ادعای وزیر دفاع انگلیس: پوتین برای تامین تسلیحات به کره شمالی التماس می‌کند

وزیر دفاع بریتانیا در اظهاراتی انتقاد آمیز، رئیس جمهور روسیه را متهم کرد که جهت تامین تسلیحات مورد نیازش در جریان حملات خود علیه اوکراین به کره شمالی روی آورده است.

ادعای وزیر دفاع انگلیس: پوتین برای تامین تسلیحات به کره شمالی التماس می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل دانلود بهترین مقاله، «گرانت شاپس» وزیر دفاع بریتانیا در اظهاراتی ضد روسی عنوان کرده که رئیس جمهور روسیه تلاش می‌کند سلاح‌های مورد نیاز خود را برای تداوم حملاتش علیه اوکراین به واسطه کره شمالی تامین کند.

به گزارش «نیوزویک» شاپس در این رابطه عنوان کرده است: «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به متحدانی که برایش باقی مانده‌اند التماس می‌کند تا برای تقویت حملاتش به اوکراین سلاح در اختیار مسکو قرار دهند.

اظهارات شاپس پس از گزارش «جان کربی» سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید مطرح شد که در گفتگو با خبرنگاران ادعا کرده بود روسیه اخیرا از موشک‌های بالستیک کوتاه بردی که از کره شمالی تهیه شده بود در حملات هوایی متعدد خود در سراسر اوکراین استفاده کرده است.  

کربی در ادعاهای مطرح شده‌اش گفته بود انتقال تسلیحات بین دو کشور موضوعی نگران کننده در جنگی است که روابط بین مسکو و واشنگتن را تیره‌تر کرده است.

در همین رابطه شاپس در پستی در شبکه اجتماعی ایکس(توییتر سابق) با اشاره به گزارش بی‌بی‌سی از نشست مطبوعاتی کربی نوشت: جهان به روسیه پشت کرده و پوتین را وادار به تحقیر کرده است، طوری که این کشور برای تداوم تهاجم غیرقانونی علیه اوکراین خود از کره شمالی درخواست کمک می‌کند.

شاپس در ادامه گفته است: روسیه با این اقدامش چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را زیر پا گذاشته است و امنیت منطقه دیگری از جهان را هم به خطر انداخته است. این اقدام باید همین الان متوقف شود ما به همراه شرکای خود مطمئن هستیم که کره شمالی بهای سنگینی را برای حمایت از روسیه می‌پردازد.

پوتین در روزهای اخیر حملات هوایی‌اش به اوکراین را تشدید کرده است و کربی گفته است که برخی از این حملات با تسلیحات مربوط به کره شمالی انجام گرفته است. طبق ادعاهای کربی در تاریخ ۳۰ دسامبر یکی از موشک‌های شلیک شده از جانب روسیه در کی‌یف از نوع موشک‌های بالستیک کره شمالی بوده است. علاوه بر این، کربی ادعا کرده است که مسکو در جریان حملات شبانه روزی سه‌شنبه خود به کی‌یف چندین مورد موشک کره شمالی را پرتاب کرده است.

از زمان آغاز جنگ اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲، کشورهای غربی به صراحت کنار ارتش اوکراین ایستاده‌اند و حجم بی‌سابقه‌ای از تحریم‌ها را علیه روسیه وضع کرده‌اند در عین حال میلیاردها دلار کمک نظامی و تسلیحاتی به اوکراین ارائه کرده‌اند.

روسیه بارها ادعاهای مطرح شده در رابطه با استفاده از موشک‌ها و تسلیحات نظامی کره شمالی در جریان جنگ با اوکراین را رد کرده است ضمن اینکه تاکنون نه آمریکا و نه اوکراین شواهد متقنی را برای اثبات ادعاهای خود در این رابطه مطرح نکرده‌اند.

پایان پیام/م  

دیدگاهتان را بنویسید