up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله اساس طب سوزني PDF
QR code - اساس طب سوزني

اساس طب سوزني

آشنايي با طب سوزني

طب سوزني چگونه کار مي کند؟
در طب سنتي چين که به TCM به معني Traditional Chinese Medicine معروف است، بدن انسان تحت تاثير دو نيروي مخالف هم به نام هاي يين و ينگ (Yin & Yang) قرار دارد. Yin به صفاتي چون سردي، آرامي و در کل حالت غير فعال بر ميگردد. در حالي که Yang به صفاتي چون گرمي، هيجان و فعال بودن نسبت داده مي شود.
در اين نگرش، سلامت بدن هنگامي حاصل مي شود که ميان اين دو نيرو تعادل برقرار باشد و عدم تعادل اين دو نيرو باعث مي شود که جريان حياطي در بدن که به Qi (”چي” تلفظ مي شود) معروف است مختل شود. اين جريان از راه ها و نقاط خاصي در بدن گذر مي کند. تعداد ۱۲ عدد از اين مسيرها و نقاط بعنوان نقاط اصلي و تعداد ۸ عدد بعنوان نقاط سطح دوم معرفي مي شوند، در مجموع بيش از ۲۰۰۰ نقطه نيز ديگر به آنها متصل ميباشد.
اساس طب سوزني بر تحريک اين نقاط استوار است که مي تواند جريان Qi در بدن را کنترل نمايد. اينکه مدل چيني ها براي بدن درست است يا خير جاي بحث دارد اما دانشمندان به اين نتيجه رسيده اند که تحريک اين قسمت هاي بدن مي تواند روي وضعيت شيمايي و عصبي مغز تاثير بگذارد و در نهايت منجر به عکس العملهايي مانند کاهش درد، تغيير فشار خون و … شود و در نهايت سلامت بيمار را منجر شود.
طب سوزني به ۵ هزار سال قبل برمي گردد. اين نوع درمان از کشور چين نشأت گرفته است. از نظر طب سوزني جهان چيزي جز انرژي نيست. اين انرژي در فضا به صورت انرژي فضايي با انواع انرژي که ما مي شناسيم وجود دارد و در زمين به صورت انرژي پنجگانه آب، خاک، آتش، باد و نور موجود است. انسان به عنوان جزيي از کل، از قوانين حاکم بر اين مواد پيروي مي کند و در برابر تغييرات انرژي هم متأثر مي شود.
در سطح بدن انسان انرژي در مسيرهايي با محورهايي مشخص جريان دارد. اين مسيرها يا محورها با مسير عروق و اعصاب کاملاً هماهنگ است.
در جهان کنوني هنگامي که در بسياري از بيماري ها علم پزشکي نتوانست پاسخگو باشد، متخصصان زيادي چاره کار را در آموختن طب جايگزين دانسته و به طب سوزني و طب گياهي رو مي آوردند.
دکتر پرچمي از معدود پزشکاني است که پس از تحصيل در رشته پزشکي، دوره تخصصي خود را در کشورهاي آلمان و چين به آموزش طب سوزني پرداخته است:
اساس طب سوزني بر چه چيزي استوار است؟
اساس اين نوع طب به يافتن محل دقيق نقاط حساس بدن و تحريک متناسب آنهاست اين نقاط بايد براساس نوع بيماري خود مراجعه کننده باشد. بنابراين به نظر مي رسد آشنايي با علم پزشکي براي يک پزشک طب سوزني لازم است.
● از نظر علم طب سوزني بدن انسان داراي چه ويژگي هايي است؟
از نظر اين علم در بدن هر موجودي که زنده است دو نوع انرژي جريان دارد. اين يک ديدگاه فلسفي است. براين اعتقاد که نشأت گرفته از طب چيني است دو انرژي «YANG» و «YIN» در بدن هر موجود زنده اي وجود دارد. تا زماني که تعادل بين اين دو انرژي برقرار باشد انسان در سلامت کامل به سر مي برد. هر آينه تعادل بين آنها تحت تأثير عوامل داخلي يا خارجي مثل فشارهاي روحي، عدم تناسب کار اعضا مختل شود، فعاليت ارگان هاي مربوطه مختل و انسان دچار بيماري مي شود.
● تحريک نقاط حساس با چه ابزاري صورت مي گيرد؟
تحريک متناسب نقاط خاصي از بدن به وسيله سوزن هاي مخصوص صورت مي گيرد که بسيار ظريف هستند و مي توانند تعادل از دست رفته را به بدن برگردانند و بيماري را به طور نسبي مداوا کنند.
● صحبت از درمان نسبي شد ؛ مگر درمان قطعي امکان ندارد؟
نه، حتي در علم پزشکي نيز درمان هيچگاه قطعي نيست بلکه داروهاي تجويز شده فقط قادرند مسکن درد باشند و يا تا حدي بيماري را تحت کنترل درآورند.
● وضعيت طب سوزني در حال حاضر چگونه است؟
طب سوزني در دهه اخير به علت اثرات درماني شگفت انگيزش مورد توجه محافل پزشکي قرار گرفته است به طوري که هم اکنون در آلمان و آمريکا مراکز متعددي در اين زمينه تأسيس شده است.
از سال ۱۹۷۵ سازمان بهداشت جهاني WHO پس از بررسي هاي طولاني و علمي درمان بيش از دهها نوع بيماري را توسط اين نوع طب مورد توجه قرار داده و اقدام به تأسيس مراکز آموزشي در چين جهت آموزش پزشکان خارجي کرد.
● آيا همه بيماري ها با اين نوع طب قابل درمان هستند؟
از جمله بيماري هايي که با اين نوع طب مي توان به درمان آن اقدام کرد، کمردرد هاي طولاني کشيده از نوع اسپاسم عضلاني، فتق ديسک بين مهره اي، درد ناشي از آرتروز بين مفاصل خصوصاً مفصل زانو، محدوديت هاي حرکتي در شانه منجمد، بازيابي توانايي حرکتي بعد از فلجي، سردردهاي عروقي مثل ميگرن ، و انواع اعتياد است.
● شما به نقاط حساس بدن اشاره کرديد، اين نقاط در کدام قسمت از بدن واقع شده اند؟
بيش از ۷۰۰ نقطه طلايي در بدن شناخته شده که ۳۶۰ نقطه آن تحت عنوان اصلي و بقيه اضافي تعريف شده اند. اين نقاط در تماس قسمت هاي بدن به صورت محورهاي مجزا تعريف شده اند و پزشک در درمان هر بيماري بايد به تحريک اين محورها بپردازد.
● اين طب از چه زماني وارد ايران شده است؟
طب سوزني ۲۰ سال است که در ايران رايج شده و در قديم به صورت موردي پزشکان اقدام به اين نوع طبابت مي کردند. هم اکنون پزشکان زيادي هستند که با گرفتن مجوز از سازمان بهداشت و درمان پروانه فعاليت گرفته اند.
● دوره درمان در اين طب چه مدت است؟
اغلب بيماران ما وقتي از درمان به وسيله طب پزشکي نااميد مي شوند به ما مراجعه مي کنند ولي چقدر خوب بود که قبل از هر مراجعه به بيمارستان و مصرف کردن دارو به ما مراجعه کنند. بيشتر افرادي که دچار بيماري هاي مزمن مي شوند به ما مراجعه مي کنند يا کساني که از عمل جراحي بنا به شرايط جسماني و روحي و رواني شان ترس دارند، به استفاده از طب سوزني رغبت نشان مي دهند. ولي باز هم مي گويم طب سوزني درمان قطعي بيماري نيست، تسکين دهنده درد است.
● هزينه اين نوع درمان به چه صورت است؟
تمامي لوازم مصرفي اين نوع طب از خارج تهيه مي شود. اغلب پزشکاني که با اين نوع طب به درمان بيماران خود مي پردازند، خود شخصاً به چين يا کشورهاي توليد کننده ابزارآلات طب سوزني مي روند و لوازم مورد نياز را وارد مي کنند. اغلب لوازم يک بار مصرف هستند. پس مي بينيد که بايد نسبت به ويزيت پزشکان ديگر کمي بالاتر باشد. اين طب به صورت يک يا دو جلسه در ماه نيست. ما براي بيمار نسخه تجويز نمي کنيم. در اين طب شايد ۱۰ جلسه متوالي بايد بيمار مراجعه و تحت درمان قرار گيرد.
●گفته مي شد که بيماري هاي لاعلاج را مي توان با اين نوع طب درمان کرد؟
نه اين کذب محض است. اين کار امکان ندارد. اين طب هم مانند علم پزشکي است. مگر در اين علم مي توان هر بيماري را درمان کرد؟
● آيا اتفاق افتاده که براي درمان يکي از بستگان خود از اين نوع درمان استفاده کنيد؟
نه. استاداني که به ما آموزش مي دادند بر اين باور بودند که نبايد روي بستگان درجه يک کار کنيم. چون جواب نمي دهد. لازمه موفقيت در اين کار حس گرفتن هنگام سوزن زدن است. ممکن است در هنگام کار روي بستگان نزديک شرايط روحي لازم براي اين کار فراهم نشود.
من خودم اگر نياز به درمان پيدا کنم از همکارانم درخواست مي کنم که اين کار را روي من انجام دهند.
● تصور بر اين است که طب سوزني نوعي تلقين است؟
نه اصلاً اينگونه تصورات نمي تواند صحيح باشد. چون اين طب حتي در دامپزشکي هم مورد استفاده قرار مي گيرد. در اروپا حيوانات زيادي را با اين نوع طب مورد درمان و مداوا قرار مي دهند و حتماً مي دانيد که حيوانات تلقين پذير نيستند.
● آيا مي توان براساس اين طب از راه دور به درمان بيماري اقدام کرد؟
نه، بايد با مريض صحبت کنيم. ديدن زبان، گرفتن نبض، ابزارآلات لازم براي درمان و تشخيص نوع بيماري است. تا علائم بيماري مشخص نشود امکان درمان وجود ندارد.
وقتي نوع بيماري تشخيص داده شد، براساس محورهايي که در بدن انسان وجود دارد مناطقي را انتخاب مي کنيم و از طريق طب سوزني سعي مي کنيم موازنه انرژي را در بدن بيمار برقرار کنيم. اخيراً در درمان بسياري از بيماري ها مي گويند اين تحريک با ليزر انجام مي گيرد چون درد کمتري هم دارد ولي تجربه ثابت کرده اثرات ليزر درماني تقريباً نصف طب سوزني است.
● براي هر بيمار چند سوزن استفاده مي شود؟
حدود ۸ تا ۱۰ سوزن. دردي که هر سوزن دارد مثل گزش قسمتي از بدن به وسيله حشره اي مثل پشه است. اين سوزن ها فوق العاده باريک هستند و اين درد به تحريک آن نقطه از بدن مي انجامد. در اين نوع طب بيهوشي نياز نيست. بيماراني که از سوزن مي ترسيدند خواستار بي حس کردن نقطه اي که قرار بود سوزن زده شود مي شدند. ولي آنها نمي دانند که تأثير سوزن به خاطر تحريک آن قسمت از بدن ناشي از درد آن است. سوزن ها ۲۰ دقيقه تا نيم ساعت در بدن مي مانند.
● آيا در مورد درمان بيماري نوزادان هم از اين طب مي توان کمک گرفت؟
نه، چون لازمه تأثير سوزن ها، آرامش و حرکت کم بيمار است ولي در کودکان و نوزادان چون آنها به طور دائم حرکت مي کنند نمي توان اين طب را براي آنها به کار برد. آنها زير سوزن نمي مانند و مدام گريه مي کنند.
● در چه نقطه اي از بدن امکان استفاده از اين نوع طب وجود ندارد؟
در ناف، چون خيلي حساس است. البته در مورد زن ها هم بايد حتماً قبل از شروع درمان در قسمت هايي مثل شکم اطمينان حاصل شود که او باردار نباشد.
● محورهاي طلايي بدن کدام هستند؟
بدن انسان در ۱۴ محور تقسيم شده که ۳۶۰ نقطه طلايي در آن قسمت ها واقع شده اند. اين محورها به صورت متناسب در قسمت هاي مختلف بدن تقسيم شده اند. هر محوري هم نمايانگر يک عضو بدن است. مثل محور طحال، محور کيسه صفرا، محور معده و …. مشکلات مردم تلفيقي از اين محورها است.
● سوزن درماني
براي درمان بيماريها و دردها راه هاي زيادي در جهان وجود دارد که يکي از اين راه ها در اين مقاله شرح داده خواهد شد
سوزن درماني متکي به اين اصل است که نوعي ارتباط عصبي بين اندام هاي بدن و سطح خارجي بدن هست. آن گاه که اندامي بيمار يا عضوي دردناک مي شود مکان هايي خاص روي سطح خارجي بدن يا به واقع زير پوست بدن که آن ها را نقاط سوزني مي نامند حساس تر ميشوند . سوزن درماني آن نقاط سوزني را با سوزن هايي خاص تحريک مي کند و اين تحريک به شکلي صورت مي گيرد که فعاليت آن نقاط را تعديل کند و از اين طريق اندام بيمار شده را شفا دهد، يا درد بيمار را تسکين دهد، يا او را بيهوش کند، يا آثار مطلوب ديگر توليد کند.
● تاريخچه شکل گيري اين روش چيست؟
سوزن درماني بر اين اصل کار مي کند که در همه بيماري ها، خواه جسمي يا ذهني رواني، نقاطي حساس شده روي سطح بدن جلوه مي کنند و با بهبود يا درمان بيماري ناپديد مي شوند. اين نقاط حساس شده در بيماري را نقاط سوزني مي نامند.
● اين روش چگونه عمل مي کند؟
… فشار بر نقاطي خاص از بدن با الگوهاي خاص درد پيوند دارد، و تحريک کوتاه و شديد آن نقاط با سوزن ها رهايي طويل مدت از درد توليد مي کند«.
مغز انسان در واکنش به سوزن درماني گروهي مواد طبيعي تسکين دهنده درد که به آن ها اندورفين مي گويند توليد مي کند
يک بخش ديگر از طب سنتي چين که جزيي از سوزن درماني است تشخيص نبض است. حس کردن نبض بيمار به واقع اساس تشخيص در همه رشته هاي طب سنتي چين است. عمل تشخيص نبض يا نبض گيري در طب سنتي چين چنان گسترده و حساس و دقيق است که مي تواند حتي بيماري هاي پيشين شخص بيمار را صحيح بگويد
در نبض مچ دست يا رگ گردن شخص بيمار ممکن است تا چهارده نوع حالات متفاوت قابل حس کردن وجود داشته باشند، ولي بسياري از درمانگران سوزن درماني فکر مي کنند که پنج يا شش نوع نبض متفاوت کل رقمي است که در يک جلسه کوتاه معاينه مي توان يافت.
● روش اجرا چگونه است؟
نقاط سوزني را معمولاً با سوزن هاي خاص تحريک مي کنند بيشتر درمانگران با تجربه چيني مي گويند که بهترين نتايج درماني را تحريک سوزني توليد مي کند. متون کهن چيني حدود پنجاه راه گوناگون فرو کردن سوزن را شرح مي دهند، ولي آن گاه که سوزن در نقطه صحيح فرو شده تنها شش اصل هستند که در مؤثر بودن تحريک سوزني نقش دارند:
۱) تيزي نوک سوزن
۲) زاويه نفوذ سوزن
۳) عمقي که سوزن فرومي رود
۴) مقدار حرکت (لرزش) سوزن در نقطه
۵) طول زماني که سوزن در نقطه مي ماند
۶) تعداد جلسات درمان
آن گاه که درمانگر مکان نقطه را دقيقاً مشخص کرده است، او سوزن را در آن فرو مي کند و از چند ثانيه تا چند دقيقه در آن باقي مي گذارد
● بيماري هاي شفاگير از سوزن درماني
اين روش براي رفع سنگ کليه يا آرتروز پيشرفته ،سردرد، بيماري هاي حاد دستگاه تنفس، روماتيسم حاد، مشکلات قاعدگي زنانه، مشکلات اندام هاي هضم غذا، اختلال هاي گوناگون دستگاه عصبي، و دردهاي گوناگون کاربرد دارد.اگر شرايط زيربنايي مولد علايم يک بيماري غيرقابل علاج باشند درمان سوزني او بي فايده خواهد بود.
طب سوزني عناصر پنج گانه دخيل در آن
بنا به اعتقاد چينيان، شيوه طب سوزني عناصر پنج گانه، نوع باستاني طب سوزني است که به درمان تمام لايه هاي وجود شخص يعني بدن، ذهن، قلب(احساسات) و روح مي پردازد، روش کامل تر و بسيار صحيح تر انجام درمان با طب سوزني است. به اين ترتيب شخص بيمار ميتواند با تمام وجود سلامتي خود را بازيافته و به تعادل کامل برسد
درمانگر براي درک عميق شخص بيمار اهميت فراواني قايل است و اين مطلب با شناخت کامل محيط، تاريخچه زندگي و تاثير عناصر پنج گانه بر زندگي اين شخص حاصل ميشود.
اين پنج عنصر آتش، خاک، فلز، آب و چوب هستند. هر يک از اين عناصر در شکل گيري وجود و شيوه عمل ما در زندگي موثرند. زماني که طب سوزني براي از بين بردن سريع علائم بيماري به کار برده ميشود، formula acupuncture ناميده ميشود. اين روش درمان موقت و سطحي موثر است اما بيمار را از درون معالجه نميکند. يک متخصص طب سوزني عناصر پنج گانه، به خوبي از قوانين طبيعت آگاه است و ميتواند از آنها براي تشخيص بيماري کمک بگيرد و به درمان کامل بيمار بپردازد.
درمانگر به دنبال نا هماهنگي در جريان انرژي بدن ميگردد.در اين حالت انرژي که در دوازده محور حياتي بدن در جريان است در جاهايي به مانع برخورد کرده و دليل آن عدم تعادل بين عناصر پنج گانه است. درمانگر بايد عنصري را که در بدن ضعيف تر عمل ميکند بيابد و با انتخاب نقطه صحيح براي انجام طب سوزني، عنصر مورد نظر را تقويت کند و هماهنگي را به بدن برگرداند.
طب سوزني با تاثير بر جريان انرزي يا “چي” که در ميان محورهاي حياتي بدن در جريان است، عمل ميکند. اين جريان با امتحان نبض هاي دوازده گانه ارزيابي ميشود. در بدن انسان ۳۶۵ نقطه اصلي وجود دارد و اگر ما محورهاي اصلي را به صورت رود در نظر بگيريم، اين نقاط، مانند مخزنهاي آبي هستند که ميتوانند در صورت لزوم برمقدار آب رود بيافزايند و جريان انرژي را سريعتر و قوي تر کنند. براي هر نوع معالجه، درمانگر موانع موجود در مسير جريان انرژي را پيدا ميکند و براي رفع آن نقطه خاصي را انتخاب ميکند.
● توضيح بيشتري بر طب سوزني
در طي روزهاي معالجه با طب سوزني، اين نقاط تغيير کرده يا تکرار ميشوند تا زماني که تعادل در بدن بيمار برقرار شود. دو روش پايه براي تحت تاثير قرار دادن جريان “چي” به کار ميرود، روش اول با فروکردن سوزنهاي بسيار نازک در نقطه مورد نظر است که با آزاد کردن “چي” از يک گره، موجب حرکت آن ميشود. روش دوم با استفاده از گياهي به نام موکسا Moxa است. مخروطهاي کوچکي از اين گياه اخته ميشوند که مانند عود، بدون شعله ميسوزند. اين مخروط را بر روي نقطه مورد نظر قرار داده و ميسوزانند تا با گرم کردن آن و فرستادن انرژي گرمايي، “چي” را آزاد کنند. گاهي اوقات براي خارج کردن انرژي بيش از حد در اين روش، از سوزن هم استفاده ميشود که البته اين روش بسيار کمتر مورد استفاده قرار ميگيرد.
● عناصر پنج گانه در طب سنتي چين چه تعريفي دارند؟
عناصر پنج گانه، ديدگاه ظاهرا ساده و در درون پيچيده چينيان باستان را بر رابطه تنگاتنگ انسان و تمام مظاهر طبيعت به نمايش ميگذارد. جهان بيني خاص اين قوم همواره موجب تحسين دانشمندان علوم طبيعي و انساني جهان را فراهم کرده است.
آتش
آتش نماد و عنصر تابستان بوده و با احساس شعف و شادماني در ارتباط است. افرادي که عنصر غالب وجودشان آتش باشد، به داشتن دوستان زياد و ايجاد روابط دوستانه با اطرافيان خود بسيار علاقه دارند. آنها معمولا خندان هستند و گاهي در عمق وجودشان احساس غصه وجود دارد که هيچ وقت ديده نميشود.
● خاک
خاک عنصر تابستان گذشته به شمار ميرود و با حس همدردي و دلسوزي همراه است. افرادي که عنصر خاک بر وجودشان غالب است، ميتوانند مانند يک مادر به ديگران رسيدگي کند و آنها را از هر نظر تغذيه کنند. هرچند احساس درک ديگران بسيار مهم است اما افراد خاکي گاهي بسيار تنها بوده و احساس خلاء ميکنند.
● فلز
فلز عنصر پاييز و با حس اندوه و ماتم همراه است. افراد تحت سلطه اين عنصر، به دنبال هرچه پاک و روحاني باشد، هستند. آنها براي خود و ديگران استانداردهاي بالايي در نظر دارند و احترام متقابل برايشان بسيار اهميت دارد. گاهي اوقات آنها با حس ناگواري از “اگر چنين و چنان ميشد…” زندگي ميکنند.
● آب
آب عنصر زمستان و مرتبط با حس ترس است. چنين افرادي داراي سماجت و اراده اي هستند که آنها را در شرايطي که موجب وحشت ديگران ميشود، موفق و سربلند نگه ميدارد. گاهي آنها حس عميقي از وحشت را در وجود خود پنهان کرده اند.
● چوب
چوب عنصر بهار و با حس خشم در ارتباط است. افرادي که با عنصر چوب هماهنگي بيشتري دارند، اين افراد بيشتر از ديگران در کارها اعم از برنامه ريزي، تصميم گيري و عمل، موفق هستند. نقطه قوت آنها آينده نگريشان است اما اگر از تعادل خارج شده باشند، به راحتي کارهايشان را رها ميکنند و حس نا اميدي آنها را فرا ميگيرد.
بيشتر با طب سوزني آشنا شويم
سابقه طب سوزني (Acupuncture) به بيش از ۲۰۰۰ سال پيش و به کشور چين باز ميگردد. شايد بتوان آنرا يکي از قديمي ترين و در عين حال کاربردي ترين روشهاي طبابت دانست که در حال حاضر در قرن ۲۱ ام مورد استفاده قرار مي گيرد.
شناخت دوباره اين طب را به جرات مي توان مديون روزنامه نگار مجله نيويورک تايمز يعني جيمز رستون (James Reston) دانست که در سال ۱۹۷۱ دانست طي مقاله اي به بررسي روشهاي طبابت در چين که توسط سوزن انجام مي شد، دانست.
در اصل اصطلاح Acupuncture تشريح کننده مجموعه اي از روشها است که توسط آن نقاطي از بدن براي دريافت نتايج مورد نظر با روشهايي خاص مانند استفاده از سوزن تحريک مي شود. طب سوزني امروزه با استفاده از فرو کردن سوزن هاي خاصي به درون بدن از طريق پوست توسط دست و يا حتي جريان الکتريسيته انجام مي شود.
سوزنهايي که در اين طب از آن استفاده مي شود فلزي هستند و تقريبا” به قطر چند تار موي سر مي باشند. بيماراني که اين روش درمان را براي خود انتخاب مي کنند اظهارات متفاوتي دارند، اما در مجموع اغلب آنها بيان مي کنند که هنگام فرو کردن سوزن به بدنشان احساس درد زيادي نمي کنند. معمولا” تجربه و تخصص پزشک معالجه در استفاده از سوزن مي تواند ميزان درد حاصله را کاهش يا افزايش دهد.
سازمان مديريت تغذيه و داروي آمريکا (FDA) در سال ۱۹۹۶ استفاده از سوزنهاي مخصوص براي اين نوع از روش درمان را تاييد کرد. اين سوزنها بايد استريل باشند و مي توان هريک از آنها را براي يک و فقط يک بيمار استفاده کرد. همچنين قبل از هر بار استفاده از سوزنها بايد آنها را با الکل يا مواد ضدعفوني کننده تميز کرد.
امروزه در درمان طب سوزني ممکن است از جريان الکتريسته نيز استفاده شود.
بسياري از پزشکان اعتقادي به اين نوع از روش طبابت ندارند و برعکس بسياري ديگر با استناد به آمار بدست آمده از بهبود بيماران اين روش را براي معالجه توصيه مي کنند. آزمايشها نشان مي دهد اين روش مي تواند براي کاهش درد پس از جراحي، شيمي درماني، جراحي هاي دندان و … بسيار موثر واقع شود.
همچنين شواهد بسياري موجود است که طب سوزني مي تواند در معالجه بيماري هايي چون اعتياد به مواد مخدر، فعال کردن دوباره ماهيچه هاي تنبل، سر درد، دردهاي مفصلي، انواع آسم و تنگي نفس بعنوان يک راه حال و يا حداقل در کنار درمان دارويي استفاده شود. تحقيقات جديد نشان مي دهد که طب سوزني توانايي کاهش و حتي برطرف کردن انواع درد را داشته و مي تواند توانايي هاي قسمت هاي مختلف بدن افراد را بالا ببرد.

مقدمه نور يک نوع تابش الکترومغناطيسي است که از ترکيب دو ميدان الکتريکي و مغناطيسي تشکيل يافته است. تابش الکترومغناطيسي شامل ميدان الکتريکي متغير با زم ...

اگر به آرمگاه بوعلي در شهر همدان سري بزنيد در قسمت موزه اش نمونه هايي از گياهان دارويي که ابن سينا از آنها براي درمان بيماري ها استفاده مي کرده خواهيد ...

استفاده از سرنخ هايي که دانش طب سنتي مردم بومي در زمينه داروها به دست مي دهد مسير گذار از موجودات وحشي به محصولات تجاري را بسيار کوتاه مي کند. اين نکت ...

● طرز كار قطب نما عقربه قطب نما هنگام باز نمودن درب آن ، آزاد شده و حول محور خود مي چرخد و سپس به علت نيروي مغناطيسي كره زمين هميشه در يك جهت معين كه ...

● زيست شناختي زالوها،کرم هاي حلقوي يا بندبند هستند که قرابت زيادي با کرم هاي خانگي دارند و اندام هاي آن ها از نظر آناتومي و ساختاري بيشتر اختصاصي شده ...

●زيست شناختي زالوها،کرم هاي حلقوي يا بندبند هستند که قرابت زيادي با کرم هاي خانگي دارند و اندام هاي آن ها از نظر آناتومي و ساختاري بيشتر اختصاصي شده ا ...

●جستجوي غذا چگونه يک نوزاد زالو به دنبال غذاي مورد نياز خود مي رود؟ يک زالوي خون خوار نسبت به نور و محرک هاي فيزيکي بسيار سريع واکنش نشان مي دهد. او م ...

راهنماي کاشت گياهان دارويي در خانه اگر در حياط خانه يا آپارتمان تان باغچه کوچکي داريد، پيشنهاد مي کنم براي يک بار هم که شده، گياهان دارويي در باغچه تا ...

دانلود نسخه PDF - اساس طب سوزني