up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله آنفولانزا PDF
QR code - آنفولانزا

آنفولانزا

آنفولانزا يک بيماري ويروسي است که بخش‌هاي بالايي مجراهاي تنفسي را درگير مي‌کند. اين بيماري به‌ناگاه رخ مي‌دهد و نشانه‌هايي مانند تب، کوفتگي و درد در بدن، سر درد، خستگي، از دست دادن اشتها، سرفه‌ي خشک و گلوي دردناک يا خشک را بروز مي‌دهد. انفولانزا با سرماخوردگي تفاوت دارد؛ به طور معمول نشانه‌هاي آنفولانزا شديد‌تر است و بيمار اغلب نسبت به سرماخوردگي زمان بيش‌تري از کار و مدرسه بازمي‌ماند.
بيش‌تر مردم بدون مشکل جدي از اين بيماري رهايي مي‌يابند، اما گاهي بيماري به عفونت باکتريايي، از جمله عفونت گوش، عفونت سينوس‌ها يا عفونت مجراهاي تنفسي(برونشيت)، مي‌انجامد. البته، با نگهداري مناسب از بيمار در خانه مي‌توان از اين عفونت‌ها پيش‌گيري کرد. در برخي بيماران ممکن است عفونت‌هاي دردسر سازتري مانند نومونيا به وجود بيايد. بيماراني که در خطر چنين عفونتي هستند و بايد در بيمارستان بسري شوند، عبارت‌اند از: بچه‌هاي کم سن، بزرگسالان ۶۵ ساله يا بيش‌تر و کساني که ناراحتي‌هاي پزشکي جدي دارند.
● چه چيزي آنفولانزا را به وجود مي‌آورد؟
دو نوع ويروس آنفولانزا، A و B ، باعث آنفولانزا مي‌شوند. به طور معمول نوع A عامل همه‌گيري سالانه‌اي است که رخ مي‌دهد. اين ويروس‌ها پيوسته تغيير مي‌کنند و زيرنوع‌ها يا سوش‌هايي را توليد مي‌کنند که با ويروس اولي تفاوت دارند اما برخي از ويژگي‌هاي آن را حفظ کرده‌اند. سوش‌هاي ويروس آنفولانزا که باعث آنفولانزا مي‌شوند ممکن است از سالي به سال ديگر تفاوت داشته باشد.
● نشانه‌هاي آنفولانزا چيست؟
آنفولانزا با تب، سرفه، احساس سردي همراه با لرز، کوفتگي و درد در بدن، سر درد و خستگي همراه است. اين نشانه‌ها به طور معمول ۳ تا ۴ روز ادامه دارند و پس از آن ممکن است بيمار براي يک هفته‌ي ديگر يا بيش‌تر، سرفه‌هاي خشک، آب‌ريزش بيني و گلودرد داشته باشد. دوره‌ي کمون(شکل‌گيري)، يعني زماني که فرد در معرض ويروس آنفولانزا قرار مي‌گيرد تا زماني که نشانه‌هاي بيماري را بروز مي‌دهد، ۱ تا ۴ روز است.
اگرچه مردم اغلب واژه‌ي آنفولانزا را براي هر نوع بيماري به کار مي‌برند که نشانه‌هايي مانند آنفولانزا دارد( مانند سرماخوردگي معمولي يا ويروس معده)، آنفولانزا يک بيماري ويروسي مجزا با نشانه‌هاي ويژه‌ي خود است و به‌طور معمول در زمان‌هاي ويژه‌اي از سال، پايان پاييز و طي زمستان، رخ مي‌دهد.
آنفولانزا چگونه تشخيص داده مي‌شود؟
متخصصان بهداشت به طور معمول آنفولانزا را از روي نشانه‌هاي آن تشخيص مي‌دهند، به‌ويژه اگر موردهاي مشابه زيادي از بيماري در جامعه ديده شود و مرکز بهداشت منطقه شيوع بيماري را تاييد کرده باشد. به طور معمول به آزمون‌هاي مرسوم از افرادي که نشانه‌هاي شاخص آنفولانزا را دارند، نيازي نيست. به‌ندرت، با آزمون نمونه‌ي خون يا مايع بيني يا گلو، ويروس آنفولانزا را شناسايي مي‌کنند.
آنفولانزا چگونه درمان مي‌شود؟
مراقبت و استراحت در خانه همه‌ي چيزي است که براي تسکين نشانه‌هاي آنفولانزا نياز هست. باوجود اين، داروهاي ضد ويروس براي کاهش مدت زمان بيماري و شدت نشانه‌ها نيز وجود دارد. اين داروها به‌ويژه براي افراد مسن و کساني که خطر شدت گرفتن پيامدهاي بيماري در آنان بالاست، مفيد هستند. مصرف اين داروها را طي دو روز پس از بروز نخستين نشانه‌ها بايد آغاز کرد. مصرف اين داروها به دستور پزشک نياز دارد.
● درمان خانگي آنفولانزا چيست؟
استراحت، استراحت و استراحت. براي کاهش تب و سر درد مي‌توانيد از استامينوفن يا ايبوپروفن استفاده کنيد. دکانجستانت‌ها مي‌توانند آبريزش بيني را کاهش دهند و از فشار و درد بافت‌هاي باد کرده در صورت و پشت پرده‌ي صماخ گوش بکاهند. با نوشيدن مايع و ضد سرفه‌هايي که به تجويز پزشک نياز ندارند، مي‌توانيد از سرفه‌ها بکاهيد. شستن دست و صورت و پاشويه، البته نه با آب بسيار سرد، نيز به کاهش تب کمک مي‌کند.
● آيا ازآنفولانزا مي‌توان پيش‌گيري کرد؟
شما با واکسينه‌شدن سالانه عليه ويروس آنفولانزا مي‌توانيد از اين بيماري پيش‌گيري کنيد. اين واکسن به بدن شما تزريق مي شود و بهترين زمان براي اين کار ماه مهر و آبان است. اين واکسن را به کودکان بالا‌تر از ۶ ماه و هر فردي که مي‌خواهد به پيش‌گيري از اين بيمار کمک کند، تزريق کرد. اين واکسن براي افراد زير سفارش مي‌شود:
۱) همه‌ي کودکان۶ تا ۲۳ ماهه
۲) همه‌ي بزرگسالان بالاتر از ۵۰ سال
۳) بزرگسالان و کودکان ۲ ساله و بيش‌تر که به ناراحتي‌هاي ديگري مانند آسم، بيماري قلبي، ناراحتي‌هاي تنفسي يا بيماري‌هاي دستگاه ايمني دچار هستند
۴) زناني که طي فصل آنفولانزا باردار هستند
واکسني ديگر نيز به بازار آمده است که نوعي افشانه‌ي بيني است و براي کودکان سالم و بزرگسالان ۵ تا ۴۹ سال مناسب است. اين واکسن به زنان باردار و کساني که بيماري‌ دستگاه ايمني دارند، داده نمي‌شود.
● بيش‌تر بدانيم
همه‌گيري‌ گسترده‌ي آنفولانزا درپي تغييرهاي شگرفي در ويروس آنفولانزا رخ مي‌دهد. اين همه‌گيري حدود هر ۱۰ سال رخ مي‌دهد. وقتي تغيير شگرفي در ويروس رخ مي‌دهد، افرادي که به آنفولانزا مبتلا شده‌اند، با شدن بيش‌تري بيمار مي‌شوند.
ويروس سرماخوردگي از فردي به فرد ديگر منتقل مي‌شود. قطره‌هاي کوچکي از سرفه يا عطسه‌ي ديگران، چيزهايي مانند دستمال يا هوله که به مايع بيني يا گلوي فرد بيمار آلوده شده باشد يا تماس با دست آلوده‌ي فرد مبتلا، مي‌تواند شما را بيمار کند. از اين رو، شستن دست‌ها، به‌ويژه طي زمستان، سفارش شده است.
افرادي که به ويروس آنفولانزا آلوده شوند، ۱ روز پيش از اين که نشانه‌هاي بيماري بروز کند تا ۵ روز پس از بروز آن، مي‌توانند ديگران را آلوده کنند. بنابراين، ممکن است شما زماني که هنوز نمي‌دانيد به اين بيماري دچار شده‌ايد، آن را به ديگران انتقال دهيد.
دور نگه‌داشتن دست‌ها از بيني، چشم‌ها و دهان نيز به پيش‌گيري از بيماري کمک مي‌کند. احتمال اين که ويروس از اين راه‌ها به بدن شما وارد شود، زياد است.
ورزش منظم، غذاي مناسب، سيگار نکشيدن به پيشگري از آنفولانزا کمک مي‌کند.دود سيگار به پوشش مجراهاي تنفسي و شش‌ها آسيب مي‌رساند و آن‌ها را به ويروس‌ حساس مي‌کند.
آنفولانزا به طور معمول طي ۵ تا ۷ روز فروکش مي‌کند. البته، خستگي آن ممکن است ادامه داشته باشد. گاهي ممکن است به عفونت‌هاي باکتريايي نيز دچار شويد که در اين صورت بايد بي‌درنگ به پزشک مراجعه کنيد. عفونت گوش، مجراهاي تنفسي و سينوس‌ها از نشانه‌هاي عفونت باکتريايي است.
شما به مصرف آنتي‌بيوتيک نمي‌توانيد از اين بيماري پيش‌گيري يا آن را درمان کنيد. آنتي‌بيوتيک‌ها براي مبارزه با باکتري‌ها مناسب هستند و روي ويروس‌ها اثري ندارند. البته، آنتي‌بيوتيک‌ها بايد همواره با نظر پزشک مصرف شوند.
مصرف فراوان ويتامين‌ها، مواد معدني، مانند قرص‌هاي ويتامين سي و روي يا داروهاي گياهي به درمان يا پيشگيري از آنفولانزا کمک نمي‌کنند و بهتر است به رژيم غذايي سالم توجه بيش‌تري داشته باشيم.

با پاندمي شدن آنفولانزاجديد H1N1جديد (H1N1 2009) امروزه استفاده کردن از روش هاي تشخيصي سريع و مطمئن از اهميت خاصي برخوردار شده است. اما در ابتدا لازم ...

اين يک آرزوي ديرينه براي بشر بوده است که در فصل سرما از عوارض ناخوشايند آنفولانزا در امان باشد. در واقع يک هفته به صورت شبانه روز، با تب و لرز و سرفه ...

● مقدمه : ويروسهاي تيپ A آنفولانزا مي توانند تعدادي از رده هاي حيواني را شامل : پرندگان ، خوکها ، اسبها ، فک و والها را عفوني سازند . ويروسهاي آنفولان ...

آنفولانزاي نوع A يا آنفولانزاي خوکي که آنفولانزاي H1N1 نيزناميده مي شود(NوH مخفف دوواژه نورامينيداز و هماگلوتينين هستندکه نام دو ترکيب غشاء سلولي و ...

شترمرغ نيز مانند حيوانات ديگر در معرض بيماريها و عفونتهاي مختلفي ميباشد .جهت مديريت صحيح گله هاي شتر مرغ که از اهميت حياتي در اين صنعت برخوردار است با ...

شترمرغ نيز مانند حيوانات ديگر در معرض بيماريها و عفونتهاي مختلفي ميباشد .جهت مديريت صحيح گله هاي شتر مرغ که از اهميت حياتي در اين صنعت برخوردار است با ...

● انواع مواد ▪ ترياک و مشتقات آن و نيز داروهاي مخدر صناعي مانند پتي دين و بعضي چسبهاي صنعتي. ▪ مواد محرک مانند کوکائين که محرک قشر مغز مي باشد و آمفتا ...

دانلود نسخه PDF - آنفولانزا