up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله آکواريم PDF
QR code - آکواريم

آکواريم

ايجاد چرخه آکواريوم بدون نياز به ماهي

وقتي که يک آکواريم جديد را نصب مي کنيد، مهمترين مرحله اي که قابل بحث است معروف به چرخه و سيکل آکواريم مي باشد. اولين دوره ( که حدود 4 الي 6 هفته طول مي کشد )، زماني است که کلوني باکتريهاي مفيد شروع به رشد مي کنند و به پروسه تجزيه مواد زائد توليد شده بوسيله آبزيان، کمک مي نمايند. در طول چرخه آکواريم، سموم - بيشتر آمونياک و نيتريت - به ميزان بالايي افزايش مي يابند تا زماني که کلوني باکترهاي مفيد به حد کافي براي تجزيه آنها رشد کنند. از هنگامي که وجود زباله ها و مواد دفعي ماهي ها به عنوان نقطه آغازين چرخه آکواريم به حساب مي آمد، بطور سنتي چرخه را به اين نحو آغاز مي کردند که تعدادي ماهي مقاوم و قوي (مانندZebra Danios) را به آکواريم مي افزودند و اجازه مي دادند که مواد دفعي آنها چرخه آکواريم را برقرار کنند. اين متد براستي مؤثر است، هرچند که اين سموم حتي براي ماهي هاي مقاوم هم بسيار استرس زا هستند. آمونياک سمي است بسيار قوي و اثر آن بر روي دستگاه تنفس ماهي ها را مي توان با اثر شامپويي که به چشم انسان وارد مي شود مقايسه کرد - مي سوزاند! - حتي بدتر از اين، سبب پايداري آسيب بافتهايي مي شود که در تنفس ماهي نقش دارند. اين آسيب ها بقدري جدي هستند که ممکن است باعث مرگ ماهيها شوند و حتي اگر برخي از آنها بتوانند اين وضعيت را تحمل کنند، طول عمر آنها بسيار کاهش خواهد يافت و اغلب بجاي اينکه 3 تا 10 سال عمر مفيد داشته باشند، ظرف چند ماه مي ميرند. در بسياري از موارد، مردم براي شروع کار و در آکواريمي که تازه آنرا به کار انداخته اند برخي از ماهياني را انتخاب مي کنند که اصلاً تمايلي به قرار گرفتن در چنين محيط به اصطلاح صفر کيلومتري را ندارند. آنها اين ماهي ها را مي خرند فقط به خاطر اينکه کسي به آنها گفته اين ماهي ها براي شروع چرخه خوب هستند؛ اگر واقعاً اينطور باشد!!!
در سالهاي اخير، اکنون که اطلاعات بيشتري در مورد شيمي و بيولوژي ماهي هاي آکواريمي دريافتيم، به اين تشخيص رسيده ايم که تنها عامل لازم براي انجام شدن چرخه ابتدايي، مواد دفعي ماهي ها نيست، بلکه خود آمونياک است. بنابراين به اين نکته مي رسيم که از خود درباره ضرورت قرار دادن ماهي هاي ضعيفمان در معرض عذاب و شکنجه اي که در بالا شرح آن رفت، سؤال کنيم. خوشحالم از اين که بايد بگويم جواب اينست: واقعاً ضرورتي ندارد.
روند رشد در چرخه آکواريم روشي است که به (Fishless Cycling) يعني چرخه فاقد ماهي معروف است. اين روش بيشتر از روش سنتي، انساني بنظر مي رسد چرا که - همانطور که از نامش پيداست - در آن از ماهي استفاده نمي شود. انجام آن بسيار ساده است و من چرخه آکواريم هاي بسياري را به اين روش برقرار کردم و از نتايج آن بسيار راضي و خشنودم. چرخه آکواريم در زمان طبيعي خودش انجام مي شود و شما واقعاً نمي توانيد آن پروسه را به اجبار بوجود آوريد. اگرچه من در تجربياتم روش برقراري چرخه بدون وجود ماهي را بسيار سريعتر از روش سنتي يافتم. آکواريم 100 ليتري من که چرخه آن با روش سنتي برقرار شده بود شش هفته کامل طول کشيد. در حالي که با اين متد به نتايج زير دست يافتم:
آکواريم 40 ليتري (10گالن ) - بدون گياه هفت روز
آکواريم 70 ليتري (18گالن )- گياهدار 2 هفته
آکواريم 23 ليتري ( 6 گالن )- گياهدار 10 روز
آکواريم 23 ليتري ( 6 گالن ) - بدون گياه 3 هفته
اين متد چطور کار مي کند ؟
تنها به دو چيز احتياج داريد: منبعي از آمونياک و کيت آزمايش براي ترکيبات نيتروژن.
شما يک کيت براي آزمايش آمونياک نياز داريد و يکي براي نيتريت. داشتن يک کيت براي نيترات نيز مي تواند بخوبي کمک کننده باشد، اما من دريافتم که همان دو کيت اول براي ايجاد اين چرخه مهمتر و کافي است. ( دقت کنيد که دو اسم نيتريت و نيترات با وجود شباهت زيادي که به هم دارند، دو فاکتور متفاوت مي باشند که نقش آنها در چرخه نيتروژن و آسيبي که به ماهي ها وارد مي کنند کاملاً متفاوت است. ) اين کيت هاي آزمايش را در بازار و نيز از فروشگاه هاي اينترنتي مي توان خريداري کرد يا از فروشگاه هاي ماهي و يا حتي از سوپرمارکت هاي زنجيره اي تهيه کرد. ( بستگي به محل زندگي شما دارد )
بسيار خوب است که يک پيمانه درجه بندي شده براي اندازه گيري مقدار آمونياکي که اضافه مي کنيد داشته باشيد و همينطور تمام وسايلي که در نهايت براي تعويض آب به آنها نياز داريد. برخي از مردم، مانند خود من، ترجيح مي دهند براي انجام اين چرخه از محصولات تجاري استفاده کنند و برخي نيز فکر مي کنند که اين محصولات فقط عامل هدر دادن پول است. اينها همه عقايد شخصي است و شما بطور قطع مي توانيد چرخه را بدون استفاده از باکتري هاي بسته بندي شده در بطري هاي تجاري هم ايجاد کنيد چرا که آنها همه جا هستند، حتي بطور معلق در هوا.
اگر شما يک آکواريم ديگر که قبلاً نصب شده باشد در دسترس خود داريد، استفاده از شن هاي آن مي تواند در ايجاد چرخه بسيار کمک کننده باشد.اين شن ها را در داخل يک جوراب يا جوراب شلواري قرار دهيد و سر آنرا گره بزنيد، سپس آنرا ته آکواريم جديدي که بکار انداختيد بگذاريد تا اينکه بخوبي با باکتريهاي عالي بذرپاشي شود. همچنين مقداري آب تميز از آکواريم قديمي به آکوراريم جديد اضافه کنيد که به ايجاد چرخه کمک مي نمايد. حقه ديگري که مي توانيد بکار ببريد اين است که ----- آکواريم جديد را براي يک هفته در آکواريم قديمي قرار دهيد و بعد به آکواريم جديد منتقل نماييد. يا اينکه بسادگي لوازم ----- جديد را براي يک هفته در آکواريم قديمي قرار دهيد و بعد آنرا در ----- مناسب قرار داده و قبل از شروع چرخه در آکواريم جديد بگذاريد.اگر هم که اين آکواريم جديد اولين آکواريم شماست و دسترسي به آکواريم قديمي نيز نداريد، اصلاً نگران نباشيد، چرا که باز هم مي توانيد از روش چرخه بدون ماهي استفاده کنيد.
بسيار خوب، دکوراسيون را قرار داديد و آکواريم را پر نموديد، ----- هم بخوبي بکار خود مشغول است. دماي آب را به اندازه 30 تا 32 درجه بالا ببريد . اين عمل به سرعت چرخه کمک مي نمايد. اما نياز نيست که شما صبر کنيد تا دما به اين حد برسد و بعد آمونياک را اضافه کنيد . اين کار را بعد از پر کردن آکواريم ، هر زمان که خواستيد مي توانيد انجام دهيد. اگر مي خواهيد که يک آکواريم محتوي گياه داشته باشيد، حتماً در طول چرخه اين گياهان را اضافه کنيد ( برعکس ماهي ها، گياهان مقادير کم آمونياک را دوست دارند) اما در اينصورت دما را به 25 تا 27 درجه کاهش دهيد چرا که بيشتر گياهان آب گرم را دوست ندارند.
کيت آزمايش آمونياک خود را آماده کنيد. مقداري آمونياک اضافه نماييد. با مقدارکم شروع کنيد. فقط دو قاشق چايخوري براي يک آکواريم کوچک ( حدود 40 ليتر آب ) و نصف فنجان براي آکواريم هاي بزرگ ( حدود 200 ليتر ). حدود يک ساعت صبر کنيد و اجازه بدهيد که آمونياک منتشر شود و بگردش درآيد. حال آزمايش کنيد. هدف شما بايد قرائت رنج آمونياک در حدود 3 تا 5 ميلي گرم بر ليتر(يا ppm) باشد. اگر قرائت آمونياک صفر بود.مقدار بيشتري به آب اضافه کنيد نه خيلي زياد؛ به هر صورت شما يک ماده شيميايي سمي را به کار مي بريد. اجازه بدهيد که آکواريم به کار خود ادامه دهد. دوباره آزمايش کنيد. به همين روش آنقدر اين اضافه کردن آمونياک و تست کردن را ادامه دهيد تا اينکه به هدف تعيين شده برسيد. براي اينکار ممکن است بخواهيد که از محصولات تجاري استفاده کنيد. فراموش نکنيد که باکتريهاي تجاري در بطري ها و به فرم آمونياک غير سمي وجود دارند و اگر از آنها استفاده مي کنيد قرائت آمونياک شما بالاتر از حدي خواهد رفت که در هنگام استفاده نکردن از اين محصولات شاهد هستيد. شما ممکن است رنج آمونياک را بالاتر از 6 ppm (parts per million( مشاهده کنيد که براي ماهي ها بسيار سمي است اما تا زماني که از ماهي در چرخه استفاده نمي کنيد نيازي به نگراني در اين زمينه نيست.
بلافاصله پس از اينکه به رنج بالاي آمونياک دست يافتيد، اضافه کردن آنرا قطع کنيد و حالا زماني است که بايد در انجام آزمايش و اندازه گيري مقدار آن صبور باشيد. اجازه دهيد همه چيز روند خود را طي کند و به آزمايش آب ادامه دهيد. روزي يکبار مناسب است و يا يک روز در ميان. بعد از چند روز مي توانيد آزمايش مقدار نيتريت را مثل آمونياک شروع کنيد. اگر مقاديري از نيتريت را مشاهده نکرديد،مسئله اي نيست. اين مسئله نياز به زمان دارد. هنوز تعويض آب را انجام ندهيد و باز هم اجازه بدهيد که همه چيز روال خود را دنبال کند. وقتي ميزان آمونياک شروع به کاهش کرد بايد بتوانيد مقاديري از نيتريت را اندازه گيري کنيد. وقتي که مقدار آمونياک به صفر کاهش يافت، دوباره شروع کنيد به اضافه کردن روزانه مقدار کمي از آن. فقط حدود يک قاشق چايخوري.
هر وقت ديديد که ميزان نيتريت شما به ماکسيسم خود رسيده و شروع به کاهش کرد، بدانيد که تقريباً کارتان تمام شده است. در تجربياتي که من داشتم چرخه آکواريم سه تا چهار روز بعد از اين زمان کامل شد. اما اين زمان براي افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. زماني که ميزان نيتريت و آمونياک به صفر رسيد چرخه آکواريم شما کامل شده است. حالا زمان آن است که مقدار زيادي از آب آکواريم را تعويض کنيد ( در حدود 50 تا 80 درصد ). لوازم ----- خود را تعويض نکنيد و در حين تعويض آب شن هاي کف آکواريم را نيز تميز ننماييد. آکواريم را دوباره با آب مناسب پر کنيد و دماي آن را تا حدي که براي ماهي انتخاب شده نياز است پايين بياوريد. اجازه دهيد که چند ساعت يا براي تمام مدت شب، همه چيز روال خود را طي کند . دوباره ميزان آمونياک و نيتريت را چک کنيد و اگرميزان هر دوي آنها هنوز صفر بود، چرخه آکواريم به خوبي انجام شده و آماده پذيرش ماهي مي باشد.

علاقمندان و صاحبان آکواريوم ماهيان زينتي علاقه زيادي به شناسايي گونه هاي مختلف آبزيان زينتي و نحوه تکثير و پرورش آنها دارند ولي متأسفانه منابع اطلاعات ...

● لوازمي که براي درست کردن يک آکواريم کامل مورد نياز است بدين شرح است: ▪ آکورايم : انتخاب آکواريم بسته به علاقه افراد متفاوت است. حجم آکواريم = ارتفاع ...

● همستر - کوچکتر از سنجاب همستر ( Hamster ) حيواني کوچک و زيبا که موش نيست ! همستر ( Hamster ) حيواني کوچک و بسيار زيبا و جذاب در رنگ هاي گوناگون ازجم ...

گلاس فيش يا ماهيان شيشه اي متعلق به خانواده Chandidae يا Ambassidae شامل همه ماهياني است که داراي بدن شفاف مي باشند . آنها بومي آسيا به خصوص پاکستان ، ...

خانواده ماهي طلايي شامل گلدفيش کاليکو، بلک مور، لاين هد، دم چادري، چشم آسماني، چشم بادبادکي ( بابل آيز ) و انواع ديگر مي باشد. خانواده ماهي طلايي بسيا ...

دانلود نسخه PDF - آکواريم