up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله انواع آب درماني PDF
QR code - انواع آب درماني

انواع آب درماني

دست آب شفاست؟!

خيلي ها وقتي حمام مي کنند، احساس آرامش پيدا مي کنند؛ مخصوصا وقتي با آب سرد دوش مي گيرند. شما هم همين طور فکر مي کنيد يا کاملا برعکس؟
سال هاي سال است که از آب براي مقاصد درماني استفاده مي شود؛ از هزاران سال قبل تا به امروز....
اما اين روش درماني هم براي خودش آدابي دارد و در کنار اين آداب، خطراتي. در «موضوع ويژه» اين هفته قصد داريم درباره اين موضوع بحث کنيم؛ «آب درماني». تاريخچه اين درمان به دوران روم و يونان باستان برمي گردد و در حال حاضر نيز آب درماني بخش عمده اي از سيستم طب سنتي محسوب مي شود. با «موضوع ويژه» اين هفته همراه شويد.
آب چگونه درمان مي کند؟
خواص درماني آب به ويژگي هاي مکانيکي و دمايي آن بستگي دارد. در اين روش درماني از واکنش بدن به تحريک سرما يا گرماي آب استفاده مي شود. فشار آب و تحريک حسي آب را هم بايد در اين بين موثر دانست. اعصاب بدن آنچه را که حس مي شود، از طريق پوست به اندام هاي بدن مي برند و اين تحريکات با تحريک سيستم ايمني، توليد هورمون هاي مربوط به استرس، بهبود گردش خون و دستگاه گوارش، کمک به گردش خون و کاهش حساسيت بدن به درد، خصوصيات درماني خود را بروز مي دهند.
● دوش آب سرد خطر هم دارد؟
البته بايد در نظر گرفت که دوش آب سرد به کودکان و سالمندان توصيه نمي شود و سوناي سرد هم در افراد مبتلا به بيماري قلبي نبايد مورد استفاده قرار بگيرد. افراد با فشارخون بالا نيز اصلا نبايد از آب سرد براي مقاصد درماني مختلف استفاده کنند.
● دوش آب سرد بهتر است؟
معمولا آب سرد باعث تحريک، تقويت و افزايش فعاليت دروني بدن مي شود؛ به عنوان مثال اگر احساس خستگي يا تنش داريد توصيه مي شود دوش ولرم و بلافاصله بعد از آن دوش آب سرد بگيريد تا جسم و روحتان طراوت و تازگي پيدا کند. وقتي کل بدن در آب فرو برود احساس سبکي و بي وزني خوشايندي به وجود مي آيد. ضمن اينکه آب اثر هيدروستاتيک مناسبي داشته و احساسي شبيه ماساژ ايجاد مي کند. آبي که در جريان باشد و به بدن برخورد کند، گيرنده هاي لامسه را تحريک مي کند، گردش خون را تقويت کرده و سفتي عضلات را نيز از بين مي برد.
● فوايد آب درماني
فوايد آب درماني را مي توان با اين معيارها در نظر گرفت: افزايش دفع مواد زايد و کمک به سم زدايي، ريلکس کردن عضلات سفت و تحت استرس، افزايش ميزان متابوليسم و فعاليت گوارشي، هيدراته کردن (آبرساني) سلول ها، بهبود تون پوست و عضله، تقويت سيستم ايمني و افزايش تاثير سيستم ايمني و بهبود عملکرد ارگان هاي داخلي به دليل تحريک جريان خون.
● خوبي هاي آب سرد چيست؟
آب سرد در تسکين التهاب تاثير بسزايي دارد. هيچ دارويي نمي تواند با سرعت و به خوبي آب سرد، دماي بدن را کاهش داده و تب را تخفيف دهد. آب سرد نبض را تا ۲۰ ضربه در دقيقه کاهش مي دهد و ظرف چند دقيقه، دماي بدن کاهش چشمگيري پيدا مي کند. استفاده طولاني مدت از آب سرد، باعث تسکين درد مي شود که در دردهاي عضلاني و ناشي از سوختگي تاثير آن بسيار قابل توجه است. براي قطع خون ريزي داخلي (به خصوص در استخوان ها و عضلات) نيز يکي از اقدامات، استفاده از آب سرد است. از آب سرد استفاده درماني خاصي هم مي شود؛ آن هم در درمان وريدهاي واريسي يا جاي زخم هاست. دوش و حمام با آب سرد تحريک کننده و انرژي دهنده است، به کاهش جريان خون کمک مي کند، التهاب و کبودي را تخفيف داده و اگر عروق بيش از حد گشاد شده باشند آنها را منقبض مي کند.
توجه به اين نکته مهم است که براي آب درماني با آب سرد، قوانين و ضوابط خاصي وجود دارد و حتي مدت زمان مواجهه با آب سرد هم مهم است. در غير اين صورت، واکنش هايي نامقبول به وجود مي آيد. همين موارد، اين هشدار را مي دهد که آب درماني چه نوع سرد و چه نوع گرم آن بايد تنها توسط افراد کارشناس انجام شود. در آب درماني با آب سرد بدن بايد قبل و بعد از درمان، گرم شود. به همين دليل محيطي که آب سرد درماني در آن انجام مي شود بايد دماي قابل قبولي داشته باشد.
● تحقيق جديدي درباره آب سرد
يکي از خبرهايي که اخيرا منتشر شده و بسيار مورد توجه قرار گرفته، استفاده از آب سرد در درمان آرتروز و فيبروميالژي است. آ رتريت يا آرتروز به معناي التهاب مفاصل استخواني است. التهاب باعث تورم منطقه مربوطه مي شود. اين قضيه براي تمام افراد جا افتاده که در محل تورم از يخ استفاده کنند تا ورم کمتر شود. بيماران مبتلا به اين دو بيماري معتقدند که کمپرس سرد در محل ابتلا باعث کاهش تورم و درد مي شود. در اين تحقيق مشخص شده فرو بردن کل بدن اين بيماران تا گردن در استخر آب سرد نمي گذارد مفاصل بدن نسبت به هم حرکات سايشي پيدا کند و تسکين بسيار خوبي براي درد مبتلايان محسوب مي شود. شناور شدن در آب سرد باعث افزايش متابوليسم (سوخت و ساز) بدن مي شود.
● خوبي هاي دوش آب سرد
استفاده از دوش آب سرد (چه آب چشمه، چه آب تصفيه شده) باعث استحکام عضلات شده و در نتيجه احتمال آسيب عضله، کمتر مي شود. ضمن اينکه خلق و خوي فرد بسيار بهتر مي شود. آب سرد باعث ترشح ماده اي در بدن به نام اندورفين مي شود که احساس بهتري در فرد به وجود مي آورد. در افرادي که مبتلا به التهاب ريه ها و مجاري برونش هستند، در صورت استفاده از کمپرس سرد يا دوش سرد چند بار در هفته، التهاب و تورم ريه ها کمتر مي شود. نکته اي که بسيار مهم و قابل توجه است، اين است که در آب درماني (چه با آب سرد، چه با آب گرم) نبايد خودسرانه عمل کرد؛ چون اين موضوع به بيماري، سن، وضعيت جسماني و روحي فرد، مدت زمان مواجهه و نحوه مواجهه با آب بستگي دارد و بايد کاملا با توصيه متخصصان و در صورت لزوم توسط کارشناس مربوطه انجام شود در غير اين صورت عواقبي در پي خواهد داشت.
انواع آب درماني
آب درماني انواع متنوعي دارد. در آب درماني خارجي، بدن در آب فرو مي رود يا روي بدن از آب سرد يا يخ يا آب گرم استفاده مي شود و براساس دماي آب، تاثيرات مختلف درماني حاصل مي شود. در آب درماني با آب سرد، جريان خون پوست و عضلات زير آن تحريک مي شود. کمپرس سرد يا استفاده از کيسه هاي يخ براي پيچ خوردگي ها، سردرد يا تسکين دندان درد کاربرد دارد. استفاده از بسته هاي آب سرد در درمان بيماران روان پزشکي هم گاهي موثر بوده است.
● دکتري به نام آب سرد طبيعي
در آب درماني با آب سرد معمولا از آب سرد چشمه ها و درياها استفاده مي شود. اين درمان قدمتي ۱۵۰ ساله دارد و امروزه با رو ش هاي کنترل شده با استفاده از درمانگرهاي ماهر اين کار انجام مي شود. براي آنکه بدانيم آب درماني با آب سرد چگونه عمل مي کند بايد بدانيم واکنش بدن به آسيب ها مثل کشيدگي عضلات، پيچ خوردگي، بريدگي، کبودي و ساير موارد مشابه چيست. آنزيم ها و پروتئين هاي خاصي طي آسيب سلولي در محل آسيب، ترشح و رها مي شوند که رهايش آنها باعث گشادي عروق خوني مي شود که همين اتفاق، نفوذپذيري عروق را افزايش مي دهد.
در مرحله بعد لنفوسيت ها (دسته اي از سربازان بدن) از طريق منافذ عروقي وارد محل آسيب مي شوند تا عفونت را از بين ببرند. مايعات اضافي براي حمل اکسيژن و پروتئين ها به منظور ترميم بافت در اطراف محل آسيب جمع مي شوند. آسيب بافتي ترشح بعضي هورمون ها را هم به دنبال دارد که همين موضوع درد را در محل آسيب به وجود مي آورد. کاربرد آب سرد در درمان، ۳ واکنش اساسي را موجب مي شود. در سطح سلولي، پاسخ متابوليک سلول ها کاهش پيدا مي کند در نتيجه ميزان اکسيژن مورد نياز سلول ها کم شده و کمبود اکسيژن در سلول ها، کمتر مي شود. آب سرد، نفوذپذيري ديواره عروق خوني را کاهش داده و به اين طريق ميزان مايعات جمع شده در محل آسيب را کمتر مي کند.
مورد سوم اينکه سرما، محل آسيب را تا حدي بي حس مي کند و حالت مسکن دارد. ميزان نمک موجود در آب دريا يا چشمه باعث افزايش فشار اسمزي شده، قابليت هدايت آن افزايش يافته و تاثيرات درماني بيشتر مي شود.

مقدمه آب ماده اي فراوان در کره زمين است. به شکل هاي مختلفي همچون دريا ، باران ، رودخانه و... ديده مي‌شود. آب در چرخه خود ، مرتباً از حالتي به حالت ديگ ...

رودخانه رسوباتي را که با خود حمل مي کند، در بسترش يا در زمان طغيان در محدوده بلافصل آن بر جاي مي گذارد. رسوبات بر جاي گذرده شده توسط رودخانه در خشکيها ...

رودخانه رسوباتي را که با خود حمل ميکند، در بسترش يا در زمان طغيان در محدوده بلافصل آن بر جاي ميگذارد. رسوبات بر جاي گذرده شده توسط رودخانه در خشکيها ر ...

رودخانه‌ رسوباتي را که با خود حمل مي‌کند، در بسترش يا در زمان طغيان در محدوده بلافصل آن بر جاي مي‌گذارد. رسوبات بر جاي گذرده شده توسط رودخانه در خشکيه ...

ديورتيکولار عبارت است از ايجاد فتق هايي شبيه کيسه ديورتيکول در ديواره کولون که احتمالا ناشي از يبوست طولاني مدت و افزايش فشارهاي کولوني است. البته علت ...

همه ميکروبها زيان آور نيستند و حتي بسياري از آنها به ما کمک مي کنند. پس ميکروبهاي بيماري زا چه هستند و چگونه به بدن آسيب مي رسانند؟ ميکروبهاي بيماري ز ...

به طور خلاصه آمونياک را مي توان اصلي ترين ماده زائد محلول ايجاد شده توسط ماهي ها و بي مهرگان دانست . آمونياک توسط ماهي ها توسط ادرار و همچنين از طريق ...

خيلي از خانم ها براي لايه برداري از پوست شان، مي روند سراغ کِرِم هاي لايه بردار (اسکراب). ولي آيا واقعا اين کِرِم ها موثرند؟ دکتر بهروز باريک بين، متخ ...

دانلود نسخه PDF - انواع آب درماني