up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله اصطبل PDF
QR code - اصطبل

اصطبل

استانداردهاي محل نگهداري اسب

اصطبل : از آنجائي که اسب بيشتر اوقات شبانه روز را در اصطبل بسر مي برد محل نگهداري او بايد داراي شرايط زير باشد :
- آفتابگير باشد ، تا هم خود اسب و هم محيط اطراف او در معرض تابش نور خورشيد بوده و در معرض امراض ناشي از عدم تابش نور قرار نگيرد. اسب بطور مداوم خود را تخليه ميکند و محيطي مناسب براي رشد و نمو ميکروبها بوجود مي آورد و ميکروب امراضي از قبيل کزاز در محيط آلوده اصطبلي بدون نور آفتاب ، براحتي زندگي مي کنند.
- داراي فضاي کافي بوده تا اسب براحتي در آن گردش کرده و بخوابد و بلند شود . اسبها در صورت احساس امنيت و داشتن فضاي کافي براحتي مي خوابند .
- حرارت ثابتي داشته باشد .
- ديوارهاي آن از مصالحي ساخته شده باشد که در اثر سايش اندامهاي اسب با آنها ،او را زخمي نکند .
- آخورها و کف آن قابل شستشو باشد و هر چند روز يکبار بخصوص آخورها ، تميز شوند . بستر نرم و پوشيده از کلش يا خاک اره باشد تا براحتي قابل حمل و نقل بوده و هرچند روز يکبار تعويض شوند .
- درب و يا دربها به اندازه کافي فضا براي ورود و خروج اسب داشته باشند .
- حصارهاي بين اتاقکها طوري تعبيه شوند که اسبها براحتي يکديگر را ديده و از مصاحبت با يکديگر لذت ببرند .
▪ مزرعه ، پادوک يا مرتع: اسبها بايد مدتي آزادانه در مرتع ، مزرعه ، پادوکها رها باشند . گذشته از علف که غذاي طبيعي اسب است ، وقت گذراني در محوطه باز به او آرامش مي دهد . بعضي از اسبها به طور دائم آزاد هستند و برخي به تناوب ، هفته اي يا ماهي را آزادانه سر مي کنند . اسبهاي درون اصطبلي که تمام مدت هم زير فشار کار هستند معمولا تعطيلات خود را در محوطه آزاد مي گذرانند . مهم نيست اسب چه مدت آزاد باشد ، مهم اين است که اطمينان داشته باشيم حصار محوطه اي که در آن رها شده ايمن آنچه را که بايد درفضاي آزاد مد نظر داشت ، قبل از آنکه اسب را رها کنيم نکاتي زير است :
● حصار
دو نکته اساسي دررابطه با حصار وجود دارد ، اول اينکه به اسب آسيب نرساند ، دوم امکان فرار نداشته باشد . حصاري که به درستي تعبيه نشده است ، اسب را به مخاطره انداخته ، به او آسيب هم مي زند . هر حصار نا امني ممکن است باعث شود تا اسب با پريدن از روي آن ، شکستن آن يا فشار و پائين کشيدن آن ، فرار کند .
حصارهائي که پايه هاي عمودي و اتصال هاي افقي چوبي دارند
اين نوع حصارها گرانترين و بهترين نوع حصار محسوب مي شوند . در اين نوع حصارها دو يا سه نرده روي دو پايه نصب مي شوند . اين نوع حصارها پس از نصب بايد به درستي نگهداري شده و هر پايه يا نرده شکسته بلافاسله ترميم و يا جايگزين شود . چوب هاي اين نوع حصار بايد ايزوله شوند تا در مقابل هوا و جويدن اسب مقاومت کنند.
▪ پايه هاي چوبي و سيم: هزينه اين نوع حصارها کمتر است. ممکن است رديف بالا را نرده چوبي استفاده کرد و يا سه يا چهار رديف
سيم از روي هر پايه عبور داد . سيم ها بايد به خوبي کشيده شده و روي هر يک از پايه ها محکم شوند . ارتفاع سيم رديف زيرين از زمين در حدود ۴۵ سانتيمتر است تا اسب نتواند دست و پاي خود را از زير رد کرده و گير بيفتد. اگر ارتفاع سيم زيرين بيش از حد باشد ، ممکن است اسب سر خود را هم از زير آن رد کند .
▪ حصار هاي الکتريکي: اين نوع حصارها بيشتر براي تفکيک استفاده مي شود و زماني کاربرد دارد که اسب از وجود آن آگاه بوده و به عملکرد آن پي ببرد .
در اين نوع حصارها احتمال خطر براي انسان و بخصوص اطفال وجود دارد . بهترين روش نمايان کردن چشم انداز آنست که در فواصلي علامتي از پارچه يا پلاستيک به آن وصل مي کنند .
● درختچه
اين نوع حصار بايد به اندازه کافي انبوه باشد تا امکان فرار را از اسب بگيرد و در عين حال بايد در تعبيه درختچه هائي استفاده کرد که سمي نبوده و تيغ و خار آنها اسب را به خطر نياندازد . از اين نوع حصارها بعنوان سرپناه هم مي توان استفاده کرد .
● ديوار
عرض و ارتفاع اين ديوارها بايد طوري باشد که هم جلوي پريدن اسب از روي آنها را گرفته و هم در اثر لگد زدن نريزد .
▪ حصارهاي نامناسب عبارتند از :
حصارهاي توري
اين نوع حصارها اسب را ترغيب مي کنند که دست يا پاي خود را داخل آن فرو کرده و گير بيفتد.
ويا حصارهائي که پايه هاي نرده مانند نوک تيز دارند و نرده هاي آن هم سيمي است ، سرهاي نوک تيز پايه هاي اين نوع حصارها اسب را زخمي ميکنند.
سيم خاردار
از اين نوع حصارها در اغلب مراتع استفاده مي شود . اگر اسب خود را براي خاراندن به خارهاي اين سيم بمالد زخمي مي شود . اگر از اين نوع حصار استفاده کرديد بايد از استحکام سيم ها بطور دائم اطمينان داشته باشيد. سيم ها بايد محکم و کاملا کشيده شده باشند . اگر سيم از جاي خود رها و آزاد شود ، به دو ردست و پاي اسب پيچيده و آن را به شدت زخمي مي کند. اطراف خارجي حصار هم بايد بطور دائم مراقبت شود تا علوفه در دسترس اسب به هنگام کشيدن سرش به بيرون براي چريدن آنها سمي نبوده و آسيب رسان هم نيستند. هر نوع نارسائي در حصار بايد به فوريت برطرف شود .
● دروازه
دروازه بايد به اندازه کافي عريض باشد تا اسب ها و خودروها يه راحتي از آن عبور کنند و همواره در شرايط مناسب باشد تا در استفاده از آن به زحمت نيفتيم . دروازه بايد طوري تعبيه شود که انسانها به عبور از روي آن تشويق نشوند . اينگونه دروازها گاهي از لولا و يا از جا در رفته غير قابل استفاده مي شوند . چفت ها بايد بالا و پائين تعبيه شود تا در لنگر نياندازد.
موقعيت قرار گرفتن درب ورودي براي دسترسي بسيار اهميت دارد . درب ورودي که رو به جاده اي پر رفت و آمد تعبيه شده چندان قابل توجه نيست . براي عبور و مرور اسبها ايجاد خطر کرده و دزدي اسب را هم ساده تر مي کند .
دسترسي به درب ورودي بايد راحت ، ساده و داراي امنيت کافي باشد .

اسبها داراي خصوصيات و احساسات فردي هستند. آنها موجوداتي ميکانيکي با مجموعه اي از الگوهاي رفتاري نيستند ، پس عادات بدي را در زمان هاي مختلف از خود نشان ...

● استانداردهاي محل نگهداري اسب : ▪ اصطبل : از آنجائي كه اسب بيشتر اوقات شبانه روز را در اصطبل بسر مي برد محل نگهداري او بايد داراي شرايط زير باشد : ۱) ...

● اصول كلي رفتار با اسب: رفتار خوش ، ارتباط و انضباط اصول ، خوش رفتاري ، ارتباط و انضباط ، به همان اندازه كه در رفتار انسان با ديگر انسانها داراي اهمي ...

در روند تكامل، توليد مثل جنسي موجودات عالي به عنوان راهي براي حفظ تنوع ژنتيكي جمعيتهاي انتخاب شده است كه بقاي آن موجود در مواجهه با شرايط مختلف را امك ...

شرق با تمدني كهن داراي رمز و رازها، اخلاق و آداب و سنن خاص خود است. از طبيعت و موجودات آن، به گونه اي سود مي جويد كه تمدن معاصر با تمام پيشرفت هاي علم ...

دانلود نسخه PDF - اصطبل