up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله استحمام با کاج PDF
QR code - استحمام با کاج

استحمام با کاج

اثرات درماني استحمام با مواد مؤثره گياهان

● مقدمه
گياهان دارويي براي قرنهاي متمادي جهت استحمام مورد استفاده آرايشي و درماني قرار گرفته اند. اين گياهان معمولاً داراي بوي مطبوع، رنگ دلخواه يا خواص دارويي گوناگون بوده اند. از طرفي در دسترس بودن در منزل موجب استفاده هرچه بيشتر از آنها شده است. امروزه مشخص شده که فرآورده هاي گياهي افزوده شده به وان حمام به ميزان زيادي موجب تحريک پوست ميشوند. در مقايسه با گروه کنترل، استحمام با کاج (pine bath) موجب افزايش بيشتري در تعداد گلبولهاي سفيد شده است. در حال حاضر هيچ شکي وجود ندارد که تعداد زيادي از ترکيبات دارويي تهيه شده از گياهان با اضافه شدن به وان حمام از طريق پوست جذب ميشود. اين ترکيبات خونرساني به لايه هاي بافتي نزديک پوست را زياد مي کنند و فوائد اثرات دارويي آنها به موجود زنده مي رسد. بايد خاطرنشان کرد که تحقيقات علمي درباره درمان بوسيله استحمام با فرآورده هاي گياهي در مراحل اوليه خود مي باشد همچنين بحث هاي قابل توجهي درباره نوع فرآورده هاي مورد استفاده براي استحمام وجود دارد. قرصها و نمک هاي استحمام که بصورت OTC (بدون نسخه) بفروش مي رسند براي مصارف درماني فايده اي نداشته و بيشتر جنبه آرايشي دارند. از طرف ديگر روغن هاي خالص با کيفيت و نيز اشکال امولسيون ممکن است استانداردهاي لازم را داشته باشند. بدون شک عصاره تام گياهان نيز مؤثرند اما عموميت کمتري دارند زيرا قوام سفت شبيه شربت داشته و آب را کدر مي کنند لذا هرجا که اثري بجز اثرات حاصل از جذب فرآورده مدنظر باشد مورد استفاده قرار مي گيرند مثلاً استحمام با گياه دم اسب. روغن هاي استحمام گياهي به ترکيبي از کل قسمتهاي گياهان دارويي ترجيح داده ميشوند زيرا روغن هاي فرّار اجزاي فعالي هستند و به طور آشکاري جذب پوستي دارند. گاهي جوشانده غليظ گياه دم اسب يا پوست بلوط تهيه و به آب استحمام افزوده ميشود يا مقدار لازم از داروي گياهي در يک کيسه کتاني گذاشته شده و کيسه مزبور را در آب استحمام قرار ميدهند. از اين روشها براي استحمام کامل استفاده نمي شود اما همچنان براي استحمام نسبي و کمپرس مرطوب مناسب هستند.
طبقه بندي گياهان دارويي براي استفاده در استحمام بر اساس اجزاء فعال آنها کار مشکلي است زيرا اثرات آنها با يکديگر همپوشاني دارد. اما اين طبقه بندي واضحترين تصوير را ارائه ميدهد. در ذيل مهمترين گياهان دارويي مورد استفاده در استحمام، مورد بحث قرار گرفته اند.
۱) استحمام با کاج (Pine Baths)
استحمام با کاج به طور گسترده اي بکار رفته و به طور وسيعي مورد تحقيق قرار گرفته است. مشخص شده که اين نوع استحمام داراي اثر محرک و تحريکي (سوزشي) غير اختصاصي وابسته به دوز است که به آساني قابل کنترل ميباشد. صنوبر نروژي بيشتر مورد استفاده قرار گرفته و شاخه هاي جوان از درختان ۸۰ ۶۰ ساله ترجيح داده ميشوند زيرا اجزاي فعال بيشتري دارند. موارد درماني اين نوع استحمام براي بيماريهاي عصبي، روماتيسمي و دردهاي عصبي است. حداقل نيم ساعت استراحت بعد از استحمام با کاج باندازه خود استحمام مهم است.
۲) استحمام با پوست بلوط (Oak Bark Bath)
بلوط فاقد اسانس و فقط محتوي تانين است که به طور متوسط نسبت به کاج بيشتر بوده و عمدتاً به صورت موضعي اثر ميکند از اين نوع استحمام عمدتاً در درمان بماريهاي مزمن پوست، تقويت پا و همانند اينها استفاده ميشود. فوائد فرم کمپرس آن براي اگزماي ترشح دار و بيماريهاي چشمي تحت بررسي است. ابتدا مقدار کمي از پوست بلوط را در يک ليتر آب مي جوشانند تا حجم آب به نصف برسد و اين جوشانده را به حمام دست يا پا مي افزايند.
۳) استحمام با سبوس گندم (Bran Bath)
اين نوع استحمام داراي اثر تسکين دهنده روي پوست است و براي بيماريهاي حاد پوستي و معمولاً براي پوستهاي حساس به کار ميرود که صابون را تحمل نمي کنند.
استحمام با گياهان معطر
اين حمامها محتوي اسانس بوده و از طريق پوست جذب ميشوند لذا داراي اثرات موضعي و عمومي هستند و اثر موضعي آن برجسته است. گياهان زير بصورت گسترده اي در حمام هاي معطر مورد استفاده قرار مي گيرند.
۱) سنبل الطيب (Valerian)
والرين داراي ويژگيهاي آرام بخش و خواب آور است. بنابراين ترجيحاً در شب مورد استفاده قرار مي گيرد. گاهي اوقات بايد مواظب بود تا حين استحمام فرد بخواب نرود و در وان سقوط نکند. دم کرده ۱۰۰ گرم ريشه والرين يا ۲۵۰ گرم تنطور آن به وان افزوده ميشود. ميتوان عصاره تام گياه را توصيه نمود.
۲) باد رنجبويه (Melissa)
بادرنجبويه داراي اثرات آرام بخش و شل کننده است و عمدتاً براي بيماريهاي قلبي با منشاء عصبي، بيقراري عمومي و مشکلات بخواب رفتن به کار ميرود. بهتر است عصاره تام گياه مورد استفاده قرار گيرد. بجاي آن ميتوان يک تا دو قاشق غذاخوري از روغن خالص بادرنجبويه را به آب وان افزود.
۳) اکير ترکي (Calamus)
اين گياه واجد ويژگيهاي تونيک عمومي است. لذا استحمام با آن براي ضعف وخستگي عمومي دوران نقاهت، کم خوني، بيماريهاي متابوليک و ديابت بسيار مفيد است. اکير ترکي تحريک کننده است لذا بهتر است بهنگام صبح مورد استفاده قرار گيرد نه در شب. بيماران مبتلا به Neurovegetative dystonia و بيماريهاي مشابه، مي توانند استحمام با آنرا صبح شنبه و يکشنبه انجام دهند و بدنبال آن يک ساعت در بستر استراحت نمايند.
۴) اکليل کوهي (Rosemary)
محتوي کافور (camphor) است که روي سيستم گردش خون و اعصاب تأثير مي گذارد و از طريق پوست جذب ميشود. موارد مصرف حمام معطر با رزماري عبارتند از :
افت فشار خون
اختلالات عروق محيطي
وريدهاي واريسي و درد روماتيسمي
کوفتگي و کشيدگي رباط ها
دم کرده حاصل از ۵۰ گرم برگ رزماري در نيم ليتر آب به يک وان کامل افزوده ميشود. عصاره تام رزماري نيز موجود است. بعلت ويژگيهاي تونيک آن، استحمام با رزماري به بهترين وجه در صبح (همانند استحمام با اکير ترکي) و متعاقب آن استراحت کافي در بستر صورت مي گيرد.
۵) آويشن (Thyme)
اسانس آويشن بصورت محسوسي جذب و بمقدار زيادي از طريق ريه ها دفع ميشود. همچنين اسانس تبخير شده از آب داغ بخور داده ميشود. در تمامي موارد مصرف عمومي آويشن استحمام با آن نيز مفيد است. براي مثال بعنوان يک برطرف کننده اسپاسم و گشاد کننده برونش ها؛ در سرفه هاي مزمن، آمفيزم و کودکان مبتلا به سرفه خروسکي کاربرد دارد.
۶) بابونه (Chamomile)
در مصرف موضعي، بابونه عمدتاً ترميم زخم را تسريع و اسپاسم مرتبط با هموروئيد و تحريک و سوزش ناشي از اگزماي مزمن را برطرف ميکند. دم کرده ۱۰۰ گرم از گل هاي بابونه (براي مصارف استحمام) براي استحمام کامل يا يکي از عصاره هاي موجود بابونه به کار رفته است. بابونه بيشتر براي استحمام نسبي و کمپرس مورد استفاده قرار گرفته است. يک روش مرسوم و کاملاً شناخته شده استحمام با بابونه براي هموروئيد است. ساده ترين روش، قرار دادن گلهاي بابونه(باندازه يک کف دست) داخل يک سطل و افزودن ۲ يا ۳ ليتر آب جوش به آن است. آنگاه بيمار روي سطل نشسته و کاملاً آنرا درزگيري مي نمايد ضمن آنکه توسط يک پتو به طور کامل پوشيده شده است.
۷) بومادران (Yarrow)
اثر آن شبيه بابونه و عمدتاً ضد التهاب و ضد اسپاسم است. همچنين داراي مواد تلخ تونيک و تانين ميباشد. بومادران عمدتاً براي مشکلات زنان در مواردي که ترشحات زنانه و خونريزي وجود نداشته باشد توصيه شده و بيش از همه براي بيماريهاي اسپاستيک درگير کننده پارامتريوم رحم مصرف ميشود و در حال حاضر مصرف داخلي آن براي اين منظور مورد بحث ميباشد. مصرف خارجي آن عمدتاً براي وان حمام نشسته (Sitz baths) و نيز وان حمام کامل است. همچنين ميتوان از عصاره هاي موجود براي استحمام استفاده کرد.
۸) اسطوخدوس (Lavander)
اسطوخدوس (لاواند) داراي اثرات تونيک و محرک عمومي روي سيستم عصبي است. استحمام با لاواند درمان مناسب براي Neurovegetative dystonia است. امروزه مشخص شده که رايحه معطر اسانس گياهان لاواند، بادرنجبويه، رزماري فقط يک اثر مطبوع و آرايشي ندارد بلکه واجد ويژگيهاي درماني است که نبايستي از نظر دور بماند. اثر درماني لاواند بعلت تحريک اعصاب بويايي است که به مغز انتقال يافته عمدتاً مراکز اتونوم در مغز مياني را تحت تأثير قرار ميدهد.
۹) استحمام با سيليس( Silica Baths )
سيليس داراي خواص محرک موضعي است و به نظر ميرسد يک اثر اختصاصي روي متابوليسم پوست، بافت سلولي زير جلدي و ليگمانها و تاندون ها براي مثال بعد از شکستگي هاي مچ پا داشته باشد. اما جزئيات آن به طور کامل شناخته نشده است. گياه دم اسب يا کاه جو دو سر مورد استفاده قرار گرفته است. موارد مصرف عبارتند از : بيماريهاي روماتيسمي و عصبي، اگزماي مزمن و درماتيت عصبي، همچنين اختلالات موضعي عروق محيطي، سرمازدگي و تورم بعد از ترومبوز.
۱۰) استحمام با Hayseed و کيسه هاي Hayseed
(Flores graminis) Hayseed براي درمان روماتيسم مورد بررسي قرار گرفته و استحمام با آن عمدتاً براي درمان بيماريهاي روماتيسمي و متابوليک به کار رفته است. جوشانده ۵۰۰ گرم از آن در ۵ ۴ ليتر آب به استحمام کامل اضافه ميشود. عصاره هاي تام نيز بسيار مفيدند.

استحمام با گياهان معطر مقدمه گياهان دارويي براي قرنهاي متمادي جهت استحمام مورد استفاده آرايشي و درماني قرار گرفته‌اند. اين گياهان معمولاً داراي بوي مط ...

در اين پروژه ما اثرات قارچRhizoctonia solani را بر روي گياهچه ي لوبيا و ويژگي هاي بيماري زايي و مرفولوژيکي آن را مورد بررسي قرار داديم که اثرات شامل گ ...

تابحال بوي اسطوخودوس lavender شما را خواب آلود کرده است؟ يا بوي يک پاي سيب گرم خاطره شيرين يک بعدازظهر پاييزي در آشپزخانه مادربزرگ را به ياد شما آورده ...

آب مائده اي است آسماني که مي توان در آن استحمام، شنا و رفع خستگي کرد و يا حتي آن را نوشيد. اين ماده از نظر اهميت بعد از هوائي است که تنفس مي کنيم و يک ...

نام انگليسي: Lavender نام علمي: Lavandula اسطوخودوس کلمه يوناني است، يعني حافظ الروح، در زبان فارسي دري به آن شاه سپرم و در عربي انس الروح مي گويند. ا ...

دانلود نسخه PDF - استحمام با کاج