up
Search      menu
داروها :: مقاله انواع التهاب PDF
QR code - انواع التهاب

انواع التهاب

داروهاي ضد التهاب غيراستروئيدي و غيرمخدر(NSAID)

● مقدمه:
التهاب در سه فاز تقسيم بندي ميشود:
۱) التهاب حاد
۲) پاسخ ايمني
۳) التهاب مزمن.
التهاب حاد پاسخ اوليِه بدن در مقابل آسيب بافتي است.پاسخ ايمني وقتي ظاهر ميشود که سلولهاي ايمني درپاسخ به مواد محرک داخلي يا خارجي فعال شده باشند.نتيجه اين پاسخ ايمني ميتواند مفيد يا مضر باشد.التهاب مزمن در اثر آزاد شدن يکسري واسطه هاي التهابي بوجود مي آيد که باعث ايجاد اثرات طولاني مدت ميشودمثل آرتريت روماتوئيدکه در آن التهاب مزمن به درد و انهدام استخوان يا غضروف منتهي ميشود. هدف از درمان التهاب،تسکين درد و متوقف نمودن سير پيشرفت بافتي است.کورتونها اثرات ضدالتهاب خوبي دارند ولي به علت عوارض زياد براي شروع درمان مفيد نيستند..داروهاي ضد التهاب غيراستروئيدي درد و التهاب را کنترل ميکنند و در موارد التهاب حاد و مزمن مفيد هستند.
● داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي
۱) آسپيرين و ساير ساليسيلات ها
آسپيرين و بسياري از مواد ضدالتهاب غير استروئيدي،اسيدهاي ضعيف هستند.تمام NSAIDها به طور مشترک باعث مهار توليد پروستاگلاندين(يکي از واسطه هاي سلولي دخيل درالتهاب)ميشوند.هر چند اين داروها التهاب را کنترل مي کنند،ولي بر سير پيشرفت بيماري تاْثيري ندارند.آسپيرين به علت قيمت ارزان،هنوز در بيماريهاي مفصلي و عضلاني جزء انتخاب هاي اول است.
▪ جذب و دفع:
آسپيرين از مهده و بخش فوقاني دستگاه گوارش به خوبي جذب مي شود.ورود آسپيرين به سلولهاي مخاطي معده مي تواند باعث آسيب معده شود.آسپيرين پس از جذب به مواد تشکيل دهنده تجزيه مي شود.ساليسيلات حاصل از اين دارو از طريق ادرار دفع ميشود.
▪ مکانيسم اثر:
عمده اثر آسپيرين در اثر مهار توليد پروستاگلاندين است.آسپيرين مانع مهاجرت گلبولهاي سفيد خون به محل التهاب ميشود.آسپيرين بر روي دردهاي خفيف تا متوسط موثر است.آسپيرين درجه حرارت بدن را کاهش ميدهد ولي برروي دماي طبيعي بدن اثر ندارد.آسپيرين از طريق مهار توليد پروستاگلاندين ها و افزايش اتساع عروقي و در نتيجه افزايش دفع حرارت بدن،باعث کنترل تب مي شود.اين دارو بر انعقاد خون موثر است.به همين علت در پيشگيري از سکته مورد استفاده قرار مي گيرد.اين اثر از طريق اثر بر تجمع پلاکتي و در نتيجه کاهش ايجاد لخته است؛البته يک دوز منفرد آن اثر اندکي دارد ولي مصرف آن به مدت يک هفته مي تواند باعث افزايش زمان خونريزي به مبزان دو برابرشود. اين اثر برگشت ناپذير است و تجمع پلاکتي تا زمان ورود پلاکتهاي جديد به خون مهار مي شود؛به همين علت،در موارد جراحي،مصرف آن يک هفته قبل از عمل بايد قطع شود.دوام اثر آن در مقايسه با برخي دارو هاي ضدانعقاد طولاني تر است. گزارشاتي در خصوص کاهش ميزان آب مرواريد،سرطان کولونو آلزايمر دراثر مصرف آسپيرين ديده شده است ولي هنوز به قطعيت نرسيده است.
▪ عوارض جانبي:
شايعترين عارضه آسپيرين،عدم تحمل معده و علائم گوارشي است که مي توان با مصرف غذا يا آنتي اسيد،آنرا به کمترين ميزان خود رساند.خونريزي گوارشي،زخم معده و اثني عشر و افزايش دفع خون از راه مدفوع نيز گزارش شده است.اين دارو در دوز هاي بالا مي تواند باعث وزوز گوش،سرگيجه و کاهش شنوائي شود.اين دارو در افراد مبتلا به آسم و پوليپ بيني،ميتواند باعث واکنش هاي حساسيتي شود.
▪ موارد منع مصرف:
آسپيرين در هموفيلي منع مصرف دارد.همچنين براي زنان باردار توصيه نمي شود.اين دارو در کودکان در جريان يک عفونت ويروسي منع مصرف دارد.
▪ تداخلات مهم داروئي:
استازولاميد و کلرور آمونيوم باعث افزايش سميت آن ميشوند.اين دارو باعث کاهش اثر تولبوتاميد،کلرپروپاميد،متوتروکسات و فني توئين مي شود.
ساير ساليسيلاتها به صورت پماد موضعي مصرف ميشوند که به علت بوي بد،از مقبوليت کمتري برخوردار هستند.
۲) سايرNSAIDهاعبارتند از:
ايبوپروفن
کتوپروفن
ناپروکسن
ديکلوفناک
مفناميک اسيد
پيروکسي کام
ايندومتاسين
فنيل بوتازون.
مکانيسم اثر آنها تقريبا شبيه آسپيرين است ولي بر خلاف آن اثر برگشت پذير دارند.آثار گوارشي اين داروها به مراتب کمتر از آسپيرين است ولي در مقابل،خطر سميت کليوي بالاتري دارند.
▪ ايبوپروفن:
داروي ضد التهاب خوبي است که در دوزهاي بالا(۲۴۰۰ ميلي گرم در روز)اثري برابر ۴ گرم آسپيرين دارد.چنانچه با آسپيرين مصرف شود اثر هر دو دارو کاهش مي يابد.درپوليپ بيني،آنژيو ادم و آسم منع مصرف دارد.
عوارض آن شامل عوارض
گوارشي
خوني
کليوي
▪ کتوپروفن:
در آرتريت روماتوئيد و استئوآرتريت کاربرد دارد.
عوارض آن شامل
عوارض عصبي
عوارض گوارشي
▪ ديکلوفناک:
اين دارو در بيماري هاي التهابي مزمن نظير آرتريت روماتوئيد،استئوآرتريت و درمان دردهاي حاد عضلاني و اسکلتي کاربرد دارد.تزريق اين دارو در افراد زير ۱۵ سالبه علت بروز فلج،توصيه نمي شود.
▪ مفناميک اسيد:
اين دارو در دندان درد،سردرد و قاعدگي دردناک(ديسمنوره)به کار مي رود.به علت عوارض شديد،مصرف آن نبايد بيشتر از يک هفته طول بکشد و در کودکان منع مصرف دارد.در صورت بروز اسهال يا عوارض خوني بايد مصرف دارو را قطع کرد.
▪ پيروکسي کام:
از ويژگيهاي مهم اين دارودوام اثر طولاني است،بطوري که در شبانه روز مصرف يک تک نوبت آن کفايت مي کند.وقتي با دوز بيش از ۲۰ ميلي گرم در روز مصرف شود،خطر عوارض گوارشي افزايش مي يابد.
▪ ايندومتاسين:
درحملات حاد نقرس مصرف دارد.ازديگر موارد مصرف ميتوان بتز ماندن مجراي شرياني در نوزاد را نام برد.ايندومتاسين براي جلوگيري از زايمان زودرس توصيه شده ولي به علت اثرات سمي براي مادر و جنين،از آن استفاده نمي کنند.
ازعوارض ايندومتاسين مي توان
اختلالات گوارشي
سردرد
سرگيجه
افسردگي
آنمي
کاهش پلاکت
۳) مهارکننده هاي انتخابي:celecoxib و rofecoxib
در درمان استئو آرتريت و آرتريت روماتوئيد پيشرفته به کار مي روند.اين داروها تجمع پلاکتي را تحت تاثير قرار نمي دهند.از نظر عوارش گوارشي به مراتب کمتر از ساير داروها هستند.
۴) داروهاي گروه فناستين: اين دارو ها فاقد اثر ضد التهابي هستند،لذا در دسته بندي آنها ترديد وجود دارد.
استامينوفن از مهمترين اين داروهاست.اين دارو داراي ماده فعال فناستين است و در بافتهاي محيطي اثر مهاري ضعيفي روي پروستاگلاندين دارد.سرعت جذب آن به سرعت تخليه بستگي دارد و حداکثر غلظت خوني،۳۰ تا۶۰ دقيقه پس از مصرف حاصل ميشود.دفع استامينوفن از راه کبد است استامينوفن از لحاظ اثرات ضد درد و تب بر مشابه آسپيرين است ولي اثر ضدالتهابي نداشته و تجمع پلاکتي را مهار نميکند.اين دارو در کنترل دردهاي خفيف تا متوسط مثل سردرد،درد عضلاني و درد پس از زايمان کاربرد دارد.در مواردي که آسپيرين منع مصرف دارد،داروي جايگزين خوبي است.
استامينوفن دردوزهاي بالا به علت مسموميت سلولهاي کبدي ميتواند باعث علائمي مثل سرگيجه و تحريک پذيري شود.مقدار مصرف آن ۳۲۵ تا۶۵۰ ميليگرم،چهار تا شش بار در روز است.
((انک لا تهدي من احببت و لکن الله يهدي من يشاء و هو اعلم بالمهتدين))
براستي تو نمي تواني هر کسي را که دوست داشتي هدايت کني،اما خداوند هر که را که بخواهد هدايت ميکند و راه يافتگان را بهتر مي شناسد.
سوره قصص آيه۵۶

بسياري از خانم هاي ايراني هنگام مراجعه به مطب هاي پوست و مو از ريزش مژه ها و کم پشت شدن آنها شاکي هستند. فرم مژه ها و ميزان پرپشتي و طول آنها موضوعي ا ...

نويسنده : دكتر نيكرو التهاب رحم (ديواره مخاطي رحم) يکي ديگر از شايع ترين اختلالات در امر باروري دامها التهاب رحم يا ديواره مخاطي رحم ميباشد که بنابر ش ...

بسياري از خانم ها از ژل هاي بهداشتي بانوان جهت پيشگيري از التهاب و خارش کشاله ران استفاده مي کنند ولي آيا اين محلول ها واقعا موثرند و مي توانند از الت ...

آيا تاکنون هپاتيت گرفته ايد يا کسي را در اطرافيانتان مي شناسيد که دچار اين بيماري شده باشد؟! چه کساني بيشتر در معرض اين بيماري هستند و رفتار شما با اي ...

توالي تغييرات همراه با مرگ سلولي است. سلولهاي نکروتيک توانايي حفظ تماميت غشا را ندارند و محتويات آنها به بيرون از سلولها نشت مي کند. هضم آنزيمي سلول ه ...

علت خروج مايع مني همراه با ادرار چيست؟ خروج ترشحي شبيه مايع مني هنگام ادرار، يک مشکل نسبتا رايج است که در بسياري از موارد باعث نگراني فرد مبتلا مي شود ...

التهاب يک پاسخ فيزيولوژيک به محرکهاي مختلف نظير عفونت و جراحات بافتي است که به سرعت ايجاد شده و خاتمه مي‌يابد. يک واکنش در مورد قلب مي‌باشد که بر حسب ...

مننژيت که به التهاب مغز و لايه هاي پوشاننده طناب نخاعي (مننژ) اطلاق مي شود، معمولا ناشي از عفونت با ميکروارگانيسم ها يا وجود ساير عوامل تحريک کننده در ...

دانلود نسخه PDF - انواع التهاب