up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله اسيد فوليک PDF
QR code - اسيد فوليک

اسيد فوليک

مواد غني ‌کننده در برنج

برنج به شکل طبيعي حاوي تيامين، نياسين و آهن است. البته در حين آسياب، مقداري از اين مواد مغذي کاهش مي ‌يابند. لذا در آمريکا براي رساندن ارزش تغذيه ‌اي فرآورده‌ي آسياب شده به سطح ارزش تغذيه ‌اي برنج کامل قهوه‌اي، آن را با تيامين، نياسين و آهن غني مي ‌کنند. مضاف بر اين که تمام برنج‌ها با اسيد فوليک نيز غني شده‌اند.
وزارت غذا و داروي آمريکا (FDA )، سطح مجاز براي غني ‌سازي توسط اين ريزمغذي‌ ها را به شرح زير ‌عنوان نموده است: 2ميلي ‌گرم تيامين، 13 ميلي‌ گرم آهن، 16ميلي ‌گرم نياسين و 7 0 ميلي‌ گرم اسيد فوليک براي هر 450 گرم برنج خام.
از آن جايي که مخلوط اين ريزمغذي‌ ها به شکل پوششي بر روي دانه‌ هاي برنج قرار مي ‌گيرد، توصيه مي ‌شود قبل از پخت، برنج به دفعات زياد شسته نشود و يا در حين پخت، آن را آبکش نکنند، چرا که ريزمغذي ‌هايي که به شکل غني ‌کننده‌ها استفاده شده‌اند، به همراه ساير ويتامين ‌هاي محلول در آب و نيز مواد معدني به اين ترتيب از بين مي روند.
ويتامين ها:
اسيد فوليک
اسيد فوليک جزو خانواده‌ي ويتامين ‌هاي گروه B است که مصرف آن خصوصاً در دوران بارداري، جهت جلوگيري از وقوع نقص‌هاي مغزي و عصبي در جنين توصيه مي‌ گردد. نقش اسيد فوليک در بلوغ گلبول‌هاي قرمز و در ساخت DNA و RNA ثابت شده است.
مقدار توصيه شده‌ي اسيد فوليک براي مصرف بزرگسالان، حدود 400 ميکرو گرم در روز است.
اسيد فوليک در سبزي‌ هاي برگي شکل سبز و نيز در غلات غني شده مثل برنج وجود دارد. براي مثال نصف ليوان برنج سفيد غني شده، حاوي 8 درصد کل مقدار اسيد فوليک مورد نياز روزانه‌ ي بدن مي‌ باشد.
تيامين
تيامين (ويتامين B1 ) به شکل جزيي از يک کوآنزيم، در تبديل گلوکز به انرژي نقش دارد. عملکرد تيامين موجب سلامت مغز، قلب و اشتهاي خوب مي‌ گردد.
از آن جايي که بدن قادر به ذخيره سازي تيامين نمي ‌باشد، لذا وجود آن در رژيم غذايي روزانه ضروري است.
نصف ليوان برنج پخته شده‌ ي سفيد و قهوه‌اي، به ترتيب حاوي 6 و 7 درصد از کل مقدار تعيين شده‌ ي مورد نياز روزانه به تيامين مي ‌باشد.
ريبوفلاوين
برنج حاوي مقدار کمي ريبوفلاوين (ويتامين B2) است که براي توليد انرژي و حفظ بافت پوست و چشم ضروري مي‌ باشد.
نصف ليوان برنج قهوه‌اي پخته، 1درصد از کل مقدار ريبوفلاوين مورد نياز روزانه ‌ي بدن را تامين مي ‌کند.
نياسين
نياسين (ويتامين B3) نيز براي تبديل گلوکز به انرژي لازم است. همچنين وجود آن براي سلامت پوست و عملکرد مناسب دستگاه گوارش و سيستم عصبي ضروري است.
نصف ليوان برنج قهوه‌اي و سفيد پخته شده به ترتيب 8 و 6 درصد از کل مقدار نياسين مورد نياز روزانه ‌ي بدن تامين مي‌ کنند.
ويتامين E
ويتامين E، محلول در چربي است که ويتامين A و اسيدهاي چرب ضروري را از خطر اکسيداسيون در سلو‌ل‌ها و بافت‌هاي بدن حفظ مي ‌نمايد.
نصف ليوان برنج، حاوي مقدار ناچيزي ويتامين E مي ‌باشد.
املاح:
کلسيم
کلسيم برنج بسيار کم است. کلسيم از عناصر ضروري در ساخت دندان و استخوان و نيز ضروري براي عملکرد عضلات است و تا کلسيم وجود نداشته باشد، حرکت امکان پذير نمي باشد.
انتقال پيام هاي عصبي با واسطه ي يون کلسيم صورت مي گيرد وکلسيم در يکي از مراحل انعقاد خون دخيل است.
آهن
بيشترين منبع آهن در بدن، هموگلوبين‌ها هستند. هموگلوبين ترکيبي از آهن (هم) و يک پروتئين (گلوبين) است که نقش آن اکسيژن رساني به بافت‌ها مي‌ باشد. از اين رو واکنش‌هاي اکسيداسيون در سلول‌ها به وقوع مي ‌پيوندد.
از طرف ديگر، آهن از اجزاي تشکيل دهنده ‌ي بسياري از آنزيم‌ها ست که براي تبديل گلوکز و اسيدهاي چرب به انرژي لازم مي ‌باشد.
نصف ليوان برنج پخته شده ‌ي سفيد و قهوه‌اي، به ترتيب 7و 8 درصد از کل نياز روزانه به آهن را تامين مي ‌کنند.
فسفر
فسفر، در سوخت و ساز بدن و در ساخت استخوان و دندان نقش کليدي دارد.
نصف ليوان برنج پخته شده‌ي قهوه‌اي و سفيد، به ترتيب 8 و3 درصد از کل نياز به فسفر را تأمين مي ‌کند.
پتاسيم
براي توليد پروتئين‌ها، عملکرد آنزيم‌ها در سلول‌ها و نيز براي حفظ تعادل مايعات در بدن، پتاسيم لازم است.
نصف ليوان برنج پخته شده‌ي قهوه‌اي و سفيد به ترتيب 1درصد و مقدار بسيار ناچيزي از نياز روزانه به پتاسيم را تامين مي‌ کنند.
سديم
سديم به حفظ تعادل مايعات بدن، عملکرد طبيعي عصب و ماهيچه کمک مي ‌کند و وجود آن براي حفظ سلامت لازم است.
غلاتي مانند برنج، به ‌طور طبيعي سديم کمي دارند. در واقع برنج سفيد هيچ سديمي ندارد. محتواي سديمي برنج پخته شده به مقدار سديم موجود در آب پخت آن و مقدار نمک مصرفي در پخت آن بستگي دارد. با اين تفاسير، برنج غذاي خوبي براي رژيم‌هاي بدون سديم (نمک) است.

● تعريف قديمي اسيدها موادي ترش مزه اند خاصيت خورندگي دارند شناساگرها را تغيير رنگ مي دهند و بازها را خنثي مي کنند. بازها موادي با مزهٔ گس-تلخ اند حالت ...

اسيدهاي چرب به صورت آزاد به مقدار ناچيزي در سلولها و بافتها ديده مي‌شوند. اين ترکيبات که غني از اکسيژن و کربن و هيدروژن هستند قسمتي از واحد ساختماني ب ...

اسيد تركيبي است شيميائي كه در محلول يون هيدروژن خود را از دست مي دهد و باز تركيبي است كه وقتي در محلولي قرار مي گيرد يون هيدروكسل خود را از دست مي دَه ...

اسيد تركيبي است شيميائي كه در محلول يون هيدروژن خود را از دست مي دهد و باز تركيبي است كه وقتي در محلولي قرار مي گيرد يون هيدروكسل خود را از دست مي دَه ...

همانطور که مي دانيد ، کم خوني يکي از مشکلاتي است که گريبانگير بسياري از زنان ايراني مي باشد . در خون انسان سلولهايي به نام گلبولهاي قرمز موجود است که ...

● روغن ماهي و بيماري افسردگي حاد افسردگي حاد يک بيماري شناخته شده و وخيم روحي است که مربوط به تکرار دفعات بروز افسردگي، جنون( تغييرات سريع رفتاري، تحر ...

تنها حل جدول نيست که به مغز شما کمک مي کند تا از عوارض سالخوردگي دور بمانيد؛ خوردن غذاي خوب و مناسب نيز در اين راستا کمک شاياني است. بعضي خوراکي ها به ...

● مقدمه : عسل تركيبي طبيعي مملو از قندها است . تمامي اين قندها ساده اند و در عسل فيبري وجود ندارد. دوتركيب مهم و فراوان عسل فروكتوز و گلوكز اند و آب س ...

دانلود نسخه PDF - اسيد فوليک