up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله آکنه PDF
QR code - آکنه

آکنه

نيمه پنهان آکنه

جوش سرسياه-کمتر کسي است که در طول زندگي اش جوش نزده باشد. اما بيشتر مردم نمي دانند اين جوش ها از کجا مي آيند و چگونه بايد با آنها مقابله کرد....
اگر در ذهن شما هم پرسش هاي مختلفي درباره اين ميهمان هاي ناخوانده وجود دارد، اين ۱۵ نکته را بخوانيد تا جواب بعضي پرسش هاي خودتان را در اين خصوص پيدا کنيد.
۱) جوش ها و هورمون ها
جوش يا آکنه در دخترخانم ها مي تواند يکي از علايم اختلال هورموني باشد. جوش صورت يا بدن همراه مشخصات ديگري مانند موهاي زياد يا ريزش مو مي تواند از نشانه هاي اختلال هاي هورموني يا افزايش هورمون هاي مردانه در خانم ها باشد و مراجعه به متخصص پوست يا زنان يا غدد مي تواند به تشخيص و درمان زودرس کمک کند.
۲) جوش ها و غذاها
رژيم غذايي مي تواند در تشديد جوش يا آکنه موثر باشد. اگرچه در بسياري از کتاب هاي تخصصي و نيز در مقاله هاي متعدد ذکر شده که رژيم غذايي تاثيري در تشديد آکنه ندارد اما اخيرا به اين مساله توجه شده که رژيم غذايي، به خصوص غذاهايي با انديس گليسميک بالا (شاخص قند بالا) مانند شيريني و شکلات مي توانند در تشديد آکنه موثر باشند. اغلب افراد خودشان متوجه مي شوند که با مصرف برخي مواد غذايي مانند خرما يا آجيل دچار تشديد آکنه مي شوند و بنابراين بايد از آن ماده غذايي خاص پرهيز کنند. قانوني وجود ندارد که بگوييم تمام افراد مبتلا به آکنه از مصرف فلان ماده غذايي پرهيز کنند زيرا برخي با مصرف يک کيلوگرم خرما هم جوش نمي زنند ولي عده اي ديگر با مصرف يک عدد خرما دچار مشکل مي شوند.
۳) جوش ها و دستکاري
هرگز جوش هاي صورت تان را دستکاري نکنيد. گاهي لازم است جوش هاي زيرپوستي توسط دستگاه هاي خاصي درآورده شود اما اجازه دهيد اين کار توسط متخصص پوست انجام شود. از فشار دادن جوش هاي التهابي پرهيز کنيد.
۴) جوش ها و رآکوتان
هر دارويي فوايد و مضرات خودش را دارد و اين در مورد رآکوتان نيز صدق مي کند. راکوتان يا ايزوترتينويين عوارض زيادي دارد اما اگر متخصص پوست اين دارو را براي شما لازم دانسته، حتما مصرف آن در نهايت به نفع شماست. برخي مردم گمان مي کنند که اين دارو موجب نازايي مي شود. اين شايعه از آنجا نشات مي گيرد که همواره توصيه مي شود فردي که در حال مصرف اين داروست، از بارداري جلوگيري کند زيرا ايزوترتينويين يک داروي تراتوژن است و مي تواند موجب نقايص جنيني شود. اين دارو از مشتقات ويتامين A است و ارتباطي به زايا و نازا بودن ندارد. اگر به هر دليلي خانمي تحت درمان با اين دارو قرار گرفته، تا يک ماه پس از قطع آن بايد از باردار شدن پرهيز کند و براي اطمينان از پاک شدن دارو از بدن توصيه مي کنيم که تا ۳ ماه اين پيشگيري را داشته باشد.
در مورد اين دارو، دوز کلي بسيار مهم است؛ يعني اگر شروع کرديد به مصرف اين دارو، براي به حداقل رسيدن عود جوش ها به دنبال قطع دارو بايد به اندازه وزنتان ضرب در ۶ دارو مصرف کنيد. يعني يک فرد ۶۰ کيلوگرمي بايد ۳۶۰ عدد رآکوتان مصرف کند تا احتمال عود جوش ها به دنبال قطع دارو به حداقل برسد. البته در موارد معدودي، به خصوص در خانم هايي که مشکل هاي هورموني دارند، ممکن است پس از يک دوره کامل مصرف دارو مجددا جوش ها عود کند که در اين موارد، ضمن توجه به درمان مشکل هاي هورموني توسط متخصصان غدد درون ريز يا زنان، ممکن است مصرف يک دوره ديگر ايزوترتينويين لازم دانسته شود.
۵) جوش ها و نوجوانان
برخي والدين گمان مي کنند که اين جوش ها مقتضاي سن نوجوانان است و نيازي به درمان ندارد. در صورتي که اگر همين جوش هاي ساده درمان نشود، مي تواند به رخداد جوشگاه هاي بسيار ناخوشايندي روي صورت فرزندان شان منجر شود که نياز به صرف هزينه هاي گزاف براي بهبود چنددرصدي اين جوشگاه ها دارد. نوجواناني که در سن بلوغ قرار دارند، توجه زيادي به ظاهر پوستشان دارند و بايد والدين به اين توجه فرزندان احترام گذاشته و درصدد درمان جوش برآيند تا به اين وسيله، عملکرد اجتماعي و تحصيلي آنها نيز بهبود يابد و از برخي مشکل هاي آتي پوستي نيز پيشگيري شود.
۶) جوش ها و آرايش
متاسفانه در کشور ما ميزان مصرف مواد آرايشي در دخترخانم ها بسيار بالاست و اين مساله يکي از علل ايجاد و تشديد آکنه در آنها است. مواد آرايشي غليظ و چرب موجب انسداد منافذ پوست و ايجاد جوش هاي سرسياه و سرسفيد يا کومدون روي پوست صورت مي شوند که به تدريج اين جوش هاي زيرپوستي مي توانند به جوش هاي التهابي منجر شده و جوشگاه هاي ناخوشايندي را روي پوست ايجاد کنند. با مصرف مواد آرايشي و ايجاد جوش هاي زيرپوستي، فرد مجبور مي شود که براي پوشاندن اين جوش ها از مواد آرايشي بيشتري استفاده کند و اين، مشکل را تشديد خواهد کرد.
۷) جوش ها و صابون
اگر مبتلا به جوش صورت هستيد، از شست وشوي مکرر صورت با صابون پرهيز کنيد؛ چون منجر به انسداد منافذ و تشديد آکنه مي شود. از ماليدن صابون جامد روي پوست آکنه اي نيز خودداري کنيد. مي توانيد از استعمال کف صابون بر صورت بهره ببريد يا از ژل هاي شست وشوي صورت.
۸) جوش ها و برنزگي
بعضي ها براي پوشاندن جوش هاي صورت به برنزه کردن پوست روي مي آورند ولي فوايد اين کار، موقتي است و عوارض جدي دارد. آفتاب و نيز دستگاه هاي سولاريوم موجب پيري زودرس پوست شده و به رخداد سرطان هاي پوست در آينده منجر مي شوند. استفاده از ضدآفتاب مناسب را مدنظر قرار دهيد.
۹) جوش ها و مرطوب کننده
بيماران مبتلا به آکنه يا جوش صورت اغلب پوست چربي دارند و البته عده اي هم وجود دارند که در زمينه پوست خشک مبتلا به آکنه باشند. آنها براي درمان خشکي پوست خود نبايد از هر مرطوب کننده اي استفاده کنند. مرطوب کننده هاي بسيار ملايم و کم چربي به نام مرطوب کننده هاي Oil free يا فاقد چربي براي اين بيماران، مناسب تر است. در مصرف اين مرطوب کننده ها نيز بايد حد اعتدال را رعايت کرد و از مصرف بيش از حد آنها خودداري کرد. به طور کلي، مصرف کِرِم هاي متعدد و غيرضروري روي صورت مبتلا به جوش موجب اختلال در روند درماني خواهد شد.
۱۰) جوش ها و ضد آفتاب
بايد از ضدآفتاب هاي فاقد چربي استفاده شود تا موجب تشديد آکنه نشود. از آنجا که اين کِرِم ها بايد هر ۲ تا ۳ ساعت از صبح تا عصر مصرف شود، اگر از کِرِم هاي فاقد چربي استفاده نشود، مصرف آنها باعث انسداد منافذ پوست و تشديد جوش ها مي شود.
۱۱) جوش ها و جراحي
برخي جوشگاه هاي آکنه به قدري عميق هستند که بايد آنها را توسط جراحي برداشت يا آنها را با دستگاهي به نام پانچ از جاي خود جدا کرد و بالا آورد. در اين روش برش هاي دايره مانندي در اطراف ضايعات باقي مي ماند که بايد چند ماه بعد با تراشيدن پوست يا ليزردرماني سعي در برطرف کردن آنها کرد. امروزه با وجود ليزرهاي مختلف مانند ليزرهاي co۲ Fractial کمتر از روش هاي تهاجمي مانند درم ابريشن يا سايش پوست استفاده مي شود.
۱۲) جوش ها و کورتون
کساني که به هر دليل از کورتون موضعي روي پوست صورتشان استفاده مي کنند به تدريج دچار جوش هايي روي صورتشان مي شوند به نام روزاسه استروييدي. مصرف اين داروها همچنين موجب نازک شدن پوست و پيدايش رگ هاي متعددي روي صورت مي شود. هرگز نبايد خودسرانه و براي مدت طولاني از کورتون هاي موضعي مانند بتامتازون روي صورت استفاده کنيد. مصرف موضعي داروي کورتوني بايد زيرنظر متخصص پوست باشد. مصرف کورتون خوراکي (مثلا در مبتلايان به بيماري هاي روماتيسمي يا بيماري هاي پوستي مثل پمفيگوس) گاهي موجب جوش هاي ريز و متعددي در بالاتنه خواهد شد که نياز به درمان اختصاصي دارد و مجوزي براي قطع کورتون خوراکي نيست.
۱۳) جوش ها و افسردگي
افراد افسرده مي توانند رآکوتان مصرف کنند؛ فقط به شرطي که از روان پزشک خود نامه داشته باشند زيرا گاهي ديده شده است که رآکوتان موجب تشديد افسردگي و ايجاد افکار خودکشي مي شود. از طرفي، بهبود آکنه شديد گاهي موجب بهبود روحيه فرد و تخفيف افسردگي مي شود.
۱۴) جوش ها و بارداري
گاهي آکنه هاي معمولي در دوران بارداري شدت مي يابد و متخصصان پوست مجبور به استفاده از داروهاي خوراکي مانند ارتيرومايسين مي شوند. هدف آن است که طي اين دوره از مصرف داروهاي خوراکي و موضعي که احتمال آسيب رساندن به جنين دارند، خودداري شود. بهترين روش، استفاده از داروهاي موضعي مانند آنتي بيوتيک هاي موضعي است. بهتر است از ترتينويين در بارداري استفاده نشود.
۱۵) جوش ها و پيلينگ
توسط پيلينگ اسيد ميوه يا گليکوليک اسيد، مي توان آکنه خفيف تا متوسط را تا حد قابل توجهي کنترل کرد و حداقل يک کمک درماني بسيار خوب است. اين لايه برداري براي کومدون ها يا جوش هاي زيرپوستي بسيار مفيد است.

حتما شما هم صورت بعضي ها را ديده ايد که به علت جاي جوش هاي قديمي، تورفته به نظر مي رسد. بسياري از اين افراد از جاي اين جوش هاي قديمي که صورت شان را آب ...

● تعريف آکنه يک ضايعه پوستي است که سبب ايجاد جوشهاي سرسياه و التهاب ضايعات قرمز (کورک، جوشهاي چرکي، کيست) مي گردد. اين زايده ها بطور معمول جوش يا زيت ...

آکنه(Acne) حالتي در پوست که باعث ايجاد جوش هاي سرسفيد، جوش هاي سرسياه، بثورات ملتهب قرمز رنگ(کورک، کيست، جوش چرک دار) مي شود. اين توده هاي متورم جوش ه ...

پوست، وسيع ترين بخش بدن براي پوشاندن اندام ها و ارگان هاي داخلي و اولين بخش از بدن است که نظر ديگران را در نخستين برخوردشان با ما جلب مي کند... به همي ...

کمتر کسي است که در طول زندگي اش جوش نزده باشد. اما بيشتر مردم نمي دانند اين جوش ها از کجا مي آيند و چگونه بايد با آنها مقابله کرد.... اگر در ذهن شما ه ...

● تعريف آکنه يک ضايعه پوستي است که سبب ايجاد جوشهاي سرسياه و التهاب ضايعات قرمز (کورک، جوشهاي چرکي، کيست) مي گردد. اين زايده ها بطور معمول جوش يا زيت ...

آکنه منافذ بسته شده غدد چربي (دانه هاي سرسياه و سرسفيد)، جوش ها و ضايعات عميق تر (کيست ها يا ندول ها) است که در صورت، گردن، سينه، پشت، شانه ها و حتي ب ...

آکنه ناشي از تداخل عملکرد هورمون ها و ديگر مواد روي غدد چربي پوست (غدد سباسه) و فوليکول مو است. اين عوامل منجر به بسته شدن منافذ شده و منجر به بروز ضا ...

دانلود نسخه PDF - آکنه