up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله استرس PDF
QR code - استرس

استرس

گروه هاي مواد غذايي که به کاهش استرس کمک مي کنند

آيا شما از آن دسته پزشکاني هستيد که مرتبا ميان مديريت حرفه تان، خانواده تان و خودتان سرگردانيد و دچار چالش مي شويد و همين امر شما را دچار استرس مي کند؟ آيا هيچ گاه به دنبال راه حلي براي مديريت بهينه زندگي خود بوده ايد؟ آيا فکر کرده ايد که شايد بعضي مواد غذايي به ظاهر ساده که در طول روز با آنها مواجه مي شويد و به راحتي از کنارشان مي گذريد و حتي نيم نگاهي هم به آنها نمي اندازيد، کمک شاياني به شما بکنند و از استرس شما بکاهند؟
تحقيقات نشان داده که مصرف بعضي موادغذايي خاص به صورت منظم مي توانند به کاهش استرس افراد کمک کنند. وقتي پزشکان با کوهي از استرس هاي گوناگون در طول يک روز کاري خود دست و پنجه نرم مي کنند، بايد براي رهايي از آن نيز چاره اي بينديشند. داشتن تغذيه سالم، يکي از اين راه ها است. در اين مقاله سعي بر آن است تا بتوانيم چند مورد از گروه هاي موادغذايي را که به راحتي در کاهش استرس به شما کمک مي کنند، معرفي کنيم.
▪ آجيل: استرس خود را با مصرف آجيل هاي سالم مخصوصا پسته، قورت دهيد! اين دسته مواد غذايي، نه تنها براي رفع استرس به شما کمک مي کنند، بلکه به احساس بهتر شما مي انجامند و براي سلامتي دستگاه قلبي – عروقي شما نيز مفيد هستند.
▪ دوري جستن از کافئين: شايد شما فکر مي کنيد که نوشيدن يک فنجان قهوه قبل از صبحانه يا ناهار، به رفع استرس و خستگي شما کمک مي کند، اما از سوي ديگر بايد به ياد داشته باشيد که نوشيدن کافئين با معده خالي، احساس ناخوشي و رنجش شما را زياد مي کند.
پس مطمئن شويد قبل از اينکه قهوه صبحگاهي تان را لاجرعه بالا مي کشيد، معده تان خالي نباشد.
▪ شکلات: امروزه محققان بر اين باورند که شکلات مي تواند تا ميزان زيادي در کاهش استرس شما تاثيرگذار باشد. اين شکلات، اگر تلخ (dark) هم باشد که چه بهتر! پس اين ماده غذايي را هم امتحان کنيد. در واقع شکلات ها، منبع خوبي از منيزيم هستند که به کاهش اضطراب کمک مي کنند.
▪ غذاهاي تند: اين نوع غذاها در واقع رشته هاي عصبي شما را آرام مي کنند. غذاهاي تند، محرک آزادسازي اندورفين هستند، بنابراين شما را واقعا آرام مي کنند.
▪ عسل: چرا وقتي احساس کمبود انرژي مي کنيد، از يک قاشق عسل استفاده نمي کنيد؟ عسل نه تنها به شما احساس بهتري مي دهد، بلکه براي سلامت عمومي شما هم خوب است. عسل داراي خصوصيات آنتي اکسيداني است که باعث ارتقاي سطح سيستم ايمني شما نيز مي شوند. هميشه به ياد داشته باشيد که عسل نيز مانند شکلات هرچه تيره تر باشد، براي شما بهتر است و خواص آنتي اکسيداني بيشتري نيز دارد.
▪ برنج قهوه اي: تمامي غلات مانند جو و برنج قهوه اي، حاوي مقادير زيادي ويتامين B هستند. همچنين سروتونين لازم را براي توليد کربوهيدرات ها فراهم آورده و سطح قند خون را نيز افزايش نمي دهند. همچنين حاوي سطح بالايي از فيبر نيز هستند.
▪ غذاهاي حاوي ويتامين B: اين دسته از موادغذايي، اثرات آرام بخشي خوبي بر بدن دارند، احساس استرس و اضطراب را در شما ذوب کرده و باعث بالا رفتن خلق و خوي شما مي شوند.
▪ انبه: ميوه ها و سبزي هايي که دانه هاي نارنجي و زرد دارند، در واقع حاوي فولات، ويتامين A و C هستند که به بالا بردن خلق و احساس شادابي و نشاط کمک فراواني مي کنند.
▪ فلفل قرمز: اين طعم دهنده غذا داراي ويتامين هاي A و C و فولات است و به داشتن انرژي بيشتر در شما کمک مي کند. همچنين باعث ترميم سلول هاي آسيب ديده در اثر استرس خواهد شد.
▪ دانه آفتابگردان: اين ماده غذايي به علت با داشتن ويتامين E و فولات، خلق و خوي شما را بالا برده و انرژي بيشتري به شما مي بخشد، پس در طول روز خواهيد توانست زمان بيشتري صرف خود و خانواده تان کنيد.
▪ برگه زردآلو: اين ماده غذايي غني از منيزيم است که شکننده استرس محسوب مي شود. حتي بعضي اظهار مي دارند که منيزيم به کاهش ضربان قلب آنها که در اثر استرس زياد مي شود، کمک مي کند. همچنين منيزيم يک آرام بخش عضلاني نيز هست. زردآلو منبع خوبي از فيبر و ويتامين C نيز به شمار مي آيد. البته در خوردن آن نبايد زياده روي کرد، زيرا حاوي فروکتوز هم هست که به افزايش قندخون مي انجامد.
▪ بوقلمون: بوقلمون حاوي آمينواسيد ال – تريپتوفان است که باعث آزادسازي سروتونين (ماده اي شيميايي که احساس خوبي به مغز مي بخشد)، مي شود. دليل اينکه افراد با خوردن گوشت بوقلمون احساس آرامش دارند، همين امر است. ال تريپتوفان در واقع خاصيت آرامش بخشي دارد.
البته سعي کنيد آن را به صورت سرخ شده مصرف نکنيد، زيرا بدن چنان سرگرم هضم چربي ناشي از سرخ کردن آن خواهد شد که نصيبي از مزاياي آن نخواهيد برد.
▪ سبزي هاي تيره رنگ: سبزي هايي که رنگ سبز تيره دارند، غني از ويتامين هاي C، A و B هستند. همچنين منبع خوبي از پتاسيم، منيزيم و فسفر محسوب مي شوند که همگي در نگهداشت عملکرد بدن نقش مهمي دارند. بعضي از برگ هاي سبز تيره، مانند اسفناج حاوي مقادير متنابهي از ويتامين K نيز هستند که به لخته شدن درست خون کمک مي کنند.
▪ موز: موز از دسته ميوه هايي است که واقعا معجزه مي کند. اين ماده غذايي نه تنها شما را سرشار از انرژي مي کند، بلکه به راحتي و به سرعت نيز خورده مي شود، بنابراين وقت زيادي از شما نمي گيرد. احتياج به پختن هم ندارد، پس تنها آن را پوست کنده و نوش جان کنيد.
▪ چاي زنجبيل: اگرچه خود زنجبيل ماده غذايي نيست، واقعا يک چاره ساز فوق العاده براي آرام کردن شما، مخصوصا در يک روز سرد زمستاني به شمار مي آيد. طرز آماده کردن چاي زنجبيل: يک اينچ از ريشه زنجبيل را در ۳ ۲ فنجان آب جوش براي مدت ۵ تا ۱۰ دقيقه بجوشانيد. سپس شکر قهوه اي به آن افزوده و حالا بنوشيد. معجزه اي در آن خواهيد يافت که فکرش را هم نمي کرديد.

استرس پاسخ بدن براي دفاع از خود است. اين طبيعت بدن در فوريت ها مانند کنار رفتن از سر راه ماشيني که بسرعت نزديک مي شود ، خوب است اما اگر به مدت طولاني ...

مقدمه لازم نيست . اين تيتر ، خودش گوياست . به جاي مقدمه ، فقط از دوستان محجوب اين صفحه قول مي گيريم که هنگام اجراي اين دستورالعمل ها ، با يکي دو شکست ...

به نظر مفهوم ساده اي است. اين کلمه اي است که هر روز بارها و بارها به کار مي بريم: استرس. امّا استرس واقعاً به چه معني است؟ آيا همان انگيختگي رواني است ...

همه ما در زندگي در معرض صداهاي گوناگون قرار مي گيريم. صدا در زندگي روزمره انسان ها، ضروري است اما سروصدا نه! سروصدا، صداهاي ناخواسته اي هستند که ما مي ...

استرس، رهاورد زندگي ماشيني امروزي، زندگي با تکنولوژي هاي جديد و جزو لاينفک آن است. در اين روزگار، بدون استرس نمي توانيم زندگي کنيم... رابطه ما با استر ...

عضر حاضر را عصر استرس مي نامند . همه انسان ها استرس را تجربه مي کنند ، ولي کمتر کسي مفهوم و معني واقعي اين واژه را مي د اند . مثلاً د ر زبان عاميانه، ...

دوستي مي گفت هر وقت اخبار بد را مي شنوم دل شوره مي گيرم و تصور مي کنم اگر اين اتفاق ناخوشايند براي خانواده ام بيفتد چه کنم؟ آيا توصيه مي کنيد در شرايط ...

ما اغلب در توصيف حالات روحي خود از کلماتي مانند افسرده يا مضطرب و مانند آن استفاده مي کنيم. اما واقعا چه زماني بايد در مورد اين حالات نگران بود و به ...

دانلود نسخه PDF - استرس