up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله افسردگي PDF
QR code - افسردگي

افسردگي

چرا افسردگي مردان معمولاً تشخيص داده نمي شود؟

آيا فردي خشن، عصبي و انزواطلب هستيد؟ آيا هميشه مشغول کار کردن مي باشيد، نوشابه هاي الکلي فراواني مي نوشيد، داروهاي غير قانوني استفاده مي کنيد و از طريق فعاليت هاي پرمخاطره به دنبال شور و شوق هستيد؟ اگر پاسخ شما مثبت است، به افسردگي مردانه دچار شده ايد که وينستون چرچيل آن را سگ سياه مي نامد. چرچيل سعي مي کرد که اين افسردگي خود را از طريق کار سخت بي اراده و نوشيدني فراوان، دفع کند. براي افسردگي آقايان، استراتژي هاي غلبه آميز- يک نوع ناسالم- ممکن است بي احتياط رانندگي کردن، رابطه جنسي پرخطر باشد. اما هيچ کدام از اينها راه درمان طولاني مدت براي افسردگي نيستند. حتي بدتر: اگر شخص افسرده باشد و تصميم به خودکشي داشته باشد.
● مسائل پشت افسردگي مردان
بر اساس آمار موسسه ملي سلامت روان، افسردگي، ساليانه ۶ ميليون مرد و ۱۲ ميليون زن را در آمريکا تحت تاثير قرار مي دهد،. اما تفاوت زياد اين ارقام گوياي همه داستان نمي باشد. هر چند که تعداد مرد افسرده کمتر مي باشد. اما اين فرضيه به طور کاملا صحيح نمي باشد. محققان در تلاش هستند تا علت و چگونگي تفاوت افسردگي زنان و مردان را پيدا کنند و به دنبال آن راه درماني ارائه کنند. اگر چه مسائل جاي بحث و گفتگو دارند، اما احتمالاتي نيز وجود دارد: ممکن است افسردگي مردان مبهم باشد.
مردان و زنان علائم افسردگي متفاوتي را بروز مي دهند. تعداد مردان افسرده که دست به خودکشي مي زنند بيشتر از زنان مي باشد. مردان بايد مهارت هاي لازم براي غلبه بر افسردگي را ياد بگيرند.
افسردگي مردان ممکن است تشخيص داده نشود
افسردگي مردان نامشخص تر از افسردگي زنان مي باشد. علل اين مسئله عبارتند از:
▪ بي ميلي براي بحث در مورد علائم افسردگي
به عنوان يک مرد، شايد براي صحبت کردن راجع به علائم خود با خانواده و دوستان خودتان رو راست نباشيد، به ويژه بيان احساسات خود، بنابراين با متخصص در اين زمينه مشورت کنيد. و اگر نه افسردگي شما به طور صحيحي درمان نخواهد شد.
▪ اينکه فرد، بيماري رواني خود را تهديدي براي مردانگي خود بداند
مثل خيلي از مردان ديگر، شايد به استقلال، مناعت طبع و وارستگي خود تاکيد داشته باشيد. شايد بيان احساسات مربوط به افسردگي خود را جدا از حالات مردانه خود بدانيد و تمايلي براي بروز آنها نداشته باشيد در صورتي که با بيان آنها مي توانيد افسردگي را سرکوب کنيد.
▪ بروز ندادن علائم افسردگي
علائم افسردگي مردان کمتر واضح مي باشند. براي نمونه، شايد براي نهان کردن علائم افسردگي از نوشيدني هاي الکلي استفاده کنيد. همچنين امکان دارد که بيشتر از علائم جسمي افسردگي بناليد تا از مشکلات رفتاري و احساسي آن. و شايد علائم افسردگي شما با علائم افسردگي معمول همخوني نداشته باشد. همه اينها بررسي افسردگي مردان را سخت تر مي سازد و همچنان در پرده اي از ابهام باقي مي ماند.
▪ مخالفت با درمان بيماري رواني
گاهي اوقات، با وجود اينکه افسردگي مردان مشخص مي شود اما با درمان خود مخالفت مي کنند. شايد نگران خراب شدن وجه خود در محل کار خود مي باشند يا فکر مي کنند ديگر خانواده و دوستان به آنها احترام نمي گذارند.
▪ علائم افسردگي مردان
علت تفاوت افسردگي زنان و مردان مي تواند هورمون ها، مواد شيميايي مغز يا روش هاي غلبه بر آن باشد. علائم و نشان افسردگي مردان شامل موارد زير مي باشند: رفتار خشن و ناسزا آميز، خشم نامناسب، رفتار گريزآميز، درگيري در ورزش و کار، رفتار مخاطره آميز از قبيل رانندگي بي ملاحظه، رابطه جنسي نامشروع، مصرف بيش از حد الکل و مواد مخدر، خطور افکار خودکشي به ذهن. تمام اينها مي توانند شناسايي افسردگي مردان را سخت تر کنند و حتي ممکن است منجر به تشخيص نادرست شوند.
افسردگي مردان و خودکشي
اگر چه زنان بيشتر اقدام به خودکشي مي کنند، اما مردان بيشتر، خودکشي را به سرانجام مي رسانند. مردان سفيد پوست پيرتر، در بيشترين خطر خودکشي مي باشند. علل بيشتر به سرانجام رساندن خودکشي توسط مردان موارد زير مي باشند:
۱) استفاده از روش هاي مهلکتر (استفاده از تفنگ)
۲) تسريع در عمل خودکشي
۳) بروز علائم اخطار کمتر، يعني صحبت درباره خودکشي
● زماني که فکر خودکشي به مغز شما خطور مي کند
اگر زماني فکر خودکشي به ذهن شما رسيد، هر چه سريع تر از ديگران کمک بگيريد و با آنها صحبت کنيد. بهترين انتخاب و گزينه زنگ زدن به اورژانس مي باشد. اگر به هر دليلي از اين کار خودداري مي کنيد، خود را به يکي از اعضاي خانواده خود برسانيد، يا به يک دوست روان پزشک يا فرد حرفه اي زنگ بزنيد.
افسردگي مردان و مهارت هاي لازم
مثل خيلي مردان ديگر، شايد فکر کنيد که افسردگي شما شديد نيست. شايد با خود فکر کنيد که مي توانيد بر آن غلبه کنيد. يا شايد علائم آن را مخفي سازيد و اقدام به نوشيدن الکل يا داروهاي غير مجاز کنيد، يا ساعات کاري خود را بيشتر کنيد، اما همه اينها براي غلبه بر افسردگي بي فايده مي باشند و بيماري شما را مزمن تر مي کنند و بيچاره مي مانيد و زندگي از کف شما خارج مي شود. بايد مهارت لازم را براي درمان افسردگي بياموزيد، نه اينکه به طور خودکار به الکل و چيزهاي ديگر روي بياوريد. روان پزشکان براي آموزش اين مهارتها مناسب مي باشند. اين مهارتها شامل موارد زير هستند:
▪ اهداف: اهداف واقعي خود را مرتب ساخته و کارهاي خود را رتبه بندي کنيد.
▪ پشتيباني: از حمايت احساسي خانواده، همسر يا دوستان خود بهره کافي بجوييد.
▪ فعاليت ها: به فعاليت هاي مورد علاقه خود بپردازيد، فعاليت هايي از قبيل ورزش، رفتن به سينما، فوتبال يا ماهيگيري.
▪ تصميم ها: تا بهبود افسردگي خود، تصميمات مهم زندگي خود را به تاخير بياندازيد (مثل تغيير شغل). خيلي از درمان هاي موثر در جامعه در دسترس مي باشند، هر چه زودتر براي درمان افسردگي خود اقدام کنيد و اگر نه عواقب آن مخرب مي باشند.

مقدمه احساس عدم خوشحالي در برخي از روزها امري طبيعي است. اما زماني که تنهايي و نا اميدي جاي اين احساس را مي گيرد و از بين نمي رود مي تواند منشا اصلي ا ...

هيچ چيز مثل ديدن يک کودک يا نوجوان افسرده ذهن و روح آدمي را به خود مشغول نمي کند; که چرا؟ تا چند سال پيش باور کلي در بين روانشناسان اين بود که: کودک ...

وقتي مي شنويم کسي دچار افسردگي است به فکرمان خطور نمي کند که شخص بيمار کودکي خردسال باشد، اما بايد گفت که کودکان و حتي نوزادان نيز دچار افسردگي مي شون ...

در تمامي جوامع دنيا، زنان بيش از مردان دچار افسردگي مي شوند. اين اختلاف مي تواند ناشي از عوامل گوناگون زيستي، روان شناختي، محيطي، فرهنگي و يا ترکيبي ا ...

گروه علمي: افسردگي علائمي چون احساس غمگيني، شکست ، ناراحتي و کلافگي، هيجان و استرس، بي‌علاقگي به همه چيز و گاه همه‌کس مشخص مي‌شود؛ در واقع بيمار با بي ...

شايد در اطرافيان خود افرادي را بشناسيد که به اختلال رواني دچار باشند و علاوه بر آن مشکل خوابيدن هم داشته باشند. شايد فکر کنيد دليل اين که او نمي تواند ...

ما اغلب در توصيف حالات روحي خود از کلماتي مانند افسرده يا مضطرب و مانند آن استفاده مي کنيم. اما واقعا چه زماني بايد در مورد اين حالات نگران بود و به ...

اختلال دوقطبي که به آن اختلال سرخوشي-افسردگي نيز اطلاق مي شود، نوعي عملکرد نامناسب مغزي است که با تغيير شديد در خلق و خو همراه است. اين اختلال به افت ...

دانلود نسخه PDF - افسردگي