up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله افسردگي پس از زايمان PDF
QR code - افسردگي پس از زايمان

افسردگي پس از زايمان

زندگي زناشويي بعد از زايمان

مادر شدن يکي از وديعه هاي الهي است که خداوند به زنان عطا کرده است. هنگامي که پس از ۹ ماه بارداري، موعد زايمان فرا مي رسد يکي از زيباترين پديده هاي خلقت، يعني تولد نوزاد به وقوع مي پيوندد و پس از آن، دوران زيباي مادرشدن و شيردهي آغاز مي شود...
طبيعتا دوران پس از زايمان و شيردهي، تجربه جديدي براي پدر و مادر است. شرايط فيزيولوژيک اين دوران بايد مورد توجه قرار گيرد؛ چراکه به دليل بي اعتنايي به اين قضيه کم کم کانون خانواده به سردي مي گرايد. دوران پس از زايمان همراه با تغييرات فيزيکي و رواني خاصي است که به تغييراتي در ميل و فعاليت جنسي منجر مي شود. عوامل موثر براين فرآيند عبارتند از: درد حين رابطه زناشويي به خاطر بخيه هاي محل زايمان، ترس هايي که در مادران اول زا وجود دارد، خون ريزي هاي واژينال، سرگيجه، خشکي واژن، ترس از بيدار شدن و شنيدن کودک، ترس از صدمه ديدن و کاهش حس جنسي ارگان هاي حساس جنسي.
بسياري از زنان شيرده در دوران پس از زايمان بيان مي کنند که ميل جنسي آنها در سطح بسيار پاييني است و خستگي، ضعف و درد ناشي از آميزش از دلايل ذکرشده توسط آنهاست. در مقابل، بسياري از زنان شيرده نيز بيان مي کنند که بيشترين تحريک جنسي را پس از زايمان داشته اند و شروع زودتر فعاليت جنسي در زناني که به طور فعال به کودک خود شير مي دهند، گزارش شده است.
● تغييرهاي رابطه زناشويي بعد از زايمان
پس از زايمان، اغلب اعضاي دستگاه تناسلي طي ۴ تا ۶ هفته به حالت عادي برمي گردند. بخيه محل زايمان در زايمان طبيعي معمولا موجب نگراني هايي در زن و همسر مي شود. بهبود زخم معمولا ۲ تا ۴ هفته زمان مي برد اما ممکن است زمان بيشتري طول بکشد تا نزديکي راحت و بدون مشکل انجام پذيرد. اغلب به زنان توصيه مي شود پيش از آغاز مجدد فعاليت هاي زناشويي، ۴ تا ۶ هفته صبر کنند و توصيه هايي در مورد به کارگيري روش موثر پيشگيري از بارداري، اغلب در همين هفته به زائو داده مي شود. با وجود اين بسياري از زوج ها رابطه زناشويي خود را زودتر از اين زمان و بين هفته هاي سوم و چهارم پس از زايمان، آغاز مي کنند. آغاز زودهنگام فعاليت زناشويي در دوران پس از زايمان و پيش از توقف کامل خون ريزي مي تواند منجر به بروز مشکلاتي براي مادر شود. بهترين توصيه براي زن و شوهر به تاخيرانداختن اين عمل تا توقف جريان ترشحات پس از زايمان است.
در اين حالت، زن از نظر رواني نيز آمادگي بيشتري کسب مي کند و رابطه زناشويي با مشکلات کمتري همراه خواهد بود. زمان اعلام آمادگي براي شروع اين فعاليت ميان افراد مختلف، متفاوت است. بسياري از زنان در هفته هاي اول اين آمادگي را کسب مي کنند؛ حال آنکه بسياري ديگر آن را ترسناک و غيرمعمول مي دانند. بسياري از زنان براي کسب اين آمادگي به ۶ ماه وقت نياز دارند. زوجين بايد از زمان طولاني لازم براي سازگاري دوباره زن با فعاليت هاي زناشويي، آگاهي يابند.
اگر چنين آگاهي اي به والدين داده نشود زن ممکن است احساس بي کفايتي و گناه کند و مرد نيز در پايان هفته ششم پس از زايمان احساس کند که کنار گذاشته شده يا فراموش شده است. بنابراين آميزش جنسي طي ۳ ماهه سوم بارداري و پس از زايمان براي افراد مختلف، متفاوت است. اگرچه زن ممکن است در اوايل دوره پس از زايمان، از نظر فيزيولوژيک، توان لازم براي شروع آميزش زناشويي را داشته باشد، ولي ممکن است آمادگي رواني لازم را نداشته باشد. اين مساله بايد توسط پزشک به صورت انفرادي مورد بررسي قرار گيرد. اغلب زنان از اينکه بلافاصله پس از آمادگي فيزيکي به رابطه آميزشي برگردند، نگران هستند. در اين مورد، بايد آنها را تشويق کرد. بين زن ها افرادي وجود دارند که ترجيح مي دهند پرهيز آميزشي درازمدت داشته باشند که وضع اين افراد و دلايل شخصي شان بايد مورد بررسي قرار گيرد.
● علل کاهش فعاليت زناشويي پس از زايمان
رايج ترين دلايل کاهش فعاليت جنسي پس از زايمان عبارتند از:
▪ درد هنگام رابطه زناشويي يا ديسپارونيا: درد موقع نزديکي، ناشي از بخيه محل زايمان حتي در صورت التيام نيز مي تواند موجب کاهش فعاليت جنسي زنان شود. در اين مرحله يک معاينه واژينال براي بررسي ناراحتي هاي بدني ضروري است و علل ترس و اضطراب زن را در مورد واژن مشخص مي کند.
▪ شيردهي: شيردهي موجب ايجاد دلبستگي بين مادر و نوزاد مي شود اما زن و شوهر ممکن است نتوانند با نقش دوگانه سينه ها کنار بيايند و بسياري از زنان، اين ترشح شير را زشت و خجالت آور تلقي کنند.
▪ خستگي: بارداري و زايمان موجب خستگي فوق العاده زن مي شود. کسب مسووليت بيشتر و مراقبت کودک و شب بيداري ها نيز به اين خستگي اضافه مي کند. در اين موارد معمولا خواب به رابطه زناشويي ترجيح داده مي شود. اختصاص زماني به اين مسايل در اوايل روز و پيش از بروز خستگي ها مي تواند در حل اين مشکل مفيد باشد.
افسردگي پس از زايمان: ۱۰ درصد از مادران جوان دوره اي از افسردگي شديد را در اولين سال پس از زايمان تجربه مي کنند. از دست دادن ميل جنسي يکي از ويژگي هاي شاخص اين بيماري است. اين بيماران نيازمند حمايت و درمان کافي هستند. مشکلات جنسي در زنان افسرده شايع است و آنها تمايلي به شروع فعاليت جنسي در ۶ ماه اول پس از زايمان ندارند.
▪ مشکلات زنانگي: بسياري از زنان که روابط زناشويي را تنها به عنوان بهانه اي براي بچه دارشدن فرض کرده اند، دوره جنسي را پس از زايمان ديرتر آغاز خواهند کرد. اين زنان ممکن است مسايل جنسي را تنها براي بچه دار شدن تحمل کرده باشند اما پس از زايمان، آن را غيرضروري تشخيص دهند.
● ۵ نکته درباره شروع فعاليت زناشويي بعد از زايمان
۱) فعاليت جنسي در هر ۲ شيوه زايمان طبيعي و سزارين پس از توقف خون ريزي مي تواند از سر گرفته شود ولي بهترين زمان ۶ هفته بعد از زايمان است.
۲) از آنجا که توليد استروژن توسط شيردهي مهار مي شود، خشکي واژن ممکن است اتفاق بيفتد و به همين دليل، بهتر است از ژل هاي مرطوب کننده استفاده شود.
۳) بايد حين رابطه زناشويي، فشار کمتري به سينه ها وارد شود و از وضعيت هاي مناسب استفاده شود.
۴) زوجي که تازه پدر و مادر شدن را تجربه مي کنند، در صورت مواجه شدن با مشکل در زمينه روابط زناشويي بايد به مراکز مشاوره جنسي در کلينيک ها مراجعه و راهنمايي هاي لازم را دريافت کنند.
۵) فقدان رابطه زناشويي در دوران پس از زايمان نبايد زن و شوهر را سرد کند؛ بلکه آنها بايد بيشتر به يکديگر عشق بورزند و يک رابطه گرم و صميمي به وجود آورند زيرا وقت و فرصت کافي براي مراحل فيزيکي ابراز علاقه و عشق به مرور پيش خواهد آمد. رابطه زناشويي بعد از زايمان ممکن است تا مدتي ناراحت کننده باشد ولي با حوصله و ملايمت همسر به تدريج به حالت طبيعي برمي گردد.

مقدمه احساس عدم خوشحالي در برخي از روزها امري طبيعي است. اما زماني که تنهايي و نا اميدي جاي اين احساس را مي گيرد و از بين نمي رود مي تواند منشا اصلي ا ...

هيچ چيز مثل ديدن يک کودک يا نوجوان افسرده ذهن و روح آدمي را به خود مشغول نمي کند; که چرا؟ تا چند سال پيش باور کلي در بين روانشناسان اين بود که: کودک ...

●تاريخچه : پسته گياهي است كه از ديرباز در نقاط مختلف ايران مورد كشت و پرورش قرار مي گرفته است. جنگل هاي وحشي و خودروي پسته در ناحيه شمال شرقي ايران و ...

پسته داراي مواد غذايي فراواني است و بنابراين براي تقويت بيماران و اشخاص ضعيف مناسب است . در صد گرم مغز پسته مواد زير موجود است : آب ...

شايد در اطرافيان خود افرادي را بشناسيد که به اختلال رواني دچار باشند و علاوه بر آن مشکل خوابيدن هم داشته باشند. شايد فکر کنيد دليل اين که او نمي تواند ...

ما اغلب در توصيف حالات روحي خود از کلماتي مانند افسرده يا مضطرب و مانند آن استفاده مي کنيم. اما واقعا چه زماني بايد در مورد اين حالات نگران بود و به ...

اختلال دوقطبي که به آن اختلال سرخوشي-افسردگي نيز اطلاق مي شود، نوعي عملکرد نامناسب مغزي است که با تغيير شديد در خلق و خو همراه است. اين اختلال به افت ...

آيا فردي خشن، عصبي و انزواطلب هستيد؟ آيا هميشه مشغول کار کردن مي باشيد، نوشابه هاي الکلي فراواني مي نوشيد، داروهاي غير قانوني استفاده مي کنيد و از طري ...

دانلود نسخه PDF - افسردگي پس از زايمان