up
Search      menu
داروها :: مقاله اشک مصنوعي PDF
QR code - اشک مصنوعي

اشک مصنوعي

گريه به زور دارو

● درمان هاي دارويي
۱) اشک مصنوعي:
اشک مصنوعي به عنوان درمان اوليه در مبتلايان به خشکي چشم مطرح بوده است. اشک مصنوعي طيف وسيعي از ترکيبات دارويي را شامل مي شود که داروهاي افزايش دهنده ويسکوزيته از اين جمله اند. پرمصرف ترين اين داروها شامل ترکيبات سلولز (کربوکسي متيل سلولز و هيدروکسي پروپيل متيل سلولز)، پلي ونيل الکل و پلي اتيلن يا پروپيلن گليکول مي باشند. برخي از اين ترکيبات دارويي از روغن کرچک استخراج شده اند و برخي از روغن هاي معدني، بنابراين شامل امولسيون روغن و آب هستند که لايه روغني اشک را ايجاد مي کند.
از ديگر ترکيبات اين گروه، «هيدروکسي پروپيل گوار» است. چنين تصور مي شود که اين ترکيب با ايجاد يک لايه ژل چسبنده روي اشک، لايه موسيني آن را تقويت مي کند.
برخي ترکيبات حاوي الکتروليت ها هستند، بنابراين محلول ايزوتونيک تري مي سازند. برخي از محلول ها، هيپوتون هستند. در نتيجه وقتي که به لايه اشک هايپرتونيک اضافه مي شوند، آن را ايزوتونيک مي کنند. هر کدام از ترکيبات ذکر شده را مي توان بسته به ميزان بهبود علايم، به تناوب مصرف کرد.
بسياري از محلول هاي چشمي، حاوي ترکيب «بنزالکونيوم کلرايد» (BAK) هستند. اين ماده يک محافظ دترژنت است که مي تواند اپيتليوم سطح قرنيه و لايه اشک را از هم جدا کرده و موجب تحريک چشم شود. بسياري از ترکيبات هم بدون محافظ هستند.
برخي هم محافظ هايي دارند که بهتر تحمل مي شوند. پوريت (Purite) يک ترکيب کلر و اکسيژن است، درواقع يک محافظ اکسيداتيو است که در صورت مواجهه با نور ماوراي بنفش به کلريدسديم و آب تبديل مي شود. اين محافظ، حتي در بيماران مبتلا به خشکي چشم شديد به خوبي تحمل مي شود.
محافظ ديگر، «سديم پربورات» (Sodium perborate) است که به سديم هيدروکسيد و آب تبديل مي شود و اعتقاد بر آن است که سميت کمتري بر سطح چشم مي گذارد. برخي از ترکيبات حاوي کربومرها به شکل ژل هستند که در مقايسه با پمادهاي پترولاتوم، تاري ديد کمتري ايجاد مي کنند و بهتر تحمل مي شوند. برخي از انواع ژل ها بدون محافظ هستند. ژل ها و پمادها براي اجتناب از تاري ديد اغلب پيش از خواب تجويز مي شوند.
هر کدام از ترکيبات اشک مصنوعي، فوايد و مضرات خاص خود را دارد که در مورد هر بيمار منحصر به فرد است. در بيشتر موارد معيار انتخاب اشک مصنوعي آن است که کدام يک از آنها بهتر از سوي بيمار تحمل مي شود. به هر حال، هيچ کدام از ترکيبات اشک مصنوعي در ايجاد بيماري خشکي چشم دخالت نمي کنند و فقط جنبه علامت درماني دارند.
۲) کورتيکواستروئيدها:
اين ترکيبات، پاسخ هاي التهابي را در مبتلايان به خشکي چشم کاهش مي دهند. البته استفاده طولاني مدت از استروئيدها عوارضي مانند امگلوکوم، کاتاراکت و عفونت ثانويه را به دنبال دارد. برخي از چشم پزشکان معتقدند بايد در ابتدا براي کاهش واکنش هاي التهابي، استروئيدها را همراه با سيکلوسپورين ها به کار برد.
۳) سيکلوسپورين:
داروي سيکلوسپورين موضعي ۰۵ ۰ درصد (Restasis)، اولين داروي نسخه اي است که براي درمان خشکي چشم مورد تاييد قرار گرفت. اين ترکيب دارويي دو بار در روز مصرف و از سوي اغلب بيماران به خوبي تحمل مي شود. در مصرف کنندگان سيکلوسپورين موضعي نيازي به پايش عمومي نيست.
۴) تتراسايکلين هاي خوراکي:
تتراسايکلين هاي خوراکي به خصوص داکسي سايکلين، براي بهبود عملکرد پلک به ويژه در بيماران مبتلا به روزاسه چشمي تجويز مي شوند. مطالعات باليني نشان داده اند اين ترکيبات با مکانيسم ضدالتهابي خود و نه مکانيسم ضدعفونت، عمل مي کنند. بسياري از چشم پزشکان دوز اندک (۲۰ ميلي گرم از داکسي سايکلين) را توصيه مي کنند، زيرا عوارض سيستميک کمتري دارد.
۵) ترکيبات ضد التهاب غيراستروئيدي:
ترکيبات ضد التهاب غيراستروئيدي در مبتلايان به خشکي چشم مفيدند. در مطالعات باليني، قطره چشمي ديکلوفناک در مقايسه با اشک مصنوعي اثربخشي بهتري داشته است. درمورد ۵۲ بيمار مبتلا به خشکي چشم، درمان هم زمان با قطره چشمي ديکلوفناک و سيکلوسپورين به مدت شش هفته در مقايسه با سيکلوسپورين به تنهايي، در کاهش علايم خشکي چشم اثربخشي بيشتري داشته است.
۶) محرک هاي ترشح:
داروهاي کولينرژيک، ترشحات چشم را افزايش مي دهند. در بيماران مبتلا به خشکي چشم ناشي از کمبود ترشح مايعات، ترکيباتي مانند پيلوکارپين و سويملين هرچند که ترشحات را افزايش مي دهند، در صورتي که به صورت خوراکي تجويز شوند، آثار آنتي کولينرژيک ناخواسته اي مانند تهوع، اسهال، افزايش تعريق و سردرد دارند.
۷) ترکيبات جديدتر:
هم اکنون ترکيبات زيادي براي درمان خشکي چشم تحت بررسي هستند. آگونيست هاي گيرنده هاي P۲Y۲ از جمله اين ترکيبات جديدند. Diquafosol (INS ۳۶۵)، ترکيب در دست ساختي است که گيرنده هاي P۲Y۲ را تحريک مي کند و موجب افزايش موسين، نمک و آب مي شود.
اين دارو هم اکنون در انتظار دريافت تاييديه FDA به سر مي برد. اندروژن هاي موضعي هم براي بهبود خشکي چشم به خصوص در زنان يائسه تحت بررسي قرار دارد.

شرکت Valeniteبار ديگر سيستم تراشکاري ValTURNTM خود را با اضافه کردن 3 هندسه جديد به خط اينسرتهاي تراشکاري خود گسترش داده است. هندسه هاي جديد با گريدها ...

در گذشته نه چندان دور، پيوند قلب از انساني به انسان ديگر تنها راه نجات بيماراني بود که در حادترين مراحل بيماري قلبي قرار داشتند. اما همواره تعداد متقا ...

● اطلاعات اوليه هدفهاي يک برداشت ژئوفيزيکي عبارتند از تعيين محل ساختارها يا اجسام زمين شناختي زير زمين و در صورت امکان اندازه گيري ابعاد و ويژگيهاي في ...

● اطلاعات اوليه هدفهاي يک برداشت ژئوفيزيکي عبارتند از تعيين محل ساختارها يا اجسام زمين شناختي زير زمين و در صورت امکان اندازه گيري ابعاد و ويژگيهاي في ...

قلب همانند موتوري در بدن ما مي باشد که وظيفه کارکرد همه قسمت ها را بر عهده دارد . اساساٌ قلب پمپ ماهيچه اي مي باشد که اکسيژن و جريان خون را به ريه ها ...

● مقدمه اشکال هندسي در زندگي هميشه داراي کاربردهاي فراوان بوده و براي فعاليتهاي انسان الهام بخش و سمبل نيز شده است. دايره يکي از اين اشکال است. ابتداي ...

مقدمه قطره‌هاي چشمي مي‌توانند در درمان بيماريها يا رفع ناراحتيهاي چشمي بسيار مفيد باشند. اما مهم است که بياد داشته باشيد که تمامي داروها مي‌توانند عوا ...

کلسيم تزريقي براي درمان کمي کلسيم خون در بيماريهائي که نيازبه افزايش سريع غلظت يون کلسيم در سرم دارند، مانند تتاني ناشي از کمي کلسيم خون در نوزادان ، ...

دانلود نسخه PDF - اشک مصنوعي