up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله آلوئه ورا PDF
QR code - آلوئه ورا

آلوئه ورا

آلوئه ورا
گياهي رو که مشاهده مي کنيد آلوئه ورا يا صبر زرد نام دارد که علاوه بر اينکه خاصيت داروئي زيادي دارد.از ماده ژلاتيني که درون برگ اين گياه وجود داره براي مصارف بهداشتي آرايشي (ژل.کرم .شامپو و...)هم استفاده ميشود. اين گياه به دليل خواص داروييه خارق العاده اي که دارد در گروه گياهان سحر آميز دسته بندي ميشود.
معرفي گياه
Aloe Vera Vera يک گياه بادوام با گلهاي زرد است. برگهاي سخت آبدار و نيزه اي اين گياه به طول 20 اينچ رشد مي کند و طول کل گياه تا 4 پا مي رسد. تنها برگهاي اين گياه ارزش دارويي دارند، اما بخشهاي مختلف برگها نيز براي اهداف گوناگوني مورد استفاده قرار مي گيرند. ژله شفاف و سفتي از قسمتهاي داخلي برگ تشرح ميشود. بين اين ژله و پوست بيروني برگ سلولهاي خاصي حاوي مايع زردرنگ تلخ قرار دارد. وقتي که اين مايع خشک ميشود، سبب توليد شيره Aloe Vera ميشود.
تاريخچه :
آلوئه ورا سابقه اي بسيار طولاني و درخشان دارد. اولين گزارش مکتوب که در آن به آلوئه ورا اشاره شده است متعلق به چهار هزار سال پيش از ميلاد مسيح است و در غارنوشته ها و کنده کاري هاي روي ظروف در معابد باستاني مصر کشف شده است. در افسانه هاي به جاي مانده از مصر باستان آمده است که آلوئه گياهي چنان گرامي بوده که افراد براي حضور در مراسم پس از مرگ يک فرعون بايد تحفه اي از برگ هاي آلوئه ورا تقديم مي کردند.داستان هايي نيز درباره استفاده کلئوپاترا از آلوئه ورا، عسل و شير براي حفظ زيبايي افسانه اي شان گفته مي شود.کلئوپاترا ملکه مصر پوست خود را هر روزه با آن ماساژ مي داد که از شر آفتاب مصر در امان باشد وحتي مصريان آنرا براي موميائي مردگان خود بکار مي بردند .در کتاب مقدس نام اين گياه به کرات آمده است . اما مصريان باستان تنها ملتى نبودند که آلوئه ورا را مى شناختند براساس منابع قديمى ارسطو يکى از طرفداران بسيار معتقد خواص آلوئه ورا بوده است.او رايزن الکساندر کبير نيز بوده است.قدر و ارزشي که او براي آلوئه ورا قائل بود چنان بوده است که در سال ۳۳۳ قبل از ميلاد الکساندر را متقاعد کرد جزيره سوکوترا در اقيانوس هند را تصرف کند. اين جزيره به دليل رويش آلوئه در آن شهرت داشت و در آن زمان براي درمان زخم هاي سربازان در سپاه الکساندر از آلوئه ورا استفاده مي شد.
گونه شناسي:
گياه «آلوئه ورا»گياهي است که به طور عمده در مناطق خشک رشد مي کند. آلوئه ورا با اينکه به خانواده زنبق تعلق دارد اما در ظاهر شباهت بسيار زيادي به کاکتوس دارد.در بين بيش از ۲۴۰ گونه آلوئه ورا چهار نمونه آلوئه ورا تشخيص داده شده که داراي ارزش غذايي هستند.
نام آلوئه ورا در لغت به معناي «ماده تلخ درخشان» که از کلمه عربي «آلوئه» گرفته شده است. آلوئه از خانواده سوسن است اين گياه با ظاهري شبيه به کاکتوس، گياهي دائمي، گوشتي و آبدار است که حداکثر حدود دو متر ارتفاع دارد با برگ هاي پهن تيغ دار. اگر تيغ هايي را که در لبه برگ ها قرار دارند جدا کنيم از جاي خالي آنها ژلي ترشح مي شود که تمام خواص گياه در آن نهفته است.از آلوئه که امروز در تمام دنيا کاشته مي شود براي درمان گستره وسيعي از بيماري ها از انواع ميگرن گرفته تا سوءهاضمه، درمان جوش و سوختگي استفاده مي شود.
آلوئه ورا در طب سنتي ۵ هزار ساله هندي، آيورودا نيز به همين ترتيب ارزشمند شمرده مي شود. تمدن هاي يوناني، رومي، آفريقايي، مايايي، سرخپوستان آمريکايي و چيني نيز آلوئه ورا را گرامي مي داشتند و مسلمانان هنوز هم در بسياري از نقاط جهان در بازگشت در سفر حج برگ هاي آلوئه ورا را بالاي در خانه هايشان آويزان مي کنند.
ترکيب شگفت آور اين گياه چيست؟
بايد گفت در کمال شگفتي ۹۶ درصد ساختمان ژل آلوئه ورا از آب تشکيل شده است. ۴ درصد باقي مانده اما حاوي مواد فراواني است که ۷۵ نوع آن شناخته شده اند.ترکيباتي که در ژل آلوئه يافت شده اند از پلي ساکاريدها هستند که قادر به کاهش و ترميم التهاب هستند.اين ترکيب همچنين داراي ويژگي آنتي باکتريال و ضدميکروب است.آنتي اکسيدان هايي در قالب ويتامين هاي آ، ب، ث، اي، آمينواسيدهاي روي و اسيدهاي چرب ضروري نيز در اين ترکيب يافت مي شوند.کلسيم و آلوئين نيز در آلوئه ورا موجود هستند، آلوئين مليني بسيار قوي است.
حدود ۹۶ درصد از وزن آن را آب تشکيل داده است و مابقى شامل چربى هاى ضرورى آمينواسيدها، ويتامين ها، املاح، آنزيم وگليکوپروتئين است!
اين گياه حداقل داراى ۳ اسيد چرب با خاصيت ضدالتهابى است که براى معده ، روده کوچک و روده بزرگ مفيد است.
ويتامين هاى تشکيل دهنده آن عبارتند از ويتامين C ، B۱۲ ، B۶ ،B۲ ، B۱ ، A و E. «آلوئه ورا» با خاصيت اعجاب انگيز خود مى تواند تمام اسيد آمينه هاى ضرورى بدن را در اختيار شخص مصرف کننده قرار دهد.
هيچ چيز اين گياه به تنهايى شگفت انگيز و خارق العاده نيست.بلکه همراهى و يک جا جمع شدن تمام مواد مورد نياز بدن از گروههاى مختلف غذايى است که آن را منحصر به فرد کرده است.
ژل Aloe Vera حاوي گليکوپروتئين است که از تورم و درد جلوگيري و روند بهبود را تسريع مي کند و همچنين حاوي پلي ساکاريد است که رشد و ترميم پوست را تحريک مي کند. “آنتراکوئين” موجود در شيره Aloe Vera به عنوان مسهل مؤثر عمل مي کند.اين مواد شيميايي در مقادير کم، مي توانند از تشکيل سنگ کليه جلوگيري کنند.از ژل Aloe Vera براي درمان زخمهاي دروني و بيروني نيز مي تواند استفاده کرد.اين ماده روند درمان بسياري از جراحات پوستي از جمله زخمها، سوختگيها و يخ زدگي را تسريع مي کند.
شيره ‌اين گياه مسهل مفيدي است، اما چون مي تواند سبب گرفتگي دردناک عضلات شود، غالباً استفاده نميشود. با ميزان مصرف کمتر، شيره Aloe Vera مي تواند از سنگ کليه پيشگيري يا اندازه سنگ را کوچکتر کند. اين ماده به عنوان تسهيل کننده دفع مدفوع به ويژه در افرادي که مبتلا به وبواسير هستند ماده مفيدي است.
عصاره Aloe Vera شکل ژل اين گياه است که مصارف داخلي دارد و چون داراي خواص ضد ميکروبي است، از آن براي درمان عفونتهاي ميکروبي مجاري معده اي-روده اي نيز مي توان استفاه کرد.چون اين ماده اسيدهاي معده را که سبب تشديد زخمها ميشود کاهش مي دهد براي درمان زخمهاي معده نيز مؤثر است.تحقيقات اخير نشان داده که “مانوز استيله” به عنوان يک ترکيب ضد ويروسي، داراي خواص درماني ضد ويروس ايدز است.مانور استيله خود ويروس را مورد حمله قرار مي دهد اما مهمتر اينکه، ميزان تأثير AZTرا (يک داروي مؤثر در درمان عفونت ويروس HIV)تا حد زيادي بالا ميربرد.اگر اين ترکيب دارويي با Aloe Vera مصرف شود، ميزان AZT مورد استفاده براي HIV را مي توان تا ۹۰% تقليل داد که اين امر از هزينه ها و عوارض جانبي AZT تا حد زيادي خواهد کاست.
ژل خوراکي آلوئه ورا شامل بيش از ۷۵ مواد مغذي از لحاظ غذايي و ۲۰۰ ترکيب فعال، ۲۰ نوع ماده معدني، ۱۸ آمينو اسيد و ۱۲ نوع ويتامين است. اين ژل بي نهايت مطبوع است.
در منابع دارويي فهرست مصارف آلوئه ورا تقريباً به اندازه فهرست مواد تشکيل دهنده آن طويل است.از بارزترين خواص آلوئه ورا جلوگيري از ضايعات پوستي و ترميم آنها است.مصرف خوراکي آلوئه ورا نيز به گوارش غذا کمک مي کند، سلامتي قلب و عملکرد کبد را بهبود مي بخشد، قند و کلسترول خون را کنترل مي کند، توليد انرژي را افزايش داده، درد مفاصل را تسکين مي دهد، شش ها را پاک مي سازد، سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند و زخم ها و جراحات را ترميم مي نمايد.
خواص درماني گياه صبر زرد :
قرنهاست که برگ‌هاي گياه صبر زرد به طور گسترده‌اي در کشورهاي مختلف به عنوان دارو مصرف مي‌شود اثرات درماني مختلفي که براي اين گياه عنوان شده غالبا بر اساس سابقه طب سنتي است اما مطالعات باليني نيز در سالهاي اخير روي آن صورت گرفته است.
در يک مطالعه گسترده استفاده موضعي از ژل اين گياه موجب التيام زخم‌هاي به جا مانده از آکنه روي صورت شد.
اين گياه دارويي در درمان آرتريت، آسم، سندرم خستگي مزمن، سوء هاضمه و اختلالات روده‌اي، اختلالات پوستي، آسيب‌هاي ورزشي و زخم‌هاي داخلي و خارجي اثر بخش است.
ژل گياه صبر زرد بصورت موضعي براي درمان سوختگي‌هاي خفيف، آفتاب سوختگي، بريدگي ها، آکنه و التهاب مخاط دهان کاربرد دارد.
کاربرد موضعي الوئه ورا بر روي زخم‌هاي جراحي مجاز نيست زيرا بهبود زخم‌ها را به تاخير مي‌اندازد.
برگ بوته‌هاي گياه دارويي صبر زرد يا آلوئه ورا معمولا بعد از گذشت دو سال از زمان کاشت و هنگامي که بوته‌ها به اندازه کافي رشد کردند برداشت مي‌شود.
جزيره قشم به دليل قرار گرفتن در منطقه گرمسيري يکي از مکانهاي مناسب و داراي پتانسيل بالا براي توليد گياه معجزه‌آساي “آلوئهورا” است.
آلوئه ورا از جمله گياهاني است که در صفر درجه مي‌ميرد و محيط رشد آن معمولا بايد بالاتر از دو درجه باشد و به‌همين دليل‌مناطق جنوبي کشور که درجه حرارت دراين مناطق به صفر درجه‌نمي‌رسد از مناطق مستعد براي توليد اين گياه محسوب مي‌شوند.
اين گياه از جمله گياهاني است که يک سال کاشته مي‌شود و تا شش سال مورد استفاده قرار مي‌گيرد، بيماري اين گياه نسبت به ديگر گياهان بسيار کم است و آب بسيار ناچيزي مصرف مي‌کند.
براساس مطالبي که توسط دانشگاه فلوريدا منتشر شده ، منشاء اين گياه که به علت رويش آن در مناطق بياباني به ” لاله بيابان ” مشهور است آفريقا بوده و در ايران باستان از آن استفاده مي‌شد.
در کشورهاي کارائيب آلوئهورا فقط به‌صورت برگ فروخته مي‌شود و در خانه‌ها مردم به عنوان کمکهاي اوليه از آن نگهداري مي‌کنند.
يکي از دلايلي که اين گياه از آفريقا به مناطق ديگر جهان منتقل شده است موثر بودن آن در درمان برخي بيماريها بود و مسافراني که با لنجها به سفر دريايي مي‌پرداختند اين گياه را به‌ عنوان کمکهاي ‌اوليه به‌همراه خود مي‌بردند.
آلوئه ورا داراي هورمونها و ترکيباتي است که بلافاصله زخم را ترميم مي کند و براي بيماريهاي گوارشي از جمله زخم معده موثر است.
همچنين اشخاص مبتلا به سرطان که مشغول شيمى درمانى هستند، ادعا مى کنند مصرف اين گياه تهوع و ساير مشکلات مربوط به اين درمان را مى کاهد.
هم اينک ‪ ۲۰۰ماده دارويي از گياه آلوئهورا توليد شده است و از پوست آن نيز مواد آنتي کانسر جدا شده است.
به‌گفته برخي اساتيد و متخصصان از اين گياه به عنوان يک داروخانه در يک گياه نام برده مي‌شود و به همين دليل است که اين گياه تا اين اندازه اهميت پيدا کرده است.
هم‌اينک کمپانيهاي بسياري در جهان از آلوئهورا در توليد صنايع غذايي،مربا، نوشابه‌ها، کنسرو، ماست و دوغ، ژله، مارمالاد، سوپهاي آلوئهورا، بستني، عسل، ترشي، تافي، نان، ماکاروني، برنج و چاي استفاده مي‌کنند.
از محصولات آلوئهورا در صنايع بهداشتي از جمله توليد دستمال کاغذي و پوشک بچه به علت حساس بودن پوست بچه‌ها و ترميم سريع پوست آنها ، استفاده مي‌شود.
براي استفاده تجاري‌از اين گياه بايد مسير درست کار کردن آن را بدانيم يعني به عنوان يک سرمايه‌گذار بايد ببينيم که‌در چه مناطقي چه محصولاتي و چگونه بايد توليد کنيم و براي کشت تجاري نيز بايد کشاورزاني که خواستار فعاليت در اين زمينه هستند، آموزشهاي لازم را طي کنند.
مرکز پژوهشهاي بيوتکنولوژي خليج فارس در جزيره قشم ايران ، تنها عضو منطقه خاورميانه اين انجمن است که مقر آن در تکزاس آمريکا مي‌باشد.
دانشمندان اسپانيايي از گياه آلوئه ورا ژلي ساخته‌اند که مي‌تواند عمر نگهداري ميوه‌ها را طولاني‌تر کند.
محققان اسپانيايي مي‌گويند با استفاده از اين ژل خوردني مي‌توان ميوه‌ها را تازه نگه داشت.
اين ژل که طعم و ظاهر غذاها را تغيير نمي‌دهد مي‌تواند به صورت يک پوشش کاملا طبيعي و بي‌ضرر جايگزين مواد نگهدارنده مصنوعي شود که بعد از برداشت ميوه‌ها به آنها اضافه مي‌شود.
۵ دليل عمده براي مصرف ژل آلوئه ورا:
۱) قالب هاي ساختاري بدن: آمينواسيدها، اجزا و قالب هاي ساختار بدن ما هستند. هشت آمينو اسيد ضروري وجود دارد که در بدن ما ساخته نمي شود. نوشيدن مداوم و منظم آلوئه ورا به شما اجازه مي دهد به واسطه تأمين طبيعي آمينو اسيد هاي ضروري بدن، سلامتي خود را حفظ کنيد. آلوئه ورا تنها گياهي است که آمينو اسيد هاي مشابه و ضروري بدن را مي سازد.
۲) ضدالتهاب و عصبانيت: ژل آلوئه ورا داراي ۱۲ ماده اصلي است و بررسي ها نشان داده که بدون هيچ عارضه اي از عصبانيت و التهاب جلوگيري مي کند و همچنين آلوئه ورا سبب تحرک ماهيچه ها و صحت کارکرد مفاصل مي شود.
۳) ويتامين هاى تشکيل دهنده آن عبارتند از ويتامين C ، B۱۲ ، B۶ ،B۲ ، B۱ ، A و E. «آلوئه ورا» با خاصيت اعجاب انگيز خود مى تواند تمام اسيد آمينه هاى ضرورى بدن را در اختيار شخص مصرف کننده قرار دهد، بنابراين نياز داريم که در رژيم غذايي خود همواره اين ويتامين ها را به طور مکمل بگنجانيم.
۴) ميزان مواد معدني: بعضي از مواد معدني در آلوئه ورا يافت شده است که شامل کلسيم، سديم، آهن، پتاسيم، کلر، منگنز، مس و روي است.نوشيدن ژل آلوئه ورا يک راه طبيعي و سالم براي تأمين نيازمندي هاي بدن است.
۵) بهداشت و سلامت دندان : آلوئه ورا با وجود موادي که در خود دارد بي نهايت براي سلامت دهان و لثه مفيد است. دندانپزشکان بر اثرات آلوئه ورا بر دهان و لثه و استفاده از آن بسيار توصيه مي کنند
اشکال موجود
در حال حاضر محصولات مختلفي از اين گياه در صنايع مختلف غذايي، آرايشي و بهداشتي دارويي در دنيا توليد و عرضه مي‌شود.
در حال حاضر اين گياه دارويي در صنايع مختلف غذايي شامل انواع نوشابه‌ها، کمپوت، دوغ و غيره و همچنين در صنايع آرايشي و بهداشتي شامل انواع کرم‌ها، لوسيون‌ها، شامپوها، صابون‌ها، شوينده‌ها و در صنايع دارويي در کپسول ها، قرص‌هاي جوشان و غيره مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
اندام مورد استفاده اين گياه دارويي برگهاي آن است.
ژل آلوئه براي درمان اگزما و ترميم جاي عمل سزارين، هموروئيد و انواع ديابت کاربرد دارد.
ژل Aloe Vera به شکل تازه که از گياه Aloe Vera گرفته شده باشد بهترين ماده است، اما اين ماده به صورت تجاري در شکل ژله ثابت شده نيز موجود است. پودر شيره Aloe Vera نيز به شکل کپسولهاي 500 ميلي گرمي به عنوان داروي مسهل موجود است. عصاره Aloe Vera در واقع شکل مايع ژل است.
اگرچه آلوئه ورا هزاران سال است که نقش مهمي را در پزشکي سنتي ايفا مي کند اما از کشف خواص بي بديل آن توسط طب مدرن امروزي زمان زيادي نمي گذرد.اغلب مردم به عنوان يکي از مواد سازنده محصولات آرايشي مثل ضدآفتاب ها، مرطوب کننده ها و کرم هاي سوختگي با آلوئه ورا آشنا هستند.اما امروزه حضور رو به فزوني آلوئه در محصولات متعدد و متنوعي را شاهد هستيم.توليدکنندگان شامپو مدعي هستند که اسيديته گياه آن را براي ساخت انواع شامپو و نرم کننده ايده آل کرده است. در حالي که متخصصين تغذيه نيز مصارف خوراکي آلوئه ورا را به اندازه مصارف خارجي آن مفيد و متعدد مي دانند و آن را به اشکال مختلف از جمله عصاره، ژل، کپسول و پودر عرضه مي کنند.
نحوه مصرف
بسياري از افراد اين گياه را براي درمان سوختگيها و بريدگيهاي جزئي در آشپزخانه خود نگه مي دارند. اين گياه براي درمان کهير و پيچک سمي نيز مي تواند مؤثر واقع شود.
به منظور استفاده از ژل Aloe Vera ، برگ آنرا به صورت طولي برش دهيد و ژل داخل آنرا خارج سازيد. سپس آنرا به صورت آزاد روي قسمت آسيب ديده بماليد.
شيره Aloe Vera از قديم به عنوان مسهل مورد استفاده بوده است، اما در ايالات متحده مصرف چنداني ندارد. چون اين ماده سبب بروز گرفتگيهاي دردناک عضلات مي گردد، لذا ابتدا مصرف ساير مسهل هاي گياهي نظير کاسکارا و فلوس توصيه ميشود.
براي درمان سنگهاي کليه و به عنوان مسهل شيره Aloe Vera خشک را مصرف کنيد. براي درمان HIV، روزانه به ميزان 800 الي 1600 ميلي گرم مانوز استيله مصرف کنيد. اين ميزان از ماده مزبور، برابر با نيم تا يک ليتر آب Aloe Vera است، هر چند ميزان مانوز استيله مي تواند در فرآورده هاي مختلف متفاوت باشد.
نکات احتياطي
با وجود خواص بسيار آلوئه ورا و با آنکه تاکنون هيچ عوارضي از مصرف آن گزارش نشده است پزشکان مصرف خوراکي آن در طول دوران بارداري و شيردهي را براي خانم ها منع مي کنند.آلوئه ورا چنان خواص چشمگير و متعددي دارد که نام ها و القاب زيادي براي خود کسب کرده است از جمله:گياه درمانگر، گياه سوختگي، دکتر گلداني و گرز بهشتي
ژل Aloe Vera براي استعمال خارجي ماده بي خطري است، اما در موارد نادري سبب واکنش آلرژيک ميشود. اگر پوست شما تحريک مي شود مصرف آنرا ادامه ندهيد.
ژل Aloe Vera براي درمان زخمهاي عميق مؤثر نيست. شيره آن مي تواند سبب گرفتگي يا اسهال روده اي شديد گردد، زنان باردار يا شيرده نبايد اين ماده را مصرف کنند زيرا ممکن است سبب انقباضهاي رحمي گرديده و سقط جنين را تحريک کند.مصرف مسهل Aloe Vera براي درمان بيماريهاي معده اي- روده اي، انسداد روده اي، آپانديسيت يا درد معده مبهم تجويز ميشود.مصرف زياد اين ماده ممکن است سبب تشديد اولسرها، بواسير، ديورتيکولوز، التهاب ديورتيکول، کوليت يا سندرم روده تحريک پذير (IBS) گردد.
مصرف طولاني مدت اين ماده سبب وابستگي به آن ميشود يا تعادل الکتروليتي را مختل مي سازد. اين ماده ممکن است سبب تغيير رنگ ادرار به رنگ قرمز بي ضرر گردد. کودکان زير 12 سال نبايد گياه Aloe Vera مصرف کنند.
تداخل هاي احتمالي
مصرف طولاني و مزمن شيره Aloe Vera مي تواند سبب کمبود پتاسيم گردد که مي تواند با پاره اي معالجات قلبي تداخل کند. احتمال کمبود پتاسيم در بدن در صورتي که شيره Aloe Vera را با ادرار آورهاي (مدرهاي) تيازيد، شيرين بيان يا کورتيکو استروئيد مصرف کنيد، بيشتر است.
«صبرزرد» در جزيره قشم :
«صبر» نام فارسي آن است و صرفنظر از مصارف درماني آن توسط افراد بومي، آن را روي قبرها مي کارند و نشانه اي از محل خاکسپاري کسي است که فوت شده است .برگزيدن نام صبر براي اين گياه نيز احتمالاً ايجاد آرامش و صبر براي بازماندگان است.در جزيره قشم تراکم بسيار زياد گياه را در قبرستان قديم شهر «سوزا»به صورت چند هکتار فشرده که عملاً قبرها را کاملاً در بر گرفته است، مي توان مشاهده کرد.
آلوئه و را گياهي است که براي ماندن و رشد به حداقل آب نياز دارد و در خاک هاي شور و ساحلي به آساني رشد و پرورش مي يابد و نسبت به آفات و بيماري ها مقاوم است.بر اساس تجارب پژوهشي، مرکز پژوهشي هاي بيوتکنولوژي خليج فارس منطقه آزاد قشم، کارخانه توليد صنعتي آن را با ظرفيت سالانه ۲۰۰ تن ژل و پودر آلوئه طراحي و تدوين و دانش فني آن را به يک شرکت خصوصي واگذار کرده است.
پشتوانه اين واحد صنعتي ، کشت و پرورش آلوئه به مساحت ۵۰ هکتار است که ۵ هکتارتوسط «منطقه آزاد قشم کاشته شده و ۱۵ هکتار آن توسط شرکت خريدار دانش فني در دست آماده سازي براي کاشت است و لازم است ، ۳۰ هکتار ديگر نيز توسط مردم جزيره کاشته مي شود. تکثير آلوئه ورا به صورت توليد پاجوش و کاشت بذر است. در بسياري از موارد هر بوته تا ده پاجوش توليد مي کند.
اين گياه پايدار و چند ساله است و هر سه ماه يک بار مي توان از هر بوته ۳ تا ۴ برگ کناري برداشت و براي استخراج محصول در کارخانه مورد استفاده قرار دارد.توسعه کاشت «آلوئه ورا»توسط مردم جزيره قشم صرفنظر از تأمين ماده اوليه کارخانه در دست احداث، زمينه اي مناسب براي ايجاد اشتغال بومي، ايجاد فضا سبز (در زمين هاي ساحلي و غير قابل استفاده کشاورزي و بي نيازي آن به آب شيرين و آبياري دايم) است. خواص متعدد دارويي شناخته شده در «آلوئه ورا» باعث شده است که آن را گياه قرن بيستم بنامند.
بسياري از محققان بر اين اعتقاد هستند که خواص آلوئه و نقش دارويي آن در تحولات صنايع دارويي مشابه با شناخت آسپرين در قرن نوزدهم و مصرف آن توسط ميليون ها انسان براي کاهش تب، درد و تورم در سراسر جهان است. هزاران بيمار قلبي از آسپرين به عنوان ماده ممانعت کننده از بروز لخته خون استفاده مي کنند.
مطالعات نشان داده است، آلوئه داراي حدود ۲۰۰ ماده مؤثر است.مواد آرايشي، بهداشتي، غذايي و نوشابه ها بزرگترين بازار بين المللي مصرف آلوئه به شمار مي روند.کشورهاي کره و ژاپن قديمي ترين مصرف کننده گان آلوئه در طب سنتي خود هستند.در کره، ژل آلوئه در نوشابه ها با غلظت ۹۹ درصد مصرف مي شود. اين وضعيت در سنگاپور و مالزي نيز گسترش يافته است.استراليا بالاترين مصرف آلوئه را دارد و با حضور ژاپني ها در استراليا بازار مصرف نوشابه هاي آلوئه نيز توسعه يافته است.مواد آرايشي طبيعي ۴درصد از ۱۶ ميليارد دلار بازار مواد آرايشي، بهداشتي را در اختيار دارد.توليد آنها سالانه ۱۲ تا ۱۵ درصد افزايش مي يابد که سه برابر رشد توسعه ساير صنايع است.
نوشابه هاي حاوي ژل آلوئه در فروشگاههاي عرصه کننده Health food ارائه مي شود که با طعم و رنگ هاي متفاوت وجود دارد.
مرور کلي خواص داروئي :
صبر زرد از نظر طب قديم ايران گرم و خشک است و شيرابه آن به مصرف طبي مي رسد .
مرور کلي خواص داروئي :
صبر زرد از نظر طب قديم ايران گرم و خشک است و شيرابه آن به مصرف طبي مي رسد .
•تقويت کننده بدن است
• يبوست را برطرف مي کند و روده ها را تميز مي کند
• براي معالجه آسم مفيد است
•سوء هاضمه را برطرف مي کند
• در معالجه صرع مفيد است
• اثر ضد کمر درد
• خون را تصفيه مي کند
•براي برطرف کردن خارش ناشي از گزيدگي حشرات شيرابه آنرا روي پوست بماليد
• اگزما را درمان مي کند
• براي معالجه اسهال خوني مفيد است
• براي رفع ريزش مو ، شيرابه آنرا به سر ماليده و موها را با آن ماساژ دهيد
• گرفتگي کبدي را برطرف مي کند
• براي التيام زخم ها شيرابه آنرا روي زخم بماليد
• صبر زرد بهترين کرم مرطوب کننده است برگها را بشکنيد و ژله آنرا به پوست بماليد
• مبتلايان به بيماري قند مي توانند با مصرف اين گياه قند خون خود را کنترل کنند
• براي شستن چشم و زخم ها شيرابه صبر زرد را با آب مخلوط کرده و استفاده کنيد
اسامى گوناگون صبر زرد
در مازندران به گياه صبر انجير بغدادى مى گويند .درگويش اصفهانى به صبر، چدروا مى گويند .صباده ، صبره ، آلوئه ، آلوئس و ازوا از اسامى ديگر صبر زرد است .
صبر زرد در زبان عربى : الوه ، الصبر و صباره
در زبان لاتين : Aloe Vera
در زبان انگليسى به aloe
در زبان آلمانى به aloe
در زبان فرانسه به officinale aloes شهرت دارد .
گونه هاى مختلف گياه صبر زرد
گياه صبر زرد 5 گونه اصلى دارد که عبارتند از:
1 - صبر زرد، صبر، صبرهندى ، داربو - عود Aloe vera
2 - شاخ بزى Aloe verrucosa
3 - خرخ Aloe vaccillans
4 - صبر فارسى ، صبر سياه Aloe caballin
5 - صبر سقوطرى Aloe socotrin

هفتمين سياره در منظومه شمسي است. فقط نپتون و پلوتو فاصله بيشتري با خورشيد دارند. اورانوس دورترين سياره ايست که مي توان با چشم غير مسلح آن را رويت نمود ...

اورانيوم يکي از عنصرهاي شميايي است که عدد اتمي آن ۹۲ و نشانه آن U است و در جدول تناوبي جزو آکتنيدها قرار مي گيرد. ايزوتوپ ۲۳۵U آن در نيروگاه هاي هسته ...

در ميان عموم مردم ، همين که صحبت از اورانيوم به ميان مي آيد، بلافاصله بمب اتمي و سلاحهاي کشتار جمعي ، که امروزه سخن روز محافل سياسي و مطبوعاتي است، در ...

● اورانيوم يکي از چگالترين فلزات راديو اکتيو است که در طبيعت يافت مي شود. اين فلز در بسياري از قسمتهاي دنيا در صخره ها، خاک و حتي اعماق دريا و اقيانوس ...

آلوئه ورا خاص مناطق آفريقايي است که به آن زنبق بياباني يا صحرايي هم مي گويند. در برخي کشورها با نام هايي چون «گياه جاودانگي»، «گياه دارويي»، «گياه ملک ...

گياه صبر زرد با نام علمي (آلوئه ورا) Aloevera از جمله با ارزش ترين گياهان نادر دنياست. که صدها سال پيش از ميلاد مورد توجه و استفاده بشر بوده است. از د ...

گياه آلوئه ورا از نظر بسياري از مردم گياه تازه و ناشناخته اي است در حالي که حقايق تاريخي نشان داده اند که اين گياه قدمتي طولاني داشته و قرن ها مورد مص ...

آلوئه ورا گياهي است مخصوص مناطق نيمه حاره اي داراي برگ هاي ضخيم و پهن که به تدريج باريک مي شود. در آفريقا به نام ”فرشته بيابان“ ناميده مي شود. در آمري ...

دانلود نسخه PDF - آلوئه ورا