up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله آفتاب سوختگي PDF
QR code - آفتاب سوختگي

آفتاب سوختگي

وقتي کرم هاي ضدآفتاب هم خطرناک مي شوند

هيچ کس نيست که از تحمل درد ناشي از آفتاب سوختگي لذت ببرد و هرکس حتي الامکان خود را در مقابل هرگونه آسيب ديدگي حفظ مي کند، اما آيا براي در امان ماندن از آفتاب سوختگي استفاده از هر کرم ضدآفتابي توصيه مي شود؟
با وجود تمام هشدارها در مورد خطرات قرار گرفتن بيش از اندازه در معرض آفتاب و استفاده از تخت هاي سولاريوم ابتلا به سرطان پوست هر ساله رو به افزايش است. انجمن سرطان کانادا در سال ۲۰۰۹ ميلادي پنج هزار و ۳۰۰ مورد سرطان پوست را در سال ۲۰۱۰ برآورد و پيش بيني کرده بود که از آن ميان ۹۲۰ مورد، منجر به مرگ خواهد شد.
حتي اگر سرطان پوست در حدي نباشد که منجر به از دست رفتن جان فرد شود، انواع ديگري از سرطان پوست به ويژه در صورت ظاهر خواهند شد که به مرور زمان به پوست، ماهيچه ها و استخوان ها هم آسيب رسانده و حتي به طور آشکاري باعث به هم ريختن شکل صورت نيز مي شوند.
● لازم نيست از خورشيد دوري کنيد
اگر همواره از ضدآفتاب هايي استفاده کنيد که طيف وسيعي دارند و عادات خود را در جهت محافظت بهتر از پوست تان تغيير دهيد، مثلا ساعاتي از روز که آفتاب شديدتر مي تابد از بيرون رفتن خودداري کنيد زيرا از آسيب ديدن پوست و بروز سرطان جلوگيري کرده ايد، اما با اين وجود بايد حواس تان به ذخيره ويتامين D کافي در بدن تان باشد.
● هرچه اس پي اف (SPF) ضدآفتاب ها بالاتر باشد بهتر است؟
اس پي اف (SPF) عامل محافظت کننده در مقابل خورشيد است که حداقل استاندارد آن با عدد ۳۰ مشخص مي شود. اس پي اف نشان مي دهد که محصول ضدآفتاب مورد نظر تا چه مقدار پوست را در مقابل اشعه ماوراي بنفش (UVB(B محافظت مي کند.
اس پي اف هاي بالا بين ۸۵ تا ۱۰۰ در داروخانه ها موجود هستند. ممکن است با بالا رفتن عدد اس پي اف قيمت ضدآفتاب هم افزايش يابد که اين امر لزوما دليل بر بيشتر شدن ميزان محافظت از پوست در مقابل اشعه ماوراي بنفش نمي شود و در نهايت نتيجه يکسان است.
در واقع ضدآفتابي با اس پي اف ۱۵، ۹۳درصد و ضدآفتابي با اس پي اف ۳۰ تنها ۹۷ درصد در مقابل نور خورشيد مراقبت مي کنند. به نظر مي رسد اس پي اف هايي که با عددهاي بالا عرضه مي شوند، بيشتر جنبه تبليغاتي و فريبنده دارند.
اصولا اگر کرم ضدآفتاب درست استفاده شود اس پي اف ۱۵ هم جوابگو و تاثيرگذار است. اغلب افراد به طور کافي کرم ضدآفتاب استعمال نمي کنند و در نتيجه تاثير کافي و مطلوب را از کرم ضدآفتاب نمي گيرند. مقدار مفيد و ضروري براي مصرف کل بدن دو قاشق چايخوري پر يعني حداقل ۳۰ ميلي گرم است. کرم ضدآفتاب را بايد نيم ساعت قبل از بيرون رفتن استعمال کرد و هر دو ساعت (يا زودتر هنگام شنا کردن) آن را تجديد کرد.
اما داستان به اينجا ختم نمي شود. ۹۵ درصد اشعه هاي ماوراي بنفش و ماوراي بنفش (UVA(A که به پوست مي رسند طول بلندتري دارند و عميق تر از ماوراي بنفش (UVB( B به داخل پوست نفوذ کرده و منجر به چروک، پيري پوست و سرطان مي شوند.
از ضدآفتاب هايي استفاده کنيد که با برچسب طيف گسترده «Broad Spectrum» مشخص شده باشند، يعني اس پي اف چنين ضدآفتابي هم اشعه ماوراي بنفش A و هم B را شامل مي شود.
● آيا مصرف کرم هاي ضدآفتاب به قدر کافي ايمن است؟
خانم هاي باردار و کودکان بايد از مصرف کرم هاي ضدآفتاب حاوي بنزفنون ۳ که جذب کننده ماوراي بنفش A که به آن اکسي بنزن هم مي گويند، پرهيز کنند. اکسي بنزن در دختراني که مادران شان در دوران بارداري در معرض اين ماده شيميايي قرار داشته اند، باعث کمبود وزن هنگام تولد مي شود. کودکان نيز کمتر قادر به سم زدايي و دفع چنين موادي هستند. طبق يکي از بررسي هاي انجام شده روي ماهي ها، اکسي بنزن روي توليدمثل هم تاثير گذار است. هنوز تاثيرات سوء آن روي انسان مشاهده نشده اما محققان به مطالعه در اين مورد ادامه مي دهند. زينک اکسايد و تيتانيوم اکسايد نيز از موادشيميايي هستند اما برخي مردم آنها را مواد طبيعي مي پندارند. اين مواد اشعه هاي خورشيد را شکسته و منحرف مي کنند در حالي که کرم هاي ضدآفتاب اصولا اشعه خورشيد را جذب مي کنند. از آنجايي که زينک و تيتانيوم روي پوست، سفيد و خميري به نظر مي رسند امروزه بعضي از کرم هاي ضدآفتاب از اين مواد به عنوان ذرات نانويي ميکروسکوپي بهره مي برند. اين مواد به آساني روي پوست پخش و محو شده و شفاف به نظر مي رسند.
دانشمندان درباره بي خطر بودن ضدآفتاب هاي حاوي ذرات نانو تحقيقات زيادي انجام داده اند و در نهايت به نظر مي رسد که بي خطر باشند. طبق مطالعات انجام شده، ذرات نانو با نور خورشيد تعاملاتي انجام مي دهند و باعث آسيب ديدن سلول هاي پوست مي شوند. تحقيقات به اينجا ختم مي شوند که ذرات نانو تنها زماني مشکل سازند که به داخل پوست نفوذ کنند. بررسي مطالعات ۱۶دانشمند در مورد جذب ذرات نانو نشان مي دهد که اين ذرات به داخل پوست نفوذ نمي کنند و در نتيجه بي خطر هستند.

تحقيقات نشان داده که سوختگي ها عموما در منازل اتفاق مي افتد. همه ما درد ناشي از سوختگي هاي خفيف را تجربه کرده ايم و بيشتر مواقع کاملا نسبت به آن بي تف ...

نور آفتاب نور خورشيد، حاوي طيفي گسترده از اشعه‌هاي مرئي و نامرئي است. بخشي از اشعه‌ي نامرئي آفتاب، طيف ماوراء بنفش يا UN است كه طول موجي كوتاه‌تر از ط ...

ديد کلي سالهاست که از عينکهاي آفتابي چه بصورت مد و يا جهت تأمين راحتي بيشتر در مقابل نور شديد ، استفاده مي­شود. چشم پزشکان معتقدند دليل ديگري نيز براي ...

نزديك به چهار قرن از زماني كه عينك ساز انگليسي، به توليد عينك هاي آفتابي پرداخت مي گذرد. قبل از اينكه بنيامين فرانكلين به فكر ساخت عينك هاي دو كانونه ...

پوست تان را در مقابل آفتاب بيمه کنيد . . . مواجهه با نور خورشيد براي بدن مزايا و معايبي دارد که به طول زمان و تعداد دفعات مواجهه، شدت نور و حساسيت پوس ...

با گرم شدن هوا و نزديک شدن به تابستان، بازار ضدآفتاب هم داغ مي شود و خيلي ها به فکر خريد ضدآفتاب مي افتند. هرچند به عقيده متخصصان، ضد آفتاب فقط مخصوص ...

خيلي ها مراقبت از پوست را صرفا به مراقبت از پوست صورت محدود مي کنند و از توجه به پوست بدن خودشان غافل مي شوند. شايد براي تان عجيب باشد ولي اين يک واقع ...

در آمريکا سرطان پوست جزو شايع ترين سرطان ها به شمار مي رود و ميزان مرگ و مير نوعي از آن به نام ملانوما در دهه هاي اخير تا ۵۰ درصد در ميان زنان زير ۳۹ ...

دانلود نسخه PDF - آفتاب سوختگي