up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله آنتي بيوتيک PDF
QR code - آنتي بيوتيک

آنتي بيوتيک

حساسيت به پني سيلين

اين روزها رسانه هاي گروهي از بيماري آنفلوآنزاي خوکي زياد مي گويند (که البته جاي گفتن هم دارد، اما درست و دقيق بايد گفت) و باعث شده که مطب پزشکان از روزهاي ديگر شلوغ تر شده و خيلي ها با کوچک ترين علامتي که در خود مي بينند، به پزشک مراجعه مي کنند که: دکتر! بيماري من آنفلوآنزاي خوکي نيست؟
شايد براي تان جالب باشد که بدانيد برخي از اين بيماران با اصرار از پزشک درخواست آنتي بيوتيک (مخصوصا پني سيلين) مي کنند.
به همين بهانه، به سراغ دکتر ايرج خسرونيا، متخصص داخلي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، رفتيم تا با خطرات تجويز بي رويه پني سيلين آشنا شويم.
▪ آقاي دکتر! به عنوان اولين پرسش مي توانيد کمي درباره حساسيت به پني سيلين براي ما توضيح دهيد؟
پني سيلين يکي از داروهايي است که زياد تجويز مي شود و اغلب در درمان گلودرد چرکي و عفونت هاي گوش استفاده مي شود. اما اگر شما به پني سيلين حساسيت داشته باشيد، مصرف اين دارو مي تواند براي تان خطرناک باشد. واکنش هايي که در پاسخ به مصرف پني سيلين در شخصي که به اين دارو حساسيت دارد، رخ مي دهد طيف وسيعي دارد و مي تواند از تظاهرات پوستي تا واکنش هاي مرگ باري مانند مشکلات حاد تنفسي باشد.
▪ علايم و نشانه هاي اين حساسيت چيست؟
علايم و نشانه هاي شايع حساسيت به پني سيلين عبارت اند از: تظاهرات پوستي، کهير، خارش چشم ها، تورم لب ها، زبان يا صورت. اگر شما متوجه هرکدام از اين علايم و نشانه ها شديد، پزشک تان را مطلع سازيد.
اگر شما دچار يک واکنش حساسيتي شده باشيد، پزشک تان مي تواند آن را تشخيص دهد و داروي ديگري را به عنوان جايگزين پني سيلين براي تان تجويز کند.
شديدترين واکنش حساسيتي به پني سيلين، واکنش آنافيلاکسي است که مي تواند کشنده باشد؛ واکنشي که در افراد بسيار حساس، بلافاصله پس از تماس با پني سيلين رخ مي دهد و مي تواند موجب انقباض مجاري تنفسي و دشواري تنفس شود.
فشار خون مي تواند تا حد خطرناکي پايين بيايد و موجب سرگيجه يا بيهوشي شود. ساير علايم و نشانه هاي جدي نيز عبارتند از: شنيدن صداي غير عادي هنگام نفس کشيدن، احساس سبکي سر، نامفهوم صحبت کردن، نبض تند يا ضعيف، کبودشدن پوست، لب ها يا بستر ناخن، اسهال و تهوع و استفراغ. اگر شما فکر مي کنيد که خودتان يا شخص ديگري دچار واکنش آنافيلاکتيک شده ايد، سريع به اورژانس مراجعه کنيد.
▪ اصلا چرا بعضي ها به پني سيلين حساسيت دارند؟
هنوز به طور کامل مشخص نيست که چرا بعضي از مردم دچار حساسيت به پني سيلين مي شوند و بقيه چنين مشکلي را ندارند. البته احتمال ابتلا در افرادي خاص نسبت به سايرين بيشتر است، که در اين ميان وراثت ممکن است نقش داشته باشد.
پني سيلين متعلق به خانواده اي از داروها به نام آنتي بيوتيک هاي بتالاکتام است. اين داروها شامل پني سيلين و آموکسي سيلين هستند که به نسبت ارزان هستند و اصولا در ريشه کني بسياري از عفونت هاي باکتريايي شايع موثرند. اين عفونت ها شامل عفونت هاي مجاري تنفسي فوقاني، سينوس ها، گوش و پوست است. پني سيلين چه به صورت خوراکي يا تزريقي، موجب توقف رشد باکتري در بدن تان مي شود. انواع گوناگوني از پني سيلين وجود دارد و هر کدام از آن ها روي عفونت و منطقه مجزايي از بدن اثر دارد. شما ممکن است نام بعضي ديگر از اعضاي خانواده پني سيلين را شنيده باشيد که شامل: آموکسي سيلين، ديکلوکساسيلين، پني سيلين V، آمپي سيلين، نفسيلين و پني سيلين G است.
شما به صورت مادرزادي با اين نوع حساسيت به دنيا نمي آييد، اما ممکن است پس از تماس با پني سيلين به آن حساسيت پيدا کنيد و پس از آن، با تماس مجدد با اين دارو يا ساير آنتي بيوتيک هاي مشابه دچار واکنش حساسيتي شويد. حساسيت به پني سيلين به اين دلايل روي مي دهد که سيستم ايمني شما به پني سيلين به عنوان يک ماده مضر براي بدن پاسخ مي دهد. به دلايلي که هنوز مشخص نيست، بدن شما پادتن هايي به نام ايمونوگلوبولين (Ig) توليد مي کند که به دارو حمله مي کند. در اغلب موارد حساسيت به پني سيلين، ايمونوگلوبولين مسوول اين مشکلات، IgE يا ايمونوگلوبولين E نام دارد.
▪ کي بايد براي درمان اين مشکل به پزشک مراجعه کرد؟
اگر شما فکر مي کنيد که به پني سيلين حساسيت داريد يا دچار يکي از علايم و نشانه هاي حساسيت به پني سيلين هستيد، بايد با پزشک تان مشورت کنيد. اگر اين امکان براي تان وجود دارد، زماني که دچار واکنش حساسيتي هستيد، بايد به پزشک مراجعه کنيد، زيرا با اين کار به تشخيص علايم تان کمک مي کنيد. اگر در شما يکي از علايم يا نشانه هاي آنافيلاکسي به وجود آمد، حتما بايد به اورژانس مراجعه کنيد.
▪ روش هاي غربالگري و تشخيص اين نوع حساسيت چه هستند؟
پزشک احتياج به دانستن سابقه علايم و نشانه هاي حساسيت بيمار به پني سيلين دارد و ممکن است نياز به انجام تعدادي از معاينات باليني براي تشخيص يا ساير علل پزشکي داشته باشد. پزشک ممکن است درخواست تست پوستي براي شما بکند. در اين تست مقدار بسيار کمي از پني سيلين را در پوست ساعد يا پشت تان تزريق مي کنند که در صورتي که شما به پني سيلين حساسيت داشته باشيد، در قسمت تزريق يک واکنش يا برآمدگي سفت و قرمزرنگ ديده خواهد شد. تنها مراکز تخصصي ويژه حساسيت قادر به انجام تست هاي حساسيتي مربوط به پني سيلين هستند.
▪ اين حساسيت ها، درماني هم دارند؟
بله؛ در صورت ابتلا به يک واکنش حساسيتي به پني سيلين، مي توانيد براي کاهش تظاهرات پوستي و خارش از ترکيبات ضد هيستاميني مانند ديفن هيدرامين استفاده کنيد. واکنش هاي شديدتر ممکن است نياز به درمان با کورتون داشته باشند. واکنش آنافيلاکتيک نيز يک حالت اورژانس است و احتياج به تزريق فوري اپي نفرين و مراقبت هاي بيمارستاني براي حفظ فشار خون و حمايت تنفسي دارد.
▪ روش هاي پيشگيري از اين نوع حساسيت ها چيست؟
بهترين راه جلوگيري از ايجاد واکنش حساسيتي به پني سيلين، خودداري از مصرف پني سيلين و ساير آنتي بيوتيک هاي مشابه است. اگر شما به پني سيلين حساسيت داريد، معني اش اين نيست که شما لزوما به همه آنتي بيوتيک ها حساسيت داريد.
پزشک ممکن است آنتي بيوتيکي را که با خانواده پني سيلين ارتباطي دور داشته باشد را بدون ايجاد هيچ گونه مشکلي به شما بدهد. البته آنتي بيوتيک هايي هم که هيچ گونه ارتباطي به خانواده پني سيلين ندارند نيز وجود دارند.
براي بعضي از عفونت ها، مصرف پني سيلين ضرورت کامل دارد. در اين موارد اگر شما سابقه قبلي حساسيت به پني سيلين را داشته باشيد، انجام يک تست پوستي حساسيت ممکن است مهم باشد. اگر در تست پوستي انجام شده، شما به پني سيلين حساسيت داشتيد، پزشک تان ممکن است براي شما حساسيت زدايي را تجويز کند. طي فرآيند حساسيت زدايي، مقدار کمي از پني سيلين که به تدريج بر مقدار آن افزوده مي شود، به صورت خوراکي يا تزريقي به شما داده مي شود. به دليل اين که خود حساسيت زدايي مي تواند موجب شروع واکنش هاي حساسيتي شود، اين نوع درمان ها بايد در بيمارستان و تنها زماني که مصرف پني سيلين ضروري است، انجام شود. حساسيت زدايي شما تنها تا زماني که شما پني سيلين مصرف مي کنيد، باقي مي ماند. اگر شما مصرف پني سيلين را قطع کنيد و دوباره در آينده به مصرف پني سيلين نياز پيدا کنيد، بايد فرآيند حساسيت زدايي را دوباره انجام دهيد. فرآيند حساسيت زدايي اغلب يکي دو روز طول مي کشد؛ اگرچه اين اقدام در تمام موارد موثر نيست. هنوز علت اين که چرا اين فرآيند در بعضي افراد موثر است و در بعضي ديگر موثر نيست، مشخص نيست.
▪ و به عنوان آخرين سوال، چه توصيه اي به مبتلايان به اين جور حساسيت ها داريد؟
ببينيد؛ اگر شما فکر مي کنيد که در گذشته واکنشي به پني سيلين داشته ايد، بايد حتما با پزشک و دندانپزشک تان در اين باره مشورت کنيد. به پزشک تان هر واکنش جديدي را که در حين مصرف دارو متوجه آن مي شويد، بگوييد. اگر او براي شما تشخيص حساسيت به پني سيلين داد، انجام کارهايي مانند پوشيدن دست بندهاي پزشکي يا داشتن کارتي در کيف پول تان که نشانگر وجود حساسيت به پني سيلين در شما باشد، مفيد است.

سن گندم - سن مادر در اواخر اسفند تا اوايل فروردين موقعي که دماي هوا به حدود 10 درجه برسد از مخفيگاههاي زمستانه خود که عمدتا در زير گياهان چند ساله از ...

آنتي هيستامين موارد مصرف‌: اين‌ دارو براي‌ بهبود موقت‌احتقان‌بيني‌ و سينوس‌ها، عطسه‌ وآبريزش‌ از بيني‌ ناشي‌ از سرماخوردگي‌ ورينيت‌ آلرژيك‌ مصرف‌ مي‌ش ...

ترکيباتي هستند که خطر ابتلا به انواع سرطان و بيماري هاي مختلف را کاهش مي دهند. اين ترکيبات در برخي ميوه ها فراوان ترند. حتما نام آنتي اکسيدان ها را با ...

هيستامين يكي از مواد شيميايي است كه هنگام واكنش پادتن ها (آنتي بادي ها) با مواد آلرژي زا آزاد مي شود و مسئول بسياري از علايمي است كه در التهاب بيني نا ...

بي قراري و سايکوز، از جمله شايع ترين علايم در سالمندان مبتلا به دمانس است که موجب مشکلات باليني جدي در اين گروه از بيماران مي شوند. پس از به بازار آمد ...

● تعريف رينيت آلرژيک (ورم غشاءمخاطي بيني) ، مجموعه اي از علائم است که بيشتر در بيني و چشم ها ديده مي شود، زماني که شما چيزهايي از قبيل گرد و غبار، شور ...

براي اين آزمايش بايد ناشتا باشيد... آن آزمايش، آمادگي خاصي لازم ندارد... نتيجه اين آزمايش مثبت کاذب است... آن آزمايش بايد تکرار شود... اين حرف ها و حر ...

در بيماري هاي مختلف مقدار هورمون ها در خون افزايش يا کاهش مي يابد. پزشک مي تواند اين گونه بيماري ها را با دانستن مقدار يک هورمون در خون تشخيص دهد. از ...

دانلود نسخه PDF - آنتي بيوتيک