up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله آلرژي PDF
QR code - آلرژي

آلرژي

درمان طبيعي آلرژي

آلرژي را مي توان به عنوان حساسيت بدن نسبت به ماده يي تعريف کرد که به طور طبيعي افراد ديگر را مبتلا نمي کند. در محيط زندگي انسان، مواد بيشماري وجود دارند که ممکن است در بسياري افراد سبب بروز واکنش هاي خفيف تا شديد شوند. اين واکنش ها از آلرژي هاي حقيقي به علت عدم تحمل نسبت به بعضي اغذيه و مواد تا آلرژي هاي ناشي از آلودگي متغيرند.
واکنش هاي آلرژيک ممکن است ظرف چند دقيقه پس از تماس بيمار با آلرژن بروز کنند و يا ممکن است چند ساعت يا حتي چند روز به تأخير افتند. تقريباً تمام قسمت هاي بدن ممکن است به آلرژي گرفتار شوند. آن بخش از بدن که تحت تأثير آلرژي قرار مي گيرد، عضو شوک ناميده مي شود. نقاطي که بيشتر دچار آلرژي مي شوند عبارتند از بيني، چشمان، پوست، قفسه ي سينه، روده و گوش.
واکنش هاي آلرژي به علت شرايط و مواد متفاوت بسياري ايجاد مي شوند. اين عوامل عبارتند از گرده ي گل ها، گرد و غبار، مواد آرايشي و موي حيوانات، گياهان سمي، سرم ها، واکسن و داروها. عوامل فيزيکي مانند گرما، سرما و آفتاب و نيز انواع غذاها. از ميان آلرژن هاي متعدد غذايي مي توان از فراوان ترين عوامل ايجاد آلرژي پرتقال، شير، تخم مرغ، گندم، ماهي، شکلات، کلم، انواع سيب زميني، گوجه فرنگي و توت فرنگي را ذکر کرد.
نشانه هاي آلرژي نيز به نسبت تعداد فراوان مواد به وجود آورنده ، زياد و بسيار فراوان است. اين نشانه ها عبارتند از سردردهاي راجعه، ميگرن، سرگيجه، آغالش پذيري، عصبانيت، افسردگي، نورالژي، عطسه، ورم ملتحمه، ديابت، اگزما، سوزش دل، تب يونجه، سوء هاضمه، يبوست، اسهال، زخم معده، آسم، افزايش وزن، بالا بودن فشارخون، درد قفسه ي سينه ، حملات قلبي، گرفتگي بيني يا آبريزش، کوتاهي نفس، ورم صورت و چشم و غيره. يک غذا ممکن است در افراد مختلف سبب پيدايش نشانه هاي متفاوت شود. بسياري از آلرژي ها چند عاملي بوده و ممکن است به علت آلرژن هاي متعدد ايجاد شده باشند.
آلرژي نشانه ي کاهش مقاومت و ناهماهنگي دروني است که به علت اشتباه در مصرف اغذيه و خطا بودن شيوه ي زندگي مي باشد. عقيده برآن است که استفاده از اغذيه يي مانند غلات، گوشت، ذرت، شيرکامل و غيره پيش از رسيدن به ۱۰ تا ۱۲ ماهگي علت بروز آلرژي است. به علت فقدان آنزيم هاي مناسب لازم براي هضم اين اغذيه ، در اين سن، مصرف آنها موجب بروز واکنش هاي آلرژي مي شود. حداقل نوزاد بايد به مدت ۸ ماه از شير مادر تغذيه کند تا به اين ترتيب مواد مغذي لازم به صورت طبيعي از طريق شير مادر به وي برسد.
علت مهم ديگر آلرژي، استفاده از اغذيه ي پردازش شده يي است که داراي افزودني هاي شيميايي است و بسياري از اين مواد سبب بروز واکنش هاي شديد آلرژي مي شوند. ممکن است به علت عدم تعادل در جيره ي غذايي، حالت آلرژي بروز نمايد. ممکن است به علت مصرف بيش از حد قند تصفيه شده و بي نظمي هاي متعاقب آن در ميزان قند خون بدن نتواند به صورتي مناسب قند را تجزيه کرده و به مصرف برساند و يا به علت عدم تعادل مواد معدني و ويتامين ها در نتيجه نقص در الگوي جيره ي غذايي، حالت آلرژي به وجود آيد.
استرس عاطفي و روانشناسيک هم ممکن است به بروز آلرژي منتهي شود. طبق نظر دکتر هانس سليه Hans Selye، اولين پژوهشگر در زمينه ي استرس، غالباً نشانه هاي آلرژي چيزي جز واکنش بدن نسبت به استرس نمي باشد. انسان ممکن است به علت استرس مزمن نسبت به غذاهاي رايج يا موادي که به وفور در محيط ديده مي شود مثل دود بنزين حساسيت پيدا کند.
● درمان
براي مقابله با آشفتگي هاي آلرژيک، راه هاي مختلفي وجود دارد. براي اين کار ابتدا بايد منابع ايجاد کننده ي آلرژي را يافت. اين کار بسيار سخت است ولي کاري غير ممکن نيست. دوم وقتي منابع ايجاد کننده ي آلرژي مشخص شد، بايد از تماس با آنها پرهيز شود. سوم و مهم تر از همه، بايد براي ايجاد و استقرار ايمني، سلامت و مقاومت عمومي بدن را سازمان داد.
براي تشخيص اغذيه ي آلرژي زا دو راه وجود دارد. اولين روش را آزمون و خطاي حذف غذايي مي نامند. با اين روش بسياري از خطرات و اغذيه حذف مي شود. تا آنجا که امکان دارد بايد از اغذيه ي ارگانيک، پردازش نشده و عمل نيامده استفاده شود زيرا به اين ترتيب يک گروه ديگر از خطرات مانند حشره کش ها، اسپري هاي مختلف و سم هاي ديگر حذف مي شوند.
پس از حذف بسياري از عوامل آشفته کننده براي يقين به نشانه هاي مشکوک ناشي از اغذيه بايد بيمار خود عوامل ايجاد کننده ي آلرژي را در موارد مختلف شناسايي کند. در اين مورد بهتر است از رژيم حذفي استفاده شود و به مدت دو هفته از غذاهاي مشکوک استفاده نشود تا علت آلرژي مشخص گردد. گاهي با تغيير يک محصول خاص يا نوع به خصوص، مي توان يک جانشين غذا يافت که موجب اختلال نمي شود.
راه ديگر تشخيص علت آلرژي «آزمون نبض» دکتر کوکا Coca است. اين روش به صورت زير انجام مي شود: پيش از صرف غذا نبض را مي شماريم. سپس در هر وعده غذا از يک غذا استفاده مي کنيم، نيم ساعت پس از صرف غذا دوباره تعداد نبض را مي شماريم. افزايش اندک تعداد نبض طبيعي است و حتي افزايش تا ۱۶ ضربان نيز طبيعي تلقي مي شود. در صورتي که تعداد نبض به ۸۴ در دقيقه افزايش يابد، ممکن است آلرژي موجود نباشد.اما اگر تعداد نبض به بيش از اين مقدار برسد و يک ساعت پس از صرف غذا به همين مقدار بماند، به احتمال زياد آلرژي غذايي وجود دارد.
اما، بهترين راه براي پيشگيري يا غلبه کردن بر آلرژي تقويت مقاومت کلي جسم است تا ديگر جسم به راحتي طعمه ي عوامل آلرژي زا نشود. در شروع کار، بيمار بايد به مدت ۴ تا ۱۰ روز صبح ها آب ميوه بخورد. تکرار مصرف ناشتا يا اصولاً استفاده ي کوتاه مدت از رژيم روزه ي آب ميوه، تحمل جسم نسبت به آلرژي را بيشتر مي کند. پس از صرف آب ميوه ي ناشتايي، مي توان از يک نوع سبزي يا ميوه مثل هويج، انگور يا سيب به مدت يک هفته استفاده کرد. بعد از اين مدت، يک غذاي ديگر به اين رژيم افزوده مي شود. بعد از ۴ هفته، مي توان در هر وعده از يکي از غذاهاي پروتئيني استفاده کرد. در صورتي که نسبت به غذاهاي جديد واکنش آلرژي ايجاد شود، آن غذا را بايد قطع کرد و غذاي ديگري مورد استفاده قرار داد. به اين ترتيب تمامي عوامل آلرژي زا در نهايت از جيره ي غذايي حذف خواهند شد.
براي فعاليت روزانه، بدن به ذخيره ي بزرگ قليايي نياز دارد. ايجاد اسيد فراوان به علت استفاده از غذاهاي نامناسب، خستگي، استرس هاي رواني و کم خوابي ممکن است سدي در برابر کارآيي ذخاير قليايي به شمار آيند. در افراد مبتلا به آلرژي بايد از اغذيه ي توليد کننده ي قليا استفاده کرد تا سيستم ايمني تقويت شود.
اغذيه يي که بايد از جيره ي غذايي حذف شوند عبارتند از چاي، قهوه، شکلات، نوشابه هاي کولادار، الکل، قند، شيريني ها و غذاهاي حاوي قند، غلات تصفيه شده، گوشت، ماهي، جوجه، توتون، شير، پنير، کره، اغذيه ي دودي، شورها، ترشي ها و اغذيه ي حاوي هر نوع افزودني شيميايي، نگاهدارنده يا طعم دهنده . اين اغذيه يا سبب تجمع مواد سمي و يا تحريک بيش از حد غدد آدرنال شده و يا بر توليد آنزيم لوزالمعده فشار مي آورند و يا تعادل قند خون را به هم مي زنند.
در مواردي با هدف پيشگيري، استفاده از ويتامين هاي کامل مجموعه ي C که به نام فلاونوئيدها شناخته مي شوند، توصيه شده است. اين مواد سبب تقويت تراوايي ياخته در جهت ايمن سازي بدن در برابر آلرژي هاي مختلف به ويژه تب يونجه مي شود. غالباً افزون ويتامين B۶ يا اسيد پانتوتنيک سبب تسکين مبتلايان به آلرژي مي شود. آلرژي هاي مختلف ممکن است به علت ضعف کارکرد غده ي فوق کليوي حاصل شود. در اين گونه موارد مقدارکافي اسيد پانتوتنيک به علاج بيماري مي انجامد، ولي بهبودي چند هفته طول مي کشد. مصرف مقدار کافي ويتامين E نيز سودمند است زيرا اين ويتامين داراي خواص مؤثر ضد آلرژي است.
يک پزشک هندي به نام دکتر همنت پاتاک Hement Pathak، دارويي مؤثر براي آلرژي کشف کرده است. او دريافت که مصرف ۵ قطره روغن کرچک در کمي آب ميوه يا آب با معد ه ي خالي صبح ها، در مورد آلرژي هاي مجراي روده، پوست و راه گذرهاي بيني بسيارسودمند است. دکتر پاتاک که خبره ي طب چيني است، موارد متعدد حفاظت در برابر آلرژي را با اين روش گزارش نموده است.
در آن دسته از حالات آلرژي که عنصر استرس هم در بروز آن دخيل است، لازم است از روشهايي مانند بسط (آرميدگي)، نرمش، مراقبه و کنترل ذهن، استفاده کرد. استفاده از اين روشها سبب کاهش استرس يا از بين رفتن آن شده و به اين ترتيب در درمان آلرژي مؤثر خواهد بود. آساناهاي يوگا مانند يوگامودرا آردهماتسيندراسانا Yogamudra ardhmatsyendrasma، ساروانگاسانا sarvangasana، شاواسانا shavasana و آنولوماويلوما anuloma viloma و پراناياما pranayama نيز سودمند است.

آلرژي بيني آلرژيهاي بيني در نتيجه برخورد ذرات آلرژي زا با سلولهاي ديواره بيني برخورد مي کنند و در اين حالت ابتدا ذرات آلرژي وارد بيني مي شوند. ذرات آل ...

بهار ، موسم طراوت و شادابي و فصل آغاز رويش و تازگي ، براي بعضي ها زمان شروع حساسيت هاي آزاردهنده فصلي است. در همان زمان که عده اي با عشق به طبيعت و زي ...

رينيت حساسيتي (آلرژيك) چيست؟ رينيت آلرژيك (ويا التهاب مخاط بيني ناشي از حساسيت)، در واقع نوعي پاسخ آلرژيك به محركهاي تنفسي و به زبان ديگر، يك واكنش حس ...

در ميان بيماري هاي شايع کودکان در اين فصل از سال، علايم برخي بيماري ها مانند آلرژي، سرماخوردگي و آنفلوآنزا بسيار شبيه همديگرند و اطلاع از شباهت ها و ت ...

● تعريف : رينيت به التهاب غشاهاي مخاطي بيني گفته مي شود که خود را با علائمي مثل عطسه ،احتقان و خارش بيني و آبريزش بيني ، نشان مي دهد . چشم ها ، گوشها ...

امروزه بيش از پنج هزار ماده مختلف به عنوان خوشبوکننده و عطر مصرف مي شوند، از هر يک از اين عطرها نيز مي توان ده ها ماده حساسيت زا را جدا کرد که خوشبختا ...

نمک آلومينيوم، پارافين، فتالات ها و ... گاهي کارخانجات توليدکننده مواد آرايشي و بهداشتي براي ساده تر کردن کار خود ترکيبات سمي، محرک و سرطان زايي را به ...

● تعريف رينيت آلرژيک (ورم غشاءمخاطي بيني) ، مجموعه اي از علائم است که بيشتر در بيني و چشم ها ديده مي شود، زماني که شما چيزهايي از قبيل گرد و غبار، شور ...

دانلود نسخه PDF - آلرژي