up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله انواع عرقيات PDF
QR code - انواع عرقيات

انواع عرقيات

شربت هايي خنک براي سلامت شما

در گرماي تابستان بيشتر از همه چيز انواع شربت و خوراکي هاي خنک مشتري دارد. يکي از مهم ترين گزينه ها، استفاده از شربت هايي است که با انواع عرقيات گياهي تهيه مي شوند. اين عرقيات هم خوش عطر و خوش طعم است و هم خاصيت دارويي و تقويتي دارد؛ آنقدر که در طب مکمل هم از آن استفاده مي کنند. بخش مهمي از درمان هاي طب سنتي با تجويز عرقيات گياهي– که خواص گوناگون و موثري دارد– انجام مي شود اول اين نکته ها را بدانيد.
بعضي عرقيات معطر مثل گلاب، هل و... اگر در مقابل نور خورشيد باشند، عطر خود را از دست مي دهند؛ پس بهتر است اين نوع عرقيات را پشت پنجره آفتاب گير قرار ندهيد.
عرقيات به علت تبخير شدن آبشان هنگام جوشاندن و غليظ بودنشان، فسادناپذيرند اما تاريخ مصرف بعضي از آنها سه ساله و بعضي ديگر يک ساله است و اين يعني بعداز گذشت تاريخ مصرف، خاصيت شان از بين مي رود، نه اينکه خراب شوند.
مکان گرم و مرطوب، زودتر خاصيت انواع عرقيات را از بين مي برد بنابراين آشپزخانه به دليل داشتن فضاي گرم و مرطوب مکان مناسبي براي نگه داشتن آنها نيست.
معمولا خاصيت عرقيات گياهاني که طبيعت گرم يا مايل به گرم دارند، زودتر از بين مي رود و معمولا تاريخ مصرف آنها يک ساله است.
نگهداري عرقيات در کمد اتاق هاي خواب، انباري و حياط خلوت– که فضايي خشک و خنک دارند– مناسب است؛ در ضمن مي توان آنها را در يخچال هم نگه داشت.
اگر خواهان خريد عرقياتي هستيد که به روش سنتي تهيه مي شود، حتما از عطاري هاي معتبر و قابل اعتماد که محصولات جهان گلاب (گلاب اکسير) را مي فروشند، خريد کنيد تا به شما جنس تقلبي يا عرق فوق العاده رقيق بي خاصيت قالب نکنند.
● شربت هاي شيرين
تهيه اين شربت ها بسيار ساده است. يک دوم از پارچ يا ليوان را از عرق پر کرده و بقيه را آب و شکر اضافه کنيد. شربت شما حاضر است. اگر مايل باشيد، مي توانيد خاکشير يا تخم شربتي را با هر يک از اين عرقيات ميل کنيد.
شربت بيدمشک: شربت عرق بيدمشک از پرطرفدارترين نوشيدني ها در جنوب ايران است زيرا خوردن ميوه هاي تابستاني و نوشيدني هاي سرد بعد از چندين ساعت گرسنگي در هواي گرم، معده را حساس مي کند و باعث بروز سردرد در افراد کم خون مي شود. اما عرق بيد مشک درست براي همين موضوع آفريده شده زيرا اين عرق تقويت کننده قلب و معده، خون ساز، ضد سردرد و دردهاي عضلاني است.
شربت عرق شاتره: اگر خيلي گرمايي هستيد و اگر زياد بيرون منزل و در آفتاب کار مي کنيد، حتما در روز يک ليوان شربت عرق شاتره بنوشيد؛ شاتره خاصيت بسيار قوي ضدعطش و گرمازدگي دارد، خون را تصفيه مي کند و صفرابر است.
شربت گلاب: گلاب تقويت کننده اعصاب است. شايد به خاطر رايحه خوب گل محمدي مي تواند آدم را آرام کند. گلاب نشاط آور هم هست و براي تقويت قلب هم سفارش شده. شربت گلاب به تنهايي يا با کمي تخم شربت يا خاکشير نوشيدني سالمي است.
شربت نعنا: اگر خاصيت هيچ کدام از عرقيات را ندانيد، حتما عرق نعنا را مي شناسيد. اهالي خانه که هندوانه و ميوه و شربت مي خورند، بد نيست براي جلوگيري از معده درد و نفخ، يک ليوان شربت عرق نعنا هم بنوشند.
شربت بهارنارنج: شربت بهار نارنج که از عرق بهار نارنج همراه با آب نبات يا شکر درست مي شود، از نوشيدني هاي رايج در جنوب کشور است. خاصيت آرام بخشي بهارنارنج جدا از بوي مدهوش کننده و طعم خوشايند آن باعث شده تا اين شربت طرفداران بسياري در بين کساني که شغل يا زندگي پراسترسي دارند داشته باشد. بهارنارنج، گرم، مقوم معده و قلب است و البته خاصيت ضد نفخ هم دارد.
● شربت هاي تلخ
حالا که بحث عرقيات گياهي شد، بد نيست اطلاعات مان را کمي بيشتر کنيم. بعضي از اين عرقيات کمي تلخ و گس اند و به همين دليل براي شربت مناسب نيستند اما مي توان آنها را با آب و شکر قابل خوردن کرد.
عرق بومادران: بومادران را شايد با گل قشنگ زرد رنگش بشناسيد اما اين گياه علاوه بر زيبايي، خواص زيادي دارد: بومادران درمانگر ضعف عضله قلب (ميوکارديت)، احساس گرفتگي و درد در ناحيه قلب است. اگر دست هايتان گزگز مي کند و خواب مي رود، حتما از اين گل استفاده کنيد.
عرق برگ چنار: اگر دل تان مي خواهد کمي چاق شويد يا تب داريد يا دچار تنگي نفس هستيد، عرق برگ چنار نوشيدني خوبي است.
عرق آويشن: مقوم بدن و معده و تقويت کننده بينايي است. ضد تشنج و نفخ، درمان کننده سرفه، تنگي نفس، درد مفاصل، سياتيک، خونريزي هاي رحمي، کوفتگي عضلات و ضدعفوني کننده مجاري تنفسي است. اصولا آويشن يک گياه همه فن حريف است.
عرق بابونه: مقوم معده، بادشکن، اشتهاآور، هضم کننده غذا، صفرابُر، ضد تشنج و ضدعفوني کننده است. در استعمال خارجي تقويت کننده مو است و در رفع بيماري هاي پوستي و محفوظ نگه داشتن زخم از آلودگي بسيار موثر است.
عرق خار شتر: اگرچه اسمش خنده دار است اما خواص زيادي دارد؛ تصفيه کننده خون وکبد، شست وشودهنده کليه ها و مفيد براي دفع سنگ کليه و مثانه است.
عرق زيره: کمي تند و تلخ است اما اين تلخي را به نتايج شيرين اش ببخشيد؛ چون زيره ضدچاقي، هضم کننده غذا، بادشکن و رافع ناراحتي هاي معده است. اين عرق حتما بايد بعد از غذا و با نصف ليوان آب مصرف شود.

● گلاب (طبيعت معتدل): ▪ مقوي اعصاب و قلب، معده، معطر، نيکوي رخسار، رفع خلط خوني و سخت کننده لثه، با خوردن يک استکان گلاب نيم گرم با مقداري نبات دل درد ...

۱) عرق اسطوخودوس ▪ خواص دارويي: معطرکننده ضدعفوني کننده مقوي رفع آسم بند آورنده خون ▪ نوع گياه مورد استفاده جهت تقطير: گياه استوخودوس Lavandula Stoech ...

گياهان دارويي را مي توان هديه طبيعت به سفره سلامت و ايمني انسان ها دانست؛ تحفه اي که روي توليدات داروهاي شيميايي لابراتوارها و آزمايشگاههاي مدرن سايه ...

● مقدمه فاصله بين طب سنتي ايران در زمان هاي درخشش فکر و انديشه در ايران گذشته و پزشکي امروز آنقدر زياد است که بعضي عکس العمل هاي منفي در مورد طب سنتي ...

شرايط زندگي ماشيني در سال هاي اخير باعث گسترش تعدادي از بيماري ها از جمله سؤ هاضمه شده است . نوع تغذيه ، نوع کار و فعاليت ، کمي استراحت ، کمي تحرک و م ...

در سال هاي اخير به دنبال تحقيقات جديد در مورد خواص داروهاي گياهي ، اقبال عمومي به استفاده از اين نوع داروها نيز افزايش يافته است . استفاده از داروهاي ...

دانلود نسخه PDF - انواع عرقيات