up
Search      menu
زمین شناسی,جغرافیا :: مقاله ارتکند PDF
QR code - ارتکند

ارتکند

ارتکند : بهشت گمشده کلات نادري

طبيعت را دوست دارم، کوه و ارتفاعات و مناظر طبيعي را مظهري از قدرت خداوند در زمين مي دانم، البته اگر به تمام آن چه در طبيعت يافت مي شود دقت کنيم، عظمت و لطف بي کران الهي را مي بينيم. طبيعت گردي يک روش و منش زندگي است.
روشي که در آن يک سيب بين همه اعضاي شرکت کننده در گروه تقسيم مي شود.
روشي که در آن قوي ترين عضو گروه همپاي ضعيف ترين فرد راه مي رود، روشي که در هر افتادن صحنه آموزنده اي را تجربه خواهيم کرد. روشي که اراده انساني در آن بارها و بارها آزموده مي شود روشي که در آن درس عشق در دل ها پرورانده مي شود. راهي که رقابت ندارد، به رهروانش حقوق نمي دهند و ايشان را نيازي به سوت و کف و تشويق نيست. ناجي بي منت يکديگرند مزدشان معراج روح است و تشويق شان نوازش باد.قانون شان عشق است و قانون گذارشان معشوق، عشق به طبيعت، عشق به زندگي است و زندگي تجلي عشق است و مرگ آن جاست که عشق نيست.عشق به طبيعت، ورزش ما نيست، باور ماست، زندگي ماست. به راستي که طبيعت گردي و گردشگري فقط ورزش نيست، يک روش زندگي است و در اين بوته آزمايش، انسان اوج مي گيرد و به قله مي رسد تا از هر آن چه که در طبيعت به دست خداوند قادر آفريده شده است بهره برد و بهره رساند، طبيعت را دوست بدارد و اين دوست داشتن را بين ديگران تقسيم کند. پس تا فرصت هست به کلات سفر کنيد و از نزديک جاذبه هاي طبيعي و به خصوص آبشار زيباي ارتکند را ببينيد، يادتان باشد که طبيعت گردي در هر فصلي زيبايي و نشاط خاص خود را دارد، هنوز وقت و فرصت باقي است بار سفر ببنديد واز طبيعت لذت ببريد.در اين جا باهم يک آبشار از جذاب ترين و زيباترين منطقه طبيعي شهرستان کلات را مرور مي کنيم.
ارتکند بهشت گمشده
ارتکند را همانند گذشته زيبا و جذاب و ديدني يافتم. مسير اين بهشت گمشده را کامل و جامع خدمت دوستان عزيز معرفي مي کنم.
تفريح گاه زيباي ارتکند يکي از مناطق بکر و ييلاقي شهرستان کلات نادر است. اين تفريح گاه به دليل آبشارهاي زيبا، کوه هاي سربه فلک کشيده و غارآبي بسيار زيبايش، مورد توجه گردشگران ايراني و خارجي مي باشد.
براي رفتن به تفرجگاه ارتکند بايد به شمال شهر مشهد رفت و وارد جاده کلات نادر شد. تفرجگاه ارتکند تا شهر مشهد ۱۲۳ کيلومتر فاصله دارد که ۱۰۵ کيلومتر آن جاده اصلي کلات است و ۱۸ کيلومتر آن جاده فرعي است که از اين ۱۸ کيلومتر ۷ کيلومتر آسفالت است و ۱۱ کيلومتر خاکي است. اين روستا با موقعيتي ميان کوهي، معتدل و خشک در مسير دره سررود مي باشد.
مسير ۱۰۵ کيلومتري مشهد تا اول جاده فرعي ارتکند بسيار زيبا و جذاب است. بعد از وارد شدن به جاده کلات نادر و عبور از دوراهي سدکارده در کيلومتر ۲۵ جاده به روستاي محمديه و بعد از طي ۱۰ کيلومتر ديگر به روستاي سرسبز گوجگي مي رسيم. بعد از روستاي گوجگي بايد از گردنه گوجگي عبور کنيم و حدود ۲۵ کيلومترراه را که داراي پيچ وخم و سربالايي و سرپاييني است طي کنيم تا به دره سرسبز(قزلق) قبل و بعد از تونل برسيم.
اين منطقه کوهستاني و سرسبز براي استراحت کوتاه و صرف صبحانه مناسب است. يک کيلومتر بعد از تونل قهوه خانه اي که پذيراي مسافران است در کنار مرکز پرورش ماهي قزل آلا به چشم مي خورد. بايد از روستاهاي طاهرآباد ترک ها و طاهرآباد کهنه و چنار عبور کنيم تا در کيلومتر ۱۰۰ به شهر زاوين برسيم ۵ کيلومتر بعد از شهر زاوين جاده آسفالتي در سمت چپ جاده نمايان مي شود که ابتدا به روستاي سررود و سپس به ارتکند مي رود. زماني که وارد روستاي ارتکند شديم، پس از طي مسافتي کوتاه جاده فرعي در سمت چپ ديده مي شود که از جاده اصلي جدا شده است که ابتدا به مرکز پرورش ماهي قزل آلا مي رود و سپس به آبشار ارتکند. در ابتداي تفرجگاه ارتکند اردوگاهي احداث شده که داراي امکانات خوبي است.
● مسيرآبشار
در فاصله ۱۰۷ کيلومتري مشهد و در حدود ۴۰ کيلومتري شهرستان کلات، چشم هر گردشگري را به خود خيره مي کند براي رسيدن به آبشار ارتکند ابتدا وارد جنگل انبوهي مي شويم که در حاشيه چپ آن رودخانه اي با آبشارهايي زيبا به چشم مي خورد. پس از گذشتن از اين جنگل وارد دره اي باز مي شويم که در ميان آن رودخانه اي به آرامي در جريان است. چندين خانه عشايري در سمت چپ و راست دره به چشم مي خورد.
از سمت چپ دره و از کنار خانه هاي عشايري مسير را ادامه مي دهيم تا به انتهاي دره که تنگ تر شده است برسيم.
بعد از طي مسافتي کوتاه به تونلي غارمانند مي رسيم که آب رودخانه از يک طرف آن وارد و از سمت ديگر خارج مي شود. در داخل اين غار کوچک آب زلال و سرد در حوضچه هايي جمع مي شود و رفتن به داخل آن که خطري هم ندارد بسيار لذت بخش است. طول اين تونل غارمانند حدود ۱۵ متر است. در انتهاي آن آب از ارتفاعي حدود ۱۰ متري به پايين مي ريزد. اين آبشار نسبتا مرتفع که از ميان کوه هاي سرسبز ارتکند به پايين مي غلتد چشم اندازي بديع و شگرف را به وجود آورده است.
در کنار غار آبي نردبان هايي در دو رديف نصب شده است که براي ورود مجدد به رودخانه بايد از آن ها بالا رفت و مسير صعب العبوري را طي کرد تا به آبشار ارتکند که در سمت راست ديده مي شود، رسيد.
ادامه رودخانه در دره اي تنگ است. بعد از طي مسافتي در رودخانه به آبشار و غار آبي ارتکند مي رسيم. آب آبشار از ارتفاعي حدود ۱۰ متر از سمت راست غار به پايين مي ريزد و سه طرف آن را ديواره هاي سنگي احاطه کرده اند.
در داخل غار آبي هوا بسيار خنک است و رفتن و ماندن در زير آبشار لذتي دارد وصف ناپذير.مسير دره اصلي با شيب تند و عمق زياد، خود را تا گذرگاه قله قره داغ(بلندترين ارتفاع منطقه) بالا مي کشد و ارتفاع قله تا کف دره حدود ۱۰۰۰ متر مي رسد که اين دره به صورت چين دار، صخره اي، مرتفع و با درختان منفرد اورس خودنمايي مي کند. در ادامه مسير پس از طي ۵ کيلومتر به تفرجگاهي(اردوگاه حضرت مهدي(عج)) مي رسيم که در سمت چپ آن دره آبشار خانه زو و در سمت راست آن دره درخت بي بي(کال قره داغ) قرار دارد به طوري که مسير اصلي، از سمت چپ از ميان رودخانه و درختان به سمت آبشار ارتکند پيش مي رود که در ابتداي اين مسير دره با عرض کم و درختان انبوه مشاهده مي شود تا اين که راه از مسيري سنگي و پرآب ادامه پيدا مي کند و در نهايت به منطقه بازي مي رسد که «خانه زو» ناميده مي شود و معمولا در اين منطقه علفزارهاي بلند و پوشش پراکنده درختان اورس ديده مي شود که در فصول بهار و تابستان مورد استفاده دام داران قرار مي گيرد.
در ادامه مسير پس از طي يک سربالايي دوباره دره باريک شده و در سمت راست آن تونل پر آب همراه با آبشار کوچک اما زيبا به چشم مي خورد. سپس از سمت چپ قسمت انتهايي مسير را ادامه مي دهيم و پس از عبورکردن از مسيري باريک به ديواره هاي سنگي بلند واقع در ۲ طرف آبشار مي رسيم که اين آبشار ۱۰ متر ارتفاع دارد و به شکل کلاهک بوده که ديواره هاي سنگي بسيار زيبا و پوشيده از آب آن را احاطه کرده اند و آب از همه طرف به شکل هاي مختلف از دل سنگ بيرون آمده و به رودخانه جاري مي شود.
در خور ذکر است که وجه تسميه خانه زو نيز از همين قسمت که سرچشمه رود است، گرفته شده و ادامه مسير بعد از آبشار بدون کار فني امکان پذير نمي باشد.
زمان طي شده از اردوگاه تا محل آبشار يک ساعت و ۴۰ دقيقه مي باشد و مسير برگشت از آبشار همان مسير طي شده در رفت است که طبيعتا در زمان کمتري حدود يک ساعت طي مي شود. اين منطقه به دليل ارتفاعات و ناهمواري هاي طبيعي همواره مورد علاقه ورزش کاران و کوهنوردان مي باشد.

دانلود نسخه PDF - ارتکند