up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله آب PDF
QR code - آب

آب

فوايد نوشيدن آب

فوايد خوردن اب شنيده ايم که مي گويند هر کس روزي يک سيب بخورد، ديگر نيازي به دکتر پيدا نميکند. اما 8 ليوان آب در روز چه نفعي براي ما دارد؟ صرفنظر از نفخ شکم، آب مزاياي زيادي براي سلامتي ما دارد. هر سلول از بدن ما براي درست عمل کردن به آب نياز دارد و هر عمل متابوليک در بدن نيز تشنه ي آن است.
تقريباً %55 تا %75 از حجم بدن از آب تشکيل شده است، و اگر آبي که در روز از طريق نفس کشيدن، عرق کردن و ادرار از دست مي دهيم را حدود 8 ليوان فرض کنيم، ضروري است که بخواهيم اين ميزان را با خوردن آب دوباره جبران کنيم.
در اين مقاله مي خواهيم شما را 5 نکته درمورد آب آشنا کنيم تا شايد مشوقي باشد براي اينکه 8 ليوان آب در روز را با کمال ميل بخوريد!
1. کارايي مغز را بالا مي برد
اگر يادتان نمي آيد که در مقدمه ي اين مقاله چه نوشته بود، احتمالاً مغزتان خشک شده است.
از آنجا که تقريباً %80 از بافت مغزي از آب تشکيل شده است، ضروري است که آب کافي به آن برسانيد. آزمايشات باليني نشان داده است که کمبود آب کارايي حافظه کوتاه مدت را پايين مي آورد و به قدرت تمرکز آسيب مي رساند.
منطق پشت اين مسئله کاملاً واضح است: اگر آن ماده را از مغزتان کم کنيد، گرفتار مشکلات عملکردي مي شويد. اين مثل راندن ماشين بدون بنزين است.
در مغز، آب مايعاتي را که پروتئين و آنزيم ها را حمل مي کنند را رقيق مي کند، و به رساندن اين مواد به مقصد کمک مي کند. وقتي آب بدن کم مي شود، اين مايعات براي رساندن بار خود کندتر مي شوند و عملکرد مغز نيز آسيب مي بيند.
همچنين آب باعث از بين بردن راديکال هاي آزاد که باعث خرابي سلول ها در مغز ميشود را از بين مي برد.
2. از بسياري از بيماري هاي خطرناک جلوگيري مي کند
ورم مفاصل، سرطان و بيماري هاي قلبي، بيماري هايي خطرناک و جدي هستند که ميليون ها نفر را گرفتار مي کنند، اما شما مي توانيد با خوردن آب از ابتلا به اين بيماري ها پيشگيري کنيد.
آب يکي از مهمترين عناصر در غضروف و نرمه استخوان و مايع زلالي، مايعي که در اطراف مفاصل وجود دارد که باعث چرب کردن محيط مي شود، است. وقتي ميزان کافي از آب در اين ناحيه وجود داشته باشد، اصطکاک کمتري دراطراف مفاصل به وجود مي آيد و احتمال ابتلا به ورم مفاصل نيز کمتر مي شود.
همچنين وقتي ميزان کافي آب در سيستم ما باشد، گرچه باعث مي شود مجبور شويم تند تند به دستشويي برويم، اما بدن از سموم پاک مي شود. اگر اين سموم کمتر در بدن ما باقي بمانند، احتمال ابتلا به سرطان نيز کاهش مي يابد.
آب نه تنها کمک مي کند تا سموم از بدن دفع شوند، نمک اضافي بدن را نيز دفع ميکند. تحقيقات نشان داده است که وجود نمک زياد در بدن باعث بالا رفتن فشار خون شده که اين هم منجر به بروز بيماري هاي قلبي مي شود.
3. به کاهش وزن کمک مي کند
اگر گرسنه هستيد، سعي کنيد شکمتان را با آب پر کنيد. آب حاوي هيچ ميزان کالري يا چربي نيست و ثابت شده است که گرسنگي را نيز برطرف مي کند.
همچنين يک ليوان آب متابوليسم بدن شما را نيز افزايش مي دهد.
از آنجا که همه ي عمليات هاي بدن به آب نياز دارند، بديهي است که وقتي کم آب بخوريد همه چيز در بدنتان کندتر پيش مي رود. آب بيشتر باعث بالا بردن متابوليسم مي شود که اين هم به نوبه ي خود کالري سوزي مي کند.
تحقيقات نشان داده است که پس از خوردن دو ليوان آب، 10 تا 40 دقيقه طول مي کشد تا متابوليسم بدنتان شروع شود. و وقتي متابوليسم آغاز شد، شما %30 سريعتر کالري مي سوزانيد.
تحقيقات نشان داده است که اگر آب مصرفي خود تا 6 ليوان در روز بالا ببريد، 5.3 پوند در سال کم خواهيد کرد.
4. کرم خوردگي دندان را برطرف مي کند
مي گويند که يک لبخند با آينه يک تومان هم خرج ندارد، اما ميليون ها تومان مي ارزد. پس محافظت از دندان ها واجب مي شود.
مي دانيم که تامين آب مورد نياز بدن، به توليد مايعات مختلف در بدن کمک مي کند، مثل بزاق دهان که باعث از بين بردن کرم خوردگي دندان ها مي شود.
پوسيدگي دندان از توليد اسيد ايجاد مي شود که ميناي دندان را مي خورد، اما بزاق دهان اين اسيد را خنثي مي کند. همچنين حاوي مواد معدني خاصي است که به بازسازي دندان ها کمک مي کند.
اگر ميزان کافي آب به بدنتان برسانيد، و کمتر شکلات و آبنبات بخوريد، مطمئن باشيد که دندانهايي سالم خواهيد داشت.
5. نوشيدن آب زياد ضرر دارد
نوشيدن ميزان معين آب در روز ضروري است اما نيازي به زياد کردن اين ميزان نيست. کاري که بايد بکنيد جبران ميزان آبي است که از دست مي دهيد.
يک فرد متوسط روزانه حدود 2 تا 3 ليوان آب از تنفس، و 1 ليوان ديگر از طريق عرق کردن از دست مي دهد. اگر 3 تا 4 ليوان نيز به طور تقريبي از طريق ادرار دفع کند، بدن حدوداً به 8 ليوان در روز آب نياز پيدا مي کند.
شما بايد همان ميزان آبي که در روز از دست داده ايد، را براي بدن دوباره تامين کنيد نه بيشتر.
اگر بيشتر از ميزان مورد نياز آب به بدن برسانيد، تعادل سديم در بدن از بين مي رود که منجر به مشکلات گوارشي، حملات ناگهاني و حتي بيهوشي مي شود.
آب بخوريد، سالم بمانيد!
آب براي بدن شما ضروري است، و بدون آن فعاليت هاي بدن شما دچار مشکل مي شود. پس اطمينان يابيد که ميزان کافي آب به بدنتان برسانيد تا سلاامتي بدنتان تامين شود.

مقدمه آب ماده اي فراوان در کره زمين است. به شکل هاي مختلفي همچون دريا ، باران ، رودخانه و... ديده مي‌شود. آب در چرخه خود ، مرتباً از حالتي به حالت ديگ ...

رودخانه رسوباتي را که با خود حمل مي کند، در بسترش يا در زمان طغيان در محدوده بلافصل آن بر جاي مي گذارد. رسوبات بر جاي گذرده شده توسط رودخانه در خشکيها ...

رودخانه رسوباتي را که با خود حمل ميکند، در بسترش يا در زمان طغيان در محدوده بلافصل آن بر جاي ميگذارد. رسوبات بر جاي گذرده شده توسط رودخانه در خشکيها ر ...

رودخانه‌ رسوباتي را که با خود حمل مي‌کند، در بسترش يا در زمان طغيان در محدوده بلافصل آن بر جاي مي‌گذارد. رسوبات بر جاي گذرده شده توسط رودخانه در خشکيه ...

چند ماه پيش، مدير عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: «در صورت بروز شرايط بحراني، ۲۵ درصد از آب شرب مردم شهر تهران از طريق آب هاي بسته بندي تامين م ...

روده جوجه پيش از هچ ، عاري از هرگونه باکتري مي باشد. با شروع نوک زدن به پوسته و تولد جوجه ، وضعيت باکتريايي روده سريعاً تغيير مي نمايد. جوجه هايي که د ...

● نحوه درست کردن ترشي باميه همانطور که قبلاً گفته شد ابتدا باميه هاي شسته و خشک شده را که ته آنها را به طور سطحي گرفته شده در داخل ظرف موردنظر چيده و ...

فصل تابستان به همين راحتي تمام شد. فصل آفتاب داغ و تشنگي هاي تمام نشدني و البته آب خنک و حسي که نوشيدن يک جرعه آب در گرماي آن روزها داشت. اما شايد اصل ...

دانلود نسخه PDF - آب