up
Search      menu
ساختمان و معماری :: مقاله آسمانخراش PDF
QR code - آسمانخراش

آسمانخراش

آسمانخراش چرخنده

شهر «مل مو» در کشور سوئد از جمله شهرهايي است که برنامه هاي توسعه بسيار دقيقي در آن اجرا شده است. به طوري که پس از بررسي هاي فراوان و دقيقي که به وسيله معماران و شهرسازان اروپايي صورت گرفت، برج «Turning Torso» (دومين برج بلند قاره اروپا) توسط «سانتياگو کالاتروا» معمار برجسته اسپانيايي طراحي شد و ساخت آن پس از سه سال در اواخر سال ۲۰۰۵ ميلادي به پايان رسيد.
با آغاز پروژه ساخت برج ۵۵ طبقه Turning Torso، سوئدي ها به ويژه مردم شهر مل مو بي صبرانه منتظر افتتاح و آغاز به کار اين برج ۱۹۵ متري بودند. اين برج بلندترين ساختمان مسکوني کشور سوئد است که در راستاي طرح«West Harbour» سوئد ساخته شد. اين برج با الهام از حرکات طبيعي بدن انسان توسط کالاتروا، ابتدا در قالب يک مجسمه سنگي و سپس در قالب يک معماري hi-tech (تکنولوژي سطح بالا) طراحي شد و اکنون نيز همخواني کاملي با بافت جديد اطراف خود دارد.
سانتياگو کالاتروا نقاش، مجسمه ساز و مهندس معمار زبردستي در طراحي ساختمان است که دورانديشي او در پيش بيني سيستم سازه برج ها، مهمترين عامل موفقيت او است.
اين برج از ۹ مکعب ۵ طبقه تشکيل شد که اين ۹ مکعب با نود درجه چرخش، نماي منحصر به فردي را ايجاد کرده است. مکعب اول و دوم مخصوص دفاتر اداري- تجاري و بقيه مکعب ها مخصوص واحدهاي مسکوني است که البته سالن هاي ورزشي، استخر، جکوزي و تالارهاي پذيرايي هم جزء آنها است. طرح استثنايي اين برج تاکنون دو جايزه ويژه بهترين طرح معماري برج هاي مسکوني و يک جايزه بهترين طرح سازه بتني را تصاحب کرده است. از آنجايي که اين برج يکي از ساختمان هاي معروف جهان است، مي بايست امکانات رفاهي مناسبي را هم در اختيار ساکنان خود قرار دهد؛ چرا که اجاره ۵ هزار يورو به ازاي هر متر مربع يک واحد مسکوني يا تجاري اين برج امکانات خاصي را هم مي طلبد.
تمامي واحدهاي اين آسمانخراش، تجهيز شده به لوکس ترين مبلمان و وسايل است. ضمن اينکه تجهيزات به کار رفته در واحدهاي اين برج ساخت شرکت هاي معتبر بوش آلمان و فيليپس هلند است.
از جمله امکانات رفاهي قابل توجه اين برج اداري- مسکوني در اختيار داشتن شبکه کامپيوتري داخلي است که ساکنان اين آسمانخراش به وسيله آن مي توانند به تمامي شبکه هاي کامپيوتري مرکز تجاري، خدماتي، تفريحي و... در داخل اين برج دسترسي داشته و از امکانات آنها به عنوان عضوي از مجموعه Turning Torso با خدمات ويژه استفاده کنند. در ضمن يک شبکه اينترنت پرسرعت (دو گيگابايتي) و همچنين انشعاب تلويزيون کابلي ويژه اين برج هم از امکانات ارتباطي قابل ذکري است که در اختيار ساکنان Torso است.
جالب اينکه در اين آسمانخراش، ساکنان هر واحد مي توانند در هر لحظه که بخواهند به وسيله سيستم مانيتورينگ اختصاصي شان از ميزان مصرف آب، برق و ساير انرژي هاي مورد استفاده مطلع شوند.
گرچه معمار اسپانيايي با همکاري مشاوران خود، يک سيستم منطقي و مقاوم براي طرح اين شاهکار معماري هاي تک در نظر گرفته بود ولي بدون شک اجراي سازه چنين برجي نيازمند تحقيقات و محاسبات علمي پيچيده يي است.
اساس طراحي و سيستم سازه اين آسمانخراش براساس نتايج به دست آمده از آزمايش هاي دشوار «تونل باد» انجام شده روي ماکت اين برج در دانشگاه وسترن شهر انتاريو کانادا تعيين و سپس به وسيله مهندسان ارشد سازه طراحي و محاسبه شده است.
طرح نخست، عبارت بود از يک فونداسيون حجيم بتني به طول ۳۰ متر و ضخامت ۷ متر که به وسيله ستون هاي ويژه يي به ارتفاع ۱۸ متر بر پي اصلي اين برج قرار گرفته و به پايين ترين سطح آسمانخراش متصل شده است. اين ستون ها به منظور مقاومت در برابر فشارهاي جانبي زمين توسط تيرهاي بتني به يکديگر متصل شده اند.
در مرکز اين فونداسيون استثنايي، يک سازه بتني لوله يي شکل قرار دارد که با قطر داخلي ۵ ۱۱ متر به عنوان محور و هسته مرکزي کل آسمانخراش به ارتفاع ۱۹۵ متر قرار گرفته است.
ضخامت ديواره اين سازه لوله يي شکل که آسانسورها و راه پله اين برج را در خود جاي داده و تحمل بار اصلي برج برعهده آن است، روي فونداسيون ۴ ۳ متر و در بالاترين نقطه برج ۶ ۰ متر است.
کف تمامي طبقات برج که ضخامت سازه يي کمتر از ۳۰ سانتي متر دارد، به صورت يک لوح بتني يکپارچه به هسته مرکزي متصل است.
انتقال نيروي هاي جانبي وارد بر ساختمان نيز برعهده سازه فولادي ۸۲۰ تني است که در گوشه برج قرار گرفته است.
اين سازه ساخت شرکت هاي اسپانيايي است و به وسيله شرکت دانمارکي «Promecon» نصب شده است که نيروهاي جانبي وارده را به واسطه ديوارهاي سازه يي طبقات به هسته مرکزي منتقل مي کند.
در واقع در زير فونداسيون برج يک صخره سنگي قرار دارد که بستر بسيار مناسبي براي احداث اين آسمانخراش بزرگ است و ستون هاي استفاده شده در فونداسيون اين برج به اندازه ۴ متر در اين صخره سنگي فرو رفته اند.
پس از اجراي شبکه ۶۰۰ تني فولادي فونداسيون، عمليات بتن ريزي پي برج به وسيله تجهيزات توليد شده در دو کارخانه نروژي و در مدت سه شبانه روز پياپي انجام شد و ۵۱۰۰ مترمکعب بتن در اين بخش برج استفاده شد.
نکته جالب در زمينه کنترل دماي اين حجم از بتن ها است؛ چرا که بتن در مدت زمان رسيدن به مقاومت و گيرايش، در اثر فعل و انفعالات شيميايي، مقداري گرما آزاد مي کند که در چنين شرايطي سرد شدن سطح خارجي و گرم ماندن لايه داخلي موجب ايجاد ترک هايي در بتن مي شود و اين امر از استحکام و مقاومت نهايي بتن مي کاهد. با توجه به ضخامت ۷ متري اين فونداسيون، قبل از اجراي طرح مهندسان سازه شرايط بتن ريزي را توسط کامپيوتر شبيه سازي کردند تا شرايط دماي بتن در طول اين مدت تحت کنترل باشد.
اجراي هسته لوله يي شکل برج هم توسط قالب هاي فلزي لغزنده انجام شد، به اين صورت که پس از بتن ريزي هر طبقه از اين هسته، اين قالب فلزي مرکب به وسيله جک هاي هيدروليک به طبقه بالا منتقل مي شد.
بتن ريزي کف و ديوارهاي برج هم پس از اتمام ساخت هر طبقه از هسته مرکزي به وسيله قالب هاي فلزي مثلثي که در کنار يکديگر شکل مربع کف را تشکيل مي دهند، انجام شد. در عمليات بتن ريزي هسته مرکزي هم، در کف طبقات و ديوارهاي اين برج از تکنولوژي Self- compacting يا بتن خودفشرده شونده استفاده شده که در اين روش نيازي به متراکم کردن بتن ريخته شده به وسيله دستگاه هاي ويبراتور نيست.
از جمله کارهاي حساس و پيچيده ساخت اين آسمانخراش، اجراي نماي آن بود که نيازمند دقت بسيار بالايي بود. نماي ساختمان متشکل از ۲۸۰۰ پنجره و ۳۱۰۰ پانل آلومينيومي است که در زمان طراحي نما، آزمايش هاي فراواني در مورد شيوه به کارگيري آنها انجام شد که نتيجه آن، ايجاد جداره يي مستحکم در برابر وزش بادهاي تند، تبادل حرارت و جلوگيري از نفوذ صدا و رطوبت است. ضمن اينکه نحوه اتصال سازه فولادي به سازه بتني اين برج نيز توسط متخصصان دانشگاه وسترن دانشگاه کانادا طراحي و شبيه سازي شد و با همکاري بهترين متخصصان اروپايي، امريکايي و کانادايي اين برج زيبا و استثنايي در سوئد بنا نهاده شد.

آسمانخراش Aqua معماري نويني را معرفي کرده است آسمانخراشي با ۸۲ طبقه و با يک مشخصه منحصربه فرد: در ميان انبوهي از ايوان ها نمي توان دو ايوان مشابه هم پ ...

دانلود نسخه PDF - آسمانخراش