up
Search      menu
تاریخ و فرهنگ :: مقاله امام خميني PDF
QR code - امام خميني

امام خميني

زندگينامه امام خميني

زندگينامه امام خميني:
او وارث سجاياي آباء و اجدادي بود كه نسل در نسل در كار هدايت مردم وكسب معارف الهي كوشيده اند. پدر بزرگوار امام خميني مرحوم آيه الله سيد مصطفي موسوي از معاصرين مرحوم آيه الله العظمي ميرزاي شيرازي (رض)، پس از آنكه سالياني چند در نجف اشرف علوم و معارف اسلامي را فرا گرفته و به درجه اجتهاد نايل آمده بود به ايران بازگشت و در خمين ملجاء مردم و هادي آنان در امور ديني بود. در حاليكه بيش از 5 ماه ولادت روح الله نمي گذشت، طاغوتيان و خوانين تحت حمايت عمال حكومت وقت نداي حق طلبي پدر را كه در برابر زورگوئيهايشان به مقاومت بر خاسته بود، با گلوله پاسخ گفتند و در مسير خمين به اراك وي را به شهادت رساندند. بستگان شهيد براي اجراي حكم الهي قصاص به .تهران (دار الحكومه وقت) رهسپار شدند و بر اجراي عدالت اصرار ورزيدند تا قاتل قصاص گرديد.
بدين ترتيب امام خميني از اوان كودكي با رنج يتيمي آشنا و با مفهوم شهادت روبرو گرديد. وي دوران كودكي و نوجواني را تحت سرپرستي مادر مومنه اش (بانو هاجر) كه خود از خاندان علم و تقوا و از نوادگان مرحوم آيه الله خوانساري ( صاحب زبده التصانيف ) بوده است. همچنين نزد عمه مكرمه اش ( صاحبه خانم ) كه بانويي شجاع و حقجو بود سپري كرد اما در سن 15 سالگي از نعمت وجود آن دو عزيز نيز محروم گرديد.
هجرت به قم، تحصيل دروس تكميلي وتدريس علوم اسلامي:
اندكي پس از هجرت آيه الله العظمي حاج شيخ عبد الكريم حايري يزدي رحمه الله عليه ( نوروز 1300 هجري شمسي، مطابق با رجب المرجب 1340 هجري قمري ) امام خميني نيز رهسپار حوزه علميه قم گرديد و به سرعت مراحل تحصيلات تكميلي علوم حوزوي را نزد اساتيد حوزه قم طي كرد. كه مي توان از فرا گرفتن تتمه مباحث كتاب مطول ( در علم معاني و بيان ) نزد مرحوم آقا ميرزا محمد علي اديب تهراني و تكميل دروس سطح نزد مرحوم آيه الله سيد محمد تقي خوانساري، و بيشتر نزد مرحوم آيه الله سيد علي يثربي كاشاني و دروس فقه و اصول نزد زعيم حوزه قم آيه الله العظمي حاج شيخ عبدالكريم حايري يزدي رضوان الله عليهم نام برد .
پس از رحلت آيه الله العظمي حايري يزدي تلاش امام خميني به همراه جمعي ديگر از مجتهدين حوزه علميه قم به نتيچه رسيد و آيه الله العظمي(رض) به عنوان زعيم حوزه علميه عازم قم گرديد. در اين زمان، امام خميني به عنوان يكي از مدرسين و مجتهدين صاحب راءي در فقه و اصول و فلسفه و عرفان و اخلاق شناخته مي شد . حضرت امام طي سالهاي طولاني در حوزه علميه قم به تدريس چندين دوره فقه، اصول، فلسفه و عرفان و اخلاق اسلامي در فيضيه، مسجد اعظم، مسجد محمديه، مدرسه حاج ملاصادق، مسجد سلماسي، و ... همت گماشت و در حوزه علميه نجف نيز قريب 14 سال در مسجد شيخ اعطم انصاري (ره) معارف اهل بيت و فقه را در عاليترين سطوح تدريس نمود و در نجف بود كه براي نخستين بار .مباني نظري حكومت اسلامي را در سلسله درسهاي ولايت فقيه بازگو نمود.
امام خميني در سنگر مبارزه و قيام:
روحيه مبارزه و جهاد در راه خدا ريشه در بينش اعتقادي و تربيت و محيط خانوادگي و شرايط سياسي و اجتماعي طول دوران زندگي آن حضرت داشته است. مبارزات ايشان از آغاز نوجواني آغاز و سير تكاملي آن به موازات تكامل ابعاد روحي و علمي ايشان از يكسو و اوضاع و احوال سياسي و اجتماعي ايران و جوامع اسلامي از سوي ديگر در اشكال مختلف ادامه يافته است و در سال 1340 و 41 ماجراي انجمنهاي ايالتي و ولايتي فرصتي پديد آورد تا ايشان در رهبريت قيام و روحانيت ايفاي نقش كند و بدين ترتيب قيام سراسري روحانيت و ملت ايران در 15 خرداد سال 1342 با دو ويژگي برجسته يعني رهبري واحد امام خميني و اسلامي بودن انگيزه ها، و شعارها و هدفهاي قيام، سرآغازي شد بر فصل نوين مبارزات ملت ايران كه بعد ها تحت نام انقلاب اسلامي در جهان شناخته و معرفي شد امام خميني خاطره خويش از جنگ بين الملل اول را در حاليكه نوجواني 12 ساله بوده چنين ياد مي كند : من هر دو جنگ بين المللي را يادم هست ... من كوچك بودم لكن مدرسه مي رفتم و سربازهاي شوروي را در همان مركزي كه ما داشتيم در خمين، من آنجا آنها را مي ديدم و ما مورد تاخت و تاز واقع مي شديم در جنگ بين الملل اول. حضرت امام در جايي ديگر با ياد آوري اسامي برخي از خوانين واشرار ستمگر كه در پناه حكومت مركزي به غارت اموال و نواميس مردم مي پرداختند مي فرمايد : من از بچگي در جنگ بودم ... ما مورد زلقي ها بوديم، مورد هجوم رجبعليها بوديم و خودمان تفنگ داشتيم و من در عين حالي كه تقريبا شايد اوايل بلوغم بود، بچه بودم، دور اين سنگرهايي كه بسته بود ند در محل ما و اينها مي خواستند هجوم كنند و غارت كنند، آنجا مي رفتيم سنگرها را سركشي مي كرديم كودتاي رضا خان در سوم اسفند 1299 شمسي كه بنابر گواهي اسناد و مدارك تاريخي و غير قابل خدشه بوسيله انگليسها حمايت و سازماندهي شده بود هر چند كه به سلطنت قاجاريه پايان بخشيد و تا حدودي حكومت ملوك الطوايفي خوانين و اشرار پاركنده را محمدود ساخت اما درعوض آنچنان ديكتاتوري پديد آورد كه در سايه آن هزار فاميل بر سرنوشت ملت مظلوم ايران حاكم شدند ودودمان پهلوي به تنهايي عهده دار نقش سابق خوانين و اشرار گرديد .
در چنيني شرايطي روحانيت ايران كه پس از وقايع نهضت مشروطيت در تنگناي هجوم بي وقفه دولتهاي وقت و عمال انگليسي از يكسو و دشمنيهاي غرب باختگان روشنفكر مآب از سوي ديگر قرار داشت براي دفاع از اسلام و حفظ موجوديت خويش به تكاپو افتاد. آيه الله العظمي حاج شيخ عبدالكريم حايري به دعوت علماي وقت قم از اراك به اين شهر هجرت كرد واندكي پس از آن امام خميني كه با بهره گيري از استعداد فوق العاده خويش دروس مقدماتي و سطوح حوزه علميه را در خمين و ارا ك با سرعت طي كرده بود به قم هجرت كرد و عملا در تحكيم موقعيت حوزه نو تاسيس قم مشاركتي فعال داشت.
رحلت امام خميني؛ وصال يار، فراق ياران :
در آخرين شب زندگي و در حالي كه چند عمل جراحي سخت و طولاني درسن 87 سالگي تحمل كرده بود و در حاليكه چندين سرم به دستهاي مباركش وصل بود نافله شب مي خواند و قرآن تلاوت مي كرد . در ساعات آخر ، طمانينه و آرامشي ملكوتي داشت و مرتبا شهادت به وحدانيت خدا و رسالت پيامبر اكرم (ص) را زمزمه مي كرد و با چنين حالتي بود كه روحش به ملكوت اعلي پرواز كرد . وقتي كه خبر رحلت امام منتشر شد ، گويي زلزله اي عظيم رخ داده است ، بغضها تركيد و سرتاسر ايران و همه كانونهايي كه در جهان با نام و پيام امام خميني آشنا بودند يكپارچه گريستند و بر سر و سينه زدند .
زندگي امام به روايت امام :
متن زير فرازهائي از زندگي حضرت امام خميني - سلام الله عليه - است كه پس از توضيحات معظم له، فرزند گرامي ايشان حضرت حجت ‏الاسلام والمسلمين حاج سيد احمد خميني نوشته و سپس حضرت امام آن را اصلاح نموده است:
بسمه تعالي
به حسب شناسنامه شماره : 2744 تولد: 1279 شمسي در خمين، اما در واقع 20 جمادي‏الثاني 1320 هجري قمري مطابق اول مهر 1281 شمسي است. (18 جمادي‏الثاني 1320 مطابق 30 شهريور 1281 صحيح است)
نام خانوادگي: مصطفوي; پدر: آقا مصطفي; مادر: خانم هاجر (دختر مرحوم آقاميرزا احمد مجتهد خوانساري الاصل و خميني المسكن)
صدور در گلپايگان به وسيله صفري‏نژاد رئيس اداره آمار ثبت گلپايگان در خمين در مكتبخانه مرحوم ملا ابوالقاسم تحصيل شروع و نزد مرحوم آقاشيخ جعفر و مرحوم ميرزا محمود (افتخار العلماء) درسهاي ابتدايي سپسدر خلال آن نزد مرحوم حاج ميرزا محمد مهدي (دايي) مقدمات شروع و نزد مرحوم آقاي نجفي خميني منطق شروع و نزد حضرت‏عالي (×) ظاهرا (سيوطي و شرح باب حادي عشر و) منطق و مسلما در مطول مقداري. در ادراك كه سنه 1339 قمري براي تحصيل رفتم نزد مرحوم آقا شيخ محمد علي بروجردي مطول و نزد مرحوم آقا شيخ محمد گلپايگاني منطق و نزد مرحوم آقا عباس اراكي شرح لمعه پس از هجرت به قم به دنبال هجرت مرحوم آيت ‏الله حاج شيخ عبدالكريم - رحمة الله عليه - (ظاهرا هجرت ايشان رجب 1340 قمري بود) هجرت آيت‏الله حائري به قم رجب 1340 و نوروز 1300 شمسي است) تتمه مطول را نزد مرحوم اديب تهراني موسوم به آقا ميرزا محمد علي و سطوح را نزد مرحوم آقاي حاج سيد محمد تقي خوانساري مقداري و بيشتر نزد مرحوم آقا ميرزا سيد علي يثربي كاشاني تا آخر سطوح و با ايشان به درس خارج مرحوم آيت ‏الله حائري (حاج شيخ عبدالكريم) مي‏رفتيم و عمده تحصيلات خارج نزد ايشان بوده است. و فلسفه را مرحوم حاج سيد ابوالحسن قزويني و رياضيات (هيئت، حساب) نزد ايشان و مرحوم آقاميرزا علي اكبر يزدي. و عمده استفاده در علوم معنوي و عرفاني نزد مرحوم آقاي آقاميرزا محمد علي شاه‏آبادي بوده است پس از فوت مرحوم آقاي حائري با عده ‏اي از رفقا بحث داشتيم تا آنكه مر حوم آقاي بروجردي - رحمة‏الله - به قم آمدند براي ترويج ايشان به درس ايشان رفتم و استفاده هم نمودم و از مدتها قبل از آمدن آقاي بروجردي عمده اشتغال به تدريس معقول و عرفان و سطوح عاليه اصول و فقه بود پس از آمدن ايشان به تقاضاي آقايان؛ مثل مرحوم آقاي مطهري به تدريس خارج فقه مشغول شدم و از علوم عقليه بازماندم و اين اشتغال در طول اقامت قم و مدت اقامت نجف مستدام بود و پس از انتقال به پاريس از همه محروم و به امور ديگر اشتغال داشتم كه تاكنون ادامه دارد. نام عيال اينجانب خديجه ثقفي معروف به قدس ايران، متولد 1292 شمسي، صبيه حضرت آقاي حاج ميرزا محمد ثقفي طهراني.
تاريخ ازدواج: 1308; فرزند اول: مصطفي، متولد: 1309 شمسي; 3 دختر در قيد حيات با يك پسر، احمد متولد: 1324; دختران به ترتيب سن: صديقه، فريده، فهيمه، سعيده و بعد از احمد، لطيفه; آخرين فرزند در حيات احمد.
روز شمار برخي مبارزات و تبعيدهاي حضرت امام خميني (ره) :
16 مهرماه سال 1341: جلسه مهم حضرت امام خميني (ره) با مراجع قم در رابطه با انجمنهاي ايالتي و ولايتي
11 آذر ماه سال 1341: لغو تصويبنامه ساختگي انجمنهاي ايالتي و ولايتي به دنبال مبارزات پيگير حضرت امام خميني (ره) و صدور پيام حضرت امام خميني (ره) در مورد ختم اين غائله
2 بهمن سال 1341: تحريم رفراندوم غير قانوني و قلابي شاه از سوي حضرت امام خميني (ره)
2 فروردين ماه سال 1342: فاجعه خونين مدرسه فيضيه به دست عمال رژيم شاه
15 خرداد سال 1342: دستگيري شبانه حضرت امام خميني (ره) . قيام تاريخي ملت ايران در اعتراض به دستگيري حضرت امام (ره)
4 تيرماه سال 1342: انتقال حضرت امام خميني (ره) از پادگان قصر به سلولي در عشرت آباد.
21 فرودين سال 1343: سخنراني تاريخي حضرت امام خميني (ره) در مسجد اعظم قم پس از آزادي از حبس.
4 آبان 1343: سخنراني كوبنده حضرت امام خميني (ره) به مناسبت طرح اسارتبار كاپيتولاسيون.
13 آبان 1343: بازداشت و تبعيد حضرت امام خميني (ره) به تركيه
21 آبان سال 1343: انتقال حضرت امام خميني (ره) از آنكارا به بورساي تركيه
13 مهرماه سال 1344: انتقال حضرت امام خميني (ره) از تركيه به بغداد
16 مهرماه 1344: حركت امام خميني (ره) از سامرا به كربلا بعد از تبعيد به عراق
23 مهرماه 1344: ورود و استقرار حضرت امام خميني در نجف بعد از تبعيد به عراق
23 آبان 1344: شروع درسهاي حوزه‏اي حضرت امام خميني در نجف پس از تبعيد به عراق
12 ارديبهشت 1356: پيام حضرت امام خميني (ره) به مناسبت چهلم شهداي قم
2 مهرماه 1357: محاصره منزل حضرت امام خميني (ره) توسط نيروهاي بعثي عراق
10 مهرماه 1357: هجرت حضرت امام خميني (ره) از عراق به سوي كويت
13 مهرماه 1357: هجرت حضرت امام خميني (ره) از عراق به فرانسه
12 بهمن 1357: بازگشت امام خميني (ره) به ميهن اسلامي پس از 15 سال تبعيد.

امام علي بن الحسين(ع)، مشهور به زين العابدين و سجاد، بنا به نقل مشهور در سال ۳۸ هجري در مدينه به دنيا آمد. در هنگام حادثه کربلا ۲۲ يا ۲۳ سال سن داشته ...

امروز در آسمان عصمت و طهارت ستاره اي به افول مي نشيند و ششمين شمع روشني بخش امامت و ولايت به خاموشي مي گرايد و عالم خلقت را در سوگ خود وا مي نهد. در ا ...

در آغاز فقط خدا بود و با او کلمه و خدا کلمه را بر بوم هستي نقش زد، آنگاه خلقتي پديد آمد که فتبارک الله احسن الخالقين. عدنانيان گفته اند: هر صدايي که ا ...

امامت هديه اي الهي براي همه آحاد امت است تا به مدد آن در صراط مستقيم قرارگيرند. امام ضامن اجراي احکام قرآن، مشعل هدايت در شب هاي تيره و وفروغ يقين افر ...

مقدمه نگرش امام خميني به مهدويت در ابعاد گوناگون آن، به رويکرد ديني، سياسي و عرفاني ايشان ارتباط مستقيم دارد. يعني مسئله مهدويت صرفاً يک موضوع تاريخي ...

نگاهي به زندگي زيباي حضرت قمر بني هاشم (س) پر از درس هاي پر مغز و ادب است. ● بارقه آشنايي علي به طرف مسجد به راه افتاد. درب شبستان مسجد که رسيد برادرش ...

امام حسين فرزند دومين امام علي و حضرت زهرا عليه السلام است. آن حضرت در شهر مدينه به روز سوم شعبان (مصباح المتهجد ۷۵۸) از سال سوم ( کافي ۴۶۳۸) يا پنجم ...

حضرت سجاد ( ع ) نام معصوم ششم علي ( ع ) است . وي فرزند حسين بن علي بن ابيطالب ( ع ) و ملقب به سجاد و زين العابدين مي باشد . امام سجاد در سال 38هج ...

دانلود نسخه PDF - امام خميني