up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله آپديت بايوس PDF
QR code - آپديت بايوس

آپديت بايوس

آموزش آپديت بايوس

سياستمدار رسمي هر سيستم کامپيوتري است که از اولين لحظه راه اندازي کامپيوتر،تراکنش هاي حياتي کامپيوتر را مديريت مي کند. در اين مقاله به اين موضوع پرداخته مي شود که چگونه مي توان حداکثر بهره را از آن برد و عمليات «flash »کردن بايوس به چه معناست.اصلي ترين قسمت هر کامپيوتر،«سيستم ورودي خروجي اوليه» (BIOS:Basic InputOutput System ) آنست.
وقتي يکي از اجزاي سيستم نياز داشته باشد که ديگر قسمت هاي کليدي داخل کامپيوتر را شناسايي کرده و با آنها ارتباط برقرار کند،به سراغ بايوس مي رود و بايوس مقدمات اين کار را فراهم کرده و در اختيارش قرار مي دهد. پس از روشن کردن کامپيوتر و پيش از انجام هر گونه عملي، اطلاعاتي که در تراشه حافظه بايوس ذخيره گرديده خوانده مي شود. اين تراشه روي مادربرد کامپيوتر جاسازي گرديده است.
بايوس سرعت عملکرد پردازنده ،RAM و گذرگاه سيستم (BUS )را تعيين مي کند(گذرگاه سيستم خود نيز نوعي سياستمدار کوچک است که به عنوان رابط بين پردازنده و تمام اجزاي ديگر سيستم عمل مي نمايد.)در چند ثانيه اول پس از روشن کردن دستگاه،بايوس نشان مي دهد که چه درايوهاي اپتيکالي نصب شده اند حجم هارد ديسک چقدر است و چه مقدار حافظه روي مادر برت نصب شده است.
همچنين پورت هاي اتصال کيبورد و ماوس را شناسايي مي کند،پورت هاي USB را پيدا مي کند،و کارت گرافيکي ،کارت صدا و آداپتور شبکه رانيز مورد شناسايي قرار مي دهد. پس از آن با انجام يک خودآزمايي موسوم به POST (Power-on self test )شروع به راه اندازي ادامه سيستم مي نمايد.
در اين خود آزمايي بايوس پيش از نمايش فهرستي از اجزاي اصلي،وجود برخي از مشکلات محتمل نظير فقدان سيستم عامل يا کيبورد را مورد بررسي قرار مي دهد. همچنين تراشه بايوس وظايفي نظير غير فعال کردن آداپتور صوتي onboard ،درخواست کلمه عبور،يا تغيير تاريخ و زمان را نيز انجام مي دهد. يک بايوس پيشرفته قابل انعطاف به دو طريق مختلف قابل برنامه ريزي است :يکي اينکه مي توان اين کار را با تنظيمات خود بايوس انجام داد.
با اين که پيش فرض تقريبا” همه تراشهاي بايوس اينست که سرعت پردازنده، RAM ،باس سيستم و باس AGT کارت گرافيکي را بطور خودکار تعيين کند،امااغلب تراشه هاي بايوس اين امکان را مي دهند که تنظيمات دستي دلخواه را اعمال کنيد و تنظيمات خودکار ناديده گرفته شوند. براي مثال فرض کنيد يک پردازنده ۳.۲ گيگاهرتزي پنتيوم ۴ داريد که طوري طراحي شده که با سرعت ۱۶ برابر باس سيستم ۲۰۰ مگاهرتزي آن عمل کند. مي توانيد باس سيستم خود را به دلخواه افزايش داده و به ۲۲۰ مکاهرتز تغيير دهيد.
سرعت پردازنده که با ۱۶ برابر اين سرعت اجرا مي شود، برابر با ۳.۵۲ گيگاهرتز خواهد بود. احتمال دارد که پردازنده با اين سرعت کار نکند اما قابليت تراشه بايوس اين امکان را به شما مي دهد که سرعت هاي فوق را بيازماييد .دومين روش براي تغيير دادن اطلاعات موجود در بايوس flash کردن يا بروز رساني آنست.
Flash کردن بايوس که قدري از تغيير دادن تنظيمات بايوس پيچيده تر است برنامه تعبيه شده در هسته بايوس را تغيير مي دهد.اما چرا بايد بخواهيد نحوه عملکرد بايوس (اصلي ترين جزء سيستم )را تغيير دهيد؟ اول اين که flash کردن بايوس خرده اشکالاتي را که از زمان توليد مادر برد کشف شده اند، تصحيح و برطرف مي کند. چه قابليت هاي مربوط به مديريت جريان برق به درستي عمل نکنند و چه کامپيوتر نتواند دستگاه هاي plug-and-play را بطور خودکار تشخيص دهد،عمل flash کردن مي تواند بايوس را طوري ارتقاء دهد که ميزان پاسخگويي يک کامپيوتر افزايش يابد. دوم اينکه يک بايوس ارتقاء يافته اغلب سازگاري با سخت افزار و ادواتي را که پس از ساخت مادربرد توليد شده اند، بهبود مي بخشد.
هارد دسيک هاي حجيم تر درايوهاي خارجي (external ) و کارت هاي گرافيکي نوظهور ،هر يک ممکن است با يک بايوس قديمي تر کار نکنند.سوم اينکه،چند ماه پس از نصب يک تراشه بايوس بر روي يک مادربرد بخصوص ممکن است راه هاي بهتر و کارآمدتري براي تبادل داده ها و پيکر بندي اجزاي سخت افزاري ابداع گردند. بنابراين بروز رساني تراشه بايوس باعث نيل به بهترين کارايي خواهد شد.
● Flash
فوايد flash کردن بايوس آشکار هستند. اگر بنا داريد خودتان اقدام به انجام اين کار کنيد،به وب سايت کارخانه سازنده مادربرد خود برويد و به دنبال صفحات مربوط به پشتيباني پس از فروش بگرديد. از آنجا لينک مربوط به download نرم افزار را پيدا کنيد. پس از يافتن محل مربوط به مادر بردخود آخرين نسخه موجود از نرم افزار بايوس آن را دريافت نماييد. توجه داشته باشيد که نسخه اي را که مختص مادربردتان ساخته نشده به هيچ وجه دريافت نکنيد.
نصب گونه ديگري از بايوس مادربرد بر روي سيستم ممکن است باعث شود که بايوس و در نتيجه مادربرد غيرقابل استفاده گردد.اگر در وب سايت فوق دو نسخه ”فقط update ”و ”update ”به همراه برنامه نصب کننده ”وجود داشت،گزينه”… به همراه نصب کننده ”را انتخاب نماييد.اگر نمي توانيد اين دو را با هم دانلود کنيد،اطمينان حاصل نماييد که ابتدا برنامه نصب کننده و سپس خود update را دريافت مي نماييد. سپس آن دو را روي يک فلاپي ديسک کپي کنيد،ديسک را در درايو قرار داده و کامپيوتر را از نو بوت نماييد.
قبل از بالا آمدن سيستم،وارد برنامه BIOS شويد (معمولا” از طريق دکمه Delete يا F۲ ،در غير اين صورت به مستندات مادربرد خود رجوع کنيد). در منوي Boot يا Drives ،بررسي کنيد که تنظيمات به گونه اي باشد که فلاپي ديسک قبل از هارد ديسک بوت شود. تغييرات انجام داده را ذخيره کنيد وسيستم را بوت کنيد. حالا سيستم از فلاپي ديسک بوت مي شود. براي اجرا برنامه update ،کافيست فقط نام فايل EXE .آن را تايپ کرده و Enter را بزنيد.سپس نام update جديد بايوس خود را انتخاب نماييد. در خلال انجام عمليات flash بايوس،به هيچ عنوان به کامپيوتر خود دست نزنيد،اگر وقفه اي در اين عمليات به وجود آيد باعث مي شود سيستم غير قابل بوت شدن گردد.
به همين دليل توصيه مي شود دستگاه خود را به يک منبع مطمين وصل کنيد و يا از UPS استفاده نماييد. پس از اتمام عمليات Flash ،برنامه از شما مي خواهد ديسکت را از درايو خارج کرده و سيستم را بوت نماييد. اگر برنامه بخواهد خودش سيستم را بوت کند،نبايد مانع از انجام اين کار بشويد(اگر اين طور باشد،پيغامي به شما خواهد داد.)
پس از راه اندازي مجدد سيستم خواهيد ديد که اينک کامپيوترتان با ثبات تر و با سخت افزار ها سازگارتر است و کارايي بهتري ارايه مي نمايد.

از ابتداي سال ۲۰۱۰ تا کنون قسمت فن آوري اطلاعات خبرگزاري ها و روزنامه ها هرروز اخباري از انواع ويروس ها و تروژان ها منتشر کرده اند تا ما بدانيم امسال ...

پل ارتباطي سيستم عامل با سخت افزار يکي ازمهمترين قسمت هاي کامپيوتر به لحاظ لايه بندي و سازمان کامپيوتر،بايوس مي باشد. بايوس مفهومي است که اغلب مردم در ...

بسم الله الرحمن الرحيم براي اينکه ما به توانيم يک سيستم رايانه اي را تعمير کنيم ابتدا بايد با قطعات آن آشنا شويم سپس با کار آن قطعات آشنا باشيم تا بتو ...

شايد بارها و بارها درباره ويروس و تعريف آن در اين ماهنامه و ديگر مجلات خوانده باشيد. اهميت موضوع و اخباري كه هر روزه از آلوده شدن رايانه ها به گوش مي ...

دانلود نسخه PDF - آپديت بايوس