up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله افسردگي PDF
QR code - افسردگي

افسردگي

هيچ چيز مثل ديدن يک کودک يا نوجوان افسرده ذهن و روح آدمي را به خود مشغول نمي کند; که چرا؟
تا چند سال پيش باور کلي در بين روانشناسان اين بود که: کودکان و نوجوانان به افسردگي مبتلا نمي شوند و اين بيماري مرموز، مخصوص بزرگسالان خسته از روزگار و پرملال است.
اما پژوهش هاي جديد نشان مي دهند که درصد قابل ملاحظه اي از کودکان و نوجوانان به افسردگي هايي از نوع خفيف و يا شديد مبتلا مي شوند. حتي برخي از برآوردهاي آماري حاکي از آن است که افسردگي يا سرماخوردگي رواني ، رايج ترين مشکل ذهني نوجوانان است.
آمار نشان مي دهد که نزديک به ۲۰ الي ۳۵ درصد از نوجوانان به افسردگي خفيف، ۱۲ الي ۱۵ درصد به افسردگي متوسط و نهايتا ۵ درصد به افسردگي عميق مبتلا هستند.
مشکلي که اغلب روان شناسان با آن روبرو هستند ، اين است که نوجوانان احساسات خود را به راحتي بروز نمي دهند و نگرش هاي منفي نسبت به خويشتن را انکار مي کنند.
متاسفانه نوجوانان، همانند بزرگسالان افسرده، حالت هايي چون غم و اندوه ، نااميدي از ادامه زندگي واحساس بي ارزش بودن خود را به راحتي آشکار نمي سازند. نوجوانان به قدري با خويش درگير مي شوند که اگر علت نارضايتي شان را بپرسيد، هيچ جواب قانع کننده اي حتي براي خودشان ندارند.
بسياري از آنان احساس افسردگي خود را در زير پوششي از بيقراري، بي حوصلگي، خودبيمارانگاري و يا حتي مبادرت به اعمالي چون خشونت، روابط جنسي و بزهکاري کتمان مي کنند.
نشانه هاي افسردگي در زمان بلوغ جنسي به اوج خود مي رسد. مشکلات افسردگي در دوره نوجواني، مشکلات آتي در عملکرد تحصيلي، زندگي زناشويي و غيره را پيش بيني مي کند.
در ادامه مقاله سه نوع، يا سه درجه افسردگي را که در بالا اشاره شد مورد بررسي قرار مي دهيم:
۱) نوع خفيف افسردگي: مربوط به نوجواناني است که احساس خلا» و پوچي مي کنند. نوجواناني که هميشه مضطرب و پريشان هستند و بيشتر شبيه به آدم هاي ماتم زده و عزادار هستند، تا نوجوانان پرنشاط و اميدوار. علت اين نوع افسردگي خفيف که شايد اکثر نوجوانان را تا حدي درگير خود مي کند، همان حالت تعليق ميان کودکي و بزرگسالي است. همان احساس خلا» ناشي از پشت سرگذاشتن کودکي و نرسيدن به شخصيت بزرگسالي.
۲) نوع متوسط افسردگي: نوجوانان عليرغم تلاش براي رسيدن به هدف، با شکست مواجه مي شوند. اين افراد خود را ناتوان و بي لياقت فرض مي کنند. احساس مي کنند شايستگي رسيدن به اهداف شان را ندارند. اين تعريف در اصطلاح روان شناسي درماندگي اکتسابي يا آموخته شده ناميده مي شود. اين نوع از افسردگي ، راه رفتن بر لبه تيز تيغي است که اگر درمان نگردد، نوجوان را به سمت خودکشي مي کشاند و اين فکر آزارنده مثل خوره وجودشان را از درون نابود مي کند; زيرا اين نوجوانان نمي توانند راه حل مناسبي را براي مشکلات زندگي خود بيابند.
بسياري از نوجوانان احساس افسردگي خود را در زير پوششي از بيقراري، بي حوصلگي، خودبيمارانگاري و يا حتي مبادرت به اعمالي چون خشونت، روابط جنسي و بزهکاري کتمان مي کنند.
ناتواني نوجوان افسرده در تجسم آينده اي روشن، رشد هويت او را مختل مي کند. اين افراد، پيامد مثبت رويدادها را خارج از کنترل خود مي دانند.
۳) بدترين نوع افسردگي: حالت عميقي است که به افسردگي بزرگسالان شبيه است. جالب اين جاست که عامل اصلي در اين نوع افسردگي ، عامل وراثت مي باشد.
● عوامل موثر در افسردگي نوجوانان
وراثت: همان طور که اشاره شد ، عامل اصلي در افسردگي، عامل وراثت است. يعني والدين افسرده، به احتمال بسيار زياد، فرزندان افسرده اي خواهند داشت، آن هم از نوع عميق آن.
والدين افسرده، از آنجا که شيوه فرزندپروري ناسازگارانه اي دارند، متاسفانه در نتيجه تربيت غلط خود، به خودگرداني هيجاني ، دلبستگي و عزت نفس فرزند خود آسيب مي رسانند.
جنسيت: عامل ديگري که در افسردگي دخيل است، عامل جنسيت و به تبع آن هورمون ها است. جنس مونث براي افسردگي مستعدتر است. نوجواناني که داراي صفات زنانه هستند و همچنين دختران زودرس، افسرده ترند.
به گزارش مجله آنلاين سايکولوژي تودي، بررسي ها نشان مي دهد که به طور معمول تاثير ژن هاي افسردگي در زنان بيشتر از مردان است.
همچنين ممکن است ژنهايي وجود داشته باشند که احتمال افسردگي را در زنان و در پاسخ به محيط متغير هورموني آنها، تشديد مي کنند. براي مثال شواهد پزشکي و آزمايشگاهي وجود دارد که نشان مي دهند گروهي از زنان به ويژه در دوران پس از زايمان و در مرحله پيش از قاعدگي، مستعد افسردگي هستند. اين نوع افسردگي در خانواده ها وجود دارد اما مردان را تحت تاثير قرار نمي دهد; چرا که آنها تقريبا هرگز به اين تغييرات هورموني دچار نمي شوند.
به طور کلي نوع عوامل موجود در زندگي يک زن، نقش مهمي در بروز افسردگي ايفا مي کنند. عوامل خاصي مانند بچه دار شدن و زايمان، هورمون هاي ژنتيکي و شخصيتي، عوامل بيولوژيکي و رنج هايي که زنان در زندگي خود متحمل مي شوند، همگي در اين زمينه اثرگذار هستند. البته زنان بسياري هستند که با اين عوامل روبه رو شده اند اما هيچ کدام از علائم بيماري افسردگي، در آنها مشاهده نشده است. بنابراين بروز يا عدم بروز اين علائم تا حد زيادي به فيزيولوژي و مسائل هورموني، تفکرات و شکل زندگي زنان بستگي دارد.
استرس: افسردگي در بين نوجواناني که به دليل فقر مالي، استرس مداومي را تجربه مي کنند، بيشتر است . در عين حال اين وضعيت در بين نوجواناني که همزمان دستخوش بلوغ شده و مدرسه خود را تغيير مي دهد، بيشتر مشاهده مي شود.
عوامل زمينه ساز: قطع يک رابطه يا شکست در يک واقعه مهم، مي تواند باعث ايجاد افسردگي شود. مثل طلاق، مرگ والدين يا همسر، قبول نشدن در کنکور، ...
به اميد آنکه هميشه جوان باشيم و سرزنده، نه پير و افسرده.

مقدمه احساس عدم خوشحالي در برخي از روزها امري طبيعي است. اما زماني که تنهايي و نا اميدي جاي اين احساس را مي گيرد و از بين نمي رود مي تواند منشا اصلي ا ...

وقتي مي شنويم کسي دچار افسردگي است به فکرمان خطور نمي کند که شخص بيمار کودکي خردسال باشد، اما بايد گفت که کودکان و حتي نوزادان نيز دچار افسردگي مي شون ...

در تمامي جوامع دنيا، زنان بيش از مردان دچار افسردگي مي شوند. اين اختلاف مي تواند ناشي از عوامل گوناگون زيستي، روان شناختي، محيطي، فرهنگي و يا ترکيبي ا ...

گروه علمي: افسردگي علائمي چون احساس غمگيني، شکست ، ناراحتي و کلافگي، هيجان و استرس، بي‌علاقگي به همه چيز و گاه همه‌کس مشخص مي‌شود؛ در واقع بيمار با بي ...

● علائم بيماري عدم انگيزه، عدم تحرک، انزواطلبي، عدم نشاط، خيره شدن به نقطه اي مبهم، ميل به خودکشي، پريشان حالي، پرخاشگري، عدم تعادل، فراموشي، نشنيدن و ...

شايد در اطرافيان خود افرادي را بشناسيد که به اختلال رواني دچار باشند و علاوه بر آن مشکل خوابيدن هم داشته باشند. شايد فکر کنيد دليل اين که او نمي تواند ...

ما اغلب در توصيف حالات روحي خود از کلماتي مانند افسرده يا مضطرب و مانند آن استفاده مي کنيم. اما واقعا چه زماني بايد در مورد اين حالات نگران بود و به ...

اختلال دوقطبي که به آن اختلال سرخوشي-افسردگي نيز اطلاق مي شود، نوعي عملکرد نامناسب مغزي است که با تغيير شديد در خلق و خو همراه است. اين اختلال به افت ...

دانلود نسخه PDF - افسردگي