up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله آفتاب گردان PDF
QR code - آفتاب گردان

آفتاب گردان

آفتاب گردان SUNFLOWER ،نام علمي Helianthus annus

● كليات گياه شناسي
هنگانيکه از گياه آفتاب گردان سخن بميان مي آيد معمولا تخم آفتاب گردان در ذهن تداعي مي شود زيرا که همه ما با تخم آن آشنايي دريم چه که بمصرف تغذيه پرندگان مي رسد و يا خود از آن استفاده مي کنيم ولي تمام قسمت هاي اين گياه آفتاب پرست از ريشه و ساقه و شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن دراي خواص بسياري است .
سرخ پوستان آمريکا اين گياه را بخاطر تخم آن که بمصرف غذا ميرسد ميکاشتند و پرورش مي دادند .
آفتاب گردان گياهي است يکساله و تا حدود سه متر رشد مي کند . گل آندرشت و زيبا و بقطر ۳۵ سانتيمتر مي باشد . در وسط گل قرمز رنگ آن دايره اي قهوه اي رنگ وجود دارد که تخم هاي آفتاب گردان دودارور آنرا گرفته اند . اين گياه در اکثر نقاط دنيا وجود دارد . از تخم آفتاب گردان روغن گرفته مي شود که اشباع نشده است و براي پخت و پز مناسب است .
● تركيبات شيميايي:
تخمه آفتاب بسيار مقوي است دراي ۲۴% مواد پروتئيني ، ۴۷% روغن ، ۲۰% مواد هيداروکربن ، ۸% فسفر ، ۹% پتاسيم و بغير از اين مواد دراي ويتامين هاي A و B نيز مي باشد .
روغن تخم آفتابگردان دراي ۷۰% اسيد لينوئيک و مقدري فسفو ليپيد و ويتامين E مي باشد بهمين دليل چربي خون را پائين آورده و کلسترول را تنظيم مي کند .
● خواص داروئي:
اسانس گل آفتاب گردان براي التيام زخم ها و پائين آوردن فشار خون بکار مي رود . اسانس برگ هاي آفاب گردان خاصيت ميکروب کشي درد . در طب قديم ايران و در طب چيني از تمام قسمت هاي گياه آفتاب گردان استفاده مي شود .
در موردزير مي توان از اين گياه استفاده کدر و از خواص درماني آن برخوردار شد .
۱) زنگ زدن گوش : مغز ساقه آفتاب گردان را در آب جوش ريخته و مانند چائي دم کنيد و روزي سه فنجان از اين چاوي بنوشيد .
۲) تقويت معده و پائين آوردن فشار خون : ۳۰ گرم برگهاي خشک آفتاب گردان را دم کنيد و سه فنجان در روز بنوشيد .
۳) سرگيجه ف ورم صورت ، آب آوردن بدن و تسريع زايمان : ۲۰ گرم از گلهاي خشک آفتاب گردان را در آب جوش دم کنيد و روزي سه فنجان از اين دم كرده را بنوشيد .
۴) درد معده ، بماريهاي دستگاه ادراري ، يبوست : ۳۰ گرم ريشه خشک شده آفتاب گردان را در آب جشو ريخته و مدت ۵ دقيقه بگذاريد بجوشد يک فنجان از آنرا سه بار در روز بنوشيد .
۵) آرتروز و ورم پستان : هنگاميکه آفتاب گردان گل مي دهد طبق گل ( قسمت پائيت گل که مانند بشقابي است) را جدا كرده و در آّ انداخته آنقدر بجوشانيد که شيره چسبناکي باقي بماند و سپس اين شيره را روي مفصل هاي دردناک بماليد و ماساژ دهيد درد آرتروز برطرف مي شود . براي درمان ورم پستان در زنان شير ده طبق گل را هنگاميگه گل دانه داده است جدا کنيد و در ير آفتاب خشک كرده و سپس تکه تکه كرده و بو ( سرخ کنيد ) دهيد . که کاملا قهوه اي شود و بعد آنرا خورد كرده بصورت در داروريد و اين پودر را در آب جوش که کمي شکر به آن اضافه كرده ايد ريخته و اين شربت را به مريض بدهيد تاشفا يابد .
۶) اسهال خوني : براي درمان ساهال خوني تخم آفتاب گردان را ( بمقدر ۳۰ گرم ) در آب ريخته و حدود يکساعت با حرارت ملايم بپزيد سپس آنرا با نبات يا قند شيرين كرده و به مريض بدهيد .
۷) سردردي که همراه با سرمخوردگي است : ۳۰ گرم تخم آفتاب گردان را در دو ليوان ريخته و بگذاريد بجوشد تا نصف ليوان آن باقي بماند و اين جوشانده را دوبار در روز بنوشيد .
۸) بيماري فتق : ۳۰ گرم ريشه تازه آفتاب گردان را با آب وشکر قهوه اي بجوشانيد و يان جوشانده را سه بار در روز بنوشيد .
۹) سنگ کليه : حدود يک متر از مغز ساقه آفتاب گردان را در دو ليوان آب ريخته و بگذاريد آهسه بملايمت بجوشد تا مقدر آن به نصف ليوان تقليل يابد آنگاه بمدت يک هفته و روزي يکبار آنرا بوشيد تا از شر سنگ کليه راحت شويد .
۱۰) زخم ، بريدگي و جراحت : مغز ساقه آفتاب گردان را بايد له کدر و مانند پماد روي زخم جراحت گذاشت که خونريزي را بند مي آورد و بهبودي را تسريع مي کند . سعي کنيد گياه آفتاب گردان را در حياط خود بکاريد و از خواص درماني آن استفاده کنيد .
تخم آفتاب گردان را مي توانيد از مغازه هاي برخي از داروخانه ها خريدري کنيد . البته تخم آفاب گردان را بايد بصورت خام استفاده کنيد چون بو داده و نمک زده آن دراي خواص ذکر شده در اين مبحث نمي باشد .
● مضرات :
مضرات خاصي براي آن بيان نشده است .

نور آفتاب نور خورشيد، حاوي طيفي گسترده از اشعه‌هاي مرئي و نامرئي است. بخشي از اشعه‌ي نامرئي آفتاب، طيف ماوراء بنفش يا UN است كه طول موجي كوتاه‌تر از ط ...

ديد کلي سالهاست که از عينکهاي آفتابي چه بصورت مد و يا جهت تأمين راحتي بيشتر در مقابل نور شديد ، استفاده مي­شود. چشم پزشکان معتقدند دليل ديگري نيز براي ...

نزديك به چهار قرن از زماني كه عينك ساز انگليسي، به توليد عينك هاي آفتابي پرداخت مي گذرد. قبل از اينكه بنيامين فرانكلين به فكر ساخت عينك هاي دو كانونه ...

شصت سال پيش، زماني که آنتوان اگزوپري در کتاب مشهورش « شازده کوچولو» سيارکها را دنياهايي کوچک با طلوع و غروب متوالي خورشيد توصيف کرد هنوز منجمان شناخت ...

آفتابگردان گياهي يک ساله و چندساله، داراي سه نوع ريشه است : ۱) ريشه اصلي که تا ۴ ۲ متر در عمق زمين فروميرود. ۲) ريشه هاي فرعي که در ۲۵ سانتيمتري عمق خ ...

عامل بيماري قارچ p.helianth ) Plasmopra halstedi )مي باشد که ازگروه Oomycetes است. يکي از بيماري هاي مهم آفتاب گردان است که از کشورهاي زيادي از جمله ا ...

آفتابگردان گياهي يك ساله و چندساله، داراي سه نوع ريشه است : نخست، ريشه اصلي كه تا ۴ ۲ متر در عمق زمين فروميرود. دوم ، ريشه هاي فرعي كه در ۲۵ سانتيمتري ...

● كليات گياه شناسي هنگانيکه از گياه آفتاب گردان سخن بميان مي آيد معمولا تخم آفتاب گردان در ذهن تداعي مي شود زيرا که همه ما با تخم آن آشنايي دريم چه که ...

دانلود نسخه PDF - آفتاب گردان