up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله اختلالات سياهرگ ها PDF
QR code - اختلالات سياهرگ ها

اختلالات سياهرگ ها

اختلالات سياهرگ

اکثر مردها از اينکه مي بينند آنها نيز مي توانند به بيماري ها و اختلالات سياهرگ که مخصوص خانم ها است مبتلا شوند بسيار تعجب مي کنند. درست است که اختلالاتي مانند سياهرگ هاي عنکبوتي (دسته اي از سياهرگ ها که تغيير رنگ داده اند) بيشتر در خانم ها اتفاق مي افتد، اما اختلالات ديگري هم وجود دارد حتي انواع دردآور آن که براي آقايان نيز اتفاق مي افتد.
اختلالات سياهرگ ها چيست؟
قبل از هر چيز خوب است بدانيد که دستگاه گردش خون در بدنتان چگونه عمل مي کند: قلب خون پر از اکسيژن را از ريه ها به همه ي نقاط بدن توسط شبکه اي از رگ هاي خوني که سرخرگ ناميده مي شوند به گردش در مي آورد. اين قلب است که بيشترين کار تلمبه کردن خون را انجام مي دهد.
بعد از رسيدن اکسيژن به سلول ها، خون دوباره توسط شبکه ي ديگري از رگ هاي خوني که سياهرگ ناميده مي شوند به قلب بازمي گردد. براي بازگرداندن دوباره ي خون به قلب نيازي به عمل تلمبه زدن نيست. اما براي برگشتن خون از پاها به سمت قلب که بالا قرار دارد، خون بايد خلاف نيروي جاذبه عمل کند. پس خون چطور به سمت بالا حرکت مي کند؟
هر سياهرگ داراي دريچه هايي يکطرفه ي ويژه مي باشد که باعث برگشت خون به سمت قلب مي شود. با حرکت کردن و راه رفتن شما، انقباضات ماهيچه هايتان بر خون داخل سياهرگ ها فشار وارد مي کند تا در دريچه ها حرکت کند و به قلب برسد. بعد اين دريچه ها به طور خودکار بسته مي شوند تا فشار خون را در سياهرگ ها برابر کنند و از رفتن خون به عقب و پاها جلوگيري کند.
بيشتر اختلالات سياهرگ ها مربوط به اختلال در اين دريچه ها مي باشد. به طور مثال، اگر اين دريچه ها به درستي بسته نشوند، جهت خون ممکن است برعکس شده و از قلب برگردند. اين اختلالات به خصوص در افراد ميانسال بسيار متداول است. آمار نشان مي دهد که حدود ۶۰ درصد از آمريکايي ها از اين اختلالات در عذاب هستند.
دو نوع مهم از اختلالات سياهرگ، گشاد شدن سياهرگ ها و نارسايي سياهرگ ها مي باشد.
● گشاد شدن سياهرگ ها
وقتي يکي از دريچه هاي سياهرگ از کار مي افتد، خون بيشتري در سياهرگ جمع شده و باعث فشار آوردن به ديواره هاي سياهرگ شده و آن را گشاد مي کند. اين مسئله مي تواند زنجيره اي از واکنش ها را به همراه داشته باشد و باعث از کار افتادن تعداد ديگري از دريچه ها شود. از آنجا که سياهرگ ها گشاد شده و از شکل افتاده اند، بزرگتر جلوه کرده و تغيير رنگ مي دهند. به اين حالت گشاد شدن سياهرگ مي گويند.
● علائم اين اختلال:
▪ باد کردن و بزرگ شدن سياهرگ هاي نواحي پا
▪ احساس درد و سوزش
▪ انقباض عضلات و پيچش، گرفتگي عضلات و رگ به رگ شدن، ورم قوزک پا و ايجاد درد پس از نشستن يا ايستادن طولاني مدت
▪ اين اختلال بسيار متداول است. ۴۰ درصد مردهاي بالاي هفتاد سال به اين بيماري مبتلا مي شوند.
● نارسايي سياهرگ ها
بيشتر افرادي که با اين بيماري دست به گريبان هستند، نمي دانند که آن را چه بنامند. در عوض آن را به گردن گردش خون ضعيف گذاشته و عذاب مي کشند.
در اين حالت، خون در سياهرگ هاي پا جمع شده و باعث ايجاد درد در آن نواحي مي شود، به خصوص پس از نشستن يا ايستادن به مدتي طولاني. بعضي از بيماران شکايت از موارد ديگري نيز دارند:
▪ احساس سنگيني يا خستگي در پا
▪ انقباض عضلات در شب
▪ احساس خارش
▪ ناتواني گاه گاه در حرکت دادن پا
در انواع جدي و پيشرفته ي اين اختلال، خون مي تواند به بافت هاي مجاور نيز نفوذ کند و باعث تغيير رنگ اين بافت ها شود.
● درمان اختلالات سياهرگ
حفظ سلامتي سياهرگ ها بسيار مهم است. با انجام ورزش مداوم و پرهيز از نشستن ها و ايستادن هاي طولاني مدت مي توانيد از اين اختلالات جلوگيري کنيد.
براي بعضي افراد پوشيدن جوراب ها يا شلوارهاي مخصوص مي تواند کمک کننده باشد. اين جوراب ها با فشار وارد آوردن به پا و سياهرگ ها از برگشت خون جلوگيري مي کنند.
مکمل ها و کرم هاي طبيعي وجود دارد که ونارين ناميده مي شود و از عصاره ي خالص درخت پگوداي ژاپني، گياه کوله خاس، شاه بلوط اسبي و دانه ي انگور ساخته مي شود. تحقيقات نشان داده است که گياهان موجود در ونارين مي تواند باعث استحکام بيشتر ديواره هاي سياهرگ شده، خاصيت کششي سياهرگ را بالا برده و درد، ورم، سنگيني و ناراحتي را هم کاهش مي دهد و از ابتلا به گشاد شدن سياهرگ و نارسايي سياهرگ ها نيز جلوگيري مي کند.
علاوه بر اين مواد گياهي، ونارين حاوي ويتامين k۱ نيز مي باشد که تغيير رنگ و کوفتگي سياهرگ ها را نيز تقليل مي دهد.
● مراقب سياهرگ هاي خود باشيد!
حال که اين اطلاعات را در مورد بيماري ها و اختلالات سياهرگ کسب کرديد، ديگر بهانه اي براي مراقبت نکردن از سياهرگ هايتان نداريد. اگر يکي از علائمي که اشاره شد را در خود مي بينيد، حتماً به پزشک مراجعه کنيد. گردش خون صحيح به کسي صدمه نمي زند. و آقايون به ياد داشته باشيد، اين ديگر فقط بيماري مختص خانم ها نيست!

ريزش مو علل متعددي دارد . وقتي ريزش مو به صورت ناگهاني شروع مي شود . علت ممکن است بيماري ، رژيم ، داروها ، يا تولد بچه باشد . اگر ريزش مو به صورت تدري ...

ما اغلب در توصيف حالات روحي خود از کلماتي مانند افسرده يا مضطرب و مانند آن استفاده مي کنيم. اما واقعا چه زماني بايد در مورد اين حالات نگران بود و به ...

ازدواج عبارت است از يک قرارداد اجتماعي مبتني بر توافق و سازش بين زن و مرد که موجب شروع زندگي مشترک مي شود . بدين ترتيب آنها در غم و شادي و لذت و رنج ي ...

يکي از مهم ترين پديده هايي که طي دوره سالمندي تغيير مي کند، خواب است و اين تغيير در بسياري از موارد، مشکل ساز است. ساختار خواب در سالمندان دچار تغيير ...

اختلالات کروموزومي حاصل تغييرات در ساختمان و يا تعداد کروموزومها مي‌باشد. بيش از شصت اختلال مختلف در انسان تشخيص داده شده که مربوط به کروموزومها مي‌شو ...

اضطراب يک واکنش طبيعي است که به مردم کمک مي کند تا از عهده استرس مربوط به زندگي روزانه و موقعيت هاي سخت برآيند. هر چند، هنگاميکه در زندگي روزمره اضطرا ...

اختلالات سوماتوفرم بيماريهاي مزمني هستند که در آن فرد با شکايت هاي جسمي متعددي ناشي از مشکلات روحي مراجعه ميکند که براي هيچ کدام از آن ها بيماري زمينه ...

● مقدمه: زيبايي هر فردي وابسته به چندين عامل از جمله موهاي زيبا و مرتب است. بسياري از عوامل آسيب رسان و همچنين افزايش سن مي توانند باعث ريزش مو و تغيي ...

دانلود نسخه PDF - اختلالات سياهرگ ها