up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله آپانديسيت PDF
QR code - آپانديسيت

آپانديسيت

در مورد آپانديس بايد بدانيم . . .

● مرور کلي
آپانديس يک ساختار لوله اي شکل و کوچک است که به قسمت ابتدائي روده بزرگ متصل مي باشد و در قسمت راست پائين شکم قرار دارد. اين عضو هيچ عملکرد شناخته شده اي ندارد و برداشتن آن طي عمل جراحي هيچ اختلالي در هضم غذا ايجاد نمي کند.
آپانديسيت به معني التهاب آپانديس مي باشد. اين بيماري يک اورژانس جراحي است و هيچ درمان داروئي مؤثر ندارد و بايد حتماً جراحي شود. در صورتيکه بيمار سريعاً جراحي شود، بيشتر بيماران سريعاً و بدون مشکل خاصي بهبود مي يابند ولي در صورت تأخير در درمان، آپانديس پاره شده و باعث پخش شدن عفونت در محوطه شکم و حتي مرگ مي شود. گرچه اين بيماري در هر سني ممکن است رخ دهد ولي شايعترين سنين بيماري بين ۳۰ ۱۰ سال مي باشد.
● دلايل ايجاد بيماري
دليل ابتلا به آپانديسيت ، انسداد دهانه آپانديس مي باشد. اين انسداد به هر علتي که ايجاد شود، باعث بالا رفتن فشار داخل آپانديس شده و همچنين باعث ايجاد التهاب و اختلال در جريان خون آن مي شود. در صورت عدم درمان ، انسداد باعث سياه شدن عضو و پاره شدن آن مي شود.
شايعترين دليل انسداد آپانديس، گير کردن گلوله سفتي از مدفوع در دهانه آپانديس مي باشد، گرچه گاهي در اثر عفونتهاي ميکروبي يا ويروسي لوله گوراشي هم، غدد لنفاوي متورم شده و مي توانند روي آپانديس فشار وارد کنند و باعث انسداد شوند.
در موارد نادري نيز، آسيب و ضربه هاي وارده به شکم نيز مي تواند منجر به آپانديسيت شود.
● علائم و نشانه ها
مهمترين علائم بيماري عبارتند از :
▪ درد شکم : ابتدا در اطراف ناف بوده و پس از مدتي به ناحيه راست پائين شکم جابجا مي شود.
▪ کاهش اشتها، تهوع ، استفراغ، اسهال يا يبوست، تب خفيف که پس از ساير علائم ايجاد مي شود، عدم توانائي دفع گاز تورم شکم از ساير علائم همراه مي توانند باشند .
توجه داشته باشيد که فرد مبتلا به آپانديسيت تمام علائم فوق را ممکن است نداشته باشد. درد شکم با حرکت ، تنفس عميق ، سرفه و يا عطسه تشديد مي شود. علاوه بر دردي که بيمار حس مي کند، فشار دادن ناحيه درگير شکم (اغلب طرف راست و پائين)باعث ايجاد درد مي شود.
● افراد بيمار با علائم غير معمول
بعضي افراد نياز به توجه ويژه براي تشخيص آپانديست دارند. اين افراد داراي شرايط خاص هستند که ممکن است علائم کلاسيک بيماري را که در بالا گفته شد نداشته باشند و گاهي تنها علامت آنها يک احساس ناخوشي مي باشد. اين افراد شامل:
▪ افرادي که داروهاي سرکوب کننده سيستم مثل استروئيدها را دريافت مي کنند.
▪ افرادي که عضو پيوندي دريافت کرده اند.
▪ افراد مبتلا به عفونت HIV.
▪ افراد مبتلا به ديابت.
▪ افراد مبتلا به سرطان و يا کسانيکه شيمي درماني دريافت مي کنند.
▪ افراد بسيار چاق.
▪ همچنين زنان حامله، شيرخواران ، کودکان و افراد سالمند نيز بعلت تشابه علائم بيماري با شرايط خاص آنها، نيازمند توجه ويژه مي باشند.
در حاملگي درد شکم ، تهوع و استفراغ از علائم شايع بوده و نمي توان آنها را صد در صد به حساب آپانديسيت گذاشت. بسياري از زناني که در دوران حاملگي مبتلا به آپانديسيت شده اند، علائم کلاسيک آپانديست را نداشته اند بنابراين تمام زنان حامله که دچار درد شکم مي شوند بايد حتماً به پزشک مراجعه کنند.
در نوزادان و کودکان کوچکتر بعلت اينکه قادر به برقراري ارتباط با والدين و پزشک نمي باشند اطلاع از نوع درد و کيفيت آن مقدور نمي باشدو پزشک نمي تواند اطلاعات قابل اعتمادي از زبان بيمار بشنود و فقط مجبور است به معاينه اکتفا کند و به دنبال علائمي که کمتر اختصصاصي هستند باشد ( مثل خستگي و يا استفراغ).
در کودکان نو پا که مبتلا به آپانديسيت شده اند، گاهي بيماري با اختلال در غذا خوردن و خواب آلودگي خود را نشان مي دهد. کودکان بزرگتر گاهي با يبوست بيماري خود را نشان مي دهند ولي همچنين گاهي مدفوع کم حجم و آغشته به موکوس از علائم بيماري مي باشد. با توجه باينکه علائم در کودکان بسيار وسيع و متفاوت است، هر کودکي با علائم مشکوک به آپانديسيت بايد سريعاً به پزشک مراجعه کند.
بيماران سالمند که در حالت عادي نيز بيشترگرفتارمشکلات پزشکي مي باشند، در هنگام ابتلا به آپانديسيت نيز علائمي متفاوت داشته و عوارض بيشتري گريبانگير آنها مي شود. در افراد سالمند، ابتلا به بيماري با تب خفيفتر و درد شکمي، با شدت کمتري همراه است. بسياري از افراد سالمند تا مرحله نهائي بيماري که آپانديس بسيار ملتهب شده و د رمعرض پاره شدن قرار گرفته است، چيزي متوجه نمي شوند. بنابراين هر فرد سالمند با تب خفيف و درد شکمي بسيار خفيف نيز بايد توسط پزشک ويزيت شود.
● تشخيص
۱) تاريخچه پزشکي و معاينات باليني
اين مورد نکته اصلي در تشخيص بيماري است يعني پرسشهاي دقيق از علائم بيماري و معاينه فيزيکي توسط پزشک. هنگام ويزيت بيمار پزشک سوالات متعددي را مي پرسد، مثلاً در مورد درد شکم از کيفيت درد، محل آن، الگوي درد و شدت درد پرسش مي کند. همچنين در مورد مشکلات قبلي پزشکي فرد، جراحي قبلي،سابقه بيماري در افراد فاميل بيمار،داروهائي که فرد دريافت کرده است و موارد حساسيت فرد به دارو و غذا را مي پرسد. در مورد سابقه مصرفالکل،سيگارو موادمخدر پرسش مي شود.
قبل از انجام معاينه فيزيکي فرد، علائم حياتي ( فشار خون ، درجه حرارت ، تعداد ضربان قلب و تعداد تنفس در هر دقيقه ) را ثبت مي کند و آنوقت از سر تا پاي بيمار بطور دقيق معاينه مي شود . شرايط زيادي مي تواند باعث درد شکم شود، حتي يک سينه پهلو يا بيماري قلبي گاهي با درد شکم خود را نشان مي دهند و علائمي مثل تب، ضايعات پوستي و تورم غدد لنفاوي نيز اکثراً در شرايطي ايجاد مي شود که بعمل جراحي نياز ندارد.
معاينه شکم مهمترين قسمت براي تشخيص بيماري مي باشد. محل درد و حساسيت به درد، مهمترين نکته در معاينه شکم است. درد علامتي است که بيمار نوع و محل آنرا توصيف مي کند، ولي حساسيت به درد، دردي است که با لمس ايجاد شده و پزشک با معاينه خود به آن پي مي برد. بهر صورت همانطور که گفته شد از يافته هاي معاينه فيزيکي است که پزشک بايد به اين نکته پي برد که درد شکم نياز به جراحي دارد يا نه ؟
۲) تستهاي آزمايشگاهي
تستهاي خوني براي کنترل علائم عفونت بررسي مي شوند. مثلاً در اين شرايط ميزان گلبولهاي سفيد خون افزايش پيدا مي کند. اندازه گيري يونهاي موجود در خون نيز براي نشان دادن مشکلات و اختلالات ميزان آب يا ميزان يونهاي موجود در خون بررسي مي شوند. آزمايش ساده ادرار براي رد کردن عفونت ادراري انجام مي شود. پزشکان همچنين براي زناني که در سنين باروري هستند، ممکن است تست بارداري را درخواست نمايند، تا بتوانند بعضي از عوارض بارداري ناخواسته را که ممکن است با درد شکمي خود را نشان دهند، تشخيص بدهند.
۳ )تاريخچه پزشکي و معاينات باليني
عکس ساده شکم براي نشان دادن انسداد، پارگي احشاء ، اجسام خارجي و در موارد نادر براي نشان دادن آپانديکوليت ( که همان مدفوع سفت شده مي باشد که در دهانه آپانديس گير کرده و علائم آپانديسيت را بوجود آورده است) استفاده مي شود.
سونوگرافي مي تواند گاهي التهاب آپانديس را نشان دهد و علاوه بر آن مي تواند ساير علل درد شکمي مثل عوارض حاملگي و يا بيماريهاي کيسه صفرا را تشخيص دهد.
CT اسکن تست ديگري است که در شرايط خاص ممکن است انجام گيرد. در اين تست، مقاطعي از بدن بطور متوالي تصويربرداري مي شوند و خصوصاً در شرايطي که تشخيص کلنيکي با شک روبرو مي باشد، مي توان از آن استفاده کرد زيرا مي تواند بسياري از اختلالات شکمي را مشخص کند.
۴) ساير آزمايشات
در موارد انتخاب شده، خصوصاً در زنان درد شکمي مي تواند ناشي از آپانديس ملتهب و يا اختلالات تخمدان باشد، لاپاراسکوپي ممکن است کمک کننده باشد. گرچه در اين تکنيک اشعه X بکار نمي رود و از اين نظر خطري ندارد ولي نياز به بيهوشي عمومي دارد. لاپاراسکوپ يک لوله نازک مي باشد که يک دوربين کوچک به آن متصل بوده و پزشک از طريق يک برش کوچک آنرا وارد بدن بيمار کرده و مي تواند بوسيله آن اعضاء و جراح شکم بيمار را مشاهد کند. همچنين از محاسن لاپاراسکوپي اين است که اگر بيماري تشخيص داده شده طي عمل لاپاراسکوپي، از بيماريهائي باشد که نياز به عمل جراحي داشته باشد، مي توان همزمان عمل جراحي بيمار را انجام داد.
● درمان
۱) جراحي
آپانديسيت حاد، با عمل جراحي و برداشتن آپانديس ملتهب درمان مي شود. اين جراحي يا از طريق جراحي باز و از يک برش در ناحيه پائين و راست شکم و يا از طريق لاپارسکوپ و با ۴ ۳ برش بسيار ريز انجام مي شود. لاپاراسکوپ خصوصاً زمانيکه تشخيص بيمار همراه شک بوده باشد و بخواهيم ساير موارد درد شکم را نيز بررسي مي کنيم استفاده مي شود. بعضي از بيماران نيز لاپاراسکوپي را ترجيح مي دهند، زيرا اندازه برش آن کوچکتر، بهبود سريعتر و با درد کمتري همراه است و داروي ضد درد کمتري را نياز دارد.
نکته قابل توجه اين است که پزشکان پس از عمل در هر صورت آپانديس را بر مي دارند. يعني حتي اگر پس از عمل متوجه شوند که که آپانديس سالم بوده و تشخيص آنها اشتباه بوده است، آپانديس برداشته مي شود تا اگر در آينده فرد دچار درد شکم شد، درد بيمار به آپانديس او نسبت داده نشود.
بهبودي کامل پس از عمل جراحي برداشت آپانديس ممکن است، چند هفته طول بکشد. پزشک در اين دوره به بيمار توصيه مي کند، فعاليت فيزيکي خود را محدود کرده و براي وي داروي ضد درد تجويز مي شود.
بهبودي پس از عمل لاپارسکوپي بطور کلي سريعتر از عمل جراحي باز صورت مي گيرد ولي براي مدت ۶ ۴ هفته توصيه مي شود که از کار سنگين خودداري کند.
۲) آنتي بيوتيک و ساير درمانها
اگر تشخيص نامشخص باشد، بيمار ممکن است تحت نظر گرفته شود و يا گاهي تجويز آنتي بيوتيک براي آنها صورت مي گيرد. اين رويه بيشتر زماني مورد استفاده قرار مي گيرد که پزشک علت درد شکم را به يک بيماري غير جراحي و طبي مربوط بداند تا يک بيماري نيازمند جراحي.
اگر درد شکم ناشي از نوعي عفونت باشد، علائم با تزريق وريدي آنتي بيوتيک و مايعات درمان مي شود، ولي بطور کلي آپانديسيت بيماريي نيست که درمان طبي داشته باشد و نيازمند جراحي است.
ندرتاً بدن مي تواند عفونت پديد آمده توسط يک آپانديس پاره شده را محدود کرده و تشکيل آبسه (دمل چرکي) دهد( بجاي گسترده شدن عفونت در کل شکم، در يک نقطه آبسه تشکيل مي دهد. ) پزشکان در اين موارد آبسه را با استفاده از يک وسيله بنام « دِرَن » تخليه کرده و « دِرَن » را براي چندين هفته در محل باقي مي گذارند تا کاملاً آبسه خشک شود و پس از خشک شدن آبسه و رفع التهاب عمل جراحي برداشت آپانديس انجام مي شود.
● عوارض
وخيم ترين عارضه آپانديسيت، پاره شدن آپانديسيت است . اين عارضه در صورت تأخير در تشخيص آپانديسيت ايجاد شده و در نوزادان، کودکان کوچکتر، افراد سالمند اين احتمال بالاتر است. پاره شدن آپانديس مي تواند باعث التهاب جدار شکم و بافت پوشاننده احشاء و ايجاد آبسه گردد. در افراد کمي عوارض آپانديسيت مي تواند باعث نارسائي اعضاء مهم (مثل کليه، ريه، مغز
و ... ). يا حتي مرگ شود.

آپانديسيت گردآوري و ترجمه: ياور وحدتي کارشناس پرستاري تعريف: آپانديس يك ساختمان لوله اي شكل(كرمي شكل) بوده كه به ابتداي روده بزرگ كه سكوم ناميده مي شو ...

شرح بيماري آپانديسيت‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ زايده‌ کرمي‌ شکل‌ آپانديس‌ که‌ از اولين‌ قسمت‌ روده‌ بزرگ‌ به‌ نام‌ سکوم‌ منشاء مي‌گيرد. آپانديس‌ هيچ‌ کا ...

وقتي شکم کسي درد مي گيرد و درد از اطراف ناف شروع مي شود و به پهلوي راست و قسمت هاي پاييني شکم مي رسد و در اين حالت هم تب و حالت تهوع دارد احتمالا آپان ...

بيماري ديابت يک بيماري متابوليک رايج محسوب مي شود. ديابت تيپ يک يا وابسته به انسولين، به دليل تخريب ايمني سلو ل هاي بتاي پانکراس و با منشا ژنتيکي رخ م ...

آبله مرغان بيماري عفوني شايع دوران کودکي است . دوره نهفتگي بيماري (زمان ورود عامل بيماري زا تا زمان بروز علائم)۱۴ تا ۲۱ روز بوده و علائم خفيف و سبکي د ...

● مقدمه: آلودگي به انگلهاي روده اي و از جمله کرم آسکاريس يکي از مشکلات بهداشتي در کشورهاي در حال توسعه مي باشد و در حال حاضر ساليانه ۱ تا ۲ ميليارد نف ...

دانلود نسخه PDF - آپانديسيت