up
Search      menu
علم و تکنولوژی :: مقاله آتش PDF
QR code - آتش

آتش

عنصر آتش

اگر قرار بود براي هر يک از فصول سال سمبلي را تعيين کنيد، به طور قطع شما هم براي تابستان، آتش را انتخاب مي کرديد؛ زيرا آتش ارتباط مستقيمي با گرما، حرارت زياد و در نتيجه خورشيد - اين منبع نور و انرژي- دارد. درواقع مي توان گفت بيشترين انرژي عنصر آتش در فصل تابستان و آن هم زمان تابش مستقيم خورشيد به زمين هنگام ظهر است. در اين زمان گل ها نيز زيبايي بي نظير خود را در بالاترين سطح ممکن به نمايش مي گذارند.
● خصوصيات عنصر آتش
به طور کلي آتش داراي دو جنبه مثبت و منفي است. همان طور که مي تواند نور، روشنايي، گرما، شادي و خوشحالي را به ارمغان آورد و خانه سرد ما را در زمستان به فضايي گرم و راحت تبديل کند (جنبه مثبت)، قادر است با خشونت و بي رحمي تمام، همه چيز را طعمه خود کرده و نابود سازد (جنبه منفي).
انرژي آتش؛ انتشار اين انرژي محرک و فعال کننده به سمت بيرون و جهت آن رو به بالاست. به همين خاطر آن را با فلش هاي موازي هم و رو به بالا نشان مي دهند.آتش فعال ترين و يا ينگ (yang)ترين عناصر به حساب مي آيد.
رنگ عنصر آتش؛ چشمانتان را چند لحظه ببنديد و شعله هاي آتش حاصل از سوخت شمع يا چوب را تصور کنيد. چه رنگ هايي در ذهن شما نقش مي بندند؟، حتماً همه شما به رنگ هاي قرمز و نارنجي اشاره خواهيد کرد. همين تصويرسازي ذهني به خوبي نشانگر رنگ هاي اين عنصر در طبيعت است. چيني ها رنگ هاي عنصر آتش را علاوه بر دو رنگ قرمز و نارنجي پررنگ، ارغواني نيز مي دانند. اساساً مي توان گفت رنگ اين عنصر قرمز، نارنجي و تناليته هاي مختلفي از آنهاست. در فرهنگ چيني رنگ قرمز سمبل خوشحالي، شادي، زايش، خوشبختي و سعادت است؛ در حالي که اين رنگ در فرهنگ غربي با هيجان، روابط جنسي و افزايش اشتها مرتبط است. علاوه بر آن کاربرد سطوح بزرگي از رنگ قرمز در يک محيط ايجاد گرما کرده و نشاني واقعي بر عنصر آتش است.
در همين راستا لازم به ذکر است که آتش تنها عنصري است که کاربرد آن بايد با احتياط صورت گيرد، زيرا استفاده نادرست علائم آن از جمله رنگ قرمز در بعضي شرايط مي تواند منجر به اتفاق هاي ناخوشايندي مانند تصادفات، هيجانات بيش از حد و درگيري افراد و حتي سقط جنين و طلاق و بسياري موارد ديگر از اين دست شود.
آتش در بدن؛ در طب سنتي چيني سمبل عنصر آتش در بدن انسان را چشم ها تشکيل مي دهند.
اشکال هندسي عنصر آتش؛ شکل هاي هندسي نماينده اين عنصر مثلث و هرم سربالا هستند. ويژگي مهم ظاهري اين دو شکل دارا بودن لبه هاي زاويه دار و نوک تيز است. به همين دليل اشيا و حتي بناهايي که همين فرم را دارند نيز سمبل هاي عنصر آتش محسوب مي شوند؛ به عنوان مثال بناهاي مسکوني، اداري يا تجاري با سقف هاي شيرواني همگي داراي عنصر آتش هستند.
عناصر آتش در اطراف ما؛ انواع شمع ها، نورها، چراغ ها و به طور کلي منابع نورزا، لوازم ساخت دست آتش هستند و همان خواص مربوطه را دارند.
موقعيت جغرافيايي عنصر آتش؛ بهترين و بيشترين انرژي عنصر آتش در قسمت جنوبي ساختمان قرار دارد.
راه هاي تقويت عنصر آتش در محيط ساختمان؛ بهترين و موثرترين راه براي اين منظور حضور آتش در قالب عناصر آن در فضاهاي مختلف ساختمان به خصوص در موقعيت جنوبي آن است. براي انجام اين کار بايد از شمع، انواع و اقسام نورپرداز هاي مختلف و حتي ساخت شومينه در آن ناحيه استفاده کرد.
▪ نکته ۱؛ قرار دادن شمعي به شکل هرم آن هم در جنوب ساختمان اين انرژي را در حداکثر قدرت خود در مکان قرار مي دهد.
▪ نکته ۲؛ با توجه به اينکه نور حاصل از بعضي نورپرداز هاي مصنوعي مانند لامپ هاي فلورسنت مهتابي و برخي لامپ هاي کم مصرف نوري متمايل به آبي دارند، کاربرد آنها براي حضور عنصر آتش در آن محيط، در فنگ شويي توصيه نمي شود. اگر به انجام اين کار اصرار مي ورزيد، يا آنها را در پشت طلق يا شيشه اي به رنگ قرمز يا زرد قرار داده يا نوع آفتابي شان را در ترکيب با آنها به کار بريد يا لااقل از نورپرداز هايي با لامپ هاي معمولي در کنار آنها کمک بگيريد. هر چه ميزان نور در محيط بيشتر باشد، جريان چي نيز افزايش مي يابد.
● افراد آتشين
افرادي که متولد سال آتش هستند، انسان هايي با توان رهبري بالا و مجاب کننده هستند. افراد آتش هنگامي که قوانيني را دوست ندارند و براي دستيابي به نتيجه مورد نظرشان ناکام مي شوند همواره به ديگران القا مي کنند تا پيرو و تابع آنها و عقايدشان باشند و اين موضوع اغلب دردسرساز خواهد شد.
نکات مثبت افراد آتشي؛ آنها افرادي خلاق، شوخ طبع، آتشين مزاج، احساساتي و باحرارت هستند. اين قبيل افراد در شرايط مثبت و خوب انرژي آتش در وجودشان، با ديگران برخوردي مناسب دارند و احساسات خود را به خوبي بيان مي کنند.
نکات منفي افراد آتشي؛ آتشي ها کم صبر و تحمل و سوءاستفاده گر هستند. آنها بيش از آنکه به احساسات ديگران اهميت دهند، به منفعت خودشان مي انديشند، به اين معنا که حتي گاهي به افرادي متکبر و خودخواه تبديل مي شوند.

آتشفشان يک ساختمان زمين شناسي است که به وسيله آن مواد آتشفشاني (به صورت مذاب ، گاز ، قطعات جامد ياهر ۳)از درون زمين به سطح آن راه مي يابند. انباشتگي ا ...

آتشفشان روزنه‌اي در سطح زمين است که سنگ‌هاي گداخته، خاکستر و گازهاي درون زمين از آن به بيرون فوران مي‌کنند. فعاليت آتشفشاني با برون‌افکني صخره‌ها، با ...

آتشفشان آتشفشان روزنه‌اي در سطح زمين است که سنگ‌هاي گداخته، خاکستر و گازهاي درون زمين از آن به بيرون فوران مي‌کنند. فعاليت آتشفشاني با برون‌افکني صخره ...

آتشفشان يکي از پديده هاي طبيعي و دائمي زمين شناسي است که در طول تاريخ زمين شناسي نسبتا بدون تغيير باقي مانده و در ايجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زم ...

● نظريه انفجار بزرگ در حال حاضر تنها توضيح ارائه شده درباره منشأ جهان مي باشد که بطور گسترده پذيرفته شده است. انفجار بزرگ ، بسيار پر انرژي و پر حرارات ...

باروت ماده اي است که به سرعت مي سوزد و از همين رو در سلاح هاي گرم به عنوان ماده پيشرانه بکار مي رود. باروت بر دو گونه اصلي است: ۱) باروت سياه ۲) باروت ...

اگر يك شبح در فيزيك وجود داشته باشد، نوترونيو است. آتش هاي هسته اي ستاره ها تريليون ها ذره ريز اتمي را در هر ثانيه در فضا منتشر مي كند، و هنوز نوتروني ...

بر اساس شواهد علمي موجود و مدارک تاريخي قديمي نظريه هايي که به احتمال نابودي جهان تا سال ۲۰۱۲ پرداخته است مورد بررسي قرار گرفته است. بسياري از دانشمند ...

دانلود نسخه PDF - آتش