up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله آدرسIP PDF
QR code - آدرسIP

آدرسIP

ورود به دنيا با يک کليک

امروزه اينترنت به عنوان ابزاري کارآمد و مهم در زندگي شهروندان دنيا شناخته مي شود. به همين دليل دولت ها و ارائه دهندگان اينترنت درتلاشند تا اينترنت را با بيشترين سرعت، بالاترين کيفيت، بهترين خدمات پشتيباني و کمترين قيمت به کاربران خود ارائه دهند تا راه توسعه را بر رقباي خود در بازار پهناي باند تنگ کنند.
اين درحالي است که ارائه اينترنت پرسرعت در برخي کشورها مي تواند نسبت به خدمات مشابه در ساير کشورها با قيمت بالاتري ارائه شود که در اين مورد بايد به سطح زندگي، ميزان تورم و متوسط درآمد خانواده ها در آن کشور توجه کرد. به طوري که يک خانواده متوسط در کشوري با تورم ثابت به دليل درآمد سالانه قابل توجه قادر به پرداخت هزينه بالاي ۳۰ دلار در ماه براي دريافت اينترنت بالاي ۳ مگابيت برثانيه باشد.
موسسه آکاماي در تازه ترين گزارش خود به بررسي وضعيت اينترنت در سال ۲۰۱۰ پرداخت و نشان داد که کره جنوبي همچنان پرسرعت ترين اينترنت را در سال گذشته در اختيار داشته است.
موسسه آکاماي در گزارش جديد خود وضعيت اينترنت در سطح جهاني را در چهارماهه سوم سال ۲۰۱۰ مورد رصد قرار داد و به اين ترتيب موقعيت شبکه را تا پايان سال گذشته به تصوير کشيد.
اطلاعات آکاماي افزايش جهاني ۶ ۶ درصدي نسبت به چهار ماهه دوم سال ۲۰۱۰ را در تعداد آدرسهايIP مشخص کرد که يک رشد ۵۳۰ ميليون IP از ۲۳۵ کشور منطقه را نشان مي دهد.
برپايه اين گزارش، کره جنوبي، ژاپن، هنگ کنگ و روماني چهار کشوري هستند که از حداقل ۷مگابيت بر ثانيه تا حداکثر اينترنت ۳۰ مگابيت برثانيه و يا بالاتر را به کاربران خود عرضه مي کنند.
پس از روماني، هلند با سرعت ۶ ۳ مگابيت برثانيه، ليتواني با سرعت ۶ مگابيت برثانيه، جمهوري چک با سرعت ۵ ۴ مگابيت برثانيه، سوئيس با سرعت ۵ ۳ مگابيت برثانيه و دانمارک با سرعت ۵ مگابيت برثانيه در رتبه هاي پنجم تا دهم قرار گرفته اند.
از ميان ۱۰ کشور اول اتحاديه اروپا که از بالاترين سرعت اينترنت برخوردارند روماني با ارائه سرعت متوسط ۷ مگابيت برثانيه رتبه اول در اروپا را دارد و پس از آن کشورهاي هلند، ليتواني، جمهوري چک، سوئيس و دانمارک ايستاده اند.
در کره جنوبي متوسط سرعت اينترنت ۱۴ مگابيت برثانيه و حداکثر سرعت اينترنت ۳۹ مگابيت برثانيه است.
در انگليس سرعت متوسط اينترنت برابر با ۳ ۴ مگابيت برثانيه است. ۱۷ درصد از کاربران از سرعت بالاتر از ۵ مگابيت برثانيه استفاده مي کنند درحالي که ۸۵ درصد از آنها از اينترنت بالاتر از ۲ مگابيت برثانيه و تنها ۰ ۹ درصد از کاربران اين کشور از سرعت کمتر از ۲۵۶ کيلوبيت برثانيه استفاده مي کنند.
لازم به ذکر است در تايوان سرعت اينترنت با ۲۴ درصد رشد نسبت به چهارماهه دوم سال ۲۰۱۰ به متوسط ۵ مگابيت بر ثانيه بوده است
متوسط سرعت اينترنت در آمريکا برابر با ۵ مگابيت برثانيه است که ۸ ۶ درصد نسبت به چهارماهه دوم سال ۲۰۱۰ رشد داشته است. در اين طبقه بندي آمريکا در ميان ۱۲ کشور اول با اينترنت پرسرعت قرار دارد.
نيوزلند بيش از ۱ ۴ ميليون واحد آدرسIP به ثبت رساند و متوسط سرعت اينترنت در اين کشور برابر با ۳ ۲ مگابيت برثانيه بود. استراليا با ثبت بيش از ۹ ۳ ميليون واحد IP سرعت متوسط ۹ ۲ مگابيت برثانيه را به ثبت رساند.
محاسبات آکاماي نشان مي دهد که در ايتاليا حداکثر سرعت اينترنت ۱۳ مگابيت برثانيه و سرعت متوسط اينترنت ۳ ۳ مگابيت برثانيه است. در اين کشور ۷ ۵ درصد از اتصالات بيش از ۵ مگابيت برثانيه و ۸۲ درصد بيش از ۲ مگابيت برثانيه است. کمتر از ۱ ۳ درصد از کاربران اين کشور از سرعت ۲۵۶ کيلوبيت برثانيه استفاده مي کنند.
سرعت متوسط اينترنت در اسپانيا برابر با ۲ ۸ مگابيت برثانيه و در پرتغال برابر با ۳ ۲ مگابيت برثانيه است. در آفريقاي جنوبي متوسط سرعت اتصال به اينترنت کمتر از ۲ مگابيت برثانيه است. در حقيقت آفريقاي جنوبي در ميان ۸۶ کشوري قرار دارد که از سرعت متوسط کمتر از ۱ مگابيت برثانيه برخوردارند.
اين گزارش نشان مي دهد که دو کشور کوبا و مايوت با سرعت متوسط کمتر از ۱۰۰ کيلوبيت برثانيه در ميان کشورهاي داراي پايين ترين سرعت اينترنت قرار دارند.
سرعت متوسط دسترسي به اينترنت در کوبا تنها ۹۳ کيلوبيت برثانيه است در حالي که در مايوت با سرعت متوسط کمتر از ۵۱ کيلوبيت برثانيه کمترين سرعت متوسط در دنيا را به خود اختصاص داده است.
اين تصوير نشان مي دهد که ايران در ميان کشورهاي با سرعت اينترنت کمتر از ۱ مگابيت برثانيه قرار دارد.
بر پايه گزارش آکاماي، يک اپراتور روسي با ارائه سرعت متوسط نزديک به ۶ مگابيت برثانيه بالاترين متوسط سرعت اتصال پهناي باند موبايل را به کاربران خود ارائه مي دهد.
اين درحالي است که يک اپراتور موبايل در اسلواکي با ارائه حداکثر سرعت نزديک به ۲۳ مگابيت برثانيه رکورد بالاترين حداکثر سرعت اينترنت موبايل را به خود اختصاص داده است. در انگليس متوسط سرعت اينترنت پهناي باند موبايل ۲ ۲ مگابيت برثانيه است.
در آفريقاي جنوبي متوسط سرعت اينترنت موبايل ۴۹۵ کيلوبايت برثانيه و حداکثر سرعت پهناي باند موبايل ۹۲۸ کيلوبيت برثانيه است.
● مقايسه قيمت
قيمت اينترنت نه تنها به کيفيت، سرعت و خدمات ارائه شده توسط اپراتور بستگي دارد بلکه با سطح زندگي و درآمد شهروندان کشورهاي مختلف نيز مرتبط است. در گزارشي به مقايسه قيمت با توجه به درآمد مردم در چند کشور مي پردازيم.
خبرگزاري مهر در گزارشي آورده، کره جنوبي سريع ترين اينترنت خود را با قيمت ۲۸ ۵۰ دلار در ماه ارائه مي کند در شرايطي که برپايه گزارش اداره ملي آمار در اين کشور، متوسط درآمد کره جنوبي براي يک خانواده کارگر با حداقل تحصيلات ۲۷ هزار و ۳۸۴ دلار است.
ژاپن نيز به عنوان اولين قدرت فناوري آسيا توانست در اين طبقه بندي با سرعت متوسط ۷ ۹ مگابيت بر ثانيه رتبه دوم را به دست آورد.
بديهي است که در کشوري چون ژاپن، اينترنت با سرعت هاي متفاوتي عرضه مي شود. براي مثال به تازگي تله کام ژاپن (NTT) سرويس ويژه اي را براي کاربران خانگي خود عرضه کرده است که از طريق فيبرنوري حداکثر سرعت ۱۰۰ مگابيت بر ثانيه را با قيمت ۶۳ دلار در ماه عرضه مي کند.
در شرايطي که برطبق گزارش وزارت کار ژاپن، متوسط درآمد يک خانواده در اين کشور سالانه ۶۰هزار و ۶۰۰ دلار آمريکا است.
در آمريکا نيز اينترنت با قيمت متوسط ۴۵ ۵۰ دلار در ماه ارائه مي شود و متوسط درآمد يک خانواده برپايه گزارش کميته سرشماري آمريکا ۴۵ هزار و ۶۰۰ دلار در سال است.
برطبق اين طبقه بندي سرعت متوسط اينترنت در هند نيز ۸۹۷ کيلوبيت برثانيه است. در اين کشور نيز اينترنت با سرعت هاي مختلفي به کاربر خانگي عرضه مي شود که براي مثال قيمت اينترنت با سرعت ۲۵۶ کيلوبيت برثانيه برابر با حدود ۱۴ دلار درماه است.
● اينترنت در ايران
پيشينه اينترنت در ايران به دقت روشن نيست. گفته مي شود پس از جنگ بجز مرکز تحقيقات فيزيک نظري و رياضيات، نهادهاي ديگري از طريق تماس تلفني به شبکه وصل مي شدند اما به سايرين خدمات نمي دادند. اينترنت به صورت عمومي از حدود سال هاي ۱۹۹۳ (معادل ۱۳۷۲ خورشيدي) براي استفاده هاي دانشگاهي وارد ايران شد. در سال ۱۳۶۸ پس از افتتاح مرکز تحقيقات فيزيک نظري و رياضيات، بنابر درخواست استادهاي دانشگاه که در خارج از ايران با پست الکترونيکي آشنا شده بودند، فکر برقراري اين ارتباط شکل گرفت. طي تماس هاي محمد جواد لاريجاني با عبدالسلام، رئيس مرکز تحقيقات فيزيک نظري ايتاليا، مرکز مشابه در ايران به مرکز آکادميک و تحقيقات اروپا (EARN) معرفي شد تا دسترسي به شبکه بيتنت براي اين مرکز فراهم شود. شبکه بيتنت با شبکه اينترنتي که امروز استفاده مي شود تفاوت هاي بسيار داشت. استفاده اصلي که از آن مي شد دريافت و ارسال نامه هاي الکترونيکي بود. مرکز در ابتدا از طريق اتصال با شماره گيري (up bial) و با استفاده از خط تلفن به دانشگاهي در اتريش متصل شد. پس از آن يک خط استيجاري (line leaseb) با دانشگاه وين برقرار شد. اين اتصال از سال ۱۹۹۳ به شکل رسمي در آمد. شبکه بيتنت تنها از طريق سيستم عامل هاي آي بي ام و بر روي کامپيوترهاي VAX قابل استفاده بود. پس از آگاهي از پروتکل اينترنتيTCP IP، مرکز تحقيقات فيزيک نظري و رياضيات ايران به سمت استفاده از اينترنت گام برداشت و از طريق همان دانشگاه وين به اينترنت نيز متصل شد. پس از برقراري اتصال با اينترنت از طريق مرکز تحقيقات فيزيک نظري و رياضيات خدمات فقط به کاربران دانشگاهي داده مي شد و ندا رايانه بود که براي نخستين بار امکان استفاده از پست الکترونيکي اينترنتي را براي عموم فراهم آورد.
رشد اينترنت در ايران با سرعت قابل توجهي اتفاق افتاده است و در حال حاضر براساس آمار ژوئن ۲۰۰۸، ضريب نفوذ اينترنت در ايران حدود ۹۳۴ درصد برآورد مي شود.
اما پهناي باند ورودي به ايران از دو منبع عمده تامين مي شود: يکي ماهواره ها (از طريق ماهواره هاي W۵،W۶ و اينمارست) و ديگري فيبرنوري.
در اکتبر ۲۰۰۸ رئيس انجمن شرکتهاي اينترنتي ايران اعلام کرد که کل پهناي باند وارد شده به ايران برابر با مجموع پهناي باند دو دانشگاه در سوئد است و برخي کارشناسان مشکلات شبکه داخلي در ايران را در حدي مي دانند که حداکثر سرعت مجاز براي دسترسي خانگي به اينترنت را در درجه کمتري از اهميت در مورد محدوديت سرعت دسترسي قرار مي دهند. در تاريخ ۲۷ تيرماه ۸۹ کشور ايران از لحاظ آپلود در مکان ۱۷۰ وازلحاظ دانلود در مکان ۱۷۲ در جهان قرار داشت. در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۰ از ميان ۱۵۲ کشور بررسي شده، ايران پس از کشورهايي چون ونزوئلا، نيجريه، بوليوي، عراق، پاراگوئه و جزاير ترک و کايکاس با سرعتي برابر ۶۱۰ مگابيت بر ثانيه در رتبه ۱۴۴ قرار گرفت.
اين در حاليست که مسعود رياضيات، رئيس انجمن شرکت هاي اينترنتي ايران ضمن اشاره به سخنان وزير ارتباطات در تابستان سال جاري مبني بر کاهش قيمت اينترنت گفت: در خبرها آمده بود که وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات وعده داده که قيمت اينترنت به زودي کاهش خواهد يافت، البته شکي نيست که قيمت اينترنت در ايران بسيار گران است. متوسط قيمت اينترنت در ايران يازده برابر ترکيه و ۳۳۰ برابر ژاپن است و بايد اين سوال را حل کنيم که چرا ما در چنين وضع نگران کننده اي قرار گرفته ايم؟
وي ادامه داد: اين وضعيت نگران کننده اينترنت در حالي در کشور ما رخ داده است که در سال ۱۳۷۲ايران دومين کشور خاورميانه بود که به اينترنت متصل شد، يعني بسياري از کشورهاي خاورميانه هنوز اقدامي در مورد ارتباط شبکه اينترنت خود به عمل نياورده بودند، ولي امروزه ما از همه آن کشورها عقب افتاده ايم.
رياضيات خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۸۱ فقط ۱ ۱ در صد از توليد ناخالص ملي اختصاص به اينترنت و فناوري اطلاعات داده شده بود، طرح تکفا ( توسعه کاربري فناوري اطلاعات) که در دولت هفتم بنيانگذاري شد و براي آن بودجه اختصاصي در نظر گرفته شده بود باعث رشد نسبي فناوري اطلاعات در آن سال ها شد، ولي اين طرح در دولت هاي بعدي کنارگذاشته و به فراموشي سپرده شد و باعث شده امروزه از لحاظ شاخص هاي زيرساخت شبکه، درمقايسه با ساير کشورها بسيار عقب باشيم.
وي افزود: طبق برنامه چهارم توسعه، ما بايستي حداقل ۱ ۵ ميليون در گاه اينترنت پرسرعت (DSL) در کشور مستقر کنيم، ولي متاسفانه سال گذشته (پايان برنامه چهارم) اعلام شد که فقط در حدود ۳۰۰ هزار درگاه اينترنت پرسرعت فعال داريم، به عبارت ديگر در حدود ۶۵۰ هزار درگاه نصب شده داريم که تنها حدود ۳۰۰ هزار آن دايراست، حالا اين رقم ها را مقايسه کنيد با کشور کره جنوبي که حدود ۱۵ ۵ ميليون مشترک پهناي باند پرسرعت دارد و ضريب نفوذ اينترنت آن ۷۷ ۳ درصد است.
رئيس انجمن شرکت هاي اينترنتي يکي از دلايل عقب ماندگي اينترنت کشور را محدوديت هاي سرعت اينترنت براي کاربران خانگي دانست و گفت: از سوي ديگر متوسط سرعت اينترنت خانگي در ايران در قعر جدول مقايسه بين المللي و بين ده کشور بسيار ضعيف دنيا قرار گرفته و حتي از کشور جنگ زده عراق پايين تر است.
● جايگاه ايران
در طبقه بندي رتبه بندي کشورها از نظر سرعت اينترنت خانگي کهnet.Speebtest در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۰ از ميان ۱۵۲ کشور بررسي شده ايران پس از کشورهايي مانند ونزوئلا، نيجريه، بوليوي، عراق، پاراگوئه و جزاير ترک و کايکاس با سرعتي برابر ۰ ۶۱ مگابيت بر ثانيه در رتبه ۱۴۴ قرار گرفته است.
هم اکنون و براساس تعرفه جديد اعلام شده از سوي سازمان تنظيم مقررات، نرخ پهناي باند ۶۴ کيلو بيت بر ثانيه مبلغ ۸۶۸ هزار ريال، ۱۲۸ کيلو بيت بر ثانيه يک ميليون و ۷۳۶ هزار ريال، ۲۵۶ کيلو بيت بر ثانيه رقم دو ميليون و ۶۰۴ هزار ريال، ۵۱۲ کيلو بيت بر ثانيه مبلغ چهار ميليون و ۳۴۰ هزار ريال، براي ۱۰۳۴ کيلو بيت رقم هفت ميليون و ۸۱۲ هزار ريال و براي ۲۰۴۸ کيلو بيت رقم ۱۳ ميليون و۸۸۸ هزار ريال است.
به طور متوسط اينترنت خانگي پرسرعت ADSL با سرعت تنها ۱۲۸ کيلوبيت برثانيه با قيمت متوسط بين ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان در ماه (۲۰ دلار در ماه) ارائه مي شود.
اين در شرايطي است که درآمد متوسط يک خانواده ايراني بنابر اعلام بانک مرکزي ۷۳۰ هزار تومان در ماه (۸ ميليون و ۷۶۰ هزار تومان در سال و يا ۸ هزار و ۴۶۳ دلار در سال) است که براساس همين آمار متوسط هزينه هاي ماهانه هر خانواده ايراني حدود يک ميليون تومان در ماه اعلام شده است.
بنابراين در شرايطي که در کشورمان هر خانواده متوسط ايراني در هر ماه با کسري بودجه بيش از ۳۰۰ هزار تومان براي تامين مخارج عادي خود مواجه است و سرعت اينترنت خانگي با سرعت متوسط ۰ ۶۱ مگابيت برثانيه در رتبه ۱۴۴ جهاني قرار دارد بنابراين به نظر مي رسد که قيمت اينترنت در ايران برپايه سرعت ارائه شده بسيار بالاتر از قيمت سرعت اينترنت در کشورهايي است که در اين گزارش مورد بررسي قرار گرفتند.
● نگاهي به يک آمار
بر طبق اطلاعات EJISDC (ژورنال الکترونيک درباره سيستم هاي اطلاعات در توسعه کشورها) در سال ۲۰۰۲ بخش فناوري اطلاعات و ارتباطات(ICT) در ايران بين ۱ ۱ تا ۱ ۳ درصد از توليد ناخالص ملي را به خود اختصاص داده بود و در حدود ۱۵۰ هزار نفر در بخشICT مشغول به کار بودند که از اين تعداد در حدود ۲۰ هزار نفر در صنايع نرم افزار فعاليت مي کردند.
در سال ۲۰۰۲ هزار و ۲۰۰ شرکت فناوري اطلاعات (IT) در کشورمان به ثبت رسيده بود که از اين مجموع ۲۰۰ شرکت متخصص در بخش توسعه نرم افزار بودند.
طرح تکفا اولين طرح ملي بخش فناوري اطلاعات و ارتباطات در ايران به شمار مي رود که معادل مواد مورد بحثICT ملي است که در بسياري از کشورها اجرا مي شود.
در بخش رسانه هاي ارتباط جمعي، اطلاعات مربوط به سال ۲۰۰۰ نشان مي دهد که به ازاي هر هزار شهروند ايراني ۲۵۲ راديو، ۱۵۸ دستگاه تلويزيون، ۲۱۹ خط تلفن و ۱۱۰ رايانه شخصي وجود دارد.
رايانه هاي شخصي و خانگي نخستين بار از نيمه دهه ۹۰ وارد ايران شدند و از زمان ورود اينترنت به کشورمان بر تعداد رايانه هاي شخصي به سرعت افزوده شد.
در سال ۱۹۹۸ وزارت پست و تلگراف و تلفن وقت (وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات) ارائه اکانت اينترنت به عموم مردم را آغاز کرد و در سال ۲۰۰۶ در آمد صنعت تله کام ايران به ۱ ۲ ميليارد دلار رسيد.
اما اولين سيستم هاي ارتباطات همراه (موبايل) در سال ۱۹۹۴ و تقريبا همزمان با ساير کشورها وارد ايران شد و تعداد کاربران ايراني موبايل با يک رشد سريع از ۴ ۳ ميليون نفر در سال ۲۰۰۴ به ۱۹ ميليون در سال ۲۰۰۷ رسيد.
همچنين براساس اطلاعات مربوط به سال ۲۰۰۶ تعداد خطوط ثابت تلفن در کشورمان بالغ بر ۲۲ ميليون خط است.
از زمان عرضه اينترنت در ايران، شبکه پهناي جهاني وب به سرعت توانست جايگاه خود را در ميان جوانان باز کند.
به طوري که در حال حاضر ايران چهارمين کشور پيشگام دنيا در عرصه وبلاگ نويسي به شمار مي رود. هرچند سرعت پايين اينترنت در ايران به دليل مشکلات زيرساختي همواره مشکلاتي را براي کاربران ايراني شبکه فراهم کرده است.
اطلاعات سال ۲۰۰۲ نشان مي دهد که ۱۲ ارائه دهنده اينترنت (ISPs) به ارائه خدمات اينترنتي از قبيل اتصال با پهناي باند ADSL حداکثر با سرعت ۵۱۲ کيلوبيت برثانيه، ADSL۲+، خطوط دايل آپ حداکثر سرعت ۵۶ کيلوبيت برثانيه و اتصال بي سيم با حداکثر سرعت ۵۱۲ کيلوبيت برثانيه مي پردازند و تعداد کاربران ايراني شبکه براساس آمار سال ۲۰۰۶ بيش از ۱۸ ميليون نفر است.
در فاصله سال هاي ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ تعداد خطوط تلفن ثابت به ازاي هر هزار نفر از ۱۴۹ به ۲۷۸ و ترافيک صدا در سطح بين المللي در ايران در اين فاصله زماني به ازاي هر دقيقه در هر نفر از ۷ به ۸ دقيقه رسيده است.
تعداد مشترکان تلفن همراه به ازاي هر هزار نفر از ۱۵ نفر سال ۲۰۰۰ به ۱۰۶ نفر در سال ۲۰۰۵ افزايش يافته است. اين بدان معني است که در سال ۲۰۰۰ تنها ۱۰ درصد از شهروندان ايراني مشترک تلفن همراه بودند که اين رقم در سال ۲۰۰۵ به ۱۰۳ درصد رسيد.
تعداد کاربران اينترنت به ازاي هر هزار نفر از ۱۰ در سال ۲۰۰۰ به ۱۰۳ درسال ۲۰۰۵ و تعداد رايانه هاي شخصي موجود در کشور براي هزار نفر از ۶۳ رايانه به ۱۰۹ رايانه افزايش يافته است.
همچنين ميزان صميميت خانواده با تلويزيون از ۶۸ درصد در سال ۲۰۰۰ به ۷۷ درصد در سال ۲۰۰۵ رسيده است.
● تلاش براي افزايش سرعت
يک شرکت آمريکايي در گزارش خود در خصوص سرعت اينترنت نشان داد که در سه ماهه چهارم سال ۲۰۰۹ متوسط سرعت اينترنت در سطح جهاني ۷ ۵ مگابيت برثانيه افزايش يافته است در حالي که کاربران ايراني همچنان با سرعت کند دست به گريبانند. Technologies Akamai بزرگترين شرکت در ارائه حمايت آنلاين از فيلم و کاربردهاي تجاري اينترنت در گزارشReport Internet the of State وضعيت اينترنت سه ماهه چهارم سال ۲۰۰۹ را در ۲۳۴ کشور مورد ارزيابي قرار داده است.
نتايج اين گزارش نشان مي دهد که ۸۰ درصد از کشورها در سه ماهه پاياني سال ۲۰۰۹ سطح پهناي باند خود را براي جستجو در شبکه افزايش داده اند.
در اين گزارش، سرعت متوسط اتصال به اينترنت را به صورت شهر به شهر و با بررسي حداقل ۵۰ هزار آدرس IP شهري که به شبکه آکاماي متصل مي شوند را ارزيابي کرده است.
بررسي ۱۰۰ شهر بسيار سريع دنيا نشان مي دهد که حدود نيمي از اين شهرها (۴۸ شهر) در ژاپن واقع شده اند و ۶۲ شهر در بخش هاي ديگر آسيا قرار دارند.همچنين ۱۵ شهر پرسرعت اروپايي تنها در ۶ کشور واقع شده اند و بيش از يک پنجم شهرهاي پرسرعت در آمريکا قرار دارند.
بررسي سرعت متوسط اتصال در سطح جهاني نشان مي دهد که از ۱۰ کشور پرسرعت دنيا۸کشور افزايش سرعت را هم برپايه رشد سه ماهه و هم از نظر رشد سالانه به ثبت رسانده اند.
تعداد آدرس هاي IP که به شبکه آکاماي متصل مي شوند برپايه بررسي سه ماهه ۴ ۷ درصد افزايش داشته است. در پايان سال ۲۰۰۹ اين شرکت ۴۶۵ ميليون آدرس IP متصل از ۲۳۴ کشور را با يک رشد ۱۶ درصدي نسبت به ۴۱۰ميليون آدرس در پايان سال ۲۰۰۸به ثبت رسانده است که نسبت به ۳۱۲ميليون آدرس ثبت شده در پايان سال ۲۰۰۷حدود ۵۴درصد رشد داشته است.
آمريکا و چين براي هفتمين سه ماهه پياپي موفق شده اند حدود ۴۰ درصد از آدرس هايIP بررسي شده را به خود اختصاص دهند. ۱۸۹ کشور در سه ماهه چهارم سال ۲۰۰۹با کمتر از يک ميليون آدرسIP به ۱۴۵ کشور با کمتر از ۱۰۰هزار آدرس و ۲۱ کشور با کمتر از هزار آدرس به شبکه آکاماي متصل شده اند.
با مقايسه داده هاي مرتبط به آدرس هايIP سرانه هر کشور در سه ماهه چهارم، نروژ در راس ليست ضريب هاي نفوذ اينترنت قرار گرفته است (ضريب نفوذ ۴۹ درصد).
از ديدگاه جهاني، ۳۵کشور سطح ضريب نفوذ برابر يا بيشتر از ۲۵درصد را نشان مي دهند.
البته گفتني است که ۱۹۸کشور در سه ماهه چهارم سال ۲۰۰۹مورد حملات انفورماتيکي قرار گرفته اند که اين رقم در سه ماهه سوم سال گذشته برابر با ۲۰۷کشور بود.
در راس اين کشورها روسيه با ۱۳درصد از مجموع حملات انفورماتيکي قرار دارد و پس از آن آمريکا و چين به ترتيب در رتبه هاي دوم و سوم واقع شده اند و به طور متوسط ۲۰درصد از ترافيک حملات را به خود اختصاص داده اند.

۶۰۰ . اگر سيستم در حال شماره گيري باشد و دوباره شماره گيري نماييد اين خطا نمايش داده مي شود . ۶۰۱ . راه انداز Port بي اعتبار مي باشد . ۶۰۲ . Port هم ا ...

دانلود نسخه PDF - آدرسIP