up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله آب درماني PDF
QR code - آب درماني

آب درماني

سيري مستقيم براي دستيابي به سلامتي

آب مائده اي است آسماني که مي توان در آن استحمام، شنا و رفع خستگي کرد و يا حتي آن را نوشيد. اين ماده از نظر اهميت بعد از هوائي است که تنفس مي کنيم و يکي از مهمترين ارکان زندگي ما را تشکيل مي دهد. اما جدا اين واقعيت محض که همگي ما بدون آب قادر به ادامه زندگي نيستيم، اين اکسير حيات نعمت هاي بسياري را ارزاني مي دارد.
در واقع، بشر قرن هاي متمادي است که به قدرت و توانمندي آب درماني در تأمين آسايش جسم و جان پي برده است.
تمدن هاي باستان از روم گرفته تا ژاپن اهميت خاص براي آب درماني قائل بوده اند. يونانيان به فوايد درماني نهفته در استحمام پي برده بودند و آب رکن مهمي از سيستم درماني چينيان و بوميان آمريکا را تشکيل مي داده و اين در جائي است که امروزه آب درماني طرفداران پروپا قرصي دارد.
حدود ۸۰ درصد از بدن ما از آب تشکيل شده و تعجبي ندارد که اين ماده از چنين نقش ارزنده اي در بدن ما برخوردار است.
نوشيدن آب کافي موجب فعال شدن بيشتر جريان خون شده و به انتقال ترکيبات معدني و اکسيژن در سراسر بدن کمک مي کند.
اين مايع حيات بخش تأثيري پاک کننده بر اندام هاي داخلي و دفع سموم دارد. در عين حال بر سلامتي پوست، ناخن و مو تأثيري سودمند مي گذارد و از فشار خون مي کاهد. علي رغم مطالب فوق، اکثر پزشکان در اين نکته متفق القولند که ما در حد کافي آب نمي نوشيم.
برخي از مراجع بر اين امر صحه مي گذارند و مي گويند که نيمي از جمعيت جهان از ديدگاه پزشکي در وضعيت بي آبي به سر مي برند و اين در حالي است که حتي بي آبي مختصر بدن موجب کندي روند سوخت و ساز شده و در شخص موجب احساس خستگي مي شود. از سوي ديگر هرگونه افت مختصري در آب بدن بر حافظه کوتاه مدت تأثير مي گذارد و موجب اخلال در تمرکز قواي ذهني مي شود.
با وجود اين، پژوهش هاي انجام شده مؤيد آن است که نوشيدن روزي دوليتر آب مزاياي بسياري از جمله کاهش درد در ناحيهٔ پشت تا کاهش پنجاه درصدي برخي از انواع سرطان را در بر دارد. از سوي ديگر استحمام و شنا نيز براي ما بسيار سودمند مي باشد.
امروزه ميليون ها نفر از مردم به مؤسسات آب درماني هجوم مي برند تا از مزايائي شنا در چشمه هاي آب درماني و استخرهاي بسيار سرد، تا نوشيدن انواع آب معدني و لفافه پيچي در گل چسبنده بهره مند شوند. کارشناسان بر اين باورند که روي آوردن به سوي منافعي که آب ارزاني مي دارد داروي شفابخش بسياري از دردهاست.
غوطه ور شدن در استخر آب سرد حتي به مدت چند ثانيه انرژي مورد نياز بدن را تأمين کرده، سوخت و ساز و گردش خون را فعال مي سازد. از طرفي استحمام در حمام داغ موجب رهائي تنش هاي انباشته شده، و تسکين دردهاي عضلاني و ماهيچه اي مي شود.
ترکيبات معدني موجود در چشمه هاي آب گرم نيز از خواص درماني ارزندهاي برخوردارند. استخرهاي شنا مکان هائي هستند که دردهاي نهفته در بدن را تسکين مي بخشند.
کارشناسان فيزيوتراپي با اذعان به اين نکته، غالباً شنا کردن در استخر را به عنوان بخش جدانشدني از شيوه هاي درماني خود مي گنجانند تا از اين رهگذر به درمان ديگر تندرستي و تناسب اندام را به افرادي که دچار ضايعات جسماني هستند ارزاني دارند. آب درماني به تقويت و استحکام ماهيچه ها کمک کرده، دامنهٔ حرکات را در بخشي از بدن که دچار ضايعات هستند افزايش مي دهد. گرچه آب درماني مزاياي مشابه فيزيولوژي در خشکي را به دنبال دارد ولي براي جلوگيري از کاهش تراکم استخوان و نيز رفع دردهاي عضلاني شديد بسيار سودمند مي باشد به هنگام غوطه خوردن در آب باعث تقويت و سرزندگي اندام هاي مصدوم بدن مي شود، ضمن آنکه احتمال بروز ضايعات بيشتر را کاهش مي دهد. از اين گذشته، به علت آسايشي که در آب به انسان دست مي دهد ميزان درد و رنج کاهش مي يابد.
آب درماني از کارائي بالائي در رابطه با افرادي که دچار نارسائي هاي جسماني دائمي مي باشند برخوردار است و به دليل شناور بودن بدن در آب، امکان اجراء حرکات نرمشي براي ماهيچه هاي بدن فراهم مي شود بدون آنکه از اين بابت تنش غير ضروري بر اعضاي آسيب ديده وارد شود.
”خانم کارين وان نوينن“، زن هلندي چهل و پنج ساله اي که در سال ۲۰۰۱ ميلادي بر اثر تصادف در جاده دچار شکستگي مهره گردن که منجر به فلج شدن او شد در اين زمينه مي گويد: ”شناور بودن در آب به من احساس بي وزني مي بخشد هنگامي که روي صندلي چرخ دار مي نشينم نيروي ثقل زمين مرا به سوي خود مي کشد و احساس سنگيني مي کنم حال آنکه زماني که در آب غوطه ور هستم احساس آزادي مي کنم“. امروزه بسياري از استخرهاي شنا مجهز به وسايل و تدابير مورد نياز معلولين بوده و تأسيسات خود را به امکاناتي مانند کف سازي با شيب ملايم، سطوح شيب دار و بالابرهاي صندلي چرخ دار مجهز کرده اند.
از سوي ديگر انجام حرکات نرمشي ملايم براي خانم هاي آبستن پا به ماه و سالخوردگان مزاياي ارزشمندي دارد. در رابطه با خانم هاي باردار، گذراندن مدتي در استخر احساس سبکي به آنها مي بخشد، در رابطه با سالمندان هم آن هائي که از مشکلات کم تحرکي در عذابند با غوطه ور بودن رد آب گرم موجب شل شدن ماهيچه ها و مفاصل شده، تحرک آن ها را افزايش مي دهند.
افزون بر غوطه وري، آب داراي مزاياي پزشکي نيز مي باشد. بهره گيري از نواحي خاص بدن خواه مستقيم و خواه به شکل کمپرس آب سرد يا کيسهٔ پر از يخ، موجب فراخ شدن عروٕق، پائين آمدن تعداد ضربان قلب و تعداد حرکات تنفسي و فشار خون مي شود. از سوي ديگر آب داغ به عنوان عامل خواب آور بر اعصاب حسي و حرکتي تأثير مي گذارد، دردها و گرفتگي هاي غضلاني را تسکين مي دهد افزون بر اين با افزايش دماي موضعي، ميزان سوخت و ساز و مصرف اکسيژن موجب بالا رفتن ميزان گردش خون و افزايش ضربان نبض مي شود. نکتهٔ قابل توجه ديگر اين که، بهره گيري از فشار هيدروستاتيک فواره هاي آب در مؤسسات آب درماني باعث افزايش تونوس ماهيچه اي مي شود.
در واقع فواره هاي آب با دما و فشار کنترل شده را مي توان به سراسر بدن يا بخش هاي خاصي از آن قرار داد که اين خود نوعي فيزيوتراپي با آب است. از سوي ديگر فواره هاي زير آبي نيز از مزاياي مشابهي برخوردار مي باشند. حمام بخار با هدايت بخار آب ناشي از آب جوش به اتاق هاي خاص، گردش خون را فعال ساخته و زمينهٔ مساعد را براي درمان مبتلايان آرتريت مفاصل فراهم مي کند.
گفتني است که حمام هاي بخار حاوي ترکيبات داروئي را مي توان براي مقابله با تحريکات و درمان بيماري هاي عفوني به کار برد.
حمام آب نمک نيز براي درمان بيماري هاي پوستي و روماتيسم مناسب است و اين در حالي است که حمام خردل در زمينهٔ فعال ساختن گردش خون اعجاز مي کند. مزاياي نهفته در آب درماني به مراتب فراتر از مطالب گفته شده مي باشد، در زندگي روزمره امروز که فرد دائماً با تنش و استرس همراه مي باشد شرکت در جلسات آب درماني به عنوان شيوه اي کارآمد براي دستيابي به آسايش جسم و جان محسوب مي گردد. درمانگران مشتريان خود را وادار به گام برداشتن، اجراء حرکات کششي و ماساژ در آب مي کنند. اين حرکات معمولاً در سکوت برگذار مي شود تا به مشتريان امکان داده شود بر افکار دروني خود تمرکز کنند. مثبت ترين نتايج در افرادي پديدار مي شود که شيفتهٔ غوطه ور شدن در بحر افکار خود پس از قرار گرفتن در آب مي باشند و اين در حالي است که ديگران نيز در پي تجربيات تلخي مانند تصادم با وسائط نقليه، با قرار گرفتن در آب بر ترس خود فائق مي آيند.
برخي از آب ها در بردارندهٔ خواص درماني هستند که بر جسم و جان و روح تأثير مي گذارند، همانند آب زمزم که از دل کوه قارچ مي شوند. و يا استحمام در رودخانه گنگ که از سوي صدها ميليون هندي به عنوان مقدس ترين رودخانه جهان پذيرفته شده است. سفر زيارتي به حاشيهٔ اين رودخانه بخش مهم و جدانشدني از زندگي مؤمنين هند به شمار مي آيد. آنان بر اين باورند که با شست و شوي بدن خود در اين رودخانه، بار گناهان خود را مي زدايند. آن ها تصور مي کنند که هر آبي هر قدر کم به گنگ بپيوندد از خواص شفا بخشي و تقدس بهره مند مي شود. از سوي ديگر هندي ها خاکستر اموات خود را به آب رود گنگ مي سپارند به اين اميد که ارواح آنان مستقيماً به بهشت برود.
بسياري از مردم نيز از آب به عنوان محملي براي برنامه هاي نرمشي بهره مي جويند. گرچه شناکردن در آب به عنوان يک ورزش کامل براي دستيابي به تناسب اندام به شمار مي ايد اما آنانکه از انرژي فراواني برخورداند مجدانه به ورزش هائي همچون ژيمناستيک آبي و آئروبيک آبي مي پردازند. در واقع دراز کشيدن به حالت جسد بر روي آب نه تنها ”تونوس ماهيچه اي“ را افزايش مي دهد بلکه به کاهش تنش ناشي از انجام اين حرکات در خشکي مي انجامد. در رابطه با افراد تن آسا، حتي بازي کردن در آب هاي کم عمق استخر يا ساحل دريا به رفع تنش هاي وارد بر عضلات و مفاصل کمک مي کند. امروزه افراد بسياري به حمام هاي عمومي روي مي آورند تا ضمن شرکت در برنامه هاي گروهي، لحظه اي را به بحث در زمينهٔ مسائل روز و مشکلات خود اختصاص دهند. و نهايتاً اينکه مي توان اظهار داشت آب ماده اي آسماني است که نارسائي هاي درون و برون آدمي را درمان مي کند.

مقدمه آب ماده اي فراوان در کره زمين است. به شکل هاي مختلفي همچون دريا ، باران ، رودخانه و... ديده مي‌شود. آب در چرخه خود ، مرتباً از حالتي به حالت ديگ ...

رودخانه رسوباتي را که با خود حمل مي کند، در بسترش يا در زمان طغيان در محدوده بلافصل آن بر جاي مي گذارد. رسوبات بر جاي گذرده شده توسط رودخانه در خشکيها ...

رودخانه رسوباتي را که با خود حمل ميکند، در بسترش يا در زمان طغيان در محدوده بلافصل آن بر جاي ميگذارد. رسوبات بر جاي گذرده شده توسط رودخانه در خشکيها ر ...

رودخانه‌ رسوباتي را که با خود حمل مي‌کند، در بسترش يا در زمان طغيان در محدوده بلافصل آن بر جاي مي‌گذارد. رسوبات بر جاي گذرده شده توسط رودخانه در خشکيه ...

شيوه زندگي سريع و صنعتي امروز روزانه سهم بزرگي از جان و روان ما را معطوف مسائلي کرده است که در معناي زندگي نمي گنجند. کارشناسان امور زيستي و روانشنا ...

استفاده از سرنخ هايي که دانش طب سنتي مردم بومي در زمينه داروها به دست مي دهد مسير گذار از موجودات وحشي به محصولات تجاري را بسيار کوتاه مي کند. اين نکت ...

در نوشتار زير به هفت روش اصلي و مهم درمان در طب اسلامي به صورت کوتاه و گذرا اشاره شده است. ۱) تغذيه درماني: تغذيه درماني و نگاه به نوع تغذيه، اساس و ا ...

بسياري از مردم به سنگها و جواهرات صرفاً از ديد زيور آلات و زيبايي و با قيمت و ارزش آن مي نگرند. اما بعضي از مردم به شانس و اقبال و نحس و شوم اثرات سحر ...

دانلود نسخه PDF - آب درماني