up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله ابراز علاقه PDF
QR code - ابراز علاقه

ابراز علاقه

حسادت در زندگي مشترک

حسادت، بدگماني، ترس، وهم، ترديد و دو‌دلي بسياري اوقات با عشق همراه مي‌‌شود. اين مسائل عارضه‌هاي رفتاري زن و شوهر هستند که در اکثر زندگي‌هاي مشترک به وجود مي‌‌آيد.
حسادت مسئله‌اي است که در اين مقاله به ابعاد آن اشاره مي‌‌کنيم. حسادت گاهي تا مرز ويراني زندگي مشترک پيش مي‌‌رود. گاهي هم لازمه زندگي مي‌‌شود. شايد تعجب کنيد که بدين ترتيب دو بعد مثبت و منفي حسادت را بيان مي‌‌کنيم.
حسادت مانند بسياري ديگر از احساسات انسان حسي است که براي همگان آشناست و معمولا با چندين احساس ديگر از جمله خشم، تنفر، عشق، رشک، ترس و احساس ناتواني و بي‌‌قدرتي همراه مي‌‌شود. از آنجايي‌ که هر فردي نمي‌‌تواند بدون موجودات ديگر زندگي کند لذا احساس حسادت نيز برايش اجتناب ناپذير است.
حسادت بعضي مواقع لازمه زندگي زناشويي خواهد شد تا فرد مقابل احساس بيهودگي نکند. البته حسادت در حد اعتدال مي‌‌تواند مفيد واقع شود و آن را غيرت هم مي‌‌نامند. اما اگر از حد و مرز معمول خود بگذرد تلخ مي‌‌شود و مي‌‌تواند خانمان‌سوز و ويران‌گر باشد. اين حسادت را حسادت افراطي مي‌‌نامند که در مردان بيشتر ديده مي‌‌شود. آيا مي‌‌دانيد گاهي زنان نياز دارند که مردان عشق خود را با حسادت نشان دهند؟ متقابلا مردان نيز چنين احساسي دارند.
براي مثال مرد از اين که مورد توجه همسرش قرار مي‌‌گيرد و همسرش به رفتارهاي او حسادت مي‌‌کند و به قولي شکاک است لذت مي‌‌برد. البته اين شک و دو‌دلي بايد از سوي همسر ظاهري باشد.
مي‌‌توان يک نمونه بارز را بيان کرد. يک خانم ۲۵ ساله تعريف مي‌‌کند که وقتي همسرم با زني خوش سيما در مهماني گرم صحبت مي‌‌شود من يک نگاه خشمگينانه به او مي‌‌اندازم. البته مي‌‌دانم که همسرم منظور سوء از رفتارش ندارد اما با توجهات من لبخندي به لب مي‌‌زند و احساس مردانگي مي‌‌کند. در همين جا بايد بگوييم که حسادت اگر از کنترل خارج شود مي‌‌تواند تداوم زندگي مشترک را مختل کند.از سويي ديگر اگر زوجين نسبت به هم بي‌‌تفاوت باشند و به رفتارهاي يکديگر سطحي و گذرا بنگرند احساس سردي در خانواده به وجود مي‌‌آيد.
از طرفي احساس اهميت دادن به يکديگر مي‌‌تواند براي زوجين لذت بخش باشد. بنابراين احساس حسادت نيز يا مي‌‌تواند در لواي غيرت باشد که به معناي از دست دادن معشوق است و براي معشوق خوشايند است و يا يک احساس حسادت بيمارگونه مدام که معشوق را آزار خواهد داد.
اگر به بعد مثبت حسادت نگاه کنيم مي‌‌بينيم که فقدان اين احساس ممکن است زندگي را به تباهي بکشاند و زن و شوهر نسبت به يکديگر بي‌‌تفاوت شوند.
اگر مردي نسبت به همه رفتارهاي همسرش بي‌‌تفاوت باشد و او را به حال خود بگذارد، زن احساس پوچي خواهد کرد و از اين که شوهرش نسبت به او بي‌‌تفاوت است، سرخورده خواهد شد.گفتني است که اگر به بعد منفي حسادت بنگريم آن قدر دردناک و آزار دهنده مي‌‌شود که زندگي مشترک را تهديد خواهد کرد.يک نمونه ديگر مي‌‌تواند موضوع را روشن‌تر سازد. شوهري به يک سفر تجاري رفته است. مرتب از آن شهر به همسرش تلفن مي‌‌زند اما يک روز به دليل مشغله کاري يا اختلال در تلفن موفق به تماس با همسرش نمي‌‌شود. لذا زن نگران شده و ذهنش معطوف افکار منفي مي‌‌شود.زماني که شوهر بعد از ساعت‌ها قطع ارتباط با همسرش تماس مي‌‌گيرد، آيا درست است زن با پرخاشگري با او به گفتگو بپردازد؟ يا اين که سعي در يافتن دليل اين قطع ارتباط باشد؟
زن و شوهر بايد بدانند که پيش قضاوت هاي غلط مي‌‌تواند براي زندگيشان مضر باشد.زوجين بايد تلاش کنند حسادت منفي در زندگي به وجود نيايد. در اين باره نيز راهنمايي‌هايي به شما خواهيم کرد.
ريشه به وجود آمدن بسياري از حسادتها و بدبيني‌ها از سوي خود زن يا شوهر است.
پس زمينه ايجاد حسد را براي فردي که حسود است به وجود نياوريد. کاري نکنيد يا حرفي به زبان نياوريد که سبب بروز حسادت در همسرتان شود. براي نمونه از فردي خاص که هم‌جنس و هم‌رديف همسرتان است تمجيد و تعريف‌هاي مکرر نکنيد. مردان نسبت به باجناق و يا برادر زن خود حساس هستند پس زن نبايد از آنان به طور پياپي تعريف کند و اين حساسيت را در شوهرش مضاعف سازد. زن وظيفه دارد که از همسرش در برابر جمع تعريف کند و ارزش و مقام او را بالا ببرد.
همچنين زنان نسبت به مادر شوهر و خواهر شوهر خود حساسيت نشان مي‌‌دهند پس شوهر بايد در برابر خانواده خود به همسرش احترام بگذارد به اين ترتيب بسياري از شک‌ها و سو‌ءظن‌ها و نفرت‌ها از بين مي‌‌رود.مي‌‌توان گفت که حسادت افراطي و بدبيني، بيان تنفر است نه عشق. فضاي يک رابطه هر چه دوستانه‌تر باشد اعتماد به يکديگر نيز بيشتر خواهد بود. فقدان و عدم آگاهي از احساسات فرد مقابل در زندگي هرج و مرج به وجود مي‌‌آورد. اگر زوجين بخواهند احساسات خود را با يکديگر تقسيم کنند بايد در ابتدا همديگر را درک کنند و درصدد زجر دادن يکديگر با بدبيني و سوءظن و حسد بر‌نيايند.اگر در طول زندگي خود متوجه شده‌ايد که همسرتان دچار حسد و بدبيني بيمارگونه است و رفتار و گفتار ناپسندش نسبت به شما از روي سوءظن مي‌‌باشد نه غيرت، حتما پيش يک مشاور برويد و از او کمک بخواهيد.افرادي که حسد، شک و بدگماني در دلشان لانه کرده نه تنها خودشان عذاب مي‌‌کشند بلکه طرف مقابل خود را هم مورد اذيت و آزار قرار مي‌‌دهند.مهرورزي همراه با محبت و غيرت و توجه و نيز توانايي در عشق ورزيدن و ايجاد يک رابطه محبت‌آميز با همسر فضاي خانوادگي را خوشايند خواهد کرد.از طرفي ديگر فقدان محبت دو جانبه، عدم گفتگوي سالم و بي‌‌تفاوتي و سوءظن‌هاي بي‌‌جا و ترديد و دودلي موجب جدايي و تنش‌هاي مداوم در خانواده مي‌‌شود. همچنين عشق به بهترين نحو مي‌‌تواند به زندگي گرمي ببخشد. عشقي که همراه با توجه محبت‌آميز باشد.
در پايان بايد اضافه کرد حسادت وقتي به اين معني باشد که همسرتان تلاش مي‌‌کند شما را از داشتن حق طبيعي اجتماعي‌تان محروم سازد بدانيد که خطرناک است. اما زماني‌که احساس کرديد اين حسادت از روي غيرت و دوست داشتن بيش از حد شماست و لطمه‌اي به روابط اجتماعي و روحيه شما نمي‌‌زند از آن نهراسيد. بدانيد که نبودن روابط نزديک و صميمانه زناشويي، افزايش سکوت همسر، بي‌‌توجهي او نسبت به شما، دوري کردن و مخالفت‌هاي بي‌ مورد و همچنين سوءظن‌هاي شديد امنيت زندگي مشترک را کم مي‌‌کند. بايد دلايل اين بي‌‌تفاوتي‌ها را بفهميد. با همسرتان صحبت کنيد و احساس خود را با وي در ميان بگذاريد. شايد او در يک بحران شديد کاري قرار گرفته و منظوري ندارد پس توصيه ما به شما اين است که زود قضاوت نکنيد.
به همسرتان بي‌‌توجه نباشيد و او را بي‌‌اهميت جلوه ندهيد و از صميم قلب به وي عشق بورزيد و هرگونه سوءظن، حسد و ترديد‌هاي بي‌‌جا و بي‌‌مورد را از ذهن خود دور سازيد.مطمئن باشيد زندگي شيرين و گرمي خواهيد داشت.
▪ از ابراز علاقه به همسرتان شرم نکنيد
ابراز علاقه به هر شکلي که باشد مي‌‌تواند پايه و اساس زندگي مشترک را تحکيم بخشد. اگر مي‌‌خواهيد لذت زيادي از زندگي زناشويي خود ببريد پس علاقه خود را ابراز کنيد و خجالت نکشيد. عشق خود را پنهان نکنيد. در ذيل به چند نکته در اين زمينه اشاره مي‌‌کنيم:
-از ابراز علاقه به همسرتان شرم نداشته باشيد. ابراز علاقه نشانگر ميزان دوست داشتن شماست. ابراز عشق چه به صورت بيان جملات عاشقانه و چه با خريد هديه و يا انجام يک عمل نيکو براي همسرتان مي‌‌تواند انجام شود.
- هيچ‌گاه اجازه ندهيد مشکلات زندگي، شما را از همسرتان دور سازد. مشکلات و گرفتاري‌ها و مشغله‌ها با زندگي انسان‌ها عجين است. پس نبايد بگذاريم اين مسائل ميانمان فاصله بيندازد. پس زندگي مشترک را با مشکلات خود دخيل نکنيد و به يکديگر عشق بورزيد.
- هميشه ابراز علاقه به همسر بهترين هديه به اوست. اين هديه مجاني را از او دريغ نکنيد.
- ابراز علاقه با بيان کلمات، تاثير بيشتري بر ذهن همسرتان دارد البته رفتار عاشقانه نيز بي‌‌تاثير نيست. سعي کنيد در گفتگوهاي روزمره نيز از جملات عاشقانه و کلمات محبت‌آميز استفاده کنيد.
- اگر در ابراز علاقه و عشق به همسرتان ناتوان هستيد و در اين زمينه تبحر نداريد و روش بيان عشق را به طرف مقابل خود نمي دانيد حتما به يک مشاور امور خانواده مراجعه کنيد.

● تاريخچه در هزاران سال پيش که بشر متوجه اهميت پرندگان شکاري شد ، بيشتر به عنوان وسيله اي براي تهيه شکار و غذا از آنها استفاده مي کرد و نگهداري از آنه ...

دنياي زنان بعضي اوقات تفاوت هاي بزرگي با دنياي مردان دارد و ممکن است بعضي مردها اين موضوع را درک نکنند، در اکثر اوقات زنان در هنگام ازدواج مخصوصا در س ...

به تدريج که جامعه از الگوي جامعه کشاورز به صنعتي تغيير مي يابد،هم کارکردها و هم اقتدار خانواده، همراه با آن دگرگون مي شود. شايد عمده ترين پيامد و نتيج ...

● بازار داغ اوقات فراغت يادش بخير آن موقع ها. همان روزها که هر چه به تعطيلات تابستان بيشتر نزديک مي شديم، قند توي دلمان بيشتر آب مي شد، براي شيطنت کرد ...

هرکسي استعدادي دارد. شايد استعداد شما پاشيدن شير از دماغتان باشد...اما هرچه که باشد اين هم استعدادي است. و تقريباً از همه استعددها مي شود پول درآورد. ...

دانلود نسخه PDF - ابراز علاقه