up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله استعدادهاي پنهان PDF
QR code - استعدادهاي پنهان

استعدادهاي پنهان

۵۵ راه براي پيدا کردن استعدادهاي پنهان

هرکسي استعدادي دارد. شايد استعداد شما پاشيدن شير از دماغتان باشد...اما هرچه که باشد اين هم استعدادي است. و تقريباً از همه استعددها مي شود پول درآورد. کليد کار اين است که آن استعداد پنهانتان را پيدا کنيد و بعد آنرا به شکل يک بيزنس دربياوريد. متاسفانه خيلي ها در آن قسمت پيدا کردن استعداد درجا مي زنند. به همين خاطر در اين مقاله ۵۵ راه براي پيدا کردن استعدادهاي پنهانتان معرفي مي کنيم تا کار برايتان ساده تر شود.
۱) متاسفم، هيچ بهانه اي پذيرفته نيست.
اول ببينيد که با پيدا نکردن استعدادهايتان چه منافعي نصيبتان مي شود. مثلاً فرض کنيد که شديداً از امتحان کردن چيزهاي جديد واهمه داريد چون ممکن است عمل نکند، پس اجازه ندادن به شکوفايي استعدادتان بهانه اي براي عدم موفقيتتان است. شايد هم راحت تريد که مشکلاتتان (خستگي، بي پولي) را گردن کسان ديگر يا چيزهاي ديگر بيندازيد؟
وقتي بفهميد که با نشناختن استعدادهايتان چه چيزي عايدتان مي شود آنوقت خيلي راحت تر مي توانيد آن عقايد و باورهاي قديمي درمورد خودتان را دور بريزيد و به سمت ايده هاي جديد گرايش پيدا کنيد.
۲) از سر ناچاري کوزه نقاشي کنيد.
من استعداد پنهانم را با نقاشي کردن کوزه در ۱۹۹۸ پيدا کردم که مي خواستم براي ۸۰ طعم مختلف چاي روي کانتر آشپزخانه ام ظرف هاي مخصوص داشته باشم. تا حالا ۵۰۰۰ کوزه شيشه اي نقاشي کرده ام که هيچکدام شبيه هم نيستند و بيشتر آنها را هم يا فروخته ام يا هديه داده ام.
۳) آينه، آينه روي ديوار
به چيزهايي فکر کنيد که به طور طبيعي انجام مي دهيد و بقيه مي گويند، کاش مي توانستم من هم اينکار را به خوبي تو بکنم . اينکار را همان استعداد ذاتي خود بدانيد و در آينه نگاهي به خودتان بيندازيد و خودتان را به خودتان معرفي کنيد و مثلاً بگوييد: سلام، من آدريان گارلند هستم و ميتوانم زندگي شما را ساده تر کنم . و مطمئنم که دقيقاً همان احساس را پيدا خواهيد کرد.
۴) بقيه قبل از شما آنرا مي بينند
يک راه براي کشف استعداد پنهانتان اين است که با رويي باز با ايده هاي جديد برخورد کنيد—حتي اگر احمقانه به نظر برسند. ساليان سال کارمندان و ارباب رجوع هايي که در محل کار به من مراجعه مي کردند مي گفتند که من معلم خيلي خوبي مي شوم. من هيچوقت اين ايده را جدي نگرفتم چون فکر مي کردم اصلاً با درس دادن راحت نيستم. در سال ۱۹۹۴ موضوعي پيدا کردم که شديداً به آن علاقه داشتم—شکلات—و الان از درس دادن لذت مي برم چون برايم مثل تفريح است و شباهتي به کار ندارد.
۵) نقاط قوتتان را پيدا کنيد
بهترين راه براي پيدا کردن نقاط قوت يا استعدادهاي پنهانتان اين است که تست آنلاين کتاب توانايي هايتان را کشف کنيد (Now, Discover your strength) نوشته مارکيز بوکينگهام را انجام دهيد. اين تست آنلاين استعدادهاي پنهانتان را به شما نشان مي دهد.
۶) توانايي هايتان را قدرت بدهيد.
کتاب پيدا کردن استعداد ۲ نوشته تام راث ۲.۰) (SrengthFinder را بخوانيد. ارزشيابي هاي آنرا انجام دهيد و به پيامهايي که مي دهد توجه کنيد.
۷) دنبال غريزه تان برويد
هر چيزي که بيشترين رضايت فردي را به شما مي دهد به احتمال خيلي زياد همان استعداد ذاتي شماست.
۸) هرکاري که دوست داريد بکنيد.
بهترين راه براي کشف استعداد پنهان اين است که فکر کنيد به چه کارهايي علاقه داريد. چه کاري را هميشه دوست داشتيد انجام دهيد اما تا حالا اقدام نکرده ايد؟ کدام کار که ديگران انجام مي دهند را مي بيند و دوست داريد که شما هم مي توانستيد آنکار را بکنيد. مهمترين نکته در کشف استعداد اين است که به کارهايي فکر کنيد که دوست داريد.
۹) در کلاس هاي Improv شرکت کنيد
کلاس هاي Improv شمار ا ترغيب مي کند فکرتان را به ژانرهاي مختلف معطوف کنيد: مثل سينما، کشورها، لهجه ها، دوره هاي زماني و ... آنوقت هماني مي شويد که براي آن صحنه لازم است: مثلاً يک خارجي، يک اشراف زاده قرن هجدهم، يک راننده تريلي ۶۰ ساله، يک دختربچه ۵ ساله و ... مي شويد. صداهاي مختلف از خودتان دربياوريد، مدل هاي مختلف راه برويد، برقصيد، آواز بخوانيد. خودتان را روي صحنه به چهره ها و شخصيت هاي مختلف تبديل کنيد و مطمئن باشيد که با اين راه پي به خيلي از علايق پنهان خود مي بريد.
۱۰) خوب گوش کنيد
اگر خوب گوش کنيد مردم خيلي چيزها درمورد خودشان مي گويند. هميشه براي استخدام کردن کسي، دوستيابي يا هر بيزنسي کمي درمورد پيشينه افراد تحقيق کنيد.
۱۱) توصيه الينور روزولت را دنبال کنيد
کاري را بکنيد که بيشتري واهمه را از آن داريد:. اين جمله را دنبال کنيد و مطمئن باشيد که به پيدا کردن استعداد پنهانتان کمک مي کند.
۱۲) همه چيز را امتحان کنيد
وقتي دست به هر کاري بزنيد مطمئن باشيد که استعداد پنهانتان خواه ناخواه پديدار مي شود. فقط بايد زود بفهميد که در کدام کارها استعداد نداريد و سريعاً آن را کنار گذاشته و وقتتان را هدر ندهيد.
۱۳) قلمرو آسايش مانع رشدتان مي شود
بهترين راه براي پيدا کردن استعدادهاي پنهان اين است که کارهايي کاملاً جديد و ترسناک انجام دهيد. چتربازي را امتحان کنيد، در رستوران زير آواز بزنيد، براي ديدن مکاني برويد که هيچ چيز درمورد آن نمي دانيد، براي يک مرکز بحران داوطلب شويد، در رشته اي تحصيل کنيد که هيچ چيز از آن نمي دانيد. ديوارهاي قلمرو آسايشتان را بشکنيد و مطمئن باشيد که بااينکار چيزهايي در خودتان پيدا ميکنيد که هيچوقت فکرش را هم نمي کرديد.
۱۴) خلاق باشيد
هر روز ۳-۲ دقيقه ازوقت آرامشتان را براي فکر کردن روي يک پروژه يا ايده اي که روي آن کار مي کنيد اختصاص دهيد. براي اينکار به خودتان وقت و فضا بدهيد. اگر حواستان پرت مي شود نت برداري کنيد. هدف اين است که اجازه بدهيد فکرتان سرگردان شود. همه ما مي دانيم که بهترين ايده ها زماني به فکرمان خطور مي کنند که به هيچ چيز خاصي فکر نمي کنيم. پس بنشينيد، آرام باشيد و فقط فکرتان را سرگردان کنيد و مطمئن باشيد که ايده هاي بسيار خلاقانه و جديدي به ذهنتان مي رسد و باعث مي شود به دنيا از يک دريچه تازه نگاه کنيد.
۱۵) گوش کنيد
به حرفهاي کساني که مي شناسيد گوش کنيد. شايد ندانيد که چه کارهايي را مي توانيد خوب انجام دهيد اما آنهايي که مي شناسيد حتماً مي دانند. دفعه بعد که کسي چيزي درموردتان به شما مي گويد، از آن سرسري نگذريد، آن کار را دنبال کنيد.
۱۶) وقتي بچه بوديد مي دانستيد
به ياد بياوريد که وقتي در زمان کودکي (قبل از هفت سالگي) با خودتان بازي مي کرديد چه تخيلاتي داشتيد. اين شما را به هدف روحتان مي رساند. آيا آنموقع وانمود مي کرديد که معلم هستيد، يا هميشه چيزهايي مي ساختيد، يا براي عروسک هايتان لباس مي دوختيد، يا به مداواي حيواناتتان مي پرداختيد؟ بايد به ياد بياوريد که موقع تنهايي در آن سنين که تحت تاثير هيچ کسي نبوديد و خود درونيتان بسيار پررنگ تر از ذهن آگاهتان بوده، درمورد چه چيزهايي خيالپردازي مي کرديد.
۱۷) آيا واقعاً پنهان است؟
من فکر مي کنم گاهي اوقات استعدادهاي پنهان ما چندان هم پنهان نيستند. بيشتر به نظر مي رسد که سرکوب شده اند يا ناديده گرفته شده اند. بيشتر به آنچه که ديگران در شما مي بينند و خودتان چندان اعتقادي به آن نداريد توجه کنيد.
۱۸) چه کاري برايتان ساده تر است
همه ما فکر مي کنيم کارهايي را که خوب انجام مي دهيم کارهاي ساده اي هستند به همين خاطر ارزش و اعتبار چنداني براي آنها قائل نيستيم. و برعکس به چيزهايي ارزش مي گذاريم که انجام دادن آن برايمان دشوار است و براي بقيه افراد ساده است. وقتي انجام کاري برايتان ساده است اين احتمال وجود دارد که خوب هم انجامشان مي دهيد و مطمئن باشيد که آنهايي که برايشان انجام آن سخت است براي انجام آن به شما پول مي دهند.
۱۹) موهبت الهيتان را کشف کنيد
براي پيدا کردن آن موهبت خاص الهي در خودتان به چيزهايي فکر کنيد که برايتان ساده است. يعني کارهايي که براي شما خيلي ساده اند اما براي ديگران اينطور نيست. چه کارهايي هست که ديگران براي انجام آن سراغ شما مي آيند چون براي شما مثل آب خوردن است و برايتان مهم نيست که حتي درقبال آن به شما پولي بپردازند.
۲۰) يک چيز بدون هيچ تلاشي؟
چه کاري بوده که هميشه روياي انجام آن را در سر داشته ايد؟ وقتي بچه بوديد در انجام چه کاري خيالپردازي مي کرديد؟ چه موفقيتي در زندگي افراد ديگر باعث مي شود احساس حسادت کنيد؟
چه کاري است که بدون تلاش و زحمت و به آساني انجام مي دهيد؟
انجام چه کاري را بيشتر از هر چيز ديگر دوست داريد؟ آنکاري که وقتي انجامش مي دهيد انگار زمان ايستاده است و دقايق بدون اينکه احساسشان کنيد مي گذرند.
هر چيزي حول و حوش آن استعداد پنهان اتوماتيک وار توجه شما را جلب مي کند.
هر زمان که اين کار را انجام مي دهيد، حتي اگر ناآگاهانه انجامش مي دهيد، احساس شادي، راحتي،آرامش، و امنيت ميکنيد.
۲۱) جرقه درونيتان را آتش بزنيد
استعدادهاي واقعي ما با احساس خود ما شعله مي گيرند. به ضربان قلبتان گوش دهيد. وقتي سرعت آن بالا مي رود، هدفمان با احساس سوختگيري مي کند و باعث مي شود بتوانيم وارد عمل شويم. عمل کليد کار براي يافتن استعدادهاي درونيمان است. اگر آن جرقه آنجا نباشد شما استقامت کافي براي عبور از موانع و مشکلات راه را نخواهيد داشت.
۲۲) به صداي درونتان گوش کنيد
ببينيد صداي درونتان چه مي گويد. گاهي وقت ها قبل از اينکه آن صدا را بشنويم راه ميافتيم و سقوط مي کنيم.
۲۳) شکلک خندان
چه کاري باعث مي شود که روي لبهايتان لبخند بنشيند؟ همان کار را بکنيد.
۲۴) عصباني نشويد، پول دربياوريد
وقتي مي بينيد يک جاي کار اشتباه است چرا سعي نمي کنيد درستش کنيد؟ اگر فکر مي کنيد چيزي مشکل دارد، مطمئن باشيد ايجاد تغيير در آن پولدارتان مي کند. اين احتمال وجود دارد که وقتي چيزي شما را اذيت مي کند، براي ديگران هم همينطور باشد. چه بهتر که بتوانيد کاري بکنيد که به نفع همه باشد.
۲۵) نااميدي هايتان را برطرف کنيد
از خودتان بپرسيد، چه چيزي نااميدتان يمکند؟ آيا مي توانيد آن را درست کنيد؟ شايد درست کردن آن منبع نااميدي همان استعداد پنهان شما باشد يا همان توانايي که شما را از بقيه آدم ها متمايز مي کند.
۲۶) دنبال بزرگترين باشيد
همه ايده هايتان را در نظر بگيريد و آنها را يادداشت کنيد. دور همه آن کارهايي که دوست داريد يک دايره بکشيد و چند روز درمورد آنها فکر کنيد. حالا بايد آني را پيدا کنيد که از بقيه بزرگتر است و بقيه موارد را هم درخود مي گنجاند. حالا همان را انجام دهيد.
۲۷) به خودتان روي بياوريد
بهترين راه براي کشف استعداد پنهانتان اين است که ... گاهي اوقات استعدادهاي ما به اين دليل پنهان مي شوند که ما خودمان را مشغول کارهاي ديگري مي کنيم تا پول دربياوريم. به جاي اين بايد به کارهايي فکر کنيم که واقعاً دوست داريم. مثلاً من هميشه نويسنده خيلي خوبي بودم ولي هيچوقت فکر نمي کردم که اين مي تواند شغلم باشد. در دانشگاه محيط زيست خواندم و بعد از فارغ التحصيلي در صنعت محيط زيست وارد کار شدم. آنجا بود که موقع نوشتن گزارش ها فهميدم استعداد واقعي من نويسندگي است و از آنجا بود که وارد اينکار شدم.
۲۸) از قلمروتان بيرون بياييد
در کلاسي شرکت کنيد يا سرگرمي براي خودتان انتخاب کنيد که کاملاً خارج از قلمرو آرامشتان است. اگر مطمئن نيستيد چه کاري را انتخاب کنيد مي توانيد از دوستانتان، خانواده يا همکارانتان بپرسيد.
۲۹) روي سنگ قبرها را بخوانيد
به قبرستان برويد و کمي قدم بزنيد. روي خيلي از سنگ قبرها هنرها و استعدادهاي متوفيان را مي توانيد بخوانيد. خيلي وقت ها به اين فکر مي کنم که روي سنگ قبر من چه مي نويسند، اينکه در چه کاري مهارت دارم و چه چيزهايي را هنوز کشف نکرده ام؟ من استعدادم در شعر را از همين راه خواندن يک سنگ قبر در قبرستان کشف کردم.
۳۰) آيا ماهي مي تواند آب را توصيف کند؟
دانستن بهترين استعدادتان مثل شناخت ماهي از آب است. بهترين استعدادهاي شما بااينکه خيلي طبيعي هستند اما شناختنشان سخت است. مي توانيد از گروهي از دوستان و نزديکانتان، چه متعلق به گذشته و چه حال، استفاده کنيد و از آنها بپرسيد که به نظرشان در کاري خوب هستيد.
۳۱) گروه هاي مشاوره استعداديابي
در گروه هاي مشاوره به اعضاء آموزش داده مي شود که چطور استعدادهاي پنهان اعضاي ديگر را حدس بزنند. با شرکت در اين گروه ها مي توانيد به بحث و بررسي استعدادهاي خودتان و ديگران بپردازيد.
۳۲) پرافتخارترين لحظه هاي زندگيتان را به ياد بياوريد
موفقيت ها و دستاوردهاي زندگي گذشته تان را به ياد آورده و جايي يادداشت کنيد، حتي موفقيت هايي که در کودکي به آن دست پيدا کرديد. مطمئناً يک نقطه مشترک در همه آنها احساس خواهيد کرد و به همين ترتيب استعداد پنهانتان را کشف مي کنيد.
۳۳) به فرزندانتان گوش کنيد
وقتي به يک خانه جديد اسبابکشي کرديم، دختر ۹ ساله ام گفت که دوست دارد روي سقف اتاقش يک آسمان نقاشي شود و روي ديوارها هم گل کشيده شود. اصرار داشت که من اينکار را انجام دهم و مي گفت که ميداند از عهده اش برمي آيم. اول گيج بودم ولي با پرسيدن از چند نفر درمورد نحوه قاطي کردن رنگ ها و کشيدن يک طرح جالب کارم را شروع کردم. از همانجا بود که کارم را شروع کردم.
۳۴) دوست داريد زندگيتان چه شکلي باشد؟
خيلي وقت ها براي اينکه بفهميم علاقه مان چيست از ما مي پرسند که دوست داريم چه کار کنيم. اما براي خيلي از ما اين ليست چندان طول و دراز نيست. من معمولاً بهترين اطلاعات را از ارباب رجوع هايم وقتي به دست مي آورم که از آنها مي خواهم يک روز يک ماه يا يک سال از زندگي ايدآلشان را براي من توصيف کنند. اينکار باعث مي شود دقيقاً بفهميد که دوست داريد زندگيتان را چطور بگذرانيد و خيلي از علايقتان را کشف خواهيد کرد.
۳۵) چه چيزي ضربان قلبتان را بالا مي برد و چشهايتان را برق مي اندازد؟
چه کارهايي هست که گذر زمان را برايتان ساده تر مي کند و مي توانيد ساعت ها درمورد آن حرف بزنيد؟ شايد به نظرتان اينها استعداد نباشد اما اگر اينقدر از انجام آنها لذت مي بريد، اين احتمال وجود دارد که بتواند شما را به استعدادهايتان برساند.
۳۶) توانايي هاي منحصربه فرد—فقط سوال کنيد
يک تمريني بود که من براي پيدا کردن توانايي منحصر بفردم از آن استفاده کردم. در اين تمرين سوالي را براي همه دوستان، اعضاي خانواده و همکارانم مي فرستادم و از آنها مي خواستم بگويند که چه چيزي من را فردي خاص مي کند. اکثر آنها جواب دادند و من همه پاسخها را نگه داشتم. بين همه آنها پاسخ هاي مشترکي پيدا کردم که باعث شد بتوانم استعداد پنهانم را کشف کنم.
۳۷) ذهن ناخودآگاهتان را آشکار کنيد
ياد بگيريد که چطور وقتي حتي يک درخت ساده نقاشي مي کنيد، آنرا بخوانيد و تفسير کنيد. اين تکنيک ساده به شما اين امکان را مي دهد تا خود درونيتان را کشف کنيد. هرچه بيشتر درمورد ذهن ناخودآگاهتان بدانيد بيشتر پي به استعدادهاي ذاتي خود مي بريد.
۳۸) ساز زدن همراه با عشق
اگر فرصت اين را نداشتم که موقع جواني ساز زدن ياد بگيرم، فکر نمي کنم به موقعيتي که الان دارم دست پيدا مي کردم.
۳۹) تعريف و تمجيدها را جدي بگيريد
به تعريف و تمجيدهايي که ديگران از شما مي کنند خوب فکر کنيد. بااينکار متوجه مي شويد که در انجام چه کارهايي مهارت و استعداد داريد.
۴۰) به لذت هاي دوران کودکي فکر کنيد
به دوران کودکي خود فکر کنيد و ببينيد چه کارها و فعاليت هايي بيشترين لذت و رضايت را به شما مي داده است. شايد به ياد بياوريد که دوست داشتيد با دست هايتان کار کنيد يا وقت خود را به آشپزي بپردازيد يا تمام روز را نقاشي کنيد. شايد هم دوست داشتيد که بيرون از خانه برويد و دست به اکتشاف بزنيد يا اينکه براي دوستان و خانواده هنرنمايي مي کرديد و سرگرمشان مي کرديد. شايد عاشق کتاب خواندن بوده ايد يا اينکه دوست داشتيد چيزهاي خراب و شکسته را درست کنيد. وقتي بفهميد که چه فعاليت هايي در دوران بپگي باعث شادي و رضايت شما مي شده راحت تر مي توانيد استعداد و توانايي پنهان خودتان را کشف کنيد.
۴۱) نيايش معنوي و دروني براي يافتن هدف
به درون خودتان برگرديد و راهنمايي معنوي طلب کنيد. احساسات و ايده هايي که منجر به عشق و هدف مي شوند را شناسايي کنيد. خودتان را از اين زمين بکنيد و کمي آسماني شويد.
۴۲) به علايقتان فکر کنيد
به فعاليت هايي فکر کنيد که بيشتر به آنها علاقه داريد و تحقيق کنيد که بازار کاري براي آن وجود دارد يا نه.
۴۳) گنج هاي پنهان را در خاطرات جستجو کنيد
به آن چيزهاي ساده اي فکر کنيد که در کودکي شادتان مي کرده است. استعدادهاي پنهان ما معمولاً در گذشته مخفي شده اند و در زندگي بزرگسالي ديده نمي شوند. به شادترين زمان هاي زندگيتان فکر کنيد و آن نمونه ها را وارد زندگي حالتان کنيد. شايد به اين وسيله بتوانيد استعدادهاي پنهانتان را کشف کنيد.
۴۴) استعدادها در علايق نهفته اند
اين احتمال وجود دارد که کسان ديگري به چيزهايي که شما به آن علاقه داريد، حتي اگر فکر کنيد که به هيچ طريقي نمي توانيد از آنها پول دربياوريد، علاقه داشته باشند. پس کسان ديگري را باهمان علايق پيدا کنيد و ببينيد ديگران چطور علايقشان را به استعداد تبديل مي کنند.
۴۵) با پرسيدن يک سوال در ۱۰ دقيقه استعدادتان را کشف کنيد
اگر واقعاً مي خواهيد استعدادتان را کشف کنيد و درعين حال يک نفر را در زندگيتان بهتر بشناسيد اينکار را انجام دهيد: کنار هم بنشينيد و از طرفتان بخواهيد از شما بپرسد که تو کي هستي؟ . آنوقت شروع کنيد به مدت ۱۰ دقيقه با پاسخ هاي يک کلمه اي جواب او را بدهيد، مثلا: يک شنونده، يک کمدين، انرژي و ... . بعد نوبت به فرد مقابل مي رسد. وقتي هر دو شما اينکار را انجام داديد، به همديگر بگوييد که چه شنيده ايد.
۴۶) ياد بگيريد که استعدادهايتان را کشف کنيد
يک دفترچه برداريد و محيط آرامي پيدا کنيد. از قديمي ترين خاطراتتان در دوران کودکي شروع کنيد که سرشار از لذت و خوشبختي بوديد. زماني که همه تعريف و تمجيدها متوجه شما بود. همه کارهايي که مي کرديد، جاهايي که مي رفتيد، کساني که با آنها وقت مي گذرانديد را يادداشت کنيد. آن خيال و رويايي که درمورد آينده خود داشتيد را هم يادداشت کنيد.
۴۷) چطور استعدادهاي پنهانتان را پيدا کنيد
براي پيدا کردن استعداد پنهانتان اين تمرين را انجام دهيد: يک تکه کاغذ برداريد و دو ستون روي آن بکشيد. روي ستون راستي همه کارها و سرگرمي هايي که قبلا داشتيد و الان داريد را يادداشت کنيد. زير ستون چپي همه مهارت هايي که براي انجام آن فعاليت ها استفاده مي کرديد يا مي کنيد را بنويسيد. ليست را بررسي کنيد و تکراري ها را خط بزنيد. آنهايي که باقي مي مانند استعدادهاي پنهان شما هستند. آنها به اين دليل چنهاند که نمي دانيد وقتي کاري را انجام مي دهيد از آنها استفاده مي کنيد.
۴۸) پنهان شويد و جستجو کنيد
به اين فکر کنيد که در دوران کودکي از چه کارهايي لذت مي برديد. کودکي آزادي بيشتري دارد و ما دنبال علايقي مي رويم که به طور طبيعي در ما وجود دارند. ببينيد آيا مي توانيد آن علايق و استعدادها را به چيزي که در زمان بزرگسالي قابل استفاده باشد تبديل کنيد.
۴۹) به تعريف و تمجيدها گوش کنيد. خوب گوش کنيد.
بقيه خيلي خوب مي فهمند که شما در چه کاري مهارت داريد، خيلي کارهايي که خودمان جدي نمي گيريم و توجهي به آنها نمي کنيم. سعي کنيد توجه بيشتري به اين قبيل تمجيدها بکنيد تا به استعدادهاي ذاتي خود پي ببريد.
۵۰) از ديگران بپرسيد
براي پيدا کردن استعداد ذاتي خود بايد از ديگران بپرسيد که در چه کاري مهارت داريد. اين استعداد به اين دليل پنهان است که خودتان هنوز آنرا کشف نکرده ايد. يک راه بسيار عالي براي يافتن اين استعدادها اين است که از خانواده، دوستان، همکارانتان و حتي خودتان بپرسيد.
۵۱) ساختن عطر از رايحه ليمو
من و برادرم هميشه حس بويايي بسيار قوي داشتيم اما بعد از اينکه هاوايي را ترک کرديم، دلتنگيمان براي وطن تنها چيزي بود که به ما کمک کرد اولين عطرهاي مخلوط براي کودکان را بسازيم.
۵۲) مهارت ياب براي کشف استعداد
من از تست مهارت يابي گالوپ (Gallup’s Strength Finder ۲.۰) استفاده کردم و وقتي نتيجه تستم را ديدم متوجه شدم که چطور تک تک استعدادهايم براي تکميل ساير استعدادهايم عمل مي کنند. همچنين متوجه شدم تقريباً همه استعدادهايم نقاط مشترکي داشتند و همين من را ترغيب کرد به سمت کار مشاوره خلاق روي بياورم.
۵۳) ردپاهاي دوران کودکي را دنبال کنيد
وقتي درمورد علايق دوران کودکيم فکر مي کنم ردپاي همه استعدادها و توانايي هاي امروزم را مي بينم. و مطمئنم که احتمالاً ردپاهاي ديگري هم در دوران کودکيم هست که من هنوز متوجهشان نشده ام. مطمئناً براي شما هم همينطور است. با کمي بررسي ريشه هايي را در دوران کودکيتان پيدا مي کنيد که مي توانند رشد کرده و شکوفا شوند.
۵۴) به چيزهايي فکر کنيد که خوشحالتان مي کنند
ليستي از همه کارهايي که در تمام شغل هايي که در تمام طول زندگي داشته ايد تهيه کنيد. آن شغل هايي که در شادترين دوران زندگيتان داشته ايد احتمالاً همان استعدادهاي پنهانتان هستند.
۵۵) استعدادتان در روزنامه است
کدام قسمت از روزنامه يا مجله را بيشتر دوست داريد؟ بخش فيلم، مسافرت، ورزش، سلامتي، مذهب، يا سياست؟ ممکن است استعدادتان در اين قسمت پنهان شده باشد.

طبيعت شوخي جالبي را براي غارنوردان ايراني تدارک ديده و يکي از بزرگترين دهانه هاي غارهاي ايران را در گودالي پنهان کرده که براي ديدن قطر ۱۰۰متري آن بايد ...

نزديک به ۳ ميليون نفر در کشور ما مبتلا به ديابت هستند و ۳۰ درصد از اين افراد از ديابت خود بي اطلاع اند. اين در حالي است که به همين ميزان، يعني حدود ۳ ...

مقدمه : با توجه به اهميت تحقيق و پژوهش و همچنين سرعت روز افزون اطلاع رساني در جهان امروز ، با انتقال وترويج يافته هاي تحقيقاتي به كارشناسان اجرايي و س ...

اداره ملي هوا-فضاي آمريکا (ناسا) اين روزها پنجاهمين سالگرد تاسيس خود را با انجام کاري جشن گرفته که در آن از هر کار ديگري ماهرتر است: تبليغات پر سر و ص ...

جوش سرسياه-کمتر کسي است که در طول زندگي اش جوش نزده باشد. اما بيشتر مردم نمي دانند اين جوش ها از کجا مي آيند و چگونه بايد با آنها مقابله کرد.... اگر د ...

کمتر کسي است که در طول زندگي اش جوش نزده باشد. اما بيشتر مردم نمي دانند اين جوش ها از کجا مي آيند و چگونه بايد با آنها مقابله کرد.... اگر در ذهن شما ه ...

▪ روانپريشي ( جنون ) : اختلال در کارکرد پديده هاي احساس ، ادراک, عاطفه، توجه، تمرکز، تفکر، قضاوت و شعور, و به طور کلي مجموعه ي روند ها و پديده هاي روا ...

خلاقيت ميلي ذاتي است که در وجود انسان به وديعه نهاده شده است . انسان مظهر خلاقيت الهي است(مطهري).خلاقيت براي تمامي عرصه هاي زندگي و سلامت فکر و روح ان ...

دانلود نسخه PDF - استعدادهاي پنهان