up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله اسطوخودوس PDF
QR code - اسطوخودوس

اسطوخودوس

اسطوخودوس ( لاواندر)

نام انگليسي: Lavender
نام علمي: Lavandula
اسطوخودوس کلمه يوناني است، يعني حافظ الروح، در زبان فارسي دري به آن شاه سپرم و در عربي انس الروح مي گويند.
اسطوخودوس در بيشترنقاط دنيا به حالت خود رو مي رويد، مخصوصاً در جنوب فرانسه، مناطق مديترانه و تورنتو به مقدار زياد وجود دارد و بسته به شرايط محيط و خاک به شکل هاي مختلف ظاهر مي شود.
اسطوخودوس گياهي است چندين ساله، به ارتفاع حدود نيم متر با برگ هاي متقابل، باريک، دراز، سبزرنگ و پوشيده از کرک هاي سفيد پنبه اي – گل هاي آن به رنگ بنفش و به صورت سنبله مي باشد. اسطوخودوس گياهي است از خاندان لوندر، طعم تلخ ، تخمهايش شبيه ارزن، کوچک و زرد مي باشد. قسمت مورد استفاده ي اين گياه، گل ها و سرشاخه هاي گلدار آن است. اسطوخودوس بوي بسيار مطبوعي دارد. و به همين دليل در عطر سازي مصرف مي شود، ولي طعم آن تلخ است.
اسانس اسطوخودوس که از تقطير گل و سرشاخه هاي گلدار اين گياه به دست مي آيد مايعي است زرد رنگ يا زرد مايل به سبز که داراي بوي نامطبوعي است. اگر از قسمت هاي مختلف آن گرفته توسط دست مالش داده شود، بوي مخصوص کافور به مشام مي رسد، تقريباً از هر (۱۶۰) کيلوگرم آن يک کيلوگرم اسانس بدست مي آيد، اسانس آن برنگ زرد بوده بوي کافور مي دهد. از قديم تا امروز استعمال عطر و محلول زيبائي اسطوخودوس رواج دارد، يونانيها و روميان براي زيبائي جلد خود، حين استحمام از عرق لاوندر (اسطوخودوس) زياد تر استفاده ميکردند.
روميان براي معطر ساختن اطاق از چند قطره عطر اسطوخودوس که بالاي آتش مي ريختند، از ابتلأ زکام و سرما خوردگي جلوگيري مي کردند ملکه زيبائي يونان وکلئوپاترا ملکه سرزمين نيل، هر روز خود را با مخلوط عطر لاوندر، بشيره اسطوخودوس و زنبق مالش مي دادند، و قشنگي، لطافت، و زيبائي، جلد و روي خود را مرهون عطر لاوندرمي دانستند .
(ويليام تورنر) گياه شناس مشهور، در کتاب خود نوشته است هرگاه شخصي بوقت خواب، گل اسطوخودوس را در کلاه شب خود بگذارد از سر درد و سرما خوردگي محفوظ، مغزش را تقويت مي کند. گلهاي اسطوخودوس، در برج جوزا بصورت پندک مي باشد که مردم بقسم دسته جمع نموده، در سقف خانه خشک مي کنند.
● ترکيبات شيميايي:
اسانس اسطوخودوس داراي حدود ۴۰% استات ليناليل است، همچنين در آن ترکيباتي نظير اسيد بوتريک، اسيد پروپيونيک و اسيد والريک، لينالول آزاد و ژرامبول وجود دارد.
● روشهاي مصرف دارويي اسطوخودوس:
۱) دم کرده ي اسطوخودوس: حدود پنج گرم سرشاخه هاي گلدار و يا گل اين گياه را در يک ليتر آب جوش بريزيد و براي مدت ۱۰ دقيقه دم کنيد، مقدار مصر اين دم کرده ۳ تا ۴ فنجان در روز است.
۲) کمپرس اسطوخودوس: ۳۰ گرم گل يا سرشاخه ي گلدار اين گياه را با يک ليتر آب جوش مخلوط و به مدت ۱۰ دقيقه دم کنيد.
۳) اسانس و روغن اسطوخودوس را مي توانيد از مغازه هاي عطاري تهيه کنيد. براي مصرف، يک قطره از آن را با يک قاشق روغن بادام با روغن زيتون مخلوط و براي ماساژ استفاده کنيد و يا يک قطره ي آن را روي يک حبه قند بريزيد و يا با يک قاشق عسل مخلوط کنيد و بخوريد.
● خواص طبي اسطوخودوس:
اسطوخودوس ازنظر طب قديم ايران گرم و خشک است.
علم جديد بعد از تحليل و تجزيه استعمال گل و عرق اسطوخودوس، اين گياه را مفيد خوانده و نظريات قدما را تصديق و تائيد نموده اند.
بوعلي سينا راجع به اسطوخودوس در کتاب خود چنين نوشته است: عطر اين گياه خاصيت قوي خواب آور داشته، مخدر است، حساسيت را کم و درد را تسکين مي دهد، کم کننده غم و اندوه است.
۱) براي رفع خستگي و آرامش، چند قطره روغن اسطوخودوس را در وان آب گرم بريزيد و براي مدت يک ربع ساعت در آن دراز بکشيد.
۲) گرفتگي ها را باز مي کند.
۳) تقويت کننده ي معده است.
۴) ادرار آور مي باشد.
۵) باعث عرق کردن شده و تب را پائين مي آورد.
۶) صفرابر است و کبد را به کار مي اندازد و بيماري هاي کبدي را برطرف مي کند.
۷) ضد تشنج است.
۸) براي تقويت عمومي بدن خوب است.
۹) کرم هاي معده و روده را از بين مي برد.
۱۰) بيماريهاي سينه و سرفه را برطرف مي کند.
۱۱) در معالجه زکام موثر است.
۱۲) از آن مي توان به عنوان مسهل و تميز کننده استفاده کرد.
۱۳) براي رفع بيماريهاي مجاري ادرار مفيد است.
۱۴) براي برطرف کردن رعشه و سرگيجه، حدود ۵گرم از پودر آن را با عسل مخلوط و هر شب بخوريد.
۱۵) براي رفع فراموشي و تقويت حافظه، از دم کرده ي اسطوخودوس استفاده کنيد.
۱۶) براي رفع بي خوابي، يک قطره از روغن اسطوخودوس را روي يک تکه پنبه بچکانيد و آن را داخل بالش خود قرار دهيد، از خواب مطبوعي بهره مند مي شويد.
۱۷) براي برطرف کردن غم و اندوه، هر روز دم کرده ي اسطوخودوس بنوشيد.
۱۸) اگر دست و پاي شما خواب مي روند، از اين گياه استفاده کنيد.
۱۹) براي پيشگيري از آب آوردن بدن، دم کرده ي اسطوخودوس بنوشيد.
۲۰) زردي را برطرف مي کند.
۲۱) براي رفع حالت تهوع و سرگيجه مفيد است.
۲۲) سردرد و سردردهاي يک طرفه را درمان مي کند.
۲۳) براي معالجه ضعف اعصاب مفيد است.
۲۴) طپش قلب را از بين مي برد.
۲۵) آسم را از برطرف مي کند.
۲۶) اسطوخودوس درمان کننده رماتيسم، آرتروز و نقرس است. براي اين منظور کمپرس آن رابر روي عضو مورد نظر بگذاريد و يا اينکه دو قطره روغن آن را با يک قاشق روغن بادام و يا روغن زيتون مخلوط کنيد و عضو دردناک را با آن ماساژ دهيد.
۲۷) زخم هاي کهنه را با ماليدن اسانس اسطوخودوس که در الکل حل کرده ايد، برطرف کنيد.
۲۸) ماليدن پماد اسطوخودوس، زخم ها را ضدعفوني مي کند و التيام مي بخشد.
● مضرات اسطوخودوس:
اسطوخودوس گاهي است بي ضرر که همه مي توانند از آن استفاده کنند. فقط براي اشخاص صفراوي مزاج خوب نيست و باعث آشفتگي مي شود.
اين گونه افراد بايد آن رابا سکنجبين يا کتيرا بخورند.

۱) عرق اسطوخودوس ▪ خواص دارويي: معطرکننده ضدعفوني کننده مقوي رفع آسم بند آورنده خون ▪ نوع گياه مورد استفاده جهت تقطير: گياه استوخودوس Lavandula Stoech ...

تابحال بوي اسطوخودوس lavender شما را خواب آلود کرده است؟ يا بوي يک پاي سيب گرم خاطره شيرين يک بعدازظهر پاييزي در آشپزخانه مادربزرگ را به ياد شما آورده ...

توجه داشته باشيد كه مصرف زياد، دائمى و يكنواخت هر نوع غذا و دارويى، هرچند مفيد و مؤثر، باعث اختلال در عملكرد سيستم ايمنى بدن شده و سلامت آن را به خطر ...

راهنماي کاشت گياهان دارويي در خانه اگر در حياط خانه يا آپارتمان تان باغچه کوچکي داريد، پيشنهاد مي کنم براي يک بار هم که شده، گياهان دارويي در باغچه تا ...

● گلاب (طبيعت معتدل): ▪ مقوي اعصاب و قلب، معده، معطر، نيکوي رخسار، رفع خلط خوني و سخت کننده لثه، با خوردن يک استکان گلاب نيم گرم با مقداري نبات دل درد ...

دانلود نسخه PDF - اسطوخودوس