up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله ادويه PDF
QR code - ادويه

ادويه

ادويه يا سم؟

سال‌هاست ايمني و سلامت افزودني‌هاي غذايي از رنگ‌هاي خوراكي گرفته تا شيرين‌كننده‌هاي مصنوعي زير سؤال رفته است.
با اينكه محققان اعلام كرده‌اند كه جاي نگراني وجود ندارد و ميزان مواد تهديدكننده سلامت در اغلب غذاهاي ما بسيار ناچيز است، اما سال‌ها و حتي چندين دهه طول مي‌كشد تا حقيقت، خود را نشان دهد و هيچ وقت نمي‌توان كاملا مطمئن بود. اين مقاله با توجه به جديدترين تحقيقات، اطلاعاتي درباره5 مورد از متداول‌ترين و پرمصرف‌ترين افزودني‌هاي غذايي كه اتفاقا بحث‌برانگيزترين هم هستند به شما ارائه مي‌كند.
رنگ‌هاي مصنوعي
رنگ‌هايي شيميايي هستند كه به خوراكي‌ها و نوشيدني‌ها اضافه مي‌شوند. بسياري از مواد غذايي عمل آوري شده، نوشيدني‌ها و چاشني‌ها، حاوي اين رنگ‌ها هستند.
كم‌اهميت‌ترين علت بحث‌برانگيز بودن رنگ‌هاي مصنوعي اين است كه دانشمندان احتمال مي‌دهند باعث بيش‌فعالي كودكان شوند. همچنين اين تصور وجود دارد كه رنگ زرد شماره 5 باعث تشديد علائم آسم مي‌شود. اين گذشته از تحقيقاتي است كه نشان مي‌دهد برخي از اين رنگ‌ها باعث بروز سرطان در موش‌هاي آزمايشگاهي مي‌شود. در سال 2007 مطالعه‌اي در كشور انگلستان كه در نشريه لانست منتشر شد نشان داد كه مصرف رنگ‌هاي مصنوعي و مواد نگهدارنده در غذا باعث افزايش بيش فعالي در كودكان مي‌شود.
مونو سديم گلوتامات
ظاهر اين ماده شبيه كريستال‌هاي نمك يا شكر است و به‌ خودي خود مزه ندارد اما ساير مزه‌ها را افزايش داده و طعم خوبي به‌وجود مي‌آورد. سيب زميني، سويا و خزه‌دريايي از موادي هستند كه به‌طور طبيعي حاوي گلوتامات هستند. بعضي دانشمندان معتقدند كه گلوتامات پنجمين طعمي است كه علاوه بر شوري، شيريني، ترشي و تلخي حس مي‌شود.
مونوسديم گلوتامات به‌عنوان افزودني در بسياري از خوراكي‌ها استفاده مي‌شود. بسياري از مردم نسبت به اين ماده واكنش بدي نشان مي‌دهند و از آن به‌عنوان سندرم رستوران چيني ياد مي‌كنند و مدعي‌اند بعد از مصرف غذاي چيني احساس ناخوشي مي‌كنند. تنها راه چاره آن است كه اين افراد از مصرف آن اجتناب كنند. روي برچسب خوراكي‌ها اين ماده با همان نام اختصاري يا تحت عنوان پروتئين هيدروليزشده سويا و يا مخمر اتوليز شده ذكر مي‌شود.
آسپارتام
يك شيرين‌كننده مصنوعي است و از زماني كه در سال 1981 به صنايع غذايي راه باز كرده نگراني‌هايي را براي سلامت انسان به همراه داشته است. جديدترين مورد كه باعث نگراني شده است احتمال بروز سرطان در پي مصرف اين ماده است. گزارش‌هايي وجود دارد كه نشان مي‌دهد آسپارتام باعث تشنج، سردرد، اختلالات خلقي و كاهش عملكرد ذهني مي‌شود. در مطالعه‌اي كه در سال 2005 انجام شده مواردي از لوسمي و لنفوم (نوعي سرطان خون ) در موش‌ها در پي مصرف اين ماده گزارش شده است. حتي در مطالعه‌اي كه در سال 1996 انجام شد افزايش ميزان تومور مغزي را در آمريكا به آن نسبت دادند.
مطالعات زيادي روي انسان و موش انجام شده تا تاثيرات احتمالي آسپارتام بررسي شود. عمده اين مطالعات نشان مي‌دهد مواردي مثل سردرد، تشنج، مشكلات ذهني و هيجاني در اثر مصرف آسپارتام رخ نمي‌دهد حتي اگر دوز آن چندين برابر بالاتراز مصرف معمولي باشد. مطالعات گسترده همه گير شناسي رابطه‌اي بين اين ماده و سرطان نشان نمي‌دهد.
در يك مطالعه كه روي 500 نفر و با مسئوليت مؤسسه ملي سرطان انجام شد افرادي كه نوشيدني‌هاي حاوي آسپارتام مصرف مي‌كردند با آنهايي كه مصرف نمي‌كردند مقايسه شدند. در افرادي كه حتي مقادير زيادي نوشيدني حاوي آسپارتام مصرف مي‌كردند خطر لنفوم، لوسمي و تومور مغزي افزايش نيافت. دكتر براكت سخنگوي انجمن توليد‌كنندگان خواربار در واشنگتن معتقد است كه سه دهه تحقيقات نشان داده مصرف آسپارتام ايمن است و امروزه در بيش از 100 كشور جهان مصرف آن مورد تاييد قرار گرفته است. ضمنا سازمان دارو و غذاي آمريكا امنيت آسپارتام را طي دوره 23 ساله، 26 بار تاييد كرده كه آخرين آن در سال 2007 بوده است.
بنزوات سديم
اين افزودني غذايي به‌صورت نگهدارنده مصرف مي‌شود و در بسياري از غذاها و نوشيدني‌هاي عمل آوري شده به‌كار مي‌رود. اين شك وجود داشت كه اين ماده باعث بيش فعالي در كودكان مي‌شود. ممكن است بنزوات سديم به‌كار رفته در بعضي نوشيدني‌ها با ويتامين «ث» افزوده‌شده واكنش نشان دهد و بنزن توليد كند كه يك ماده سرطان‌زاست.
در سال 2006 و 2007 سازمان دارو و غذاي آمريكا نمونه‌هايي را از تقريبا 200 نوشيدني كه در فروشگاه‌هاي مختلف وجود داشته و حاوي اين ماده و ويتامين ث بودند مورد بررسي قرار داد. 4 نوشيدني حاوي مقاديري بنزن وراي استانداردهاي مربوطه بودند كه بعدها اصلاح شدند. اين ماده روي برچسب مواد خوراكي تحت همين نام قيد مي‌شود.
نيترات سديم
اين ماده افزودني در گوشت به‌كار مي‌رود و در سوسيس و گوشت‌هاي كنسروي مصرف دارد. اين تئوري وجود دارد كه نيترات سديم اگر زياده از حد مصرف شود باعث سرطان معده مي‌شود. شواهدي وجود دارد كه نشان مي‌دهد اين ماده عامل موارد بسياري از سرطان‌هاي معده بوده است.
از بعد از حدود سال 1930 در كشور آمريكا مردم مصرف گوشت تازه را افزايش و مصرف گوشت‌هاي عمل آوري شده را كاهش دادند. ضمنا توليد‌كنندگان صنايع غذايي مصرف آن‌ را در فرآورده‌هاي گوشتي كمتر كردند. بعد از اين اقدامات مرگ و مير ناشي از سرطان معده به‌طور چشمگيري كاهش يافت. البته هنوز در مورد مصرف اين ماده جاي سؤال و بحث بسيار است. نيترات سديم تحت همين نام روي برچسب غذايي قيد مي‌شود.

در ماه پربرکت رمضان، به منظور حفظ سلامتي و بهره گيري بيشتر از روزه داري به ذکر برخي نکات مورد نياز و مشترک اغلب روزه داران در مورد تغذيه سالم در اين م ...

1) پاستوريزه سازي(PASTEURIZATION): روشي براي کشتن اغلب ميکروارگانيسمهاي بيماريزا (کاهش تعداد آنها تا حدي که ايجاد بيماري نکنند) و غير فعال ساختن آنزيم ...

آيا به نظر شما در دنياي امروز کسي پيدا مي شود که نداند شکلات و کاکائو چيست؟ و يا اينکه کسي پيدا مي شود که تا به حال شکلات و کاکائو نخورده باشد؟ قاعدتا ...

کره کشوري است که مردم آن به غذا اهميت فراواني مي دهند و معتقدند مصرف غذاهاي بخارپزشده مفيد است. آنها روغن کنجد زياد مصرف مي کنند و سير و پياز پرمصرف ت ...

دانلود نسخه PDF - ادويه