up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله آروماتراپي PDF
QR code - آروماتراپي

آروماتراپي

روغن هاي شفابخش ( آروماتراپي )

بحث شيوه هاي علمي در درمان بيماريها از قبيل جراحي ، دارو درماني و ديگر روشهاي استاندارد پزشکي به جاي خود ولي بسياري از مردم بخصوص در مشرق زمين اعتقادات جالبي دارند و مواردي را در درمان بيماري ها موثر مي دانند که بتازگي فوايد علمي آنها نيز به اثبات رسيده است. روغنهاي شفابخش از اين جمله موارد است که به آن مي پردازيم. اين روش آروماتراپي نام دارد. در آروماتراپي ، روغنهاي مالديني خاصي براي ماساژ استفاده مي شود که براي درمان بسياري از دردها سودمندند. صرف نظر از اثرات درماني که اين روغنها ممکن است داشته باشند، ماساژ اصولا با تحريک انتهاهاي عصبي و ايجاد تاثيرات ذهني مي تواند سبب ايجاد احساس آرامش و رفع انقباض هاي دردناک عضلاني و تسکين درد شود.
آروماتراپي در سالهاي اخير تا ۷۰ درصد موفقيت آميز بوده ، ولي در عين حال سوئاستفاده هاي تجاري که در اين زمينه وجود دارد مي تواند سبب زيانهاي بي شماري شود. در حال حاضر و تحت قوانين مجدد کسي با عنوان متخصص آروماتراپي فعاليت نمي کند، اگر چه رشته هاي آموزشي و دستياري وجود دارد که تا حدودي به کم و کيف اين روشهاي درماني مي پردازد. بسياري از داروها و موادي که به اين منظور به کار مي روند در صورت نظارت صحيح نداشتن متخصصان ، ممکن است عوارض جانبي در برداشته باشند و سبب بروز مشکلات زيادي از قبيل سوختگي هاي پوستي ، بثورات و بيماري هاي خاص پوستي و گاهي سقط در زنان حامله شوند. يکي از محققان ، روشهاي آروماتراپي را در يک طرح ۳ساله آزمايشي ، روي بيماران آماده عمل جراحي مطالعه کرده است. او در اين آزمايش با استفاده از روغنهاي اصلي که براي اين روش درماني توصيه شده ، بيماران را تحت ماساژ پوست قرار مي دهد. به نظر او در اين روش ۱۰۰درصد موفقيت وجود دارد. بسياري از بيماران که پيش از عمل دچار اضطراب و تنش روحي و افزايش فشار خون ناشي از آن هستند به وي معرفي مي شوند. آروماتراپي مي تواند کاهش قابل ملاحظه اي در فشار خون ناشي از استرس ايجاد کند.
از آنجا که بسياري از موارد لغو شدن عملهاي جراحي به علت افزايش فشار خون بيمار پيش از عمل است ، اين روش بدون نياز به داروهاي ضداضطراب و کاهش دهنده فشار خون مي تواند از به تعويق افتادن عمل جراحي جلوگيري کند. به نظر اين محقق ، بيماراني که پيش از عمل از ماساژ درماني برخوردار بوده اند پس از عمل جراحي نيز درد کمتري خواهند داشت و از احساس آرامش بيشتري برخوردارند. معمولا ترکيبات دارويي زيادي با مقاصد آروماتراپي در فروشگاه ها عرضه مي شود در حالي که اطلاعات کلي درباره آنها وجود دارد.
انتظار مي رود با هماهنگي ميان کارخانجات توليد اين مواد و متخصصان مجرب ، راهنماي چگونگي استفاده از اين مواد، روشهاي نگهداري ، مقدار مصرف و عمر مفيد آنها روي برچسب هاي واضح و مطمئن درج شود. مشکل عمده اي که در ارتباط با مصرف اين نوع داروها پيش مي آيد مصرف بيش از حد آن به وسيله افراد عادي است. از آنجا که غلظت زيادي از ماده موثر در مقدار کمي از اين داروها وجود دارد معمولا چند قطره از آن کافي است ؛ اما متاسفانه بيماران مقدار زيادي از آنها را به کار مي برند و بعد با بثورات و ضايعات پوستي شديد به پزشک مراجعه مي کنند.
به عقيده دانشمندان ، انرژي مثبت آروماتراپي کاملا ذهني است. يک تيم تحقيقي در دانشگاه مونيخ ، در مطالعات خود دريافته اند آب مي تواند همان تاثير روغنهاي ماليدني گران قيمت را داشته باشد. به عقيده اين گروه، کافي است بيمار باور کند که از داروي واقعي براي او استفاده شده است تا اثرات مورد نظر در او ايجاد شود. آنها در يک طرح آزمايشي دو گروه از افراد را انتخاب کردند. (اين افراد داوطلبانه انتخاب شده بودند) داوطلبان از ماسکهاي مخصوص استفاده کردند تا بويي حس نکنند. براي يک گروه ، داروي اصلي که اثر آن براي همه افراد شناخته شده بود و براي گروه دوم ، آب استفاده کردند. نتايج اين تحقيق حاکي است تفاوت زيادي در زمان واکنش ميان دو گروه وجود نداشت. اين نشان مي دهد که آروماتراپي مي تواند اثرات دارونما را داشته باشد. بيماراني که به درمان خود ايمان دارند، واقعا احساس سلامت را به دست مي آورند.
روغنهايي که در اين روش کاربرد دارد، بيشتر از نعناع ، ياس و گياهان موثر درماني ديگر گرفته شده اند. علاوه بر مصرف اين مواد به صورت روغنهاي ماليدني ، گاهي از آنها به صورت اسپري هاي استنشاقي هم استفاده مي شود. مقايسه اثرات درماني مطلوب داروهاي ماليدني يا استنشاقي نيز برنامه ديگري است که دانشمندان در حال بررسي آن هستند. به هر حال اين روش همراه با اثرات مثبت ، علمي است که با تجزيه مکانيسم هاي خوددرماني در بيمار عمل مي کند. معرفي روشهاي طب مکمل به بيماران مساله بسيار مهمي است که پزشکان بايد بدان توجه کافي داشته باشند. بيماراني که با داشتن اطلاعات کافي درباره هريک از روشهاي درماني ، آن را انتخاب مي کنند معمولا نتايج بهتري نشان مي دهند.
با افزايش ارتباط ميان بيمار و پزشک انتخاب روشهاي درماني آگاهانه تر انجام مي شود و نتايج مطلوب تري نيز حاصل خواهد شد. دکتر کندي ، سخنگوي دانشکده پزشکي معتقد است درمان هاي مکمل درواقع درمان حمايت کننده هستند و نبايد به عنوان جايگزين طب سنتي محسوب شوند، چراکه در بعضي موارد درمان هاي مکمل پايه مستند و علمي ندارند و حتي ممکن است خطرناک باشند. اولين وظيفه ما به عنوان پزشک حمايت از سلامت بيمار در تمام شرايط است ؛ بنابراين آگاهي کامل از اصول طب مکمل و آشنا کردن بيمار با آن از مهمترين نکاتي است که بايد مورد توجه قرار بگيرد.

قدمت اين شيوه درماني بسيار زياد است و دست کم به ۶هزار سال پيش برمي گردد. احتمال زيادي وجود دارد که اولين بار در کشور مصر و ۱۵۵۵ سال پيش از ميلاد مسيح ...

به طور کلي دو نوع طب داريم: طب مرسوم رايج Conventional medicine و طب نامرسوم (حاشيه) Non Conventional medicine. طب مرسوم (رايج) همه آن مواردي است که ا ...

شرايط زندگي ماشيني در سال هاي اخير باعث گسترش تعدادي از بيماري ها از جمله سؤ هاضمه شده است . نوع تغذيه ، نوع کار و فعاليت ، کمي استراحت ، کمي تحرک و م ...

دانلود نسخه PDF - آروماتراپي