up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله استرس PDF
QR code - استرس

استرس

با اين ۷ تير به استرس امتحان شليک کنيد!

بيشتر نوجوانان در سال هاي درس و مدرسه، اضطراب امتحان را تجربه مي کنند. در اين شرايط، فشار غيرمنطقي والدين هم مي تواند با تشديد اضطراب نوجوان، او را در ورطه يک سيکل معيوب گرفتار کند.
هر چند اضطراب به ميزان جزيي قادر است افراد را به جلو هل بدهد و باعث پيشرفت و ترقي شان باشد، اما اضطراب مزمن از مخرب ترين احساسات بشري است که تمام توانايي و قدرت آدم را هدف مي گيرد و حتي روي قدرت سيستم ايمني بدن هم تاثير منفي دارد؛ تا حدي که افراد مضطرب، بيشتر از سايرين بيمار مي شوند. طبق آمارهاي علمي، دانش آموزان مضطرب بيشتر از ساير دانش آموزان سرما مي خورند يا به بيماري هاي عفوني مبتلا مي شوند. اما اين مشکل هم مثل هر مشکل ديگري، راه حل دارد.
۱) تير اول: برنامه ريزي
بارها کارشناسان مختلف بر تهيه جدول زمان بندي براي روز قبل از امتحان تاکيد کرده اند. اما کمتر دانش آموزي پيدا مي شود که اين مساله را جدي بگيرد.
گذشته از مواردي که دانش آموز خواندن کل درس را به شب قبل از امتحان موکول مي کند، مواردي هم هستند که مطالب درسي ياد گرفته شده . به دليل زمان بندي غلط و دوره ناصحيح در ذهن به هم مي ريزد و فرد نمي تواند در امتحان نمره خوبي بگيرد.
در يک جدول زمان بندي صحيح بايد دقت کافي به استراحت و تفريح هم داده شود. در چنين برنامه اي مواردي که بايد روز قبل از امتحان دوره شوند، به دقت نوشته مي شوند و سپس بر اساس شدت سختي مرتب مي شوند.
تنها در اين صورت است که شما مدت زمان لازم را براي دوباره خواني هر موضوع در نظر مي گيريد و مي توانيد زمان بندي درستي را انجام دهيد. حتي اگر مطلبي بسيار دشوار است و مدت بسيار طولاني براي يادگيري آن مورد نياز است، مي توانيد از خواندن آن صرف نظر کنيد و به جاي آن مطالب ديگري را که آسان تر هستند دوباره خواني کنيد.
با اين روش احتمال پاسخ دادن به اکثر سوالات بخش هاي ساده بالاتر مي رود و شما نمره بالاتري کسب خواهيد کرد. بدون آنکه لازم باشد با اضطراب يادگيري و يادآوري نکته هاي دشوار دست و پنجه نرم کنيد!
۲) تير دوم: استراحت
در برنامه ريزي براي درس خواندن در روز قبل از امتحان بايد فاصله هاي زماني خاصي براي استراحت کردن در نظر گرفته شود. البته بهتر است فاصله اين استراحت ها بر اساس سختي يا آساني مطلب مورد مطالعه تنظيم شود.
اما نکته مهم اين است که استراحت کردن نبايد با فعاليت ها پر سر و صدا همراه باشد. در واقع تماشاي تلويزيون يا گوش دادن به موسيقي با صداي بلند به جاي آرامش باعث حواس پرتي شما مي شوند.
استراحت هايي که براي روز قبل از امتحان در نظر گرفته مي شوند بايد هم براي ذهن و هم براي جسم موثر باشد. استراحت صحيح باعث مي شود که تمرکز شما از دست نرود و در ضمن خستگي خود به عاملي براي تشديد اضطراب تان تبديل نشود.
۳) تير سوم: خواب راحت
۷ ساعت خواب کامل براي فعاليت مناسب بدن امري حياتي است. در واقع مهم نيست چه ساعتي مي خوابيد يا چه ساعتي از خواب بيدار مي شويد. مهم اين است که وقتي مي خواهيد مطالب درسي را دوره کنيد کاملا هوشيار باشيد و تمرکز کافي داشته باشيد.
سعي کنيد يک ساعت قبل از به بستر رفتن ديگر مطالعه نکنيد. در ضمن بهتر است به عضلات خود هم استراحت بدهيد و فعاليت بدني شديد هم نکنيد. داشتن خواب کافي يکي از مهم ترين فاکتورها در کنترل اضطراب قبل از امتحان است.
۴) تير چهارم:تغذيه سالم
غذاهاي مملو از ويتامين و پروتئين هميشه بهترين انتخاب هستند. مصرف ميوه و سبزيجات تازه ذهن را فعال نگه مي دارد و همين مساله باعث يادگيري بهتر و کاهش اضطراب مي شود. در ضمن بهتر است دور قهوه، چاي و نوشابه هاي گازدار را هم خط بکشيد. کافئين موجود در اين نوشيدني ها شما را بيدار نگه مي دارد ولي قدرت به خاطر آوردن مطالب را از شما مي گيرند.
۵) تير پنجم: تمرکز فکري
روز قبل از امتحان هر چيز را که باعث حواس پرتي مي شود کاملا کنار بگذاريد. توجه به هر اتفاق بزرگي در اطراف باعث از بين رفتن تمرکز شما مي شود. وقتي تمرکزي روي درس وجود ندارد اضطراب خود به خود به وجود مي آيد.
۶) تير ششم: مثبت انديشي
وقت خود را با افرادي بگذرانيد که به شما روحيه مي دهند يا به قولي انرژي مثبتي به شما مي دهند. اصولا هر وقت فکري منفي به سراغ شما آمد فورا همان فکر را به شکل مثبت تغيير دهيد و با صداي بلند براي خود تکرار کنيد.
مثلا ممکن است فکرکنيد: همه بچه ها يک دور کامل درس را خوانده اند و به آن مسلط هستند اما من هنوز با کتاب سر و کله مي زنم. اگر چنين فکري به سراغ تان آمد بلافاصله با صدايي رسا بگوييد: من قبلا هم چنين امتحان هايي داده ام و اکثر مواقع هم نمره خوبي گرفته ام.
۷) تير هفتم: آرامش
قبل از دوره کردن هر مطلب جديد نفس عميق بکشيد و سعي کنيد ذهن خود را از هر فکر ديگري پاک کنيد. در ضمن در پايان جدول زمان بندي که براي خود تهيه کرده ايد زماني را براي قدم زدن در هواي آزاد در نظر بگيريد. اين کار باعث مي شود قبل از امتحان فردا احساس آرامش عميقي به شما دست دهد.

استرس پاسخ بدن براي دفاع از خود است. اين طبيعت بدن در فوريت ها مانند کنار رفتن از سر راه ماشيني که بسرعت نزديک مي شود ، خوب است اما اگر به مدت طولاني ...

مقدمه لازم نيست . اين تيتر ، خودش گوياست . به جاي مقدمه ، فقط از دوستان محجوب اين صفحه قول مي گيريم که هنگام اجراي اين دستورالعمل ها ، با يکي دو شکست ...

به نظر مفهوم ساده اي است. اين کلمه اي است که هر روز بارها و بارها به کار مي بريم: استرس. امّا استرس واقعاً به چه معني است؟ آيا همان انگيختگي رواني است ...

همه ما در زندگي در معرض صداهاي گوناگون قرار مي گيريم. صدا در زندگي روزمره انسان ها، ضروري است اما سروصدا نه! سروصدا، صداهاي ناخواسته اي هستند که ما مي ...

استرس، رهاورد زندگي ماشيني امروزي، زندگي با تکنولوژي هاي جديد و جزو لاينفک آن است. در اين روزگار، بدون استرس نمي توانيم زندگي کنيم... رابطه ما با استر ...

عضر حاضر را عصر استرس مي نامند . همه انسان ها استرس را تجربه مي کنند ، ولي کمتر کسي مفهوم و معني واقعي اين واژه را مي د اند . مثلاً د ر زبان عاميانه، ...

دوستي مي گفت هر وقت اخبار بد را مي شنوم دل شوره مي گيرم و تصور مي کنم اگر اين اتفاق ناخوشايند براي خانواده ام بيفتد چه کنم؟ آيا توصيه مي کنيد در شرايط ...

ما اغلب در توصيف حالات روحي خود از کلماتي مانند افسرده يا مضطرب و مانند آن استفاده مي کنيم. اما واقعا چه زماني بايد در مورد اين حالات نگران بود و به ...

دانلود نسخه PDF - استرس