عرق اطراف سينه ها، اندام هاي جنسي و زير بغل، عرقي توليد مي كنند كه چربي دارد.
بيشتر مردم براي جلوگيري از ايجاد بوي بَدِ بدن، به طور مرتب دوش مي گيرند تا تعداد باكتري هاي موجود در سطح پوست را كاهش دهند.
*براي جلوگيري از ايجاد بوي بد در بدن بايستي:
1- به طور مرتب حمام كنيد.
2- هر روز لباس هاي زير و جوراب خود را عوض كنيد، زيرا سلول هاي پوستي مرده به لباس هاي زير مي چسبند و باكتري ها با تجزيه آنها بوي بدي ايجاد مي كنند.
3- دئودورانت هايي ( اسپري يا مام هاي خوشبو كننده ) را استفاده كنيد كه حاوي مقدار كمي مواد باكتري كش مثل آلومينيم، روي يا زيركونيوم ( zirconium) باشند.
4- براي خشك نگه داشتن پوست، به زير بغل و كشاله هاي ران خود پودر بماليد، زيرا باكتري ها روي پوست مرطوب سريع تر رشد مي كنند.
اگر تمامي كارهاي بالا را انجام داديد، ولي باز هم بدنتان بو مي داد، پس يك جاي كار غلط است.
بيشترين دليل بوي غير عادي بدن، عفونت پوستي است. بوي آمونياك بدن به دليل عفونت هليكو باكتري ( اين باكتري باعث زخم معده مي شود ) يا مصرف بيش از حد پروتئين هاست.
با مراجعه به پزشك وتجويز او يك آزمايش خون براي هليكوباكتر بدهيد. اگر جواب آزمايش مثبت بود، يعني داراي هليكوباكتر بوديد، مي توانيد با مصرف آنتي بيوتيك تحت نظر پزشك، آن را از بين ببريد.
اگر جواب آزمايش منفي بود، شايد نياز باشد مصرف گوشت قرمز، مرغ، ماهي و لبنيات ( منابع غني پروتئين ) را كاهش دهيد. زيرا اگر بيش از حد نياز پروتئين مصرف كنيد، بدن نمي تواند فوراً آن را مصرف كند و آمونيوم را از پروتئين جدا مي كند و باعث ايجاد بوي آمونياك در بدن مي شود.
بيشترين دليل بوي غير عادي بدن، عفونت پوستي است. بوي آمونياك بدن به دليل عفونت هليكو باكتري يا مصرف بيش از حد پروتئين هاست.
علل ايجاد بوي ماهي
مصرف مكمل هاي حاوي كولين باعث ايجاد بوي ماهي مي شوند . مكمل كولين دردو حالت زير مصرف مي شود:
1- افرادي كه داراي اختلال ارثي دفع ادراري تري متيل آمونيوم هستند و بايستي ماهي و ساير منابع غذايي كولين را مصرف نكنند.
2- عفونت واژينال كه بوسيله باكتري Gardnerella ايجاد مي شود.
همچنين افرادي كه داراي كبد مريض و آسيب ديده باشند، بوي ماهي مي دهند. نارسايي كبد باعث مي شود ماده مورد نياز براي تجزيه از بين برود.
زايل شدن زيبايي
بسياري از افراد به زيبايي ظاهري و چهره خود توجه زيادي مي کنند و وقت زيادي را صرف پيراستن خود مي کنند ولي يک اصل مهم زيبايي را ناديده مي گيرند و آن تميزي و پاکيزگي است. پاکيزگي حتي پيش از زيبايي مي تواند بر نگرش افراد جامعه نسبت به شما در تقابلات اجتماعي مؤثر باشد. بوي بد بدن نيز عاملي منفي است که مي تواند به شما امتياز منفي دهد.
متخصصان اعتقاد دارند احتمال ايجاد بوي بد در بخش هاي ويژه اي از پوست، مثل زير بغل و اندام تناسلي بيشتر است و اين ويژگي به متفاوت بودن غدد عرق در اين نواحي از پوست بستگي دارد. اين غدد پروتئين و چربي توليد مي کنند که مواد اوليه مناسبي براي تغذيه باکتري هاي روي سطح پوست به شمار مي آيند. اين در حالي است که عرق نقاط ديگر بدن بيشتر محتوي نمک است و باکتري ها کمتر مي توانند از آن استفاده کنند.
حتماً تجربه کرده ايد که اگر پاهايتان مدت زيادي درون کفش و جوراب باشند، اين بخش از بدن نيز بوي بد مي گيرد. در اين شرايط قارچ ها و باکتري ها در پاها رشد و نمو کرده و ترکيبات بد بو توليد مي کند.
توجه کنيد براي اينکه از بوي بد بدن در امان بمانيد، بايد به رژيم غذايي تان نيز دقت کنيد.
برخي از مواد غذايي مثل سير و پياز و ادويه ها پس از گوارش درون بدن، موادي بدبو توليد مي کنند که مي تواند از طريق عرق يا ريه ها دفع شوند و بوي بد بدن و دهان را به وجود آورند.
دختران نوجواني که دوران بلوغ را سپري مي کنند، بايد بيش از ديگران به بهداشت و پاکيزگي پوست خود اهميت دهند، چون در دوران بلوغ به دليل افزايش هورمون هاي جنسي، ترشحات غدد عرق زير بغل و اندام تناسلي افزايش مي يابد.

ريشه واژه نفت در زبان فارسي به طور يقين مشخص نيست.به عقيده زبان شناسان نفت از کلمه اوستايي(نپتا)گرفته شده است که کلدانيان و اعراب آن را از زبان مادي گ ...

مصرف همزمان چند دارو با يكديگر مي تواند در سطح خوني آنها اثراتي بگذارد. اين اثرات هم مي تواند منجر به كاهش سطح خوني دارو شود و هم مي تواند باعث افزايش ...

مدت زيادي است که از غازها براي چريدن علف هاي هرز در کشت برخي گياهان استفاده مي شود . اگرچه که در آسيا از اين پرنده به مقدار زياد استفاده مي گردد اما ا ...

حلال جزء مهمي از محلول است. حلال ها مواد شيميايي هستند كه مواد ديگر را در خود حل مي كنند. حلال ها به طور كلي به دو دسته حلال هاي قطبي و حلال هاي غير ق ...

مناطق جوي به چند طريق نامگذاري مي شوند: ▪ يونوسفر منطقه اي که شامل يونها ميشود: تقريبا مزوسفر و ترموسفر تا حدود ۵۵۰ کيلومتر. ▪ اگزوسفر- بالاي يونوسفر، ...

● ديد کلي بطور کلي انواع مختلف پسته را از حيث شکل ظاهري به دو دسته مي توان تقسيم کرد. يکي بادامي و ديگري فندقي. در شکل بادامي طول پسته از عرض يا قطر آ ...

نماز يکي از صورت‌هاي عبادت‌ است که در برخي از اديان وضع شده اشت. فهرست مندرجات [۱ پيرامون واژه •۲ نماز در دين يهود •۳ نماز در دين اسلام •۴ نماز در ...

دستگاه گوارش در پرندگان همانند ديگر حيوانات از لوله گوارشي وغدد ضميمه تشکيل شده است . لوله گوارشي شامل دهان ، مري ، چينه دان ، پيش معده ، سنگدان لوله ...

دانلود نسخه PDF - انواع مختلف هيپرهيدروزيس