up
Search      menu
ستاره شناسی :: مقاله ازن تراپي PDF
QR code - ازن تراپي

ازن تراپي

ازن تراپي چيست ؟

چرخه ازون
در استراتوسفر ( Stratospher ) مولکول هاي تازه اوزن مدام با واکنشهاي شيميايي و دريافت انرژي لازم از پرتوهاي خورشيد ، به مولکول و اتم اکسيژن تجزيه مي شوند (O3 O2 + O) . اين اتمهاي اکسيژن که بسيار فعالند، طي مدت زمان کوتاهي کمتر از کسر ثانيه ، از هم جدا و به مولکولهاي اکسيژن متصل مي شوند و تشکيل مولکولهاي سه اتمي اکسيژن ، يعني ازون ، مي‌دهند. غير از اين چرخه طبيعي ، طي واکنشهايي با ازت و هيدروژن و کلر توليد شده در سطح و رها شده به اتمسفر ، از بين مي‌رود.
اهميت ازون در حيات بشر
اگر فضانوردي ، در ارتفاع زياد ، به اين سياره خانه ما نظاره کند، نوار نازک آبي رنگي که دور زمين را فراگرفته ، نظرش را جلب خواهد کرد. اين پوشش شفاف ، حيات را در جو زمين تأمين مي‌نمايد. حيات ، بصورتي که ما مي‌شناسيم، تنها با پوشش حفاظتي ازون ميسر مي‌شود. بدون وجود اوزن ادامه ي زندگي امکان ناپذير است. تشعشعات خورشيدي ، يکنواخت نيست. اين تشعشعات ، شامل اشعه‌اي به نام اشعه ماوراي بنفش است.
چنانچه تمامي اين تشعشعات به سطح زمين مي رسيد، وجود حيات در روي زمين امکان ناپذير است. زيرا اين تشعشعات حامل مقدار زيادي انرژي مرگ‌زا براي موجودات زنده است. خوشبختانه تنها بخش ناچيزي از اشعه ماوراي بنفش خورشيد به سطح زمين مي‌رسد. قسمت اعظم اين اشعه ، انرژي خود را در ارتفاع 20 تا 30 کيلومتري سطح زمين و در جو آن از دست مي‌دهد. در اين عمق از جو فراگيرنده زمين، مقادير متنابهي ازون موجود است و اين ازون، اشعه ماوراي بنفش را جذب مي کند.
رايحه تازگي بعد از رعد و برق
پس از رعد و برق ، تنفس شما با آسودگي بيشتري صورت مي‌گيرد. هوا پاکيزه و مملو از تازگي است. علت اين است که رعد و برق ، باعث توليد گاز اوزن در جو مي شود و همين گاز است که هوا را تازه‌تر مي‌نمايد.
انسان و نابودي لايه اوزن
فعاليت انسانها بر روي زمين در سپر حفاظتي اوزن ، اثر مي‌گذارد. از نيمه قرن بيستم ، فعاليت انسان روي زمين موجب بروز ضايعاتي در لايه اوزن شده و به نظر مي‌رسد که حيات روي کره زمين در معرض مخاطره قرار گرفته است. در واقع انسان ناخواسته هوا را با مواد شيميايي آلوده مي‌کند و سپر حفاظتي خود را از بين مي‌برد. در اواسط دهه 1970 ، دانشمندان به امکان تاثير پرواز هواپيماهاي سريع السعير و يا فوق سرعت صوت و مواد شيميايي موجود در قوطي‌هاي عطر پاش روي لايه اوزن پي بردند.
هواپيماهاي مافوق صوت ، در ارتفاعات بسيار زياد که هوا رقيق‌تر و مقاومت آن در برابر بدنه هواپيما کمتر است ، پرواز مي‌کنند و ازت فعال موجود در دود خروجي از موتور هواپيما اثر ضايع کننده بر روي لايه اوزن دارد. گازهاي کلرو فلوئورو کربن (CFC) نيز که در خنک کننده ها و دستگاههاي تهويه مورد استفاده قرار مي‌گيرد، روي اوزن استراتوسفري خطرناک مي‌باشد. هر اتم کلر آزاد شده از اين گازها ، حدود يک صد هزار مولکول اوزن را ضايع مي‌کند و با مصرف اين گازها طي يک دهه مقادير زيادي ازون از بين رفته و تراکم اين گاز در استراتوسفر کاهش يافته است.
نقش ازون در ضد عفوني آب
آبي که مي‌آشاميم، کلريزه است. اين آب مضر است، در حالي که طعم آن نيز نامطبوع‌تر از طعم آب چشمه است. آب آلوده به ازون ، عاري از هر گونه باکتري زيان‌آور است و طعم آن نيز بر ذايقه ، خوشايندتر است.
مضرات گاز ازون
ازون از واکنش با مواد شيميايي آلوده کننده‌اي که در سطح زمين ، توليد و متصاعد شده‌اند، دوباره وارد تروپسفر (Tropospher) مي‌شود و به سطح زمين مي‌رسد. در اين حالت ، ازون نقش مخرب و آلوده کننده دارد. چون همراه با مواد شيميايي ديگر بافتهاي حياتي ، حيواني و گياهي را به شدت ضايع مي‌کند. ازون ، در ارتفاع کم از سطح زمين ، همراه دود و بخار موجود در هوا در بسياري از شهرهاي بزرگ و صنعتي جهان ، موجب تشديد آلودگي مي‌گردد. ازون در نقاط پايين اتمسفر يعني تروپسفر ، مانند گازهاي گلخانه‌اي عمل مي‌کند و افزايش تراکم آن در اين ناحيه در بالا بردن حرارت عمومي کره زمين موثر است (گرم شدن زمين).
ازن سطح زمين مقاومت بدن را کاهش مي دهد و موجب سرماخوردگي و ذات الريه، آسيب ديدگي بافت ريه، تپش قلب، بيماري هاي ريوي و گلودرد مي شود.
سلامت کودکان، افراد مسن و کساني که سابقه بيماري هاي قلبي، ريوي و آسم دارند به شدت توسط ازن سطح زمين که بسيار خطرناک است تهديد مي شود حتي افراد سالم که تمرينات سخت و سنگين انجام مي دهند و کارگراني که در فضاهاي باز کار مي کنند هم ممکن است تاثيرات مضر ازن را تجربه کنند.
ازن در هواي تهران نيز زياد يافت مي شود اين گاز يک ماده اکسيد کننده قوي با قابليت واکنش زياد است فعاليت شيميايي بالاي ازن موجب بروز مشکلاتي از قبيل از بين رفتن بافت ريه و کاهش عملکرد و حساس شدن آنها نسبت به ساير آلاينده ها مي شود. وجود ازن در هوا موجب بروز ناراحتي هايي در افراد مسن ، مبتلا به بيماري هاي تنفسي و کودکان مي شود. قرار گرفتن 6 تا 7 ساعت در برابر غلظت پايين اين گاز باعث کاهش توان ريه ها ، توام با عوارضي مانند درد قفسه سينه و سرفه مي شود
ازن تراپي چيست ؟
ازن مورد استفاده در علم پزشکي ميبايست ازن خالص باشد، ميزان غلظت ازن ميبايست بين 1-100 �g ml باشد.
ميزان ازن مورد استفاده در ازن تراپي ميبايست توسط پزشک تعيين گردد. در ازن تراپي ازن مورد استفاده بلحاظ خصوصيت باکتري کشي، قارچ کشي و بازدارنده رشد ويروسي خود بعنوان ضدعفوني کننده زخمها و در معالجه بيماريهاي باکترياي و قارچي استفاده ميگردد.
از ديگر خصوصيات ازن ميتوان بعنوان تسريع کننده چرخه گردش خون و معالجه عارضه هاي موجود در دستگاه yaralar گردش خون نام برد. ازن اگر در ميزان کم استفاده گردد؛ ميتوان بعنوان ماده تقويت کننده بدن از آن نام برد، با استفاده ازن سلولهاي دفاعي بدن سلولهاي پيام آوري بنام سيتوکين در بدن توليد ميکند ، وظيفه اين (Messenger) رساندن اطلاعات بصورت زننجيره اي به تمامي قسمت دفاعي بدن ميباشد.
عمومأ ازن تراپي در کدامين بيماريها اعمال ميگردد:
عمومأ ازن تراپي وضعيتهاي پاتولوژيکي را بهبود بخشيده و يا بطور کلي معالجه ميکند. در اين خصوص بسيار مقاله و تحقيق مشاهده شده است، همچنانکه در اروپا انجمني تحت عنوان (Medical Society for Ozone Application in Prevention and Therapy) تاسيس گشده است. در اين روش اطمينان، عملي بودن، موثر بودن و ارزان بودن بچشم ميخورد.
از بيماريهاي که بدين روش معالجه ميگردد ميتوان از :
- نارسائي گوارشي
- آنتي ايجينگ و استرسهاي روزمره
- تقويت و افزايش مقاومت بدن سالمندان
- معالجه چشم و تقويت در بينائي سالمندان
- معالجه سرطان ؛ البته ازن به تنهاي در معالجه سرطان موثر نميباشد بلکه با استفاده از ازن سلولهاي بدن تقويت شده و به روش معالجه اصلي سرطان کمک مينمايد.
- معالجه قارچهاي و لزيونهاي پوستي
- معالجه زخمهاي عفوني بخصوص زخمهاي که بابستري شدن طولاني در بيمارستانها بوجود ميايد
- معالجه بيماريهاي روده اي همچون کوليت و پروکتيتيس
- معالجه بيماريهاي با منشا ويروسي( Herpes simplex (facial herpes), herpes zoster (shingles))
- معالجه بيماريهاي کبدي(Hepatit A, B, C)
- معالجه بيمريهاي مفصلي
- معالجه رماتيسم و پلي آرتريتهاي مزمن
در معالجه بيماريهاي فوق ازن تراپي همراه با دستورات پزشک معالج ميتواند مفيد باشد ولي به تنهايي و خارج از دستور پزشک توصيه نميگردد.

اصطلاح عمومي مخزن را مي توان از نظر ساختار به دو دسته کلي مخازن با اجزاء داخلي (مثل پوسته مبدل هاي حرارتي ، ظروف همزن دار ، برج تقطير و ... ) و مخازن ...

اصطلاح عمومي مخزن را مي توان از نظر ساختار به دو دسته کلي مخازن با اجزاء داخلي (مثل پوسته مبدل هاي حرارتي ، ظروف همزن دار ، برج تقطير و ... ) و مخازن ...

مخازن اصطلاح عمومي مخزن را مي توان از نظر ساختار به دو دسته کلي مخازن با اجزاء داخلي (مثل پوسته مبدل هاي حرارتي ، ظروف همزن دار ، برج تقطير و ... ) و ...

مزوتراپي يک روش درماني جديد مي باشد. در اين روش دارو در قسمتهاي مختلف پوست تزريق مي شود. در واقع دارو به بجاي اينکه از راه دهان خورده شود، مستقيماً به ...

دورنماي جست وجوي حيات فرازميني ديگر از آن حوزه علمي- تخيلي يا شکارگران بشقاب پرنده نيست. به جاي اينکه منتظر بيگانگان بمانيم تا به سوي ما بيايند، ما به ...

اخترشناسي که در زبان يوناني از ترکيب اجزاي astronomia = astron + nomos (به معناي قانون ستارگان) تشکيل شده است علم اشياء سماوي (مانند ستارگان، سيارات، ...

ستاره شناسي علمي است که درآن حرکات وحالات ستارگان با يکديگر بيان ميشود . علم نجوم دوعلم است : ۱) علم احکام نجوم . ۲) علم نجوم تعليمي علم احکام نجوم عل ...

● رصدخانه هاي مهم جهان الف) رصدخانه پولکوفو روسيه. يکي از معروفترين و قديمي ترين رصد خانه هاي دنيا است و در گذشته، اغلب آن را «پايتخت ستاره شناسي دنيا ...

دانلود نسخه PDF - ازن تراپي