up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله اختلالات دو قطبي PDF
QR code - اختلالات دو قطبي

اختلالات دو قطبي

آيا شما رواني هستيد؟

ما اغلب در توصيف حالات روحي خود از کلماتي مانند افسرده يا مضطرب و مانند آن استفاده مي کنيم. اما واقعا چه زماني بايد در مورد اين حالات نگران بود و به پزشک مراجعه کرد. تحقيقات نشان مي دهد در جامعه ي مدرن امروز درصد قابل توجهي از افراد جامعه دچار مشکلات روحي و رواني هستند، اما خودشان از وجود اين شرايط اطلاع ندارند. در اين مقاله سعي مي کنيم مهم ترين مشکلات روحي را که ممکن است يک فرد به آن مبتلا باشد را بررسي کنيم. در صورتي که شما به يکي از اين مشکلات دچار هستيد بايد هر چه سريع تر براي درمان آن اقدام کنيد چرا که اين شرايط رواني معمولا حالت پيش رونده داشته و بعد از مدتي زندگي شما را به شدت تحت تأثير قرار مي دهند.
اختلالات دو قطبي
گاهي اوقات از اين حالت به نام «افسردگي روان شيدايي» ياد مي شود. افراد مبتلا به اين حالت دچار تغييرات ناگهاني بسيار شديد در حالت روحي خود مي شود که مهم ترين آن شامل افسردگي خفيف يا متوسط و حتي شديد باشد. اين حالت مي تواند حتي به مدت چند هفته يا چند ماه به طول بينجامد و اغلب شخص مبتلا قادر به کنترل آن نيست.
در جامعه ي مدرن امروز درصد قابل توجهي از افراد دچار مشکلات روحي و رواني هستند، اما از وجود اين شرايط اطلاع ندارند.
مؤسسه ي ملي سلامت ذهني آمريکا تخمين مي زند که اين بيماري ۷.۵ ميليون فرد بالغ يا ۶.۲ درصد از جمعيت بالاي ۱۸ سال آمريکا را به شکلي به خود درگير کرده است.
به دليل آن که اغلب افراد مبتلا به اين بيماري دچار حالات چندگانه ي روحي هستند، ممکن است در هر دوره ي خاصي نسبت به سؤالات روان شناسي پاسخ هاي متفاوتي داشته باشند.
مبتلايان به اين بيماري نوسان هاي خلقي شديدي را تجربه مي کنند. آن ها ممکن است دوره هاي شاد و پر انرژي يا برعکس دوره هايي از ناراحتي و نااميدي را تجربه کنند. اين حالات معمولا به صورت نوساني بروز مي کند و در بين اين دوره ها فرد خلق و خوي طبيعي دارد.
اختلال دو قطبي داراي زمينه ي ارثي است و در برخي از خانواده ها بيش تر ديده مي شود. اين بيماري به طور معمول در انتهاي نوجواني يا در ابتداي بزرگ سالي ظهور مي کند.
اختلال دو قطبي در صورت عدم درمان، ممکن است پيامدهايي مانند مختل شدن روابط با ديگران، افت کارکرد شغلي و تحصيلي، و حتي خودکشي را به دنبال داشته باشد.
● افسردگي
افسردگي يک شرايط روحي است که معمولا همراه با يک دوره ناراحتي، احساس نااميدي و علائم فيزيکي مانند بي خوابي، بي اشتهايي يا پراشتهايي همراه است.
به گفته ي مؤسسه ي ملي سلامت ذهني انگلستان افسردگي مي تواند با علائمي شامل مشکل در خوابيدن، غذا خوردن، تمرکز، ارتباط برقرار کردن با ديگران و مانند آن همراه باشد. اين بيماري ممکن است شما را از عمل کرد عادي و طبيعي باز دارد و حتي زندگي شما را به طور کامل مختل کند. تخمين زده مي شود حدود نيمي از مبتلايان به افسردگي يا از بيماري خود بي خبرند يا بيماري آن ها چيزي ديگر تشخيص داده شده است.
افسردگي به يک سن يا جامعه ي خاص بستگي ندارد و ممکن است در هر زماني و در هر موقعيت اجتماعي و شغلي در انسان ظاهر شود. حتي بعد از درمان اين بيماري خطر به طور کامل برطرف نمي شود چرا که ممکن است بعد از مدتي اين بيماري به انسان بازگردد.
تقريبا ۵.۹ درصد از مردم آمريکا که جمعيتي بالغ بر ۱۹ ميليون نفر را شامل مي شود در هر دوره ي يک ساله به بيماري افسردگي مبتلا هستند. بين ۱۰ تا ۲۵ درصد از زنان و ۵ تا ۱۲ درصد از مردان ممکن است به دليل ابتلا به اين بيماري به درمان هاي کلينيکي نياز داشته باشند. تخمين زده مي شود افسردگي هر سال بيش از ۳۰ ميليارد براي دولت آمريکا هزينه داشته باشد.
● استرس و نااميدي
استرس قسمتي از زندگي عادي و طبيعي ما را تشکيل مي دهد. در مقياس هاي کوچک استرس مي تواند مفيد باشد و باعث ايجاد انگيزه شده و شما را به سمت کار و توليد بيش تر تحريک کند. اما اگر اين حالت شکل مزمن به خود بگيرد ضررهاي بسياري براي شما دارد. استرس مداوم مي تواند بيماري هاي روحي و ذهني مانند افسردگي، بيماري هاي قلبي، ضربان قلب نامنظم، استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلي، عصبانيت، بي توجهي، اختلال حواس و پيش گرفتن عادات ناسالم مانند سيگار کشيدن و پر خوري و کم خوري را شامل شود. اين بيماري در حالت شديد حتي مي تواند منجر به حمله ي قلبي و سکته نيز بشود.
نااميدي نيز نوعي بيماري رواني است که در طي آن فرد انگيزه اي براي انجام هيچ کاري ندارد. تقريبا سه چهارم از مبتلايان به اين ناهنجاري تا قبل از سن ۲۱ سالگي اولين تجربه ي جدي خود از اين بيماري را دارند.
تخمين زده مي شود اين بيماري در هر سال نزديک به ۴۲ ميليارد دلار براي دولت آمريکا هزينه دارد. معمولا متبلايان به اين اختلال ۳ تا ۵ برابر بيش تر از افراد سالم ممکن است به پزشک مراجعه کنند.
استرس مداوم مي تواند بيماري هاي روحي و ذهني مانند افسردگي، بيماري هاي قلبي، ضربان قلب نامنظم، استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلي، عصبانيت، بي توجهي، اختلال حواس و پيش گرفتن عادات ناسالم مانند سيگار کشيدن و پرخوري و کم خوري را شامل شود.
● اختلال وسواس اجباري
اختلال وسواسي يک نوع اختلال اضطرابي ناتوان کننده است. در اين اختلال مدام افکار مزاحم و ناخواسته اي شکل مي گيرند که فرد نمي تواند از دست آن ها خلاص شود. مثلا ممکن است فرد دائما از اين که همه ي اجسام آلوده هستند هراس داشته باشد و براي رهايي از اين هراس مکررا دست ها و اجسام را بشويد.
وسواس به صورت هاي مختلف بروز مي کند که مي توان از تکرار و مداومت، ترديد، شک در عبادت، ترس، دقت و نظم افراطي، لجاجت و مانند آن را نام برد.
به طور کلي وسواس شامل فکر، احساس، انديشه يا تصوير ذهني مزاحم است و اجبار شامل، رفتاري آگاهانه و عودکننده است که به آن O. C. D يا obsessive compulsive disorderيا اختلال وسواسي اجباري مي گويند.
اين بيماري مي تواند انواع مختلفي به خود بگيرد که بعضي از آن شامل وسواس درباره ي بدن که بخشي مهم از اشتغالات ذهني و فکري بيمار متوجه بدن اوست. او دائما به پزشک مراجعه مي کند و يا تصور مي کند نواقص خاصي در بدن يا چهره ي او وجود دارد. وسواس در مورد عمل کرد گذشته يا آينده که فرد مبتلا دائما مي انديشد که چرا در گذشته کار خاصي کرده است يا مرتبا در اين فکر است که در آينده بايد چه رفتار خاصي را از خود نشان دهد.
● مصرف مواد مخدر
امروزه اعتياد به مواد مخدر در دسته ي بيماري هاي رواني قرار مي گيرد. تحقيقات نشان مي دهد مواد مخدر تأثيرات خاصي روي مغز مي گذارند و فرد را از لحاظ رواني درگير مي کنند. به اين ترتيب اين داروها علاوه بر اثرات فيزيکي خود روح و روان فرد را هم درگير مي کند.
اعتياد يک بيماري مزمن و عود شونده ي مغزي است. در طي اين بيماري مغز فرد با وجود اثرات مضر اين مواد باز هم به طور دائم به دنبال مصرف آن هاست است. اعتياد مي تواند ساختار و عمل کرد مغز را به طور کامل دست خوش تغيير قرار دهد.
ترک عادت به مصرف مواد مخدر معمولا کار بسيار مشکلي است. هر گونه تغيير در ميزان مصرف، چنان چالشي براي مغز به وجود مي آورد که فرد ترجيح مي دهد با بازگشت به سمت مصرف مواد هر چه سريع تر خود را از اين کمبود رهايي بخشد.

گردو درخت زيبايي است كه ارتفاع آن ميتواندبه 20 متر برسد. مغز گردو داراي پروتئين،قند ،آب و ويتامين، املاح معدني و همچنين مواد چربي است. مقدار فسفر موج ...

ديد کلي: ما براي ديدن اجسام دور از دوربين دو چشمي استفاده مي کنيم ، که به اختصار به آن دوربين مي گويند. دوربين از يک عدسي شيئي بافاصله کانوني بزرگ و ي ...

کرم کدوي خوک و انسان يا تنياسليوم گونه اي از کرمهاي پهن ، رده نواريان است. نواريان اکثرا دراز و داراي بدني پهن هستند که از تعداد زيادي قطعات يا بندهاي ...

ديد کلي کرم کدوي خوک و انسان يا تنياسليوم گونه‌اي از کرمهاي پهن ، رده نواريان است. نواريان اکثرا دراز و داراي بدني پهن هستند که از تعداد زيادي قطعات ي ...

شايد در اطرافيان خود افرادي را بشناسيد که به اختلال رواني دچار باشند و علاوه بر آن مشکل خوابيدن هم داشته باشند. شايد فکر کنيد دليل اين که او نمي تواند ...

پزشکي رشته پراسترسي است، شب بيداري هاي فراوان دارد و شغل سخت و پرمسووليتي است. تمام اين مسايل باعث شکل گيري يک نوع زندگي پراضطراب در پزشکان و دانشجويا ...

زندگي درهرخانواده اي دربعضي مواقع ممکن است چالش انگيز باشد،اما درخانواده هايي که يکي يا هردو از والدين دچاربيماري هستند مشکلات وچالش هاي ويژه اي وجود ...

۱) عشق معطوف به غير از خود است. در حاليکه محور هوس خود فرد و لذت اوست. جملات زير را مقايسه کنيد: ( من) دوستت دارم ( من) برات مي ميرم (براي من) هيچکس م ...

دانلود نسخه PDF - اختلالات دو قطبي